Následující článek je pouze příběh popisující objevení jedné malé, zapadlé oblasti v severním Thajsku.
obr. 1, Sweet lip, 6c+ leze Kub
photo by© Hanybany
Pokud jste dočetli až sem, tak jsem Vás evidentně neodradila a přejdu tedy rovnou k věci. Já a můj přítel Kuba jsme měli to štěstí, že jsme ještě před Vánoci mohli odjet na tři měsíce do jihovýchodní Asie. Cílem bylo cestování a poznávání možností lezení v těchto odlehlých končinách. Ze všech objevů a poznatků jsem se rozhodla popsat lezení v
Thajsku.
Obr. 2, Phasak River Wall
photo by© Hanybany
Lezení v Krabi, potažmo tedy na Tonsai není dávno tabu a pořád je to ohromné místo, spousta skal, spousta výzev, slackline, bary, koktejly, marihuana (pst!) a tanec až do svítání, ale pro ty co přece jen hledají něco trochu jiného by mohla následující oblast, která leží asi 150 km severo-východně od Bangkoku, být to pravé.
Obr. 3, To exist is to resist, 7a, leze Kub
photo by© Hanybany
Oblast se nazývá
Nam Pha Pa Yai camp. Zapamatovat si název není vůbec hračka a tak velkou výhodou je podrobný popis cesty a vstřícnost majitelů, které lze kontaktovat na webu campu
Nam Pha Pa Yai camp.
Obr. 4, Ubytování, stany v sala
photo by© Hanybany
Kemp má být oficiálně otevřen až příští rok, tudíž je jistá absence značení. Ale nebojte se, místní vesničané zmobilizují všechny své síly, aby vás do kempu dostali. Jak říká majitelka Joy, když ve vesnici vidí falang, což je thajsky běloch (resp. cizinec) je všem nad slunce jasné, kam máte namířeno. Přece jen je dobrý nápad o svém příjezdu informovat majitele emailem, který naleznete na webu zmíněném výše.
Kemp uprostřed džungle před pěti lety založil Francouz Ben se svojí ženou Joy, která pochází z Bangkoku. Kromě lezecké základny slouží kemp také k výuce dětí v oblasti zemědělství, chovu koz a třeba i pečení chleba.
Obr. 5, Stanové městečko a domek na stromě
photo by© Hanybany
Poté co jsme dorazili do kempu, byli jsme ubytováni ve stanu, který stojí v sala, což je dřevěný přístřešek, chránící stan před nepřízní počasí a také zvířátky, kterými se džungle jenom hemží. Takže jsme se upsali na šestidenní pobyt v džungli, s elektřinou jen na pár hodin denně, odtrženi od civilizace, ale spokojeni, že skála je od stanu pouze 5 minut. Pokud máte chuť je možné bydlet i v domečku na stromě a nebo si v kempu můžete najít místo pro vlastní stan.
Ještě večer studujeme topo, vyvěšené na nástěnce. Průvodce oblasti neexistuje, v podstatě se jedná o dvě hlavní stěny, které jsou v okolí kempu. Topo obou oblastí i s popisem cest je k dispozici v kempu a taktéž na webu. Cesty jsou v rozsahu od 5b-8b a taky 8 s otazníkem, což je zatím nepřelezený projekt. Leze se po kvalitním vápně, kapsách, dírách a zábavných krapasech. Délka cest je max. 35 m a šedesátka lano stačí, což bylo osobně vyzkoušeno. Počet expresek je kolem 15. Když něco z vybavení odmítáte při cestě do Thajska balit do batohu, tak můžete využít půjčovnu matroše přímo v kempu.
Obr. 6, Přístup k sektoru Phasak River Wall
photo by© Kub
První den jsme vyrazili do oblasti za řekou nesoucí název Phasak River Wall. K tomu, abyste se dostali ke skále potřebujete kladku, kterou si vyzvednete v kempu. Majitelé mysleli také na zábavu a tak se přes řeku pěkně svezete na kladce, až doslova pod skálu. Leze se na skále, která je podél řeky, stromy ji stíní nejprve v levé části a v průběhu dne stín postupuje i doprava. Skalní stěna má na délku asi 200 metrů a místy až 50m na výšku, je zde zatím navrtáno 24 cest. Variabilita pohybů je velká. Výskyt varanů a gekonů je hojný.
Obr. 7, Sweet lip, vypečené 6c+ leze Kub
photo by© Hanybany
Obr. 8, Bat Cave Wall
photo by© Hanybany
Další den jsme vyrazili do druhé oblasti nesoucí název Bat Cave Wall. Jak název napovídá jedná se velkou jeskyni, ve které jsou navrtány cesty a dříve v ní sídlili netpoýři. Netopýři jsou pryč. Nýty zůstaly. Na vlastní kůži jsme cesty uvnitř jeskyně nezkoušeli, ale vyzvěděli jsme, že chyty jsou trochu mazlavé, nejspíš způsobeno konstantním vlhkem a prachem. Leze se vpravo a vlevo od vstupu do jeskyně. Linie jsou dlouhé a pěkné. V jednom 6b+ je téměř jisté, že v kapse na pravou ruku uvidíte kromě chytu, také hnízdo stromových (neškodných) hadů. Jsou zelení a výhružně kmitají jazýčkem. Výskyt hadů dokazují hadí kůže v okolí jeskyně. Venkovní cesty jsou místy zaprášené a skála je v horní části trochu drolivá. Je zde navrtáno 16 cest a nejtěžší prásk je hodnocen 7b+/7c.
Obr. 9, You are a legend, 6c, leze Kub
photo by© Hanybany
Oblíbenější oblastí tedy zůstává Phasak River Wall a tam se také následující dny realizujeme. Abychom měli opravdovou motivaci přijet sem i příště, ukazuje nám William (Benův kamarád) na fotkách oblast, která je od kempu vzdálená asi 20 minut jízdy autem. Jedná se o tři skalní oblouky s ohromným potenciálem. Opět kvalitní vápno, pohádkově vypadající linie. Oblast je zatím „tajná“ a kluci zde tráví většinu času vrtáním, aby ke stávajícím 11 cestám brzy přibyly i další a oblast mohla být odtajněna.
Obr. 10, Papaya salad, sticky rice a sušené maso aneb nejen lezením je horolezec živ
photo by© Hanybany
Na závěr ještě dodám, že Joy je báječná kuchařka a tak jsme s chutí využili nabídky tří jídel denně a ke štěstí nám večer stačilo vylovit z chladícího boxu plechovku thajského piva Leo. Zablbnout na lajně a večer si zahrát Monopoly a nebo probrat co den přinesl s ostatními návštěvníky. Čas v kempu plyne pomalu a z tohoto místa uprostřed ničeho jsme odjížděli jen neradi. Zato s přesvědčením, že tu nejsme napsoledy.
Doporučené cesty:
Phasak River Wall
1. Local Solution for Global Confusion 6b
(parádní oblinový boj, který může dát při místních teplotách zabrat)
2. The most... of the world 6b+
(už trošku ojeté)
3. Sweet Lip 6c+
(být kreativní je v této cestě zapotřebí – nádherné lezení)
4. Siam Paradise 7a
(užasné vyrovnané 35 metrů dlouhé lezení)
5. Zenzile 7c
(nádherné bouldrové lezení)
Bat cave wall
1. Politik kills 6b
(pozor na hady :-)
2. Surfer rosa 7a
(exceletní linie)
Obr. 11, Bacha na občasného návštěvníka kempu
photo by© Kub
Upozornění:
Není od věci být trochu více ve střehu, co se týče fauny. Přecejen nelezete někde za humny. Kvalitní repelent do tropů je určitě dobrý základ. Není se čeho obávat, ale například zkontrolovat boty a maglajzáky, jestli do nich přes noc nevlezl škorpión. Trochu pod skálou zadupat, abyste nepřišlápli hada a konečně se mít na pozoru před stonožkou, která je jediná nebezpečná. Může být velká 20-30cm a jedovaté jsou dva červené ostny na konci jejího těla.
Hanybany@Kub
Zdroj:
Zde najdete informace