Ve Vysokých Tatrách zahynul další český horolezec. Muž zemřel po desetimetrovém pádu na Ostrém štítu v oblasti Velké studené doliny.
8.8. 14:46 - 16:04 - Aktualizováno
POPRAD - Muž byl na horách se svým kamarádem. "Lezl jako první a po asi desetimetrovém pádu dopadl do sutě pod stěnou," popsal situaci šéf záchranářů Martin Kulanga. Kamarád okamžitě zavolal záchranáře mobilním telefonem.
"Operační středisko přijalo hlášení v 11:25," uvedla tatranská horská služba. Záchranáři muže našli za několik minut. Pokoušeli se ho oživit, bohužel ale neúspěšně. Muž svým těžkým zraněním podlehl.
Horská služby uvedla, že mrtvého muže momentálně převážejí do márnice v Novém Smokovci.
Letos je to už desátý český občan, který v Tatrách zemřel. Naposledy se pod třicetiletým mužem z Opavy utrhla skála, když se pokoušel jít mimo značenou cestu. Češi spolu s Poláky patří k nejčastějším obětem úrazů ve Vysokých Tatrách.
Máš pravdu. Ale surovou pravdu vidím také někde jinde: vysoký počet lezců v Tatrách (přijde mi, že snad už leze celá ČR), malé nebo takřka žádné horské zkušenosti (mladíci, co nestojejí o žádnou radu zkušenějších), dále přecenění vlastních sil (co bych tady lezl trojku, když na skalách lezu sedmičky?) + absolutně žádná základní vybavenost (žádná pláštěnka nebo nepromokavá GORE bunda, z materiálu většinou 5 smyček a také max. 5 čoků, zato expresek asi 20, o lékarničce a znalosti základní 1. Pomoci ani nemluvě!). No a mohl bych pokračovat k tomu nejzákladnějšímu: RESPEKT K HORÁM! No jo, když svítí sluníčko, vypadá to jako kozí stráně, že jo, ale stačí, aby zapršelo, přišla mlha (tatranský mlíko), do toho blesky, kamenné laviny, hlad, žízeň, fyzické a psychické vyčerpání... Zažili jsme to se dvěma podobnými cizími exempláři v Téryho kuloáru pod Poslednou vežou (na které jsme při sestupu z Lomnického štítu natrefili) no a co k tomu říct? Toť moje zkušenosti s těmi, co jsou pak rychle v průseru!
Obecně máš asi bohužel pravdu. Taky jsem si všiml.
Změna pohodovýho užívání si na přerostlých skalkách v boj o holej ve velehorách je v Tatrách někdy bleskurychlá a pro toho, kdo to nezažil i neředstavitelná.
Ale o tomhle konkrétním případě zatím nic nevíme.
P.S. V řece tě zase přejede motorovej člun. Všude je něco... Blbá útěcha, uznávám.
Ale zkoušel se už někdo zamyslet nad tím, proč jsou ti mladíci tak nezkušení??? Kdo si s sebou vezme nějaký zelenáče (myšleno v souvislosti s horama) ??? Každej je rád, že se utrhne a jede si zalízt do Tater, tak proč se tam s někym ještě "otravovat"? RAději si vezmu někoho, kdo zvládá, abyh si pořádně zalezl ....
Alespoň tohle řeším já, jel bych, rád, ale neni s kým:( Když jsme byli s kámošem naposledy, skončilo to tak, že jsem chodili po Tatrách s matrošem na zádech bez nalezeného metru:( Speciálně kvůli tomu jsme vrazili všechny prachy do věcí, hexy vklíněnce, popůjčovali co šlo, ale i tak ... Sami, to bylo o hubu.
Myslím že se najdou. Já mám zase velmi rozdílný zkušenosti s naprostými nováčky. Od vyloženě dobrých, až po takové, že si představujou, že když jsi "je někam vzal" jsi zodpovědný za to, abyse jim to líbilo, aby bylo pěkný počasí, chutnalo jim... a tak :))
Projeď si databázo oddílů-určitě něco najdeš!
Raschi, pravdu máš i ty! Doba se ale změnila, je dravá a nesmlouvavá. Dovolené málo, chuť někoho učit a obětovat tomu volno a s tím samozřejmě spojené peníze chce dnes z těch starých a zkušených prostě málokdo. Snad jedinou cestou (zdá se) je prostě zaplatit si nějaký kurz v nějaké dobré horolezecké škole. Na zádpad od našich pomyslných hranic věc úplně normální a investice více než užitečná.
Určitě je to z velké části tim co řikáš. Dneska začíná lízt spousta lidí(nemusí jít nutně o mladíky), který jsou bez zkušeností a v mnohých případech ani nejsou ochotní se učit. Když jsem začínal já tak jsem před tím měl respekt. Dneska si spousta lidí myslí že je to hrozná prdel a že jde o hovno(omlouvám se). Vybouchaj stropovej převis v tělocvičně a jdou si to zkusit do hor. Je to o jejich přístupu.
Lezení je moc lehce přístupnej sport. Získat průkazku ČHS dneska není problém. Vstup do lezeckejch oblastí by měl být omezenej pouze na členy ČHS, a ti by zase měli být lépe vycvičeni podle nějaké osnovy a následně přezkoušeni na různé druhy lezení...prostě něco jako řidičák. Je to drsný ale co jinak s tim???
Tohle by bylo moc pěkné, ale už si přemýšlel o tom, jak se ti nováčci mají naučit lozit? Silně pochybuji, že se to dá zvládnout tím, že s nima instruktor vyrazí 3x za půl roku někde na skály... A placené kurzy? To je pro mladé, pokud nmají zrovna nějak moooc ¨bohaté rodiče zančně nepřístupné, obzvlášť když je tento koníček v prvních letech tak strašně finančně náročný... Asi by se ti těžko dělal řidičák v silném provozu, pokud by si odjezdil v autoškole 3hodiny....
Vicemene vsichni nade mnou maji pravdu. A co s tim? Jako zacatecnik v horach bych radil sestavit vyber nekolika cest v opravdu pevne skale, pokud mozno s alespon jednou skobou na standu, at vim ze jdu dobre. A u techto cest by nebyl od veci trochu podrobnejsi pruvodce. Docela se mi libilo v Piskacovi napsane kudy a kam vede jaka delka. Akorat ze to tam ma pouze u maleho mnozstvi cest.
A co se obtiznosti tyka, tak pote, co jsem o prazdninach v okoli Brncalky prolezl dva zlabky obtiznosti II-III hnusny mokry rozlamany (pozdeji mi nekdo rekl, ze tamtudy ma smysl lezt pouze v zime), tak priste radsi zkusim neco tezsiho v lepsi skale, bude to bezpecnejsi.
Nejlepší je začínat s někým, kdo to zná. To je dobrá rada, co? Nevím, kde jsi lezl před Tatrama, ale každopádně si myslím, že je hodně dobré mít nalezeno dost metrů v lehkém, ale nekultivovaném terénu (u Prahy některé části Šárky, potom Mařenka...), kde se naučíš orientovat a poznáš, co od jakého útvaru očekávat za případný zrady: žlábek-mech, napadaná suť, špatně vrstvený chyty, žebro samej chyt, ale málokterej drží a tak. Ty popisy můžou být těžko tak přesný, aby se podle nich dalo lézt bez téhle průpravy. Termím "lámavé", nebo "pevná skála"-pod tím si představuje každý něco dost jinýho. Je to relativní. V horách obecně gór moc pevného (ve smyslu kultivovaných skalek) nenajdeš. U Brnčály? Já bych na seznámení viděl asi Puškáše na Kozí kopku (těžší III.) a pilíř na Kozí (lehčí V. a nejtěžší lezení je na začátku. Pak ale musíš trochu umět v travách). Ty maj na štandech po dvou borhácích. Hřebínky jsou taky dobrý, ale z nich se špatně utíká, když se to sechruje. Nejdůležitější nakonec. Rock star, Encian (snad se tak jmenujou), a asi další, ale ty jsem neviděl v akci, tě za únosný peníze všechny základy naučí. řekl bych, že je to dobrá investice!
Hore zdar! Honza.
Určitě je to z velké části tim co řikáš. Dneska začíná lízt spousta lidí(nemusí jít nutně o mladíky), který jsou bez zkušeností a v mnohých případech ani nejsou ochotní se učit. Když jsem začínal já tak jsem před tím měl respekt. Dneska si spousta lidí myslí že je to hrozná prdel a že jde o hovno(omlouvám se). Vybouchaj stropovej převis v tělocvičně a jdou si to zkusit do hor. Je to o jejich přístupu.
Lezení je moc lehce přístupnej sport. Získat průkazku ČHS dneska není problém. Vstup do lezeckejch oblastí by měl být omezenej pouze na členy ČHS, a ti by zase měli být lépe vycvičeni podle nějaké osnovy a následně přezkoušeni na různé druhy lezení...prostě něco jako řidičák. Je to drsný ale co jinak s tim???
a nebo: lidi budou lézt, koupat se, jezdit v autě a na kole..Padat, topit se, rozbíjet si hlavy. Ti co přežijí outdoorové aktivity zemřou v nemocnici na hadičkách. Málem jsem umřel venku i na hadičkách a tak mohu podat raport, že je to prašť jako uhoď.
Každej si nakonec musí stejně sám rozhodnout, co chce dělat, jaké je v tom riziko, a co může udělat pro to, aby ho zmenšil. Zmenšil. Odstranit nejde. A nařízeníma a povinejma zkouškama taky ne. "Dobrou noc a pevnou naději..."
Hore zdar! Honza
Skoro jakýkoli sport je lehce přístupný. Plavání (zpracuj si statistiku kolik lidí se ročně utopí, nebo skoro zrakví skokem do malé vody a jsou na vozicku, nebo plavou ááááž moc daleko), sjíždění řek, rafting cokoli na co si vzpomeneš.
Přezkušování a elitářství není cesta. Skály a hory jsou nás všech, kdo se chce zrakvit ať tak udělá. Kdo ne, snaží se riziko zmenšit na přijatelnou míru a je ochoten se učit a nechat si poradit.
Navíc v těchto případech jako je popisován tady vaříte z vody. Nevíte vůbec nic. Jen to že někdo spadl a je po něm. Až se bude vědět jak to bylo, můžeme spekulovat, analyzovat, navrhovat.
A proto, lezte, snažte se radit a vůbec. Je spousta lidí, kteří to ocení .... (stačí i odkaz na patřičnou literaturu, dnes je jí celkem dost. za mě byl v postatě pouze Procházka)
Deník MF DNES uveřejnil statistiku, při jakém sportu umírají Češi v cizině nejčastěji. Údaje jsou z minulého roku:
Utonutí 200
Cyklistika 123
V horách 21
Pád ze skály 8
Bruslení, lyže, skateboard 2
Letos podle stejné zprávy nejvíce lidí zahynulo v zahraničí v Chorvatsku (9) a na Slovensku (7).
Dneska si těžko dovedeme představit, aby někdo řídil letadlo bez licence, nebo aby skákal z letadla bez paravýcviku. Lezení je mnohem nebezpečnější než zmíněný parašutismus a přeto je cesta k němu naprosto bezproblémová. Jenom základní výcvik na volný pád stojí kolem 30 000 !!! A výstroj na to je taky o dost dražší než výstroj na lezení. Samozřejmě že 3hodinový kurz je k ničemu. Výcvik by musel probíhat podle předepsané osnovy a pořádně. Finanční náročnost by se zvýšila, ale myslim že když něco chci tak musím něco objetovat.
S názorem že když se někdo chce zpopelnit tak je to jeho problém taky nemůžu úplně souhlasit. Takovej člověk totiž nevystavuje nebezpečí pouze sebe, ale taky ty co se ho z toho potom snažej vysekat - ať už lezce, nebo kluky z horský.
Jak jsi přišel na to že parašutizmus je o hodně bezpečnější? Na téma připouštění k lezení si můžeš vyhledat několik obsáhlých diskusí tady a na webu čhs. Všechny skončili + - na tom, že cesta povolenek je nesmysl.
Dejve, mícháš hrušky s jabkama, jednak nevím kde jsi přišel na to že je lezení mnohem nebezpečnější než parašutismus a taky je paravýcvik finančně o něčem jiném z toho důvodu, že vyvezení letadlem není levná záležitost, padák stojí víc než kompletní matroš do hor i s hadrama a podobně. ..prostě skákání není sport pro sociálně slabé a od toho se to odvíjí.
Jinak si obětuj kolik chceš, ale vem v úvahu že nehody se nevyhýbají ani lezeckým špičkám.
Až tak jednoduše srovnávat nelze. Licence nebo průkaz není vše. Průkaz můžeš získat na cokoli, relativně snadno. I na volný pád lze získat průkaz levněji (s výcvikem samozřejmě) než za 30000. Ale průkaz není vše. Získám průkaz a hned po výcviku skočím a zrakvím se. protože jsem udělal chybu. A budu na tom stejně jako bez průkazu. Taky mám řidičák na auto a už jsem jedno stihnul omotat kolem stromu. Stejně tak mám průkaz ČSTV a neznamená to že mám všechny potřebné zkušenosti...
Ne. O průkazu to opravdu není. Je to o lidech. Souhlasím s tím, že ti lidi mohou ohrožovat ostatní. Ale, Horská služba si za záchranné akce v zahraničí nechá zaplatit - profesionálové, jdou do toho s tím vědomím, takže bych to do toho taky netahal.
Jest to tak. HS, stejně jako hasiči, zdravotní záchranky...atd, dělaj nebezpečnou práci a zasluhují si za to úctu. Ale je to jejich zaměstnání, které si vybrali a jsou za něj placení. Tím nechci říct, že se máme snažit je pořádně zaměstnat!
S parašutismem jsem to srovnával proto, že ho taky dělám. Co je víc nebezpečný je celkem jedno(můj osobní názor je nahoře). Chtěl jsem jenom poukázat na to že dneska leze spoustu nezkušených lidí a počet nehod by mohl být nižší, kdyby byly tito lidi více vycvičeni. Pokud si přece udělám nějaký výcvik(a je jedno na co a za kolik), tak je menší pravděpodobnost že udělám nějakou blbost než když vycvičenej nebudu. Samozřejmě chybu můžeme udělat všichni, jsme jen lidi.
To že povinnost HS je zachraňovat je pravda, ale často se stává, že se záchraných akcí účastní i horolezci, a je pak dost smutný, když to někdo takovej odskáče.
Rano na TA3 uviedli, ze sa to stalo pri zostupe (po zdolani vrcholu). Neboli zaisteni a jeden z nich zakopol...
SITA zasa uvadza, ze dany horolezec vypadol zo steny...???
Myslím, že to bola smola. V nedeľu bola hore hmla a od soboty poobedia mrholilo a trochu aj pršalo. Všetko bolo mokré, kľudne sa mohol pošmyknúť predtým než niečo založil.
to je pravda. Mohlo sa mu smyknut, ale ked padol 10 m az na sut, tak tipujem, ze to bolo na nastupe. Pri zostupe by to bolo z posledneho zlanaku aspon 25 metrov. Mokra zula vie byt pekna svina ...
Já nevím jak ostatní, ale já lezu první dýlku úplně nejhůř. Nejistej, vyklepanej, po ránu zmrzlý ruce...pak se to spraví (někdy!!). Takže by mi to nepřekvapovalo. Ostatně je to můj zlej sen už několik let.Když přijedu do hor, tak si říkám: "jestli se mi má něco sechrout, tak alespoň né hned...". Každopádně soucítím s pozůstalými. Co jinýho.
Na nějaký poučení pro další ještě nikdo neví o co šlo (vlhká žula, tedy spíš ty lišejníky na něm, jsou děsný mejdlo. Nejhorší je snad ten šedej, kterej má "mimikry a vypadá jako kámen).
Este je mozne ze zhucal od posledneho zlanaku. Ak si to dobre pamatam, k nemu sa ide cca 10 m po rimse a potom 2-3 metre po takej sikmej platni a borhaky su osadene v tej platni. Odtial je to dole tusim 10-20 metrov.
Ak teda zlanovali z Ostreho a netrepali sa po hrebeni do Priecneho sedla (aj takych som uz videl...).
V ten den som mal zazit svoju premieru v Tatrach - cesta Puklina v platni v zapadnej lomnici,isiel som z chlanom,ktory lezie 10 rokov... aj napriek tomu sme to vzdali,dokonca sme sa vykaslali aj na klasicku Jordanku,ktora je max. za III.AJ zostup Teryho kuloarom bol paradny adrenalin... nechapem,ako ten den mohol niekto liezt,aj ked to bola vedlajsia dolina...samozremjme,nikto nevie,co presne sa stalo,ale myslim si,ze vascina nestasti je sposobena precenenim svojich skalkarskych moznosti a podcenenim pocasia...
Jak nekdo mohl lezt docela chapu, protože i my jsme ještě chtěli lezt. Ale nam to bohužel už nevyšlo.Každopadně bylo hnusně, nahoře mlha a všude občasné mrholeni.Ale třeba na Volovku v neděli nastupoval i Rakoncaj a na Ostrve se normalne v nedeli taky lezlo.Bylo to ale vše trochu mokre.
bw - v sobotu 7.8. sa na Pajstune - skalka pri Bratislave zabil po pade zo zlanaku mlady chalan, ktory zacinal s lezenim....
Takze nielen Tatry a nielen Cesi umieraju na Slovensku...
bw - v sobotu 7.8. sa na Pajstune - skalka pri Bratislave zabil po pade zo zlanaku mlady chalan, ktory zacinal s lezenim....
Takze nielen Tatry a nielen Cesi umieraju na Slovensku...
Tak torchu to chci uvést na pravou míru. Ty Kluci ani do cesty nenalezli a ani se nechystali lízt. Jen si šli prohlédnout nástup a bohuže jednomu z nich ujela noha. Také se nedá říci že by neměli zkušenosti. Ten co to nepřežil byl dle mojich informací instruktor a leze už asi 10 let. Prostě blbá náhoda která se vám může stát kdykoliv
...to neni náhoda, to je chyba a prevence je možná známá. Když se pohybuji, nesmím!!! čumět kolem po okolí, ale zásadně pod nohy jako když lezu!!! Najdu bezpečný místo, "zaštanduji", a pak čumím kudy vrány lítaji. Stařec pro všechny co lezou....PS podobně to dopadá při focení a nebo při natahování se pro žvanec...
Ne všechno uhlídáš uklouznout můžeš i na schodech. A pokud by jsi chtěl zabránit takovým nehodám musel by jsi po dešti zakázat veškerý pohyb ve skalách a to i na turistických chodnících. U nehody jsme přímo nebyl, ale byl jsem na Zbojandě a ten kluk rozhodně nepatřil k nějakým neopatrným třeštidlům nekoukajícím pod nohy.
Pokud je mi známo, autor výše uvedeného příspěvku uvádí pravdu. Podotýkám, že zatím mám zprávy pouze z druhé ruky – ovšem zase „ze tří nezávislých zdrojů“, jak rádi píší novináři. K pádu mělo dojít u nástupu cesty, kterou si postižený šel pouze prohlédnout. Celá skupina, která přijela na Zbojandu se pro ten den pouze rozprchla porozhlédnout po dolině, neboť nebylo počasí. K osudnému pádu došlo ve dvojkovém terénu, délka pádu byla do dvaceti metrů.
Stařec má možná pravdu. Já u toho nebyl, ale rád bych opravdu všem kritikům připomněl, že dvojku obvykle všichni považujeme za běžnou sestupovku a jistíme ji jen málokdy. Uklouznout noha může každému (ostatně případů pádů z turistických chodníků je nepoměrně víc), v tomto případě však pád měl tragické následky.
Tedy připomínka závěrem: přesně tohle se mohlo stát každému z nás. Nejednalo se možná o příliš zkušeného horolezce (absolvoval dobrou horoškolu, byl v oddíle, v Tatrách nebyl poprvé), ale neházejte tady nezkušeností, nezodpovědností a chybama; prostě se pohyboval v horském terénu, jež jistá rizika přináší. Vzpomínejte na něj v dobrém a až zase půjdete nějakou dvojkou, dávejte pozor.