Nová funkce Lezce - mapy, jak jinak lezecké. Pojďte se podívat, co všechno umí.
Lezec se od zavedení deníčků, co se týče funkčnosti vyvíjel zdánlivě pomalu, ale bylo to právě proto, že jsme usilovně makali právě na mapách.
Odkaz na mapy, najdete v horním modrém menu, hned za průvodci.
Pokud budete mapy otvírat poprvé, buďte trpěliví. Odměnou vám bude pohled na Českou republiku s ikonami největších lezeckých oblastí (průběžně doplňováno).
Jednotlivé ikony představují různé typy lezeckých oblastí. Nabízí se rozdělení na skalní, pískovcové, boulderové, horské a umělé stěny. Každá ikona, kromě popisku, který na vás vyskočí, když se myškou pozastavíte nad obrázkem, obsahuje informační bublinu.
Ta se aktivuje kliknutím na ikonu. Graf rozložení obtížností by mohl být zajímavým vodítkem, zda se do oblasti vůbec vydávat. Odkaz na cesty vede do databáze cest, kterou už znáte.
Už teď plánujeme nové funkce. Jenom namátkou - napojení na průvodce, nové typy ikon, ... Doufáme že se z aktivních map stane pomocník, který vám poskytne skvělý přehled o všech oblastech a budete si moci přehledně plánovat, kam vyrazíte na víkend nebo na dlouhý trip.
Ovládání
Ovládání mapy je jednoduché. V levém horním rohu je možné klikat na šipky pro posun a plus a mínus pro oddálení, respektive přiblížení mapy. Mapu můžete také posouvat tažením myši, pokud se vám zobrazí kurzor ručičky, stiskněte levé tlačítko (nepouštět) a táhněte (tou myší samozřejmě).
Zvětšený detail nástroje pro přiblížení/oddálení a posun mapy.
Přibližovat či oddalovat se dá i kolečkem. Časem zjistíte, že při větším detailu přibývá i oblastí/sektorů. Abychom zamezili zahlcení ikonami, zobrazujeme jen ty nejdůležitější (podle počtu cest). Čím více se zanořujete do mapy, tím více je prostoru pro zobrazení méně významných skalních útvarů a od určitého přiblížení se oblast "rozpadne" na jednotlivé sektory (pokud jsou zadány).
V pravém rohu jsou mapové podklady. Tlačítko satelitní poskytuje zajímavý pohled na lezecké oblasti z družice (letadla). Ne všechna místa v České republice jsou prokreslena do všech detailů, časem by se ale měla situace jen zlepšovat. Hybridní jsou letecké snímky doplněné popisky měst a s vyznačenými silnicemi.
V pravém dolním rohu najdete náhledovou mapku. Tu můžete také posunovat nebo skrýt pomocí šipičky v pravém dolním rohu.
Ovládací panely jsou plovoucí. Můžete je zmenšovat či zvětšovat podle potřeby a nebo je zcela uzavřít. Automaticky se otevřou, pokud budete hledat ve městech či ulicích.
Funkci vyhledání najdete nad mapou. Zatím můžete hledat lezecké oblasti pomocí státu, města či ulice, blízko níž se vyskytují. Využít tuto funkci můžete například k tomu, když pojedete na služební cestu nebo s manželkou na výlet, vyhledáte si město, a ikony v okolí již napoví, kam se vydat za lezením. Pokud se vám nebude dařit najít to správné město, neváhejte udělat čárku a přidat další informaci. Například na dotaz Petrohrad, systém vrátí ruský Petrohrad, když ale budete hledat "Petrohrad, Česká republika" dostanete už ten náš Petráč.
Mapy fungují ve všech hlavních prohlížečích a podporujeme jejich poslední verze. K fungování je nutné mít zapnutý JavaScript.
Hlášení chyb a nápady
K dispozici je emailová adresa mapy zavináč lezec.cz. Na té můžete hlásit chyby, zadávat nápady na vylepšení, případně posílat vlastní souřadnice skal (ve formátu WGS84, nejlépe jako GPX soubor).
A teď už jen zbývá vyzkoušet si mapy na vlastní kůži. Směle do toho.
No tak přátelé, to se vám zase jednou něco povedlo ;)
Naprostá paráda, ouplně si z toho cvrkám do gatí.
Díky, díky a ještě jednou díky. Dneska sem měl den blbec, ale od teď budu mít minimálně až do večera úsměv na retu :D
Skvělé. Jen tak dál.
Pánové, všechna čets, díky a ještě jednou díky. Tohle je něco, co citelně chybělo a usnadní to mnohým výýběr nejen víkendových výletů... Už se těším, jak se budu večer proklikávat oblastmi...
Slušelo by se dodat, že největší zásluhu na mapách má náš kamarád Libor, který vše odladil, z největší části i vymyslel a stále neúnavně pracuje na tom, aby se všechny funkce ve finále propojily a stal se z průvodců, databáze a z map super pomocník pro plánování lezeckých výletů a objevování nových skal.
Věříme, že tohle bude také impulsem k tomu, abyste nám pomohli v doplňování jednak databáze cest (přes vaše přelezy ale i jinak) a teď také nám pomohli s vyplňováním údajů, o zatím do mapy nezanesených oblastech.
No u těch deníčků by bylo potřeba udělat něco s vyhledáváním... Že vyhledávání nefunguje pořádně znamená spoustu duplicit a tím spoustu práce navíc. Samozřejmě to neovlivní to, že někdo zkomolí při zadávání jméno cesty a spousta lidí si ji pak zapíše a nic nehlásí.
No a samozřejmě by to chtělo taky pročistit systém Poloha/Oblast/Sektor. Což je asi mraky práce :-(.
Ahoj kluci, moc hezka vec (!), uvazujete o nejake forme spoluprace (vymena dat/castecna integrace/ slouceni ...) s databazi SKALNICH OBLASTI, ktera je na horosvaz.cz? Pripada mi, ze se obe aplikace funkcnosti trochu prekryvaji, tak jenom jak to vidite do budoucna ...
Diky
Bude tam jednou celá Evropa a snad i svět. Zatím jsme se soustředili na ČR a hlavně teda na to, aby fungoval ten systém, budem potřebovat pomoc s koordinantama, ale nemějte obavy, bude se to tam skalama jen hemžit.
uz asi před rokem něco podobnýho funguje na 8a.nu. Je zde celej svět a většina hlavních oblastí je zde zaznačena, takže tu itálii bys zde měl najít :-)
Dobrý nápad. Jen nevím, proč se mi nezobrazují žádné ikony. Mapa jo. Náčítá se ale strašně pomalu. Jenom mě napadá jestli by se podobným způsobem nedala taky využít aplikace
Google Earth , přijde mi o dost komfortnější. Teda když člověk pomine nutnost její instalace.
Ahoj Tome, nemáme tu křišťálovou kouli :-). Jestli chceš pomoct napiš jaký proužíváš prohlížeč, co máš za připojení (hlavně otestuj rychlost, třeba na dsl.cz) a všechno pošli na email mapy zavináč lezec.cz. Díky.
Co se týče Earthu, tak s ním je potíž, že do něj nedokážeme vměstnat všechny plánované funkce. Navíc až budeš někde na cestách, určitě v příjemné francouské kavárničce s Wifinou oceníš že mapy jsou "jen" placaté a na webu. Ale jestli to vnímáš jako hodně velkou pomoc, šup s tím do emailu (jenom Tě prosím, rozděl to na dva emaily).
Tož chlopi vypadá to namakaně a zřejmě to stálo spoustu roboty. Škoda jen, že ty satelitní/letecké snímky nejsou nic extra, se snímky na mapy.cz se nedají vůbec srovnávat. Tam lze dokonce určovat i jednotlivé skalní věže, což je někdy celkem zajímavá sranda :)
To máš těžký. Seznam zaplatil jen za tu naší malou zemičku, na všechno ostatní kašle. To samé je u Atlasu, Centra, ... Zkus porovnat třeba skály u Nice na Seznamu a na Googlu. Mimochodem už jsi viděl Petrohrad? Bude se to zlepšovat, uvidíš.
Jo.. škoda že Google Earth neni pružnější
Ono vidět třeba takou oblačnost i s předpovědí nad oblastmi a ještě si třeba nechat navrhnout trasu jak se tam dostat. To by byla paráda . Zatim nezbýva než dofuat, že na to za pár let snad taky dojde. Zatim přeji hodně zdaru.
No to je paráda. Díky. A ta Frankenjura, to je radost. Sice neni úplně komletní, ale to by neměl být problém doplnit. Léta jsem si dělal značky podle GPS do Route66, pak sice přišlo jedno nechtěné format D a veškará data jsou fuč. Naštěstí jsem některé souřadnice poslal JirkaSovi, takže by je měl mít. Jinak je možno oblasi doplnit z mapek v (tuším) posledním Jurském průvodci.
Potrebujete tz souradnice opravdu merit gpskou v terenu? Myslim ze dost lze s dostatecnou presnosti odecitat primo z online map (uplne snadno treba na mapy.cz).
Děláme to částečně také tak, jen je budeme rozlišovat. Abychom věděli co bylo změřeno a co získáno z mapy. Pomocí GPS hodláme mapová data verifikovat a také ne vše lze z map odečíst.
Iniciativa je Láďo vítána. Jen tedy pokud Ti nevadí, že souřadnice spadnou do kategorie "Nezaměřené v terénu". Na našich mapách se bod bude zobrazovat stejně, ale v exportech bude označen jako nepřesný. Nerad bych rozvířil diskuzi na téma jak moc jsou GPSky přesné, snad je poznámku, že odečet z mapy je zatížen mnohem větší chybou (nehledě na to že budeš složitěji zaměřovat přístupovou trasu, budeš mít absenci nadmořské výšky, ...). Takže jestli se Ti do toho chce, buš to do texťáku, tabulkového procesoru zkrátka kamkoliv co jde normálně přečíst (kdybys dokázal vytvořit GPX bylo by to úplně nejlepší) a šup s tím do emailu. Překontrolujeme to a do další verze to naládujeme.
Spuštění interaktivních webových map proběhlo na obou serverech shodou okolností téměř ve stejný den (lezec.cz asi o den dříve!). Uvedl bych na pravou míru některé věci, které se objevily v diskusi.
Jedná se o dvě zcela samostatná řešení, jejichž vývoj proběhl paralelně a myslím, že jak Libor Tvrdík z lezce.cz, tak Jan Kohout ze Skalních oblastí ČR (skaly.horosvaz.cz) nevěděli, že pracují na stejné úloze. Řešení lezce.cz je postaveno na API Googlu, mapy SO jsou postaveny na API atlasu.cz, obě řešení mají své silné stránky i slabiny, ale podstatné je, že obě dělají to, co mají.
Spolupráce mezi lezcem.cz a Skalními oblasti ČR na mapách tedy nebyla žádná, ale to neznamená nic špatného, jen to prostě nebylo třeba a hlavně o sobě nevěděli.
Spolupráce v obecnějším slova smyslu je jedno z velkých témat pro nejbližší dobu. Jsme v kontaktu a některé možnosti již máme prodiskutované. Že to není vždy jednoduché, vyplývá z rozdílných cílů a poloh obou serverů. Zatímco Skalní oblasti ČR jsou primárně cíleny jako databázový systém se systematicky vedenou evidencí skal a cest se vším, co s tím souvisí, pro potřeby ČHS a jejich odborných komisí, tak lezec.cz je především zažitá platforma pro vzájemnou komunikaci lezecké veřejnosti o čemkoliv, zcela mimo rámec ČHS. Možnosti spolupráce jsou právě ve spojení silných stránek obou systémů, tj. systematicky vedené databáze skal ve Skalních oblastech ČR s komunikačními vrstvami lezce.cz. Ačkoliv pohledy obou teamů se v některých věcech stále ještě liší, tak rozdíly nejsou nijak zásadní a jen potřebují trochu času, aby uležely.
Ani korunu! Skalní oblasti ČR provozuje firma NETSYSTEM Int. a.s. POZOR! Aby bylo zcela jasno, to není NET-SYSTEM s.r.o., kde pracuje Alena Čepelková z ČHS. NETSYSTEM Int. a.s. má s ČHS smlouvy typu ASP (Application Software Provider) a Skalní oblasti ČR pro ČHS provozuje za malou a spíše symbolickou měsíční částku. Nemám problém říci přesně kolik, ale nedělá se to. Kromě jednorázových vícenákladů na pořizování cest do databáze žádné další peníze směrem na ČHS nefakturujeme. Takže jen a jen čistý entuziasmus něco zanechat pro další generace a (téměř) nic za to nechtít.
Mapa je super, diky.
Ale co pouzivate za monitor???
Vite jak je flustrujici prohlizet mapu v tak malem okenku!!!
Nezlobte se na me, ale vypada to jak kdyby to bylo delane pro nejaky lepsi PDA mobil co uz ma VGA rozliseni!
Mozna ze mich 1600 px na sirku je stale kapicku nadstandart, ale 640 px uz zacinaji mit i blbe mobily a opravdu bych chtel vydet zoufalce co ma monitor z 800 px na sirku.
Co tak rovnou predelat vzhled celeho webu (zvetsit sirku)?
Pripadne udelat moznost prepnout na verzi pro zoufalce a uzivatele ultra mobilnich pristroju, PDA, UMPC atd.
Diky