Slovenská horská služba o příčinách aktuálních nehod v Tatrách
Slovenská horská služba informovala na tiskovce o příčinách řady úrazů v Tatrách, včetně 4 smrtelných, z nichž 3 se staly návštěvníkům z Česka. Celkem 16 lidí uklouzlo na zledovatělém sněhu, 7 se vážně zranilo. Šlo hlavně o turisty, které služba vyzývá, aby se do hor připravili nebo si najali horského vůdce.
Zde je oficiální zpráva ze včerejší tiskovky, kterou dnes slovenská Horská záchranná služba zveřejnila:
"V súvislosti s mimoriadne tragickými Vianočnými sviatkami vo Vysokých Tatrách zvolal dňa 28.12.2017 riaditeľ Horskej záchrannej služby plk. Ing. Jozef Janiga tlačovú konferenciu na ktorej vysvetlil momentálnu situáciu v horách a rovnako zdôraznil, kde treba hľadať príčinu. Aj keď v horách sa v týchto dňoch rovnako pohybovalo množstvo horolezcov a skialpinistov, pošmyknutia s následným pádom sa stali turistom na turistických chodníkoch aj keď niektoré pre Sezónnu uzáveru Tanap-u v zimnom období sú uzatvorené. Príčinou bolo zlé plánovanie túry vzhľadom na poveternostné podmienky a nedostatočná, alebo zle použitá výstroj.
Za predošlé dni došlo k 16 pošmyknutiam turistov na zľadovatenom snehu z toho štyria ľudia utrpeli smrteľné zranenia. V siedmych prípadoch turisti utrpeli vážne zranenia.
Na lyžiarskych svahoch počas sviatkov záchranári HZS ošetrili 63 lyžiarov a prišlo 21 žiadostí o pomoc z horského prostredia (spolu 84). Okrem toho preverili záchranári HZS v súčinnosti s VZZS dňa 25. 12. 2017 aj jedno hlásenie o páde osoby z Prostredného hrotu, záchranári však nikoho nenašli (pravdepodobne sa jednalo o pád kamzíka).
Na základe týchto udalostí HZS už dlhodobo odporúča aby ľudia, ktorí sa pohybujú v horskom teréne mali viac skúsenosti a tie získali najmä na rôznych kurzoch horolezectva, turistiky, skialpinizmu alebo záchrany. Prípadne využívali služby horských vodcov alebo horských sprievodcov. Samozrejme tak ako pri predaji lacných tovarov, aj v tomto segmente pôsobia neoprávnené osoby, ktoré poskytujú tieto služby bez potrebnej licencie či už zo Slovenska alebo zahraničia. Preto odporúčame všetkým, ktorí majú záujem o takéto služby aby si overili, či poskytované služby majú oporu v zákone ako napríklad horskí vodcovia UIAGM alebo horskí sprievodcovia UIMLA, HZS alebo akreditáciu z ministerstva školstva a ak to robia za úplatu aj živnostenské oprávnenie.
V závere riaditeľ HZS plk. Ing. Jozef Janiga poprial všetkým menej úrazov, viac šťastných návratov a poďakoval záchranárom HZS profesionálnym či dobrovoľným, operátorom, leteckým a zdravotníckym záchranárom, kolegom z TOPR pracovníkom chát a prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk, ale aj náhodným turistom či horolezcom."
No - myslím, že základem je bezpečné zajištění exponovaných značených a přístupných cest řetězy, fixními lany a t.p. My v dávném mládí taky byli nuceni jít (a šli jako nezkušení elévové) výstup do Sedlo váha po zledovatělém chodníku (a to nebylo v zimě), bez řetězů pouze od kotvy ke kotvě. Naštěstí to přežili. Podobných míst může být více. Ona totiž ledovka může být i mimo zimní období. Osobně myslím, že by nebylo na škodu někde sepsat podobná nebezpečná a nezajištěná místa pro nezkušené či začátečníky. Neboť je nutno si uvědomit, že na ono doporučení HS využívání služby horských vodcov alebo horských sprievodcov dnes každej nemá a stejně tam chodit bude. Nakonec i oni někdy musejí zajištění lany provádět.
Pak vznikají monstra jako schody mezi Žabími plesy a Chatou pod Rysmi. Divím se, že už to Viktor neodřezal. Je to výsměch horám a ochraně přírody v TANAPu. Jedinou možností je prevence. Lidé by prostě měli vědět, že bez minimálně cepínu a maček tam nemají co dělat.
Nejde o to dávat to všude. Kritická místa se daj určit. A nakonec někdy stačí obnovovat to, co tam už někdy bylo. ¨
App.
Na feratách je to běžné. A pokud tam nechceme turisty a chceme chránit přírodu, není nic lehčího a jednoduššího, než ony cesty zrušit a vstup zakázat.
To se ovšem dnes finančním těžařům moc nelíbí....
Osobně si myslím, že budování zajištěných úseků je cesta do pekel a mnohdy vyvolávají tyto úseky pocit falešného bezpečí a lákají ke vstupu i ty návštěvníky, kteří mají co dělat, když se v nákupním centru zastaví eskalátory... nevím, jak to bylo dřív, ale mám pocit, že dneska každý, kdo se v outdoorovým kšeftu ohákne barevnýma hadříkama, obuje boty s vibramama z kategorie "do alp", na záda hodí batoh s tisícem vyfikundací a nezničitelným materiálem sám získá pocit neohroženosti ... ale hory byli a jsou v první řadě o zkušenosti, schopnosti předvídat a domýšlet důsledky... teprve potom přichází na řadu odvaha a zdatnost a až nakonec materiály ... posedlost budováním řetězy s schody zajištěných stezek je mě osobně velmi nesympatická... proč by se měly budovat tyto dálnice do hor? Ať tam ti lidé jdou, až na to budou mít a nebo jdou s průvodcem... hlavně ale ať používají rozum! Lepší je se zavčas otočit a nechat si výlet na jindy... než už nemít možnost nikdy.
a ještě jedna věc, kterou kolem sebe pozoruju.... chytré telefony - lidi místo aby koukli z okna nebo aspoň věděli, kde najít pro dané místo adekvátní předpověď, věří tomu, co ukazuje výrobcem nastavený zdroj v jejich founu... úspěšný možná tak pro kalifornii... a tak by se dalo pokračovat...
Bláboly, bláboly. Někdy ani mačky ani cepín nejsou spásou. A zakopnout v nich či padnout může i mistr nad mistry, ať si fandí jakkoli. Prostě viz ony BLACK OUTy známých a vyspělých (zaručeně vyspělejších než místní rozoumci) horolezců. A ony průvodcovské služby? Což nejsou známy případy pádů amantů i s průvodcem? Myslím, že dominantní musí být rozhodnutí, kam lidi pustit a kam nikoli. A dle toho zajišťovat bezpečnost. A dovedeno ad absurdum, i horolezecké cesty mají svá jištění a při výše jmenované ochraně přírody by bejt neměly a lozit by pak mohli jen oni mistři jako v dobách pionýrů horolezectví - viz pískaři, či solisté. Tak prosím své fanfaronské výroky laskavě korigujte....
jaké fanfaronské výroky? otázka kam lidi pustit a kam ne, je většinou úplně bezpředmětná. Vydáš zákaz hřebenových tůr, vyhlásíš adekvátní lavinový stupěn, zavřeš chodník v horách...vždycky se najde někdo s pocitem, že jemu se nic stát nemůže. přečti si ještě jednou to, o čem se píše v tlačové zprávě. šlápnutí vedle i v té zdánlivě nejbanálnější situaci se může stát komukoliv, ať na horách tráví 7 dní v týdnu nebo jenom 7 dní za rok. ty nehody a problémové chování se ale dlouhodobě týkají zřejmě běžných turistů.
a jak bys prosímtě ty blábole chtěl to dominantní rozhodnutí, kam lidi pustit a kam ne realizovat? Obehnat Tatry dvojitým plotem a ostnatým drátem? Trochu mi to připomíná situaci, kdy řidiče a údržbáře překvapí sníh v listopadu. Neříkám, že to je případ těch zahynuvších, ale lidi obecně ztrácejí respekt z hor a schopnost domýšlet důsledky konkrétních situací. A to bohužel nikde nekoupíš, tak jako výbavu, která z kohokoliv udělá "horolezce" hned... i když jen vizuálně. Těch lidí, kteří tam zahynuli, je škoda...
Nepochopeno. Osobně tím myslím ony značené a všem přístupné turistické cesty. A to ostatní - prostě tak jako doposud. Flastrovat vstupy (což se v případech opuštění cest stejně dělá) a tím pádem nebudou ani pojišťovny nic hradit. Jako tomu bylo např. při uzavření Belanských Tater....
Otázka jiná je udělování osvědčení - viz Instruktoři HAL. Jednak by mohly bejt tvrdší podmínky, jednak by mohla platit ona povolení mimo tras až po nějaké praxi v horách. Nakonec se o tom píše i v článku viz -- Na základe týchto udalostí HZS už dlhodobo odporúča aby ľudia, ktorí sa pohybujú v horskom teréne mali viac skúsenosti a tie získali najmä na rôznych kurzoch horolezectva, turistiky, skialpinizmu alebo záchrany. Takže tak.
myslím si, že člověk by si měl uvědomit, že do hor v zimě bez patřičného vybavení nepatří. je to nehostinné místo, kde riziko smrti kouká na nepřipraveného na každém rohu. tak to bylo, tak to bude. moderní doba nám vytváří iluzi, že člověk má vše pod kontrolou a stačí zaplatit a můžu mít modré z nebe. není to tak, nebylo to tak a nebude to tak
Co k tomu dodat? Že za pár peněz se dají pořídit turistické mačky či kvalitní nesmeky? Beru si je do baglu i když jdu v zimě na ten náš blbokopec Sněžku... Možná škoda, že z povědomí turistů zmizel pojem VHT v neledovcovych horách. Ono k VHT v Tatrách ani chrániči nedávají prostor, i když jisté pokusy v minulosti byly (vydaný byl i průvodce VHT v Tatrách). A toto je výsledek. Nezbývá než prevence a zas jen prevence. Ač nepřeji nikomu nic zlého, tak hory aspoň oddělí zrno od plev.
Vždy je obrovská škoda mladého života, ale kdo vědomě šíleně riskuje a dopadne to špatně, tak nelze obviňovat nikoho jiného než riskéra. Při dnešní široké informovanosti o všech rizicích, podmínkách, počasí apod. se nestačím divit, co někteří sportovci(turisté,skialpinisté,horolezci) na horách předvádějí.
problem je, ze macky cloveku pomozu iba nesmyknut sa, ale pokial ja na strmom svahu a smykne sa (prip. s mackou zakopne), bez cepinu a hlavne skusenosti s jeho pouzivanim nema sancu to ubrzdit a leti dole do doliny kde ho v lepsom pripade cakaju pocetne zranenia. nehovoriac o tom ze i s cepinom na strmsom firne (a lade duplom) moze byt problem pad ubrzdit.
takze by som povedal ze macky bez skusenosti s pouzivanim cepina akurat vzbudzuju falosny pocit bezpecia. mozu byt vhodne tam kde moc pady do dolin nehrozia (trebars niektore casti magistraly), ale napr. uz len taky vystup na Terynu by som v sucasnych podmienkach iba s mackami neriskoval.
Presne tak !!! Tech nevybavenych bude zlomek. Turisticky cepin v zime nese na batohu 99%. Jenze umet ho pouzit bude umet zlomek.I Ja priznam, ze ac znam metodiku brzdeni a nekolikrat jsem to i zkousel. Tak rozhodne bych si nebyl jisty zda bych ho spravne pouzil. Na ledu kdy behem sekundu letite xx km/h by to tak jako tak zvladnul malokdo.
Urcite by se melo mezi verejnost sirit jak pouzit toto vybaveni. Vetsina totiz bude mit pocit,ze na tom nic neni... Zaseknu cepin, a zaseknu predni hroty macek
problem je, ze macky cloveku pomozu iba nesmyknut sa, ale pokial ja na strmom svahu a smykne sa (prip. s mackou zakopne), bez cepinu a hlavne skusenosti s jeho pouzivanim nema sancu to ubrzdit a leti dole do doliny kde ho v lepsom pripade cakaju pocetne zranenia. nehovoriac o tom ze i s cepinom na strmsom firne (a lade duplom) moze byt problem pad ubrzdit.
Ale kluci... Neberte to doslova a do písmene, psal jsem ve všeobecné rovině, o připravenosti lidí co jdou do hor. Já vím, jak vypadá cesta na Terynu a asi i tuším, jak mohla vypadat situace v Tatrách o Vánocích. A asi už nemá smysl se v tom babrat, dost už vypsali borci výše. Žádné zákazy, žádné ploty nepomůžou, jen a jen prevence.
vies, to je tak s tym "doslovne":
radsej nechtiac rypnut do dajakeho stareho psa, ze napr. "nesmeky ne" , ako ked ich zelenaci vezmu tak, kde mali mat macky + cakan, resp. vobec tam nemali ist, ale napr. nesmeky im dali falosnu istotu.
https://www.hzs.sk/typy- aktualit/tlacova-konferencia-28-12-2017/
btw vcera bol SLN 3
https://www.hzs.sk/ vyhladavanie/?s=30.12.2017
vies, to je tak s tym "doslovne":
radsej nechtiac rypnut do dajakeho stareho psa, ze napr. "nesmeky ne" , ako ked ich zelenaci vezmu tak, kde mali mat macky + cakan, resp. vobec tam nemali ist, ale napr. nesmeky im dali falosnu istotu.
https://www.hzs.sk/typy- aktualit/tlacova-konferencia-28-12-2017/
btw vcera bol SLN 3
https://www.hzs.sk/ vyhladavanie/?s=30.12.2017
Ze spousty příspěvků mi tady zní - zakázat, příp. pokutovat, zrušit (nepovolit) zajištěné cesty atd. Nevím jestli je to hnáno schválně do takového absurdna nebo je to dáno neznalostí :-). Ale všude v Alpách běžně zajištěné cesty - kletterstaigy - existují. Není to nic, co by vzniklo během poslední doby jako módní záležitost. A lidé tam chodí sami jak uznají za vhodné. Ano, zřejmě mají povědomí o chování v horách. Mají tam totiž mimo jiné Alpeneverein, který je pomáhá vzdělávat. A mají tam třeba i chataře, kteří vám řeknou dneska tam raději nelez, jo to o hubu.
Docela by mne zajímalo kolik účastníků tady z tohoto fóra umí pracovat s cepínem, umí brzdit a ví jak na to. Tohle se totiž kdysi běžně učilo v horooddílech na zimních táborech nebo při zkouškách zimního jištění. Běžně jsme se ze zimních tůr v Tatrách vraceli sestupama po zadku - nejrychlejší způsob. Každý věděl co s mačkama a co s cepínem. Vzhledem k tomu, jaký je dnes vztah mezi lezci a ČHS (členstvím v oddíle), si moc velké iluze nedělám.
Takže bych byl s tím zakazováním / nařizováním opatrný :-). Nicméně souhlasím s tím, že za podmínek, které panovaly během svátků v Tatrách, tam poleze jenom magor.
Takové podmínky se v Tatrách jednou za pár let opakují. Obvykle se v nich vylezou nejlepší zimní cesty. Turisté a pytlíci mají holt smůlu a musejí počkat. Nejsou to podmínky pro ně.
take podmienky boli v tatrach presne pred rokom. v priebehu par dni myslim ze 12 mrtvych ... a to boli vacsinou horolezci / zostupy, nastupy.
Lad v tatrach je o hubu vzdy, ked clovek neni uviazany o lano a lano o istenie ...