Jörg Andreas a Felix Neumärker z Německa udělali první opakování cesty „Zahir“ ve švýcarském Wendenu v Bernských Alpách. Nejtěžší délku cesty prodloužili a tím zvedli klasifikaci na 8c.
Cesta byla udělána Švýcary Iwanem Wolfem a Gunterem Habersatterem v roce 2004 a byla původně ohodnocena jako 8b. Andreas a Neumärker však prodloužili třetí délku, neboť dle jejich názoru měla délka nepřirozené zakončení a obtížnost se tím tak zvedla na již zmíněné 8c.
Jörg Andreas (32) z Drážďan má bohaté zkušenosti s extrémním lezením vícedélkových cest (viz. níže) a věří, že ZAHIR+, jak cestu přejmenovali, nepochybně patří mezi to nejtěžší, co je ve velkých stěnách Alp k přelezení.
O cestě se vyjádřil takto: “ Úžasná linie, převislá stěna v centrální části Wendenstöcku, která až do letošního října neměla opakování. Jde o nejtěžší alpskou cestu ve vápenci v centrálních Švýcarských Alpách. Švýcarským lezcům Iwanu Wolfovi a Gunteru Habersatterovi trvalo více než 4 roky přelézt cestu čistě ve své původní podobě. Třetí délku jsme prodloužili, nezměnili jsme její podobu, jen jsme chtěli umístit štand v místě no-hand restu. Délka byla původně za 8b+, teď se obtížnost posunula na 8c. Cestu jsme zkoušeli od začátku září do 11.října. Celkem jsme ve stěně strávili 7 dní.“
Jörg Andreas a Felix Neumärker v cestě Zahir+ 8c ve Wendenstöcke, Švýcarsko
foto by Stefan Henny
Topo Zahir+
foto by Jörg Andreas
Jestliže se obtížnost potvrdí, bude Zahir+ patřit k nejtěžším sportovním cestám v Alpách, spolu s cestou WoGu 8c, vynýtovanou Beatem Kammerlanderem v Rätikonu a poprvé volně přelezenou Adamem Ondrou v červenci 2008.
Alpské výstupy Jörga Andrease:
"Weg durch den Fisch" (Marmolada, Dolomity, (OS), 08/2000), "Silbergeier" (Rätikon, Švýcarsko, (RP), 07/2004), "End of Silence" (RP),09/2004), "Zeit zum Atmen" (Rote Wand, Rakousko, první přelez, 8b, 9 délek, 09/2006),"Nameless" Trango Tower, Eternal Flame, alpský styl(07-08/2008),
Fitz Roy, Franco/Argentino, alpský styl (01/2009). Jörga Andrease můžete také často potkat v Labském údolí.
No tak at si Jürg koupi delsi lano,utahne sedak a da Zahira v kuse.
A nebo radej at si nahoru vytahne 50 az 100 nytu(podle moralu)pak venuje nejaky ten cas vrtani a cisteni a udela si SVOJI cestu,no a pak uz jenom pockat az prijede nejaky DEDERON a predela mu ji.
Myslim ze by tu urcite neskodlo trochu respektu vuci(nepsanym)pravum autora.
Kde to jen trochu jde spojim 2 dylky dohromady,ale menit kvuli tomu obtiznost i jmeno cesty?
Co by na to rekl treba Spek,kdyby mu v zajmu zmeny obtiznosti prevrtali kruhy.
Trochu taky bije do oci,ze je Günti psany "AZ"na druhym miste,pres veskerou uctu k vernemu jistici Iwanovi,kolikrat je to narocnejsi nez lezeni.No a to ze mu cesta zebrala tolik casu neni dany jenom obtiznosti cesty a najit verneho jistice.Günti si chodi misto na hritov pokecat s nebozkou manzelkou na Wnden,ktera pri tom kutaleni tolik stesti nemela.Takze si myslim,ze dalsi projekt na sebe nenecha dlouho cekat.
Ciao
podla mna ked lezies cestu, ktora je vyrovnana v obtiaznosti a predlzis ju o 5 metrov podobneho charakteru lezenia, tak sa obtiaznost zvysi kvoli vytrvalosti... aspon tak to hodnotim ja ked robim cestu. nerozumiem celkom tomu, ze kde je ten vytrvalostny kusok, ked nasledujuca dlzka je za 7c. cize 8b+ + 7c = 8c ???
No jo, parádní cesta, parádní stěna, parádní oblast. A kde se vzalo 8c? Tuším, že tady: 6b+ (6c+), 8a (8a+), 8b+ (8c), 7c (7c), 7a (7a+), 7a (7b), 7b (7b+), 6b (6c). Čísla bez závorek jsou dle autorů, v závorkách podle Jörga. Jinak jak mě kdosi kdysi říkal, tak v cestách je hodně těžkých délek a v délkách zase hodně těžkých míst, ovšem kam člověk šáhne, tam je chyt:-)
No já bych gratuloval i k cestě s původní klasifikací :))
K těm číslům nemám co říct a asi k nim nemá co říct nikdo, kdo v tom nebyl. Je to druhý přelez, takže tu stojí proti sobě klasifikace prvovýstupců a jediného (?jediných?) přelezce (ů). První mohli být moc tvrdí, a nebo druhý měkčí... To asi posoudí až další přelezci.
Každopádně si umím představit, že prodloužení délky zvýší o stupeň obtížnost, však i na skalkách je to tak každou chvíli: dvě délky za 7c spojené jsou 8a, prodloužení 8c o 8b+ je 9a... Když jde o vytrvalost, tak to tak klidně může být. Po 8b+ může být člověk trochu vycukanej, takže se pak 7c lezení může jevit jako větší problém než obvykle.
Kromě toho v tom Wendenu bývá klasifikace často dost poctivá (říká se to, a asi to může potvrdit i moje malá zkušenost z nízkých obtížnostních levelů). Pro mě osobně je nejspíš ve Wendenu utopie už to "7c obl.".
Klobouk dolu!!!! Ve Wendenu jsem se pekne vybal uz jenom na nastupu pod stenu v previslych travnicich!!! A co teprve v softmoverskych cestach, ktere pravda borhaky moc nehyri...
Mám odtud komickou příhodu. Šli jsme s kámošem lézt na jednu ze zdejších věží, na Excalibur.
Ráno asi po dvou hodinách drápání jsme stanuli pod nástupem.
Kámoš sundal baťoh, ten na strmém trávníku ztratil rovnováhu a octl se znovu na parkovišti o 400 výškových metrů níž....