V pondělí 28.11 vylezl známý americký bouldrista Daniel Woods 8B+/C stylem flash. Jedná se o boulder Entlinge ve švýcarské oblasti Murgtal.
Tento šestikrokový převislý boulder vylezl jako první Fred Nicol v roce 2005 a původní obtížnost byla 8C. Druhý přelez se podařil až Berndu Zangerovi v roce 2009, viz video. A jak u Woodse dopadla obtížnost? Spíš poctivé 8B+ než C, ale určitě jeho nejtěžší flash. Boulder mu perfektně sedl: „Mám pocit jako bych pro tento boulder trénoval poslední čtyři roky. Celý den byl jako sen a lezení šlo lehce“.
Daniel Woods - Entlinge 8B+/8C
Od prvního flashe 8B Jamesem Pearsonem (Ganymede Takeover, Brione, Švýcarsko) uplynulo čtyři a půl roku. Mezitím si tuto obtížnost ve stejném stylu vylezl Paul Robinson ( Nagual 8B, 2007) a Adam Ondra (The Vice, Armed Response - oba Rocklands). Adam si také v roce 2009 na konto připsal Confessions 8B+, které shodil na 8B. Tedy čerstvý ženáč Daniel asi vede. Daniel je pověstný svým přísným hodnocením boulderů, někdy máte pocit, jako by se u svých projektů zasekl na 8C (takže 8B+ flash a 8C maximum?), vyjímku udělil pouze boulderu "The Game", který už plusko dostal (Daniel na něm strávil 17 dní během dvou let).
DW top přelezy:
Anam Cara 8C, Silvretta. (podle Daniela 8B+)
In Search of Time Lost 8C, Magic Wood
The Game 8C+, Boulder Canyonu, Colorado
Terremer 8C, Huecu Tanks
Desperanza 8C, Hueco Tanks
Warrior Up 8C, Mt Evans - Wolverine Land
Hypnotized Minds 8C, RMNP - Veritas Boulder
La Force Tranquille 8C, Magic Wood
Big paw 8C, Chironico
Mystic Stylez 8C, Magic Wood
Nechápu, jak může se svými 168cm výšky lézt po skále tak těžké věci. Asi je holt dobrej.
O "The Game" (má i přelez od C.Traversi) Daniel na 27crag.com píše, že se chyty po "broušení kartáčkem" zdají být větší, umožňují jiný způsob přelezu a tak boulder nyní hodnotí spíš jako lehčí V15 (8C).
Evidentně ta výška nehraje takovou roli, když je vylezl :-) Důležité je, jaké má rozpětí rukou. To není přímo úměrné výšce a klidně může mít stejně dlouhé ruce, jako vyšší a těžší lezci, což mu dá velkou výhodu.
Asi má větší význam rozpětí paží než index (i když při stejném spanu bývá menší lezec obvykle lehčí).
Ape (opičí) index je poměr (nebo rozdíl) mezi rozpětím paží a výškou, na ape index wiki to ilustruje pěkný obrázek od Leonarda d V.
Dan uvádí svůj AI 4 palce (při výšce 168 má rozpětí 178 cm). Mé parametry jsou 177 na 177 (jednoduše jednička :) ), asi je Dan lehčí, jinak si ten rozdíl výkonnosti neumím vysvětlit :)
Myslim, ze nemas uplne pravdu, prcci dominujou akorat ve svetove spicce zavodu s lanem. Zavody se proste stavej tak, ze steny jsou hodne previsly, cesty vytrvalostni a klicovy kroky zrejme spis za maly, nez dlouhy skoky. Na skalach uz je to uplne jinak, vzpomente třeba na Chilam Balam, kde Patxiho Usobiagu ( 174 cm) vyradila ze hry dlouha rozpazka. O boulderingu toho moc nevim, ale tusim, ze prcci budou vyrazeny často. Naprilad po vitezstvi AO nad Woodsem na zavode „La sportiva legends only“ kdosi v disusi na 8a.nu tento vysledek zduvodnoval Adamovou vyskovou prevahou ve dlouhych tazich. No a nakonec i prostym nahlednutim do rankingu 8a.nu zjistite, ze v první desitce bouldristu dominuji lezci s vyskou kolem 178 cm. Dlouháni to nejsou, ale prcci uplne taky ne.
O výšově diskriminačních cestách na Rovišti a o partičce dobříšsých rozpažovačů až příště...
sak to mel byt jen forek,UPLNE VSICHNI nejsou prcci(AO se treba v posledni dobe vytahl). ale jinak je byt vysokej spis nevyhoda v lezeni, rozpazka nerozpazka..