Další kolo Světového poháru v boulderingu a rychlosti bylo o víkendu v Číně v Čchung-čchingu (Chongqing) bez české účasti. Bouldering vyhráli Japonci. Na pódiu stáli i Kanaďan, Rus a Srbka. A stejně jako v předchozích 2 kolech se děly zajímavé věci.
Drama pod Pigne d'Arolla ve Švýcarsku: 7 mrtvých skialpinistů
Drama při sjezdu z Pigne d'Arolla ve Švýcarsku na skialpinistické trase Chamonix - Zermatt, kde před týdnem bouře uvěznila na noc kousek od chaty skupinu 14 Italů, Francouzů a Němců, si nakonec vyžádala sedm mrtvých.
Bouldering v Krasu je podivná disciplína. Pro čistokrevného bouldristu možná nepochopitelná. Kdo by lezl po oklouzaném vápně, na nějaké stěnce, která nemá ani vrchol, na oklouzaných stupech a házel bouldermatku do bahna v oparu splašků, jak je tomu například ve Starých skalách? Možná bych tomu také nevěřil před pár lety, ale je to činnost neuvěřitelně uspokojující, píše Adam Ondra v úvodu k nově vydanému průvodci po bouldrech Moravského krasu.
Povedla se svatba s Mammutem :), píše Mára Holeček z Nepálu
"Povedla se svatba s Mammutem :), viz na mém FB. Apropo, zdravím z Namche Bazaru. Je tu jako vždy božsky," napsal nám Mára Holeček z Nepálu. Zprávu o spolupráci zveřejnil s Márovým horolezeckým životopisem před pár dny i švýcarský výrobce horolezeckého vybavení Mammut.
Do elitního klubu pokořitelů obtížnosti 9b vstoupil Američan Matty Hong. Vylezl Fight or Flight od Chrise Sharmy z roku 2011 v Olianě ve Španělsku. Je to nejvíce opakované 9b na světě. Mají ho na svém kontě: Adam Ondra (2013), Jakob Schubert (2015), Sachi Amma (2015).
Alex Honnold zajel v březnu na skály do Japonska, kde si užil lezení sportovních cest na vápně a na bouldrech. Průvodce mu mj. dělal legendární japonský lezec Yuji Hirayama. Níže ve zprávě je nové video z návštěvy zveřejněné na Youtube.
Dinner party ve společenském obleku na Everestu v Severním sedle ve výšce 7020 metrů má za sebou britská expedice, která včera v pořádku sestoupila do základního tábora. Účastnící publikovali ze stolování v rekordní výšce foto na Instagramu:
Horolezecký klub Jindřichův Hradec pořádá v sobotu 19.5.2018 závod Jindřichohradecký žulový štramák 2018, což je lezení (bouldering) v přírodě v lokalitě Hradiště u Nové Bystřice.
Pád horolezkyně v Tiských stěnách skončil s těžkým zraněním
Sedmačtyřicetiletá horolezkyně spadla včera odpoledne při slaňování v Tiských stěnách u Ostrova z výšky asi patnácti metrů a velmi těžce se poranila. Informovala o tom v tiskové zprávě horská služba.
Další kolo Světového poháru v boulderingu a rychlosti bylo o víkendu v Číně v Čchung-čchingu (Chongqing) bez české účasti. Bouldering vyhráli Japonci. Na pódiu stáli i Kanaďan, Rus a Srbka. A stejně jako v předchozích 2 kolech se děly zajímavé věci.
V ženách se nezúčastnily bojovnice Petra Klinger, Shauna Coxsey, která jako suverénka loňské sezóny se teprve dostává do formy po nedávném zranění, a Janja Garnbret, vítězka minulého kola SP v Moskvě.
Už semifinále bylo opět krutým sítem, i když topů bylo sice o něco více než v Moskvě, ale jen u 2 nejlepších Japonek Miho Nonaka a Akiyo Noguchi, jinak na postup do semifinále stačil 1 top a 4 zóny.
Ve finále potvrdila svou vzrůstající formu Akiyo Noguchi, jejíž lezecký projev byl přímo neskutečný. Nejenom že je silná a dynamická jako všichni bouldristé z Japonska, ale má obrovskou kloubní pohyblivost a vynikající lezeckou techniku. Podobný výkon předváděla už v minulých kolech, ale ta byla postavena lehce a o celkovém pořadí rozhodl nepatrný rozdíl v pokusech, nebo pořadí ze semifinále. Druhá byla Miho Nonaka, které tento závod nesedl tolik jako ty předchozí, každopádně síly má na rozdávání. Nicméně za oběma Japonkami to bylo o parník a na 3. místo bojovně doveslovala Staša Gejo ze Srbska. V průběžném pořadí jsou na prvním místě Janja Garnbret a Miho Nonaka, třetí je na dostřel Akiyo Noguchi.
V mužích to ve finále vypadalo jako párty starých pák. Semifinále opět drsné, oproti Moskvě se sice dalo přečíst i z gauče, ale do finále nepostoupili např. třetí z Moskvy Gregor Vezonik, nebo finalista z Meiringenu Manuel Cornu z Francie. Co se „povedlo“ stavěčům v minulých kolech u žen, povedlo se tentokrát u mužů. První boulder lehký, třetí nelezitelný, o pořadí rozhodly bouldry č. 2 a 4. Nicméně na to se historie neptá a důležité je konečné pořadí. Jako jediný z Japonců postoupil do finále s odřenýma ušima, přesněji o zónu, Kokoro Fuji. Patrně se v semifinále nejméně unavil a celý závod nakonec vyhrál. 2. místo obsadil zaslouženě Sean McColl, který působil jako politý živou vodou. Menší vzrůst kompenzoval obrovskou silou, přesností, betonovým core a dynamikou, prostě starý známý Sean, jak si jej pamatujeme z let minulých. Uvidíme, co předvede na laně. Alex Rubtsov má letos excelentní formu, 3. kolo a 3. finále a podruhé 3. místo. Bramborový byl Jakob Schubert, jeho letošní druhé finále, univerzál jako hrom, jeden z favoritů LOH 2020. Na 5. místě skončil Jan Hojer, v semifinále zalezl velmi dobře, na to, jak je vysoký, se velmi dobře hýbe a má dobrou techniku. Šestý Jernej Kruder působil oproti minulým 2 závodům poněkud unaveně a bez jiskry, ale třetí finále při nepostupu Tomoa Narasakiho může nakonec hrát roli v celkovém pořadí.
To vedou oba posledně jmenovaní se shodným počtem 180 bodů. Průběžně třetí je Alexej Rubtsov. Martinu Stráníkovi patří průběžné 28. místo a je škoda, že se asijské části SP neúčastní. V zápisech jednání VV ČHS létají melouny z dotací a repre není schopná vyslat závodit našeho nejlepšího současného závoďáka, v jehož silách je být do desítky celkového pořadí Světového poháru.
Další závod je už tento víkend v čínském Tai´anu. Všem lidem, co si myslí cosi o ninjago a parkuru, doporučuji se dívat. Letošní SP je o lezení. Některé bouldry mají více řešení a lze je přelézt buď dynamickými víceskoky, ale i normálním old school lezením. Skalní dušička leckdy zaplesá, když někdo nadělá ze zbytku startovního pole kompars obyčejnou patičkou tam, kde všichni hopsali a plácali. Ten samý lezec pak nahoře dělá silový kříž za spoďák a má to s chlupem, zatímco naopak hopsač zespoda vyměnil ruce a krok do topu technicky přímo vysušil. Už semifinále jsou výborná podívaná. Bouldry jsou stavěné i pro oko diváka. Vyžadují velmi rychlé čtení a jsou v nich ukryté jemné detaily, pospíchat se nevyplácí, vše je o přesnosti, netrpělivost často znamená spadnout z topu. Nový způsob bodování s sebou přinesl boj o každou zónu. Změna stylu je vidět, finále už nepřipomínají otevřená mistrovství Japonska. Tak nezapomeňte o víkendu rozložit gauč, udělat popcorn, nalít drink a sundat růžové brýle.
Podívejte se níže na videoreportáže, jaké bouldry se lezly, a také, kdo vyhrál rychlost.
Stupně vítězů v boulderingu:
muži
1. Kokoro Fujii (JPN)
2. Sean McColl (CAN)
3. Aleksei Rubtsov (RUS)
ženy
1. Akiyo Noguchi (JPN)
2. Miho Nonaka (JPN)
3. Stasa Gejo (SRB)
Sestřih z finále v boulderingu:
Nejlepší v rychlosti:
muži
1. Dmitrii Timofeev (RUS)
2. Aspar Jaelolo (INA)
3. Danyil Boldyrev (UKR)
ženy
1. Rahayu Susanti Aries (INA)
2. Elena Timofeeva (RUS)
3. Puji Lestari (INA)
Sestřih z finále v rychlosti:
Na startovce nebude tedy zastoupeno Česko ani na příštích dvou závodech v Asii. Bratři Stráníkovi jsou zapsáni až na závod SP v americkém Vailu, který je na programu 8.-9. června.