Druhá vlna stahování via ferratových setů během šesti měsíců
Skupina výrobců vydala v únoru po zasedání bezpečnostní komise UIAA v Mnichově další mezinárodní varování a upozornění na stahování některých via ferrata setů. Akce následuje po loňském stahování ferrátových setů po smrtelné nehodě v srpnu 2012 na via ferratě v oblasti Walchsee v rakouském Tyrolsku.
Bezpečnostní komise UIAA doporučila všem uživatelům via ferratových setů seznámit se s následujícím prohlášením:
Komplexní testování použitých a opotřebovaných destičkových via ferrata setů prokázalo, že některé z těchto destičkových setů mohou v případě pádu selhat.
Testování prokázalo, že rázová síla při pádu může být vyšší a pevnost lanyardů může naopak klesnout do té míry, že by mohlo dojít k úplnému selhání via ferrata setu. Důsledkem může být těžké zranění nebo dokonce i smrt.
Úroveň rizika je závislá na konkrétním modelu destičkového ferrata setu. Proto by každý, kdo vlastní a používá destičkový via ferrata set, měl pečlivě sledovat informace poskytnuté k tomuto problému výrobcem.
Tření smyčky v brzdící destičce (Zdroj: Deutscher Aplenverein DAV)
Nyní navrhuje UIAA změny standardu 128 pro via ferrata sety. Ty mají být projednány a schváleny na příštím zasedání komise UIAA pro bezpečnost v květnu 2013.
abych to uvedl na pravou míru... moc toho ze sortimentu typů setů nezbylo... mám z toho rozporuplný pocit, jen se děsím jakých nejistot se ještě můžu dočkat...
Rozporů plný pocit chápu. Na jednu stranu jsou sety testovány dle EN958, ale testovány jsou sety nové, na druhou stranu je potom praxe.
P. Schubert zmiňuje ve III. dílu str. 187, že smyčka v brzdě může po pár letech "zatuhnout", ale že se problémem zatím nikdo nezabýval.
Smyčky, ohyby a stlačování nejsou pro lano úplně ok.
Změna minimálně v návodech (povolení při skladování) by to částečně řešit mohla + zřejmě výměna lana po určené době resp. nechat si jen karáble a měnit zbytek.
Tady je jedno zajímavé video, aby bylo vidět, že ani nové destičkové či trhací sety nejsou úplně gut. Stálo by tedy za to zvážit i změnu normy.
www.youtube.com/watch?v =jOzhOs9SAws&feature= youtu.be
Přesně tak, lano se musí po nějaké době měnit a myslím, že i u mého setu to bylo v návodu.
Z toho videa, které jsem uvedl, mi však nevyplývá, jestli ty "NOVÉ" sety byly opravdu čerstvě koupené nebo jen novější a používané. Mě to vyznělo, že jsou nové a stejně nebyly všechny úplně perfektní.
Co se ti na tom nezdá? Výsledek je, že ferratovej set není na věky, ale je třeba ho po čase vyměnit (nic novýho, sedák má taky dle výrobce životnost 5-10 let a pokud se to nerespektuje, tak se taky občas přetrhne).
V první vlně se stahovaly sety kvůly elastickému popruhu. Nyní se stahují kvůli destičce. Nepochopil jsem však, jakou destičku považují za vhodnou a jakou za nevhodnou. A jak je vyjádření UIAA závazné pro výrobce.
Ve vyjádření na stránkách Singing Rock je uveden jako nevhodný typ destičky se dvěma dírami a V zářezem s tím že SR tento typ nikdy nepoužíval. Výceděrový propletenec je podle nich v pořádku.
Na stránkách Rock Empire je vyjádření pouze k první vlně stahování s tím že oni nic stahovat nebudou. Jejich set je však vybaven právě elastickými popruhy a "nevhodným" typem destičky.
Nějak se v tom doporučení v PDF od UIAA ztrácím, co vlastně doporučují nepoužívat vůbec...
do lezení vstoupil standardní byznys a certifikace, a pryč je doba nadšenců pilujících po večerech osmy z kusů duralu. a feráty jsou z hlediska certifikace předvojem lezení.
se děsím že budu muset zajet do tater a pohledat a vytlouct všechny ty skoby doma vypilované z vinglu aby mě někdo nezažaloval...