LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když už nemůžeš rukama, začni konečně lézt nohama.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
16.Klapal 10927
17.Churavý 10918
18.Melen 10848
Bouldry:
16.Kučera 9800
17.Nespoutaný 9631
18.Obal 9550
Hory:
26.Kaván 3148
27.Verner 3138
28.Malý 2920

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5668 lezců
1140437 cest
Nové přelezy:
Orgi Nerou 8a
Nymfa 8A+
Seastar 7C
Ortofrutta 7c
Koma Xc
Mr. Morgen 7b
Ri Rock 7b+
Les Furtif 8b+
Loose Cano 7b
Ajo En Vag 7C

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
V 16 - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pohřbeni v oblacích

, aneb neviditelní hrdinové…

smallDo rukou se mi dostala kniha s žádostí, až ji přečteš…, napiš k ní pár slov. Hurá a jde se na věc.

Začnu obecně:

Tragédie na K2 poprvé z pohledu šerpů. Fakta v příběhu jedné z nejdramatičtějších katastrof v historii horolezectví.

Pohřbeni v oblacích






Peter Zuckerman, Amanda Padoanová Pohřbeni v oblacích - přední strana obálky.




Nuže, jsou kopce, jež si vysloužily nelibozvučná označení, jako zabiják, krutá a hrozivá hora, případně nejtěžší, nejnedostupnější...
Ano, rozhodně se jedná o úspěšný novinářský otvírák, který okamžitě upoutá náš zájem, stejně jako sex, nevěra, inflace, exkrement, neboli hovno a smrt.
Pravda je taková, že nelze vše házet na pisálky, které tak rádi čteme a citujeme. Často jsou první instancí vypuštěného blábolu někteří lezci, kteří tím chtěli zvýšit svůj vlastní „rating“. S tím je spojena i častá mystifikace a celková devalvace horolezeckého sportu. Neboli srozumitelněji, je nám často předhazována průměrnost a záměrně je překrucována za kvalitu.
No, a o tom je i kniha, která právě přichází do distribuce pod názvem „Pohřbeni v oblacích“ od Petera Zuckermana a Amandy Padoanové.
Asi již správně tušíte, psát se nebude o těch, kteří vystoupili na vrchol a jejichž obličeje následně obletí svět na titulních stránkách časopisů, či v televizních debatách. Jedná se o utajenou armádu v předvoji, která rádoby nemá tvář, přesto existuje a je natolik důležitá, že mnoho „tygrů“ z Everestu, K2, nebo hrdinové s korunou Himálaje, by se bez nich ani neuprdli.
Takže mluvím o nepálských šerpech, kteří bojují o úspěch klienta, staví mu stany ve výškových táborech, prošlapávají stopu v hlubokém sněhu a natahují lana, až na samotný vršek. Na vrcholu se zdekují před objektivy, aby „nekazili dojem“ opuštěnosti a když při sestupu dojde k průšvihu, pak se snaží „horobijce“ stáhnout až dolů s nasazením vlastního života.
Možná někdo namítne, že to dělají za prachy, což je pravda. Přesto tito neviditelní hrdinové, nemají pracovní smlouvu, kde by stálo jak ve Faustovi: „Za fufně a vidinu lepšího žití nám propadneš duší,“ … přesto jdou.
Já tomu říkám lidskost, jež pulzuje v jejich srdcích, která se za „bambilióny“ jednoduše nedá koupit.
Není tudíž žádným tajemstvím, že při těchto znásilňujících výpravách za slávou kvete bezohlednost a lidské kvality přímo úměrně padají strmě dolů.
Jen si vezměte novinové zprávy, kde v srdcervoucích příbězích stojí: „Slavný horolezec XY, zdolal další z náročných výstupů.“ Pak o pár řádků dál je nevýrazný dovětek, jako uzavření celého eposu, který se schovává již pod čarou hlavního zájmu o pana „úžasňáka“, hora si opětovně vyžádala další oběti ze strany výškových nosičů při opravě fixních lan. Prostě bezejmenní nosiči, pracující na kopci a tečka.
Tato kniha dává nahlédnout do soukromí a mysli skromných šerpů. Jejich příběhy gradují na médii opěvovaném kopci K2, kde se roku 2008 schylovalo k velké tragédii, která si nakonec vyžádala jedenáct životů z řad členů různých expedic a národností, tam vysoko v mracích, pár stovek metrů pod samotným vrcholem.
Díky šerpům, nebylo toto číslo vyšší, ale také díky nim, se tam dostávají lidé, kteří tam nemají co „pohledávat“. Tento trend každoročně narůstá a tak tomu bylo i letos, kdy v rozmezí několika hodin vystoupilo tou samou výstupovou trasou, na „nejobávanější a nejtěžší“ osmitisícovku světa „pouze“ 35 lidí :-).
Pro knihu „Pohřbeni v oblacích“, opisující odvrácenou stranu výškového horolezectví, jsem napsal krátké průvodní slovo, které vás snad malounko nahlodá a nakonec snad přiměje přečíst si tuto zajímavou výpověď:
„Horolezectví může být sportem, zábavou a dost často se vábení výšek stává i životní filozofií. Na druhou stranu je úsměvné, že místo kam směruje horolezcovo úsilí, patří malému ždibečku na špičce kopce, kde nečeká nic víc než chlad a opuštěnost. A celkovým paradoxem je, že skutečný horský vrchol neleží nikdy nahoře, ale až dole. Tudíž těm, kteří přicházejí s pokorou a celkovou vybaveností, nechť je odměnou silný zážitek. Ovšem těm, kteří pohazují se svým osudem, bez jakékoliv přípravy a znalostí, jako s kuličkou v ruletě, budiž varováním, že zde se nehraje o peníze. V sázce je totiž to nejcennější - jejich život.“


Peter Zuckerman, Amanda Padoanová Pohřbeni v oblacích - zadní strana obálky.



Příjemné čtení Mára,

Zdroj:
marekholecek.cz





Každý se staví k životu po svém a někdy celé naše bytí může stát i pod psa. Zatímco narodit se do psí kůže, může být také, první cenou loterie života.



Mára Holeček   [úpravy] 10:33 10.09.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 K212:06:49 10.09.2014
Nejsem si teda jist zda se trend počtu výstupů na K2 každoročně zvyšuje. V roce 1986 tam vystoupilo 26 lidí a 13 zahynulo, další úspěšný výstup proběhl až v roce 1990. Po tragédii v roce 2008 na horu nikdo nevystoupil v roce 2009, 2010 a 2013. Kromě toho v roce 2011 tam vystoupili jen 4 horolezci ze severní strany.
Takže celá tato recenze na mne působí stylem, že se snažíte znevažovat lidi, kteří na K2 vystoupil tím stylem, že je tam přece dovedli šerpové a není to nic složitého, jako na Everestu. No na Everest ročně vystoupí sto lidí, každý rok. Na K2 nejvíc 35 letos, jiné roky ale taky nikdo, takže se mi zdá že nemáte pravdu...
Petrodpovědět 
 Re: K212:44:34 10.09.2014
Na Everest vystoupi rocne trosku vic lidi, nez 100 ;) http://goo.gl/pcl1zN Kazdopadne zadne znevazovani z clanku necitim. To, ze kdyz si zaplatis partu serpu, aby te nahoru pomalu vynesli, se neda srovnavat s vykonem, ktery podavaji ti, kteri si to z base campu vytahaji sami, je proste fakt. Za znevazovani vystupu vidim spis opak, kdy se v titulcich novin prave na tohle moc nehledi a bere se vystup jako vystup, ac je to uplne jina liga... Kazdopadne to vypada jako moc zajimave cteni a serpove si tu pozornost rozhodne zaslouzi, neb jen diky nim se tam podiva rada lidi, kteri by na to jinak nemeli (silu)...
misakodpovědět 
 Re: K213:15:29 10.09.2014
Myslím, že to není znevažování, ale spíš snaha dát věci do správných souvislostí.
Málokomu z čtenářů novinových titulků dochází ten obrovský rozdíl mezi prvovýstupem v alpském stylu a expedicí podporovanou týmy nosičů a šerpů, kde jde o to dostat klienty na vrchol a zpátky. Nejspíš i většina z nás ten rozdíl nevidí tak přesně jako Mára, který to má ozkoušené na vlastní kůži.
Honzaodpovědět 
 Everest23:14:17 10.09.2014
Databáze Elizabeth Hawley po zaokroulení říká:
Everest 2012
- 100 expedic
- 500 horolezců
- 500 členů obsluhy
- 250 horolezců na vrcholu
- 250 členů obsluhy na vrcholu

Zaokrouhlil jsem to na desítky. Jo a všechno se to v posledních letech koná na jaře. Na podzim cca 3 - 4 většinou neúspěšné expedice. Takže třeba 1984 Psotka a Demján na podzim byla vlastně dost výjimka.



PeSodpovědět 

 chybka v URL na knizku12:31:08 10.09.2014
spravne je: http://www.jota.cz/cestopisy/pohrbeni-v-oblacich/
misakodpovědět 
 Re: chybka v URL na knizku13:00:37 10.09.2014
Hm, taky se mi to zda naky divny.
Martas.odpovědět 
 Re: chybka v URL na knizku13:03:23 10.09.2014
Dík za upozornění, link jsem korektně přimontoval.
 jirkasodpovědět 
  Re: chybka v URL na knizku18:07:32 10.09.2014
..ten clanek jsem myslel.
Martas.odpovědět 

 zajímavá kniha10:53:05 11.09.2014
Ahoj, knížku jsem četl a stojí určitě za pozornost díky mnoha obvykle nedostupným (z různých důvodů) zdrojům, z nichž autoři text sestavili. Jdou z mého pohledu hodně dohloubky a přinášejí zajímavý pohled jak na ten průser, kterej se tam stal, tak na život a vývoj lezecký motivace šerpů. Navíc je to čtivý a dobře vystavěný.
Michalodpovědět 

 Nucený výsek18:43:28 11.09.2014
Dobrá fotka s tím "řezníkem z jatek" Čau.
Fáberaodpovědět 

 Foto dne:

Agnes
 Databáze cest:
Všechny cesty (179403)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Al Di La Del Fico 6b Ulassai
Al Di La Del Fico 6b Ulassai
Giugno Piovoso 6b+ Ulassai
Gemisto Kalamari L1 6c Manikia
AW III Bielatal
Nově komentované:
Pioggia Di Maggi 6c Ulassai
Banana Split 5c Paklenica
Zollamt 6A+ Bor
Hammer King 7c Brseč
Souhvězdí Marmota 7C Hradby U Kozla

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování... |

 Nové komentáře:
Re: Problém na sestupu | Re: Problém na sestupu | Re: Problém na sestupu | Re: Cesta Járy Vdolečka | Re: Cesta Járy Vdolečka | Re: Cesta Járy Vdolečka | Re: Cesta | Re: Problém na sestupu | Re: Problém na sestupu | Problém na sestupu |

 Kde to vře:
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (50)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (29)
Video: Seb Bouin a Alain Robert lezou solo na mrakodrap v Paříži (22)
Will Bosi přelezl boulder Spots of Time a potvrdil klasu 9A (17)
MČR v rychlolezení (16)
Film: Adam Ondra a nejtěžší cesta Vysokých Tater Corona 10+/11- (15)
Secret Spot Bouldering 2024 pozvánka (12)
MČR v bouldru vyhráli Lukáš Mokroluský a Michaela Smetanová (5)
Marjan (4)
Expedice Máry Holečka na Langtang Lirung se chystá do stěny (4)

 Nově v inzerci:
Master 9.7 50m Bicolour (nelezené-nové) | druhý konec lana | Batoh Deuter Aircontact 65+10l | Z teplem | Hledám děvče do skal | koupím Zlagboard | Kalhoty MONTURA SKI STYLE PANTS Man vel.L | Nepromokavá bunda The North Face vel.L | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43,5 | Srbsko |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 361 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 315 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 285 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 287 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 257 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.