Vážení přátelé, ano!
Bylo to jednoduché, ba až banální a možná to někomu zavánělo i spotřebitelskou soutěží (viď Lukasi B.), nicméně pravda je taková, že plných 50% - ano, je to neuvěřitelné, že tolik - odpovědí bylo
nesprávných. Ne, že byste nepoznali, o kterou jižní stěnu se jedná, ale asi v návalu radosti a vidiny snadného vítězství si mnozí pořádně nepřečetli, jak vlastně zněla otázka a co mají napsat do odpovědi. Správná odpověď na otázku totiž zní:
Nejvyšší vrchol tohoto mohutného skalního masivu se jmenuje
HOHER DACHSTEIN (2 995 m).
A nikoliv pouze Dachstein, jak shodně uvedla ta druhá polovina soutěžících, mezi nimiž paradoxně byli všichni ti, kteří si stěžovali, jak snadná je dnešní otázka. Bohužel, nejvyšší vrchol pohoří Dachstein se ale opravdu jmenuje Hoher Dachstein, a tak tuto „poloviční“ odpověď nemůžeme uznat za správnou. Ale co, nevadí. Kdo neuspěl v soutěži tentokrát, může zkusit svoje štěstí příště.
Tím, kdo se může radovat z předplatného časopisu lidé&HORY, je :
Pavel Hermann z Frýdku Místku.
Výherci gratulujeme a všem ostatním přejeme mnoho šťastných návratů ze skalek i velkých stěn.
Honza Polák
šéfredaktor časopisu lidé&HORY
www.lideahory.cz
Znění soutěžní otázky (zveřejněné 12. května 2005):
Ani jsme se nenadáli a je tady květen a s ním pravé nefalšované jarní počasí. Na horách je sice ještě pořád spousta sněhu, ale už teď je nejvyšší čas spřádat plány na výstupy v letních horách.
Co takhle pro začátek zkusit něco v jižní stěně? A proč ne třeba v té, která je tentokrát na fotografii vrcholu, jenž je pro toto kolo soutěže oním známým-neznámým „kopcem“?
Stejně jako i v minulé soutěži, můžete za správnou odpověď získat předplatné časopisu lidé&HORY pro rok 2005, samozřejmě včetně čísel, která doposud vyšla.
Pravidla jsou jednoduchá:
1. Poznat jaký vrchol je na fotografii.
2. Zkopírovat mailovou adresu viz níže a napsat jeho jméno spolu se svojí adresou a případně telefonickým kontaktem.
3. Odeslat.
4. V klidu vyčkat konce soutěže – uzávěrka je stanovena na středu 18.5. 2005 ve 24:00 h.
5. Přečíst si jméno výherce a:
a, Radostně jásat a těšit se na zasílání časopisu.
b, Nepropadnout depresi a těšit se na další kolo soutěže.
Toť vše. Hodně štěstí!
Soutěžní otázka pro toto kolo je:
„Jak se jmenuje nejvyšší vrchol tohoto mohutného skalního masivu?“
Pro ty, kteří váhají malá nápověda:
Jižní stěna masivu patří i dnes mezi nejvýznamnější velké vápencové stěny Alp. Jistě právem. Její výška je totiž úctyhodných 850 metrů. Jako vůbec první jí prostoupili E. Pichl, F. Gams a F. Zimmer hned v prvním roce 20. století. Ale ani jim se to nepovedlo ideálně. Jejich výstup vede pravou částí stěny a končí poměrně nízko na hřebeni vedoucímu k vrcholu. Centrální částí stěny se podařilo najít výstupový směr až o osm let později (22. září 1909) bratrům Steinerovým. Kromě v té době obvyklých horolezeckých pomůcek s sebou berou do stěny i dvoumetrovou dřevěnou hůl. Na tu později přivazují, na 2 995 m vysokém vrcholu, bílý šátek a jeho máváním oznamují všem v údolí úspěšné zakončení výstupu.
Již víte, jak se jmenuje tento vrchol? Pokud ano, tak neváhejte a pošlete nám svoji odpověď na tuto adresu :
soutez@lideahory.cz
Auf Wiedersehen und viel Spass!
Honza Polák
šéfredaktor časopisu lidé&HORY
www.lideahory.cz