Camp Matik je poloautomatické jistítko schopné v případě pádu lezce samo sevřít lano a pád zastavit. Jistítko je vhodné pro začátečníky, nepříliš zdatné jističe nebo pro případ velkého váhového rozdílu mezi prvolezcem a jističem.
Snižuje tak nároky na schopnosti jističe a omezuje tedy možnost nezachycení pádu v důsledku nepozornosti.
Údaje výrobce:
Materiál:tělo - alu
mechanismus - nerezová ocel
Hmotnost: 276
Druh lana: dynamické
Typ lana: jednoduché
Průměr pro lano:8,6 - 10,2 mm
Infocena: 2990 Kč
Dodává: TotalOutdoor
Více info na www.campitaly.cz
Podobných jistítek je na trhu již celá řada, více či méně napodobující legendární Grigri od Petzlu. Camp měl při vývoji svého jistítka ambici tento mechanismus vylepšit a eliminovat některé jeho nedostatky.
Začněme zpracováním. Frézovaný hliník bez jediné ostré hrany působí velice solidně a příjemně se drží a ovládá. Absence hrotů na brzdící vačce slibuje menší opotřebení lana při častém používání. Plastová součást je jen jedna a to postranní krytka spouštěcího mechanismu, samotná páčka je též kovová. Celkově je zpracování designem i technologicky na vysoké úrovni.
Hladký design bez ostrých hran padne krásně do ruky
Konstrukce
Konstrukce jistítka Camp Matik umožňuje značně intuitivní používání, velmi napodobující běžné jistící kyblíky. Lano se vkládá z vrchu, konec směřující k prvolezci blíže u těla, místo do karabiny se však založí za jistící vačku. Ta uvolní prostor pro zacvaknutí karabiny teprve, pokud je lano správně založeno a jištění je funkční. V praxi tedy takřka nelze cvaknout na sedák špatně založené jistítko.
Funkce
Zde si konstruktéři z Campu vyhráli nejvíce. Matik totiž umí dynamický prokluz v případě pádu s velkým pádovým faktorem. Jistící vačka je pohyblivá a s vůlí, která umožňuje prokluz lana, až o zhruba jeden metr. To snižuje síly přenesené na jističe a padajícího lezce a zároveň snižuje okamžité zatížení jistícího bodu. Padáte tedy měkčeji. Tuto vlastnost ale rozpoznáte teprve u opravdu velkých pádů, kde ji i oceníte. U běžného odskakování na umělých stěnách nebo kratších pádů na sportovních cestách ji nemusíte ani zaznamenat.
Dvoustupňově sklápěcí páka a volný průchod lana jistítkem pro hladkou manipulaci při jištění
Revoluční design poskytující bezkonkurenční kontrolu nad jištěním a slaňováním
Jistítko je opatřeno anti-panic systémem automaticky blokující lano při ztrátě kontroly nad spouštěním
Další parádní funkce Matiku je anti-panic pojistka spouštění lezce. Lezec se spouští stlačením páčky, přičemž aby ke spouštění došlo, musí jistič vědomě udržovat páčku zhruba ve středu jejího rozsahu, obě mezní hodnoty způsobí zabrždění lana. V praxi tedy puštění i úplné zmáčknutí páčky spouštění přeruší. Osobně poloautomatická jistítka, díky jejich malé variabilitě, používám zejména tehdy, vím-li, že mě bude jistit někdo méně zkušený, a tato funkce mi rozhodně přidá na klidu.
Průměry lan
Výrobce udává pro použití s Matikem lana s průměrem až do 10,2 mm. Ideální funkce lze dosáhnout u lan s průměry 8,6 – 9,6 mm. Sleduje tím aktuální trend používání nižšího průměru lan na sportovních cestách. Z osobní zkušenosti z použití staršího chlupatějšího lana (kdysi 10mm) může dojít k horšímu průchodu lana jistítkem, které ztěžuje podání lana prvolezci např při cvakání expresky, jisticí funkci to však příliš neovlivňuje. Práce s lanem nižšího průměru kolem 9 mm je v Matiku rozhodně příjemnější.
Široké oko pro uchycení karabiny umožňující průchod a otáčení karabiny v oku
Shrnutí
Celkově byl u vývoje Matiku dán velký důraz na bezpečnost při používání a kvalitu zpracování, což se velmi odrazilo na výsledném komfortu při používání. Ten většina z nás, kteří jsme zatím měli tu možnost Matik testovat, hodnotí jako vynikající. Matik dobře sedí do ruky a na jeho používání se rychle zvykne.
A komu bych Matik doporučil? Lidem, které často jistí někdo nezkušený nebo se nechávají jistit někým výrazně lehčím (např. štíhlou partnerkou), nebo těm, kteří plánují často padat a chtějí mít jistotu, že budou padat měkce a bezpečně. A vlastně i všem, kteří nevyžadují variabilitu kyblíků typu ATC-Guide, Ferry..., a jiné poloautomaty jim nepadnou do ruky.
Zaujalo mě:
- univerzální použití
- postupné tlumení pádu
- anti-panic pojistka
Další informace:
Recenze vznikla ve spolupráci s prodejcem outdoorového vybavení Hanibal, na jehož stránkách také v původní verzi vyšla. Autor recenze je členem Hanibal Teamu.
Test byl znovu proveden v roce 2016 horským vůdcem Vojtěchem Dvořákem
S lanem o průměru 9,7 mm si CAMP Matik rozuměl skvěle. Horský vůdce Vojtěch Dvořák.
Jaký je jeho názor?
Nadupané jistítko, které toho umí opravdu hodně, ale nechávat ho budete při lezení pravděpodobně pod skálou. Je určeno pouze pro jištění jednoduchým lanem a také něco váží.
CAMP Matik byl testován a vyzkoušen na celé řadě lan. Od průměru 9,2 až po 10,5 mm.
Doporučené průměry lan a správné založení lana je znázorněno na těle jistítka výrazně a srozumitelně.
Pokus o procvaknutí karabiny při úplném vyklopení vačky byl neúspěšný. Opět další bezpečnostní prvek navíc.
Co tedy umí?
Při zachycení pádu malý prokluz snižuje rázovou sílu a tím zvyšuje komfort pádu pro lezce, jištění pro jističe, menší zatížení pro lano a mezijištění. Anti-panic systém automaticky blokuje lano při přílišném zatažení dvoustupňově sklápěcí páky. Tedy při maximálním otevření páky při spouštění. Matik má nejraději lana 8,6 – 9,6 mm. Zvládne až 10,2 mm. Lezení s lanem 9,7 mm bylo bez problémů. Dílenské zpracování je příkladné.
- Testování probíhalo na různých skalách a s různými lany. Kromě jištění prvolezce a dobírání druholezce bylo jistítko vyzkoušeno i na slaňování.
- S novými lany při slanění pomalu, ale jistě Matik projíždí. Jak jinak. Spojit dynamický prokluz při zachycení pádu a dokonalou STOP funkci při slanění zatím nejde. Ale třeba?
- Spouštění je citlivé, ale né moc. S absolutními začátečníky bych navrhoval otestovat při TR jištění a spuštění kousek nad zemí a případně s druhým "backup" jističem, který drží lano ještě za jističem.
- Při rychlém dávání lana lezci je potřeba mít dobře vypracovanou tuto techniku tak, aby šlo lezci lano rychle avšak bezpečně. V odborné literatuře se uvádí tzv. "pistolengriff". Více než slova napoví obrázek. Jedná se o několik činností. Držení lana a zároveň přidržování vačky tak, aby šlo lano rychle podávat k lezci. Dle našich pokusů tato technika vyžaduje cvik, ale funguje. Nic lepšího jsme nevymysleli.
Rychlé dávání lana s Matikem podle DAV. Tzv. pistolengriff. Autor: Christoph Hummel, DAV.
Verdikt testera
Poloautomatické jistítko pro ty, kteří chtějí mít na skalách jistotu a kteří za svoje peníze očekávají odolný lezecký cajk. Není pro ty, kteří řeší každý gram. Což skalkaři většinou nejsou. Jistí a jistí a hodně lezou. A to jištění jde Matiku skvěle.
Opět zdůrazňuji nutnost prostudovat návod, zvláště špatné používaní a manipulaci s jistítkem.
Zkouška přetažení páky až do polohy Antipanic při slanění.
CAMP Matik během slanění při zastavení pomalu, ale stále projíždí.
Já zas nerozumím tomuhle: antipanic pojistka způsobí, ze při spouštění se při pusteni packy lano zastaví. Ale při slaňováni aspoň podle popisku k té poslední fotce pomalu ale stále projíždí. Proč to u slaňovaní funguje jinak?
M
Nejsem sice sportovec, ale sportuju přes zimu na stěně a myslím si, že na sportovní lezení je nejlepší trijáda Megajull, Clicup/Alpinup a Smart/Smart alpine. Jediný co podle mě nabízí Matik navíc je ten prokluz, ale pochybuju, že ho sportovci potřebujou. Trad lezci, kteří by ho uvítali zase pohrdnou jeho váhou a jednoúčelovostí. Pískaři zase cenou (a za co jako koupím pivo:-)) Takže Jediná skupina lezců, co mě napadá, co by to mohla využít jsou Bigwallový lezci- váhu neřeší, prachy asi taky ne, a občas si zalítají i větší vzdálenosti.
Megajul som vyradil z mojej vystroje. 2x som hodil drzku vyse 6m len vdaka neskoremu zareagovaniu istitka pocas manipulacie istica a padu. Rozhodne nedoporucujem...
Tak nám to vysvětli trochu víc... Docela by mě to zajímalo. Chytil jsem megajulem nespočet pádů, moje děvče ještě víc a vždy spolehlivě chytil a to i když jsme třeba neměli zrovna stopro kontrolu nad brzdícím lanem (kámoš- asi 85 kg- mě do toho skočil 4 metry na překližce, když jsem zrovna kecal s někým jiným- pyšnej na to nejsem). Aby to projelo, tak bych to vyloženě musel držet v té projíždějící funkci, kterou ale reflexně vždy pustím, protože není přirozená pro úlek. Jediný nebezpečí toho jistítka spočívá asi v tom, že člověku dává svojí extrémní bezpečností pocit bezpečí, ale s tím každý může naložit sám.
Měl jsem možnost toto jistítko vyzkoušet a můj verdikt zněl nespokojen.
Vysoká hmotnost(vcelku výrazně jsem ji nepříjemně pociťoval i během jištění a manipulace), špatně padlo do ruky a né zcela intuitivní založení lana. Co se rychlého povolení a podání lana týče věřím, že bych se to naučil, ale nebyla to žádná sláva.
Ano antipanic je velkým plusem.
Nicméně ohradil bych se proti některým tvrzením zde uvedeným. Netroufl bych si tvrdit, že Matik řeší větší váhový rozdíl. To že dává slabý nekontrolovaný prokluz při velmi tvrdém pádu je diskutabilní vlastnost a klasický odskok na stěně to neřeší. Stejně tak jsem přesvědčen, že poloautomaty do rukou začátečníků nepatří. Antipanic to lehce vyvažuje, ale stejně se nejedná o standardní způsob jištění a spouštění.
Kapitola sama pro sebe je cena - na pohled se mi Matik líbil, ale po vyzkoušení a zjištění ceny opravdu nevím komu bych ho doporučil a proč ho pořizovat. Oproti ostatním nenabízí nic navíc, tedy vlastně až na tu hmotnost..
Pokud jej někdo po recenzi doporučuje, pak je dle mého recenze nedůvěryhodná, neb recenzent za to něco dostal..
No na to se dá odpovědět jediným způsobem - když se dobře podíváš, tak článek je označen jako REKLAMA. Takže ačkoliv jsou tvé závěry ohledně jistítka správné, zkus být trochu pečlivější při úvahách o typu článku :-)
:) jsem si vědom, že se jedná o reklamu. Nicméně tvrzení, která jsou zde uvedená, jsou v lepším případě nepřesná. Osobně bych je spíš označil za nepravdivá..
Ahoj Matik není špatné jistítko, ale v paxi má výrazná specifika, která vůbec nejsou v testu zmíněna. Dle mého názoru nejde o kvalifikovaný test, ale spíše o reklamu, která se snaží protlačit Matik jako superbezpečné jistítko pro začátečníky, což je dle mé zkušenosti alespon v našich zeměpisných šířkách dost nevhodná aplikace. Chybí srovnání s dalšími jistítky. Mám doma Matika, GriGri, Eddyho, AlpineUp a ATCko, takže mohu srovnávat. Zásadní problém Matika je nejvyšší citlivost na průměr lana ze všech výše uvedených jistítek. Matik na Beal Boosteru 9,7 (nikterak jetém) funguje špatně, jištění je nepohodlné - lano se blokuje při sebeměnším jen trochu rychlejším povolení, nesrovnatelně více než v GriGri 1 a Eddym. Pro normální sportovní lezení je při povolování pro začátečníka, ale i pro zkušeného téměř nemožné rozumně povolovat bez pistolového hmatu pomocí ukazováku, který zabrání blokaci při rychlém povolování lana. Pistolový hmat je však dost specifický (komplikovaný na naučení) a má jednu zásadní nevýhodu - hned vedle ukazováku, který drží spoušt prochází lano, které se Vám o prst odírá, takže po několika cestách si ukazovák úplně odřete od lana. Rukavice to řeší, ale brát si na poloautomat rukavice? Spouštění s Boosterem 9,7 je rovněž nepřjemné, rozdíl mezi povolováním (velmi pomalým) a nechtěným zastavením spouštění díky antipanic systému je velmi malý, trvá věčnost, než někoho spustíte. Po této zkušenosti jsem se chtěl Matiku ihned zbavit. Pokud ale použijete lano s opravdu malým průměrem, konkrétně Beal Joker 9,1, Matik se stane superpříjemným jistítkem, které jističe přímo baví. Lano prochází hladce, k povolování není třeba 90% času pistolový hmat a když tak ho stačí jen naznačit, v této kombinaci věřím i částečně dynamickému zachycení pádu - ale nečekejte prokluz! Na můj vkus je spouštění s menším průměrem lana docela rychlé, regulace je velmi citlivá - mnohem citlivější a než u Grigri a Eddyho - méně zkušeným jističům bych to rozhodně nedoporučil. Závěrem: Matik je jistítko, které má celkem úzkou aplikaci - dá se nejlépe využít pro sportovní lezení s tenčím lanem min 9,1, spíše pro zkušenější (díky rychlému spouštění na tenkém laně, které má citlivou regulaci - antipanic to neřeší.) Naopak na lano 9,7 je to bazmek k vzteku, bez rukavic fakt nevhodné.
A tak to zas jako ne. Zásadní rozdíl mezi grigrinou matikem je ten prokluz. Nechápu důvod koupě grigriny při existenci mnou vyjmenované triády, ale koupi matiku bych byl schopen pochopit právě kvůli tomu prokluzu.
Začal jsem kdysi s osmou, pak přešel na kýbl, který mi přišel super a třeba do hor nebo na cesty po vlastním ho používám dál.
U sportovního lezení mi naopak relativně brzy došlo, že to bude chtít něco "víc". Jako drobný bonus vidím, že při nacvičovaní a odpočinku prvolezce nemusím řešit zamykání, ale především je to pro mě prevence proti nepozornému jističi (včetně mě). Popravdě, kdo z vás se zvládne na umělce celou dobu plně soustředit na jištění?! Hudba, kámoši, vtípky, pád lezce o kousek dál, holky v novej tílečkách, kluci v novejch elasťákách atd. A protože tomu se prostě odolává blbě a já nechci nikoho nechat spadnout na zem, tak jsem pořídil nejdřív Click Up, podlě mě fakt intuitivní jednoduchý prostě easy, ale pak i Matik, kde mi přijde supr právě to dynamické zachycení pádu a antipanic, který jsem postrádal u Grigri.
Věc další jsou současné průměry lan, které těm poloautomatům také nahrávají. A při aktuálních cenách základních poloautomatů jako Smart, Ergo, Click Up nevidím důvod něco nemít.
Používám to více než rok a koupě nelituji. Osobně nejraději jistím umělku nebo jednodélky ATC, ale když mě má jistit méně zkušený borec nebo dítě, tak není nad Matik - i když pustí lano, tak se to při pádu blokne. Pozor, váhový rozdíl Matik neřeší, to až pomůcka Ohm od Edelridu. Matik vítězí i v mém srovnání s Grigri 2, které má prostor pro chybovost relativně velký. A to nejen v bezpečnosti, ale i v komfortu obsluhy. Matik není pro lidi, co z principu nečtou návody, ovládá se o něco jinak než Grigri, lépe, ale jinak. Pro tenčí lana je povolování na cvakání super, u tlustších lan to jde dobře, když se použije "pistolengriff". No ale to je trochu kámen úrazu, protože když začátečník pistoli nepustí a v ten moment padáte, tak můžete prosvištět až na zem. Reflex volí úchop. Neslyšel jsem, že k tomu došlo, ale pistoli bych stejně doporučil jen pro pokročilé. Pokud jde o váhu, je to těžší, ale o to se to lépe drží. No a není to levné, což je dané velkým podílem ruční práce při kompletaci.
Tvrdíš že Matik máš, takže tve zkusenost budou o neco hodnotnejší než komentare typu mam kyblik/osmu a vse ostatni je blbost. Zajímavé je, že Matik chválíš, ale když si můžeš vybrat, ty sám to nepoužíváš, na jednodelkach preferuješ ATC. Bylo by zajimave znát konkretne jaké duvody te k tomu vedou? Na jakem prumeru lana ho pouzivas?
Tvrdíš že Matik máš, takže tve zkusenost budou o neco hodnotnejší než komentare typu mam kyblik/osmu a vse ostatni je blbost. Zajímavé je, že Matik chválíš, ale když si můžeš vybrat, ty sám to nepoužíváš, na jednodelkach preferuješ ATC. Bylo by zajimave znát konkretne jaké duvody te k tomu vedou? Na jakem prumeru lana ho pouzivas?
Záleží s kým lezeš a co se leze. Když jistím někoho lehkého, což u mě převažuje, tak stačí kýbl. Když jistím těžkou váhu na těžké cestě, kde je třeba na cvakání povolit co nejrychleji, vezmu Matik a povoluji s pistolí.Jde to lépe než s GriGri a přitom je lano bezpečně pod kontrolou (přidržuje se třemi prsty). Když mě jistí nezkušený jistič, vrazím mu Matik (a zamlčím funkci pistole). Když lezu s někým zkušeným, tak to tolik neřeším. Průměr lana mám 9,8 a funguje to. Menší průměr půjde ještě lépe, větší bych nedoporučil.
Ještě že je tam to slovo reklama. Ta snese všechno. Kdyby to byla recenze, tam by to bylo horší.
Přiznám se, dočetl jsem jen po .... frézovaný hliník ..... dál to nemá cenu.
Hliník necháme stranou. Ale Matik, Druid, DruidPro atd. jsou výkovky. Výkovky za tepla. Všechna tato hejblátka prošla pecí a lisem. O frézku a frézu ani nezakopla.
Ted jsem si teprve poradne precetl prvni vetu z reklamniho sdeleni a vydesil jsem se: doporucuji Hanibal tymu ihned odstranit z reklamy nebezpecne tvrzeni, zejmena pokud reklama cili na zacatecniky. Zrejme neni pravda, co je uvedeno v prvni vete reklamniho sdeleni "Camp Matik je poloautomatické jistítko schopné v případě pádu lezce samo sevřít lano a pád zastavit." Z tehle prvni vety muze zacatecnik jednoduse nabyt dojmu, ze Matik sam za nezkuseneho jistice chyti pad - v navodu je pritom zcela jasne uvedeno, ze je smrtelne nebezpecne nedrzet lano vchazejici do Matiku, Matik sam tak pady (minimalne ty s pomalym startem jako skluz po plotne s chycenim se lana) nemusí zastavit!!!
Začiatočník nebude vedieť, keď má rýchlo podať lano. Bude sa mu kúsať a prvolezec to nebude mať ľahké. Rozhodne doporučujem aj "skúsenejším", pretože so skúsenosťou ide ruka v ruke istá miera nepozornosti, preto toto istítko doporučujeme vrele všetkým skalkárom (na multi pitch, alebo alpine nie veľmi vhodný, najmä kvôli váhe). POdľa štatistík najviac zranení a fatalov je pochybenie ističa a prusery pri zlanakoch. Je to dobré istítko...