Lezení v Sasku

VII. díl

Beru si k srdci připomínky "normálních lezců", na které asi opravdu zapomínám. Pro samé trénování se mi svět zřejmě zúžil na boj o mety, které nelákají každého. Dnes tedy nabízím věž z nejkrásnějších, kam ještě k tomu mohou společně vyrazit pohodář s vycepovaným bouzkem. Jako vždy by neměli zapomenout v autě trochu toho morálu. Ne moc, trochu.

Když projedete od hraničního přechodu celou Schmilku, zaparkujete auto po levé straně (zdarma) a dáte se po lesní silničce pěkně do kopečka jakoby zpět do Schmilky. Asi po 300 metrech odbočíte po slušné pěšině doleva do stráně (Breite Kluft). Asi po 15 minutách stoupání narazíte na širokou cestu (Elbleitenweg) a po ní již po rovince doleva asi 300 metrů. Pak už uvidíte mohutný, z masívu vybíhající zub. Jde o Teufelsturm (Ďábelská věž). Nalevo od ní je prostorný bivak.


Lézt na Teufelsturm je velký zážitek, ať už si dáte jakoukoliv  cestu. Mám pro vás nějaké tipy, které vám určitě vystačí na příjemné prožití celého dne.

Alter Weg VIIb, bez postavení VIIc. 9.9.1906 byl touto cestou vůbec poprvé zdolán vrchol družstvem ve složení: Oliver Perry-Smith (legenda saského lezení), W. Hünig, A. Hoyer a Rudolf Fehrmann. K tomu poslednímu malou perličku. R.Fehrmann se později stal autorem prvních průvodců po zdejších pískovcích. V té době šlo o naprostou novinku a jméno autora se stalo synonymem pro nejrůznější druhy průvodců a návodů. Asi nejznámnější jsou takzvané fermany v divadlech.

Alter Weg je z fondu zlatých klasik. Je prosta kruhů. Samotné lezení začíná v sedle mezi věží a masívem. Do sedla se leze zprava z údolí koutem nebo sestupem či slaněním z masívu. Ze sedla postavením nebo bez na hranu doprava do spáry, později vlevo a komínem na vrchol.

Talseite VIIIa, bez postavení VIIIb. Poprvé v roce 1936, Rudolf Stolle, G. Dohmann, H. Schwarc. Krásná cesta v údolní stěně se stavěcím místem u 3. kruhu, které lze přelézt po malých chytech. Zdánlivě hrozivý výlez na vrchol už vede po velkých chytech. Jen zachovat klid.

Další často lezenou cestou je Sonnenuhr za IXa od Bernda Arnolda. Mám sice pocit, že jsem ji lezl, ale v době, kdy jsem si nevedl deníček. Proto vás raději nebudu mystifikovat svými vzpomínkami, které by klidně mohly být zcela smyšlené. Znáte to, někdy tak dlouho myslíte na nějakou cestu, až po letech sami nevíte jestli už ji dávno nemáte vylezenou.

Teufelsturm má i svou extrémnější tvář, ale o té někdy jindy.

Komu by to nestačilo může sestoupit o jedno patro níže a navštívit věž Elbtalwächter. Vede na ní několik sedmiček a je od ní krásný výhled na Labe. Z široké cesty pod Tojflem vede doleva dolů pěšina ze které musíte včas odbočit na vrstevnici opět doleva.

A až pojedete domů a odbaví vás německý celník, otočte se a zkuste ve stráni najít Teufelsturm. Schválně, kdo ho najde první?

Tschüs

Jarda Maršík   [úpravy] 08:37 14.02.2001

Komentáře

Nový komentář 

 Schazela odvaha
Teufelsturm je naprosto uzasna vez, ktera se stala popravu jednim ze symbolu Saskeho lezeni. Kdyz jsme tam pred par lety byli nejak jsme nenasli odvahu neco zkusit, take zrejme proto, ze z okolnich masivu vypada naprosto nepristupne. Tak jsme si ji aspon vyfotili. Myslim, ze kdybych mel Jardo tenkrat tohle info, tak bych do toho sel.
Zapsal: JirkaS, 08:47:50 14.02.2001
 O.P.Smith
Teufelsturm je fakt jedinečnej, ale i vůdčí duch prvovýstupců stojí za zmínku.Oliver Perry Smith, se svou zahnutou dýmkou , námět na samostatnej článek nebo knihu.Syn amerických zbohatlíků, prohánějící se na přelomu století v poměrně chudém Sasku se svým silným americkým bourákem, nechybí u žádného vážného prvovýstupu své doby.Podle ústní tradice měl po prvovýstupu na Teufelsturm v bouřlivé pitce vymlátit jakousi přilehlou knajpu.
Zapsal: John, 21:16:39 18.02.2001
 jeKLqupdMkPIuvopvQ
s1cfIG Appreciate you sharing, great article.Thanks Again. Much obliged.
Zapsal: yqCpqiyc, 12:23:11 20.12.2013


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.