První divnověc jsem dostal na narozeniny od kamarádů před šesti lety. Tento dárek pro mne vybrali zřejmě proto, že takové udělátko ještě nikdy neviděli a byla tak velká naděje že jej neznám a budu z něj mít velkou radost. Taky jsem se zaradoval, a neprodleně jsem jej začal používat. Narozeniny mám v prosinci, a tak první praktické použití bylo na zamrzlých tatranských spárách, kde se velice osvědčilo.
Skobování je zdržovačka i v létě a v rukavicích jsem tuto téměř dokonalou náhradu skob ocenil o to více. Skoby jsem přesto z batohu nevyhodil. Jednak proto že jsem měl k dispozici pouze jediný Ball nuts č. 4, a ten jsem si vždy nechával až na krušné chvíle kdy už není na mlácení kladivem čas, a druhak proto že slanění ze skoby provlečené smyčkou vychází finančně o fous líp.
Nedávno nadešel ten pravý čas a svou koleci jsem doplnil o zbývající menší velikosti – 1 až 3. Dobře bylo, že jsem první dojmy (a ty jsou nenahraditelné) nabyl právě s druhým největším z nejmenších. Právě “čtverka” má největší využití. V praxi to vypadá tak, že jednička jde do spár širokých 3 – 6 mm, dvojka 4,5 – 8 mm, trojka 6,5 – 11, čtverka má rozsah použití od 8 – 12 mm a pětka 10,5 – 18 mm. Dá se říct, že se tedy jednotlivé velikosti trošku překrývají – a to je dobře. Jen při hledání vhodné spáry pro jedničku je to někdy trošku o nervy – 2mm je málo, a 5 je už ¨je moc. Je vždy lepší nechat půlkuličku poněkud napruženou, aby se do stěn spáry pořád zakusovala, a protože má jednička malou akční tloušťku, těžce se to utrefuje. Celková délka vklíněnců se pohybuje od 18 do 21 cm, z čehož do spáry lze založit něco přes 7 cm. A to je dost hluboko na to, aby si akční plochy dosedly na kvalitní nepoškozenou skálu, a to i v případě že je venkovní okraj spáry otevřený a skoba by se v takovém místě na koncích kývala. Použití největší pětky je už méně jednoznačné, protože malé Friendy už spáru kolem 14 mm spolehlivě vykryjí.
Největší výhodou těchto malých vklíněnců jsou jejich velikost a hlavně váha – ta se pohybuje od 29g !!! do 73g. Ani na sedáku nejsou na obtíž. Kdo někdy dostal vekým friendem pod koleno tak tyhle párátka fakt ocení.
Tělíčko celého udělátka je tvořeno drátkem o průměru 2,5 mm. Oko v místě pro připojení karabiny není polstrované, ani na něm není prodlužovací šitá smyčka třeba jako na friendech. Drátek toho unese dost, na duralové rozpěrce je deklarovaná nosnost 8 kN.
Celkový pocit – naprostá důvěra. Jak ve zpracování (ať si to Camp klidně vyrábí v Koreji) tak hlavně při založení do spáry, kdy má jakoby větší toleranci k různým nerovnostem a hrbolatostem. Ball Nutsy se výborně zakládají, výrazně snadněji než klasické friendy.
Samotné založení obvykle drží napoprvé a není potřeba složitě konfigurovat. Klidně by se dalo lézt pouze s těmito kousky (vždyť kde je velká spára bývá většinou i malá).
1) skobovani nemozne - to je mylka, jde jen o to, jak umis a jaky mas skoby, ballnutsy jsou mnohem citlivejsi na misto vkladani
2) jedno minus je jeste, ze jsou nachylny na ohnuti dratku, co je packa a pak se blbe zaklada
celkove) dobra vec, lehkost alternativa k urcitym skobam (pak rychlost vuci skobe)
To že něco funguje jinak ještě neznamená, že se to nedá srovnat. A krom toho princip fungování frenda, balluta, ale třeba i ufouna je naprosto stejnej - při zatížení se zvětší síla působící proti vytržení toho kterého mechanického vklíněnce. Vzato do důsledku je tohle princip i uzlu a nemechnického vklíněnce.
...o tom, jak je to s manipulací po odsednutí nebo ještě lépe pádu. Autor o tom neříká zhola nic, takže s tím buď zkušenosti až takové nemá nebo záměrně mlčí. Hm. :-(
Ale udělátka jsou to zajímavý a rád bych na to slyšel recenzi od někoho, kdo to fakt hodně používá a zažil s tím kde co.
Mám 2,3 a 4. Je to výborné jistítko. Po zatížení nebo pádu jde ven o něco hůř než friend ale štouchadlem jsem ho vždy vytáhl. V nejhorším je třeba na štouchadlo ťuknout kladivem (nebo třeba kamenem) Navíc ball nuts mají výšší pevnost než mikrofriendy. 00, 0 nebo 0,25 friendy mívají mezi 5 a 7kN a "misky a pecky" udávají 8kN. Ball nuts jsou náchylnější na poškození při transportu. Vyložně se jim nelíbí naházení cikcak do batohu a přiklopení lanem a dalšíma cajkama. Já si na ně nosím extra sáček a snažím se k nim chovat citlivě. Vynikající jsou i na prvovýstupy na nepískovcových skalách. Rozhodně je osadíte podstatně rychleji než skobu, sednete a už si můžete vytahovat kovárnu.
Je to výborné jistítko, o tom žádná. Ale s tím vytahováním po pádu nebo odsednutí mám jiné zkušenosti :-( Ze všech udělátek do kterých se spadne, tohle zcela jistě jde nejhůř vyndat. To je má osobní zkušenost. Používám tyhle udělátka. Ale je to doopravdy problém je po zatížení vyndat. Zvlášť ty nejmenší :-( ke kterým se šťouradlem ani nedostanete. Ale je lepší nevyndatelné udělátko než pobyt v nemocnici :-).
Doufám, že nebudu nařčen, že neumím zandat a vyndat udělátko :-)
Zatím jsem padl jen jednou asi 3m do č. 3 a po nasazení šťouchadla a poťukání kladivem to šlo vyndat. On abalak s ocelovým lankem se po pádu taky umí pěkně do švíry "zažrat". Je to i o volbě terénů. Málokdo jezdí ho hor nebo do Británie padat do vklíněnců. Takový pád je spíš vyjímka než pravidlo. Do hákovaček je to asi opruz protože co ušetříte na rychlém osazení to ztratíte na pracném vytahování. Tam mají míso spíš mikro friendy a nevadí že unesou jen 5kN. Na tradiční (= slabě jištěné) terény pro čisté lezení (hory, GB, Jizerky, polské Krkonoše nebo Rudawy) je ale doporučuju.
No, důvod proč to je blbost existuje a dokonce je zde v diskusi několikrát uveden, ale rozhodně to nijak nesouvisí s vysokou obtížností hákovaček v Tatrách.
Ahoj, kdysi jsem zahlídl v jednom eshopu celou sadu za 2500,- ale už to nemůžu najít :(
Nevíte někdo kde by se daly za tu cenu sehnat? Klidně pište na mail
Ball Nutz pouzivam asi ctyri roky a jsou nedilnou soucasti me vyzbroje. Bohuzel, jsem s nimi take nejvice opatrny - muj dojem z nich je, ze pasuji tam kam jde uz jen skoba, ale ze take neni vubec jednoduche odhadnout, jestli budou drzet. Parkrat se mi stalo, ze jsem je pri odsednuti v ceste vyse "vytahnul" jenom tahem lana pote co se behem me cesty nahoru trochu pohnuly. Kdyz vidim jak je ve spare friend, tak odhadnu jak bude drzet. U BN si nikdy nejsem moc jisty co udela hladka strana misky a povrch skaly. Ale mam je rad a pomuzou v mistech kde jen clovek marne premysli o kladivu a skobach. Vyborne jsou v Tatrach a na zule obecne.
Fotky jsme posílali redaktorům, ale místo nich použili fotku z camp.it :(
Článek i s fotkama z Tater dáme na web (eshop, kde jsem Ball Nutsy koupil) a odkaz tu pak zveřejním.
Čímž se z toho stane "hnusné PR" ;-)
Přijde ke mě do climbing.cz v praze. Jsme přímý dodavatelé tranga a cena je 600 kč nebo set 5 kusů za 2990,- ale momentálně je mám vyprodaný ale už se vezou. Po jednom jich mám celkem dost.
Když polezeš technický cesty na capa , tak tam nejspíš na tyhle udělátka zaseklý narazíš. s vyndáváním je problém a taky, jak je klínek ocelovej a má to malý tření, tak to má tendenci projíždět. Do otevřených hnízd a vejmlatú po skobách jsou supr (nutnost) OFFsets Peanuts (jmenujou se tak, páč jsou levný asi) no a na hákování je fakt supr pomůcka Leeper Camhook. když si na to zvykneš, tak to drží a je to děsně rychlý.
Štosování těchhle ballnuts na sebe je nesmysl, kterej může napadnout jen teoretika! S prominutím
to je moje zkušenost
Ja mam 2 sady a super vec aj na vapenci su v pohode mam par padov za sebou aj na vapenci len na vapenci treba vedet fintu pri zakladani a tiez po pade sa daju v pohode vybrat upravenym malym pilnickom