Kurzu se účastnilo 17 dobrovolných horských záchranářů. Hned po zahájení ve čtvrtek 5.října se účastníci vrhli na odpolední praktické cvičení lanových technik - prusíkování, jumarování a ostatní alternativy výstupu nebo sestupu.
Následující dva dny strávili horoslužebníci tréninkem technik sportovního lezení, způsobů jištění, slaňování a nácvikem simulací pohybu v horském terénu. Dalšími metodami cvičení byla partnerská pomoc, sebezáchrana, dopomoc lezeckému partnerovi, navazování, jistící stanoviště s fixními a mobilními jistícími prostředky.
Sobotní odpoledne pak účastníci kurzu věnovali profesionální záchraně, spouštění, vytahovaní, přemostění a evakuaci ze stromu. Večery jim pak instruktoři vyplňovali tematickými přednáškami z oblasti horolezectví, práce ve výškách a nad volnou hloubkou, techniky a organizace záchrany.
V neděli před odjezdem probíhal ještě nácvik záchranných akcí v reálných podmínkách.
„Nácvik teoretických a praktických dovedností je alfou a omegou práce Horské služby. Na školení a kurzy pro naše kluky klademe velký důraz. Činnosti při reálných zásazích musí probíhat hladce, rychle a bez chyb. Ty by mohly mít fatální následky. Díky metodikům z řad Horské služby jsou realizována skvěle připravená cvičení, všichni pracují s plným nasazením,“ komentuje náčelník jesenických horských záchranářů Vítězslav Kaller.
Naše poděkování patří personálu horské chaty Rabštejn, která nám poskytla pro doškolovací kurz zázemí.