Držitelé Zlatého cepínu z letošního jara Mick Fowler a Paul Ramsden nezahálí. Počátkem října podnikli stěnový prvovýstup alpským stylem na Kishtwar Kailash (6.451) v Kašmíru.
Ve čtvrtek 31.10. se potká Velký Benátčan s Yakem a Yetim
V roce 2009 uskutečnil novopacký vytrvalec Dan Polman bike&hike projekt „Velký Benátčan", jehož cílem bylo vlastní silou propojit Benátky a rakouský vrchol Großvenediger 3674 m (česky: Velký Benátčan).
Areál sportu a kultury s.r.o. Bystřice nad Pernštejnem pořádá v sobotu dne 2.11.2013 ve víceúčelové sportovní hale ČP mládeže v lezení na rychlost 2013. Všichni jsou srdečně zváni.
A tentokrát zpravodajství ze světa architektury: kus pod známou kopulovitou chatou „Prijut odinadcati“ která před více než dvaceti tety vyhořela, vznikl supermoderní hotel.
Tisková zpráva ke zmizení českých horolezců na Baruntse
Po silné sněhové bouři, jež asi před osmi dny zasáhla většinu oblasti Himalájí, zůstali uvězněni ve stěně hory Baruntse (7162 m n.m.) dva čeští horolezci Jakub Vaněk z Plzně a Petr Machold z Teplic.
Držitelé Zlatého cepínu z letošního jara Mick Fowler a Paul Ramsden nezahálí. Počátkem října podnikli stěnový prvovýstup alpským stylem na Kishtwar Kailash (6.451) v Kašmíru.
Na místě je asi podotknout, že Piolet d'Or obdržela tato dvojice britských horolezců již podruhé. Poprvé se stali držiteli „Zlatého piklu“, stále ještě nejprestižnějšího ocenění ve světě alpinismu již v r. 2002. Tehdy získali nejcennější z horolezeckých trofejí za alpským stylem provedený prvovýstup severní stěnou na horu Siguniang (6.250) v čínském Sečuanu.
Podruhé, jak již bylo řečeno, obdrželi že Piolet d'Or letos na jaře, a to za podobný husarský kousek. Tím byl prvovýstup na jinou, dosud nezlezenou horu Shiva (6.142) v indickém Garhwal Himal. I zde prostoupili celou cestu stěnou v lehkém alpském stylu. Výstup trval devět dnů a patří k mimořádně obtížným mixovým cestám.
Mick Fowler a Paul Ramsden se tak trochu specializují na obtížné stěnové prvovýstupy ve velehorách, ale hlavně na vyhledávání zcela nových destinací a dosud nezlezených vrcholů. V jejich lezeckém deníčku se tak objevují především jména do té doby horolezeckému světu prakticky neznámá, jako Siguniang , Kajaqiao , Manamcho , Sulamar , Mugu Chuli či Shiva. Zpravidla se jedná o vrcholy s výškou přesahující šest tisíc výškových metrů, doposud nezlezené, a dostoupené nakonec brilantním stylem, některou z hůře dostupných stěn.
Mick Fowler a Paul Ramsden ve zprávě o novém prvovýstupu na Desnivel.com
repro: archiv Lezec.cz
Vrchol Kailash Kishtwar, který si dvojice Mick Fowler a Paul Ramsden vybrala tentokrát, byl v horolezeckém světě již známější. První expedice se o dosažení jeho vrcholu pokusila v roce 1989, druhá v roce 1991. Od té doby však v oblasti panovalo politické napětí, a hora se tak stala evropským návštěvníkům z řad horolezeckých objevitelů nepřístupná.
Bezprostředně po uvolnění napjaté vnitropolitické situace v oblasti, k majestátně se tyčící špici Kailash Kishtwar tedy zamířili Mick Fowler a Paul Ramsden. Vrcholu hory dosáhli po čtyřech dnech lezení (další dva dny strávili v exponovaném terénu během sestupu) novou obtížnou cestou v impozantní, 1.500 metrů vysoké jihozápadní stěně. Celý výstup pak popisují jako přepěkný výlet. „Fantastická cesta, ve které nechyběly dramatické situace“. Za nejobtížnější považují vrcholové partie hory, které je nutno zdolat kuloáry mezi monolitickými stěnami ve velmi obtížném, mixovém, terénu.
Video: Mick Fowler, Paul Ramsden - First Ascent of Shiva (6142m) - Piolets d'Or 2013 Winner; aneb Mick Fowler a Paul Ramsden jako zcela čerství držitelé prestižního Zlatého piklu z letošního jara