Chci se podělit o zkušenost s jistítkem Mammut Smart.
Často lezu s mojí, téměř třináctiletou, dcerou. Kromě kyblíku používáme jistítko Mammut Smart, zejména pro jeho samoblokovací vlastnost. Zdálo se nám dokonalé. Ovšem nic není jak se zdá.
Onehdá jsem si příjemně lezl na skále, dcera mě jistila a po mé žádosti " povol " začala nadávat a oznámila, že není schopna mě jistit. Místo lana jsem tedy zacvakl odsedávku a čekal až to vyřeší. Byla trochu v afektu ale vyřešila. Po slanění mi sdělila, že se jí nějak zasekla HMSka v jistítku a hlavně, že chce kyblík a ne ten b....j chobot (tedy Smart).
Dle jejího návodu jsem si to doma v klidu zkoušel. Zjistil jsem, že pokud se jističi podaří nepozorností otočit karabinu zámkem nahoru, může pojistka snadno zalézt do jistítka (viz foto).
Dolní i horní část otvoru pro karabinu je rozšířená, tak akorát pro většinu šroubovacích pojistek. Pokud pojistka zaleze do dolního rozšíření, tah lana ji pak celkem spolehlivě zasekne do užší části otvoru. Zkoušel jsem to s karabinami různých výrobců (Simond, Camp, Singing Rock), vždy se stejným výsledkem. Tvary karabin různé, ale průměry pojistek stejné. Následkem je jednak podstatně snížená brzdící schopnost a úplná ztráta samoblokovací schopnosti jistítka. Návod se o tom nezmiňuje, v prodejně, kde jsem jistítko koupil o tom ještě neslyšeli, na netu jsem také nic nenašel. Přitom se domnívám, že pro koupi tohoto jistítka se nejčastěji rozhodnou lidé s malou lezeckou zkušeností právě pro jeho samoblokovací vlastnosti. Takovým se ale nejspíše může stát, že se karabina otočí do kritické polohy.
Jinak je jistítko velmi příjemné k užívání, spolehlivě se zablokuje i když volný konec nikdo nedrží a jen visí k zemi. Takže Smarta používám dál, ale s karabinou s drátěnou pojistkou proti otočení v dolním oblouku, dceru jsem poučil, napsal tento text a doufám, že se to už nestane nám ani nikomu jinému.
Řešení je naprosto jednoduché - já používám k jištění ( ať jistím s jakýmkoliv jistítken ) karabinu co má uvnitř takovou drátěnou příčku, která se zaklapne do oka sedáku a zabraňuje tak přetočení karabiny v nežádoucím směru. Jak se tomu nadává nevím, ale to určitě někdo doplní.
Kdyz uz jsme u tech zavad na jistidlech, stalo se nekomu ze by mu povolilo Gri-gri?? Jeden pripad jsem videl a o jednom slysel ale vysvetleni proc se to mohlo stat jsem nedostal. A nebylo to tenkym lanem :-)
mne osobne sa to stalo ked ma istila priatelka takže namiesto 1,5m pádu som sa preletel 7,5m a zostal meter nad zemou a doteraz sme nikto neprišli na to čo sa stalo holt smola :D
myslim ze vyzdycky ty lidi drzi pojistku pro povolovani a pak reknou: Nevim co se stalo, proste to proklouzlo blby gri-gri... blbci jsou jen ti co veci neumi pouzivat
To bych pochopil u lidi kteri to nemaji uplne zvladnute. Ale videl jsem jak prolit prvolezec jisticovi ktery Gri-Gri pouzival buhvi kolik let a chyba v jisteni u nej neni pravdepodobna. Navic to lano chytal nakonec do teplejch takze by se ta pojistka zacvakla nazpet. Kdyztak sem hodte link na ty clanky.dik
niekedy aj odborní sa kopne, proste amatérske chyby môže spraviť aj profesionál, gri-gri ma vačšinou ten problém, že buď sa zle do neho vloží lano alebo istič zachytí poistku, chtiac nechtiac sa to stáva. Treba si dávať pozor a byť stále ostražitý :-) Pekné lezenie všetkým prajem
Ono se to někdy sejde bez ohledu na jistítko. Loni se manželka (po let leze) věnovala při jištění dceři a já si v tu chvíli odsedl u nýtu. Znamenalo to průlet půl stěnou (v Massone). A to jistí na polovičním loďáku.
grigri je spolehlivý jistítko, který má nejlepší uplatnění při sportovním lezení a nacvičování např. těžkejch cest, jen je špatný, že má pověst samoblokantu a občas si někdo myslí, že může čumět do blba a občas povolit, pokud člověk dává pozor a drží volnej konec lana, tak se nemůže nic stát
Dřív byla osma, pak kýbl a tím bych považoval vývoj jistidel za ukončený. Cajky jako Grigri je zase jiná kapitola a jiný směr vývoje... Je ale jasný, že se snaží každá firma dodat na trh něco nového, neokoukaného, na čem by se dalo ještě něco vydělat, ale osobně nepochopím nikoho, kdo si může něco takového koupit... Je to škaredé, neforemné a funkčně velice omezené, takže na chuj!
suhlasím s tebou skoro vo vsetkom ja upredmmostnujem taktiež osmu ale gri gri ma výhodu pri tom ked ma istí polovička ja 80 kg ona 50 takže aspon pre tooto je gri gri dobre :)nech istí každý s čím vie vtedy je vsetko bezpečné :)
Tak, amigo, obavam sa, ze ak svoju drahu s grigri neukotvujes napr. o strom, alebo iny stand, tak sa velmi mylis. Ked raz tvoja 50 kg laska narazi hlavou o stenu, v lepsom pripade o tvoj zadok, pochopis preco.
no ivan tak teraz nesuhlasim :) pretože je to ta najlepšia kombinacia pre gri gri preklz zaručený ;)
to som zase skušal ako to bude ked padnem :) na skušanie pre mna tažkých ciest parada :)
Mozes o tom pochybat, mozes s tym nesuhlasit, ale to je tak asi vsetko, co sa s tym da robit. Pri pade do prveho, druheho istenia (rozumej ked je aktivna dlzka lana mala a trenie v istiacom retazci jakbysmet) stane sa presne to, o com som ti pisal.Budte opatrni. 30 kg rozdiel je velky, bud schudni ty, alebo si vykrm drahu :)
chudnem hudnem len či to stiahnem na 50 to neviem ;) :D kopa lezcov v okolí neda dopustit na svoje ženy a priatelky ako ističky ale pravda je že nieje dobre kydnuť priatelke na hlavu a po tých mojich par rokoch lezenia to už celkm ide odhadnut ale aktivna dlžka lana a .. :D to som nikdy nejako neriešil ( nechapal?? ) :D takže ked polovičku vycvičím na uhýbanie pred mojim padajucim zadkom tak bude super istička ;)
Nejistil jsem s tím, ale jednoduchostí, vahou a cenou to od pohledu válcuje grigri na celý čáře (asi se s tím bude hůř jistit / samoblok bude horší než u grigri, jinak už by to musel mít každej). Na trhu s jistítky mi to přijde jako sakra významná inovace, nesrovnatelná např. s nějakým dalším patvarem stále stejnýho kyblíku.
Nejlepší kýblíkoreverzo splňuje následující:
malá váha
dlouhá životnost
nerozbytnost - vytržení drátku,...
oko pro cvaknutí do štandu a jištění shora
excentrický tvar - 2 rychlosti, různé průměry lan
ergonomický tvar - pro příjemné užívání
blbovzdornost - návod na výrobku
nízká cena
Ostatně toto se týká asi všch jistítek.
Hoj, 8 je fakt blba, pokud jsi ve standu a mas ji nad s sebou. Je pak "otevrena" a ma maly treni, osobne odzkouseno a pri moji trochu mensi sile fakt problem - sotva jsem udrzela svyho spolulezce, kdyz mi v tom sedel. Jinak vzdy a naporad jistim pres pullodak (nema ale samoblokacni funkci:) ). Doporucuji ctyri Schubertove z peti:)!
Dobrý nápad, fotky jsem doplnil a jsou na adrese : http://warthog.rajce.net/Mammut_smart
Pro zavilé tradicionalisty dodávám že narozdíl od složitých strojů jako je Grigri má Smart naprosto jednoduchou konstrukci bez pohyblivých dílů a samoblokovací funkce je dána takřka geniálně vymyšlenou geometrií. Manipulace je po krátkém zácviku stejně jednoduchá a intuitivní jako u kyblíků. I přes uvedenou nepříjemnost si stále myslím, že je to ideální pomůcka zejména na umělé stěny a pro méně zkušené jističe.
Chlapci a děvčata, Ti z Vás , kteří nehodlají snášet to, že se u lezení musí myslet, ať zkusí kupříkladu šachy. A nebo raději ne, protože v návodu se určitě nedočtete, že Vám hrozí riziko vypíchnutého oka, pokud dopustíte takovou blbost, že si jednoduše nad hrou klimbnete. To jako že Vám hlava poklesne v důsledku schrupnutí si. A možná že se v návodu dočtete, že toto riziko hrozí v případě, že nastoupíte do hry s kocovinou. Ale už se tam nedočtete, že si můžete zchrupnout i v případě, že odnosíte do sklepa v kýblech dva metráky uhlí. A zase průšvih! Nebylo to v návodu.
Nemohu poradit nic jiného než dávat si bacha!!!!!! Nikdy nikdo nevymyslí nic, aby nemohlo dojít k nějakému problému. Osma, kýbl, Grigri, Id, Prusík, Dulfer, Turnovák, Zabiják, HMS s půlloďákem, ....... kdy konečne veřejnost pochopí, že je to úplně jedno. Musíte umět jen jediné, umět to ovládat. Neumíte-li, nebo máte snahu něco odfláknout, promiňte, je to Vaše mínus, které se obrátí proti Vám a Vašemu okolí. Každá serepetička má své mouchy a nikdo nedokáže všechny popsat. Proto, díky za upozornění. Ale tvrdit, že jakýkoliv z výše uvedených vehementů je na prd, je jen bohapustý blábol a neschopnost majitelů tyto věci používat. Že někdo z Vás nehuláká, že se někde s někým převrátilo auto, protože jel jak chobot, a prostě to na tu střechu otočil? A jen na okraj, o tom se v návodu na používání auta píše. A přesto se najde čas od času někdo, kdo to prostě udělá. Ale když ono to Volvo prostě stojí za prd, jóó, to stodesítka, ta člověče vyšlapovala .............
Petr
Lidi jsou různé a tak se může stát téměř cokoli, ale zde je možná problém někde jinde. Neměla dcera nějaké problémy se svým otcem? :-D Já se smartem jistím taky (na stěně) na skále s gri-gri. Kyblíku říkám vraždítko a na osmu nacvakávám jedině sebe samého :) ale je fakt, jak už tu někdo řekl - každé jistíto je dobré, když s ním člověk umí. (ale některá jistítka dávají určitý prostor k chybám a my jakožto lidé prostě chybu udělat můžeme, proto gri-gri, smart atd...)
Co blbneš? První dvě věty vůbec nechápu; a pokud jde o náchylnost jistítek k chybám zaviněným lidským faktorem, tak ta je u smarta (jak vidno) a gri-gri (špatné založení lana, zmáčknutí páky místo puštění) spíš větší než menší ...
Jinak díky za článek, řekl bych, že by to zajímalo i výrobce - pokud o tomhle nikde nic není.
P.S. Ať žije HMS + poloviční lodní ;) /ale jo, mám ještě Simond Toucan :)/
Hmm :-)Když dáš do gri-gri lano obráceně, tak ti bude pěkně překážet, stejně jako by to bylo u kyblíku, už vůbec nemluvím o tom, že je naprosto normální před zahájením lezení vyzkoušet, jestli se gri gri zacvakne, nebo ne, když je tam obráceně, nezacvakne se. To tu ale řešit nechci, to vám měli říct rodiče, když to někdo nevymyslí sám.
Sorry, už jsem trochu požil - ale prozraďte mi - proč nejistíte přes HMS a půlloďák? Si vždycky u podobné diskuze o novém úžasném jistítku lámu hlavu, kde je ten pes zakopanej?
To je jednoduché. Ty nové jistítka jsou prostě lepší. Jsou samoblokující. Nemusíš složitě přetáčet uzel když měníš z dobírání na povolování. Půlloďák více ničí lano (tření lana o lana je destruktivnější, než tření lana o kov) atd. atd.
No tak to je argument jak noha - nová jistítka jsou lepší, protože jsou prostě lepší... Překlopení uzlu mi pro průměrně příčetnou osobu nepřipadá jako problém a co se týká kurvení lana, tak to je asi taky trochu mýtus - pokud polezu tolik, že si HMSkou oddělám špagát, tak ho oddělám stejně. Ale co -je to kšeft, tak nakupujte jistítka... Dobrou noc.
Elmare. Uvedl jsem jasně, proč jsou nové jistítka lepší. Tedy neargumentuju stylem jak mi podsouváš. Onehdá jsem kdysik dělal správce na nějaké lezecké stěně. Tedy z praxe používání lan mohu opravdu potvrdit, že půlloďák lana ničí daleko více, než kýbl atd. Po té, co jsme jištění půlloďákem na stěně zakázali se lana ničila podstatně méně. Nebo i toto je argument jak noha? Ne-to je prostě zkušenost-s tím nic nenaděláš. Vývoj nezastavíš. Ale jestli chceš, jisti se klidně třeba i přes rameno...
Mein Gott! Vy jste na stěně zakázali jistit metodou doporučenou od UIAA?? Aby se vám neničila lana??? Tedy kvůli vašim ziskům peněz (snížení nákladů na pořizování lan) jste zakázali používat jednu z bezpečných jistících metod?!?
Prosím vás napiště sem někdo, co je to za stěnu, to je zase vohnuz..
Souhlasim s Majn Gotem, k vam na stenu bych nikdy nesla. Zakazat jisteni doporuceni Něm.horolezeckym svazem je fakt prasteny. Sice na stene taky vetsinou pouzivam 8, pac se necham spoustet (na svym lane)a pullodak neni dobrej na slanovani (opotrebeni, zakrouceni lana), ale zakazat to?!?
Možná se mýlím, ale nabyla jsem dojmu, že zakázali jistit půlloďákem na erárních lanech. Těžko mohli sledovat míru opotřebení jiných lan. Předpokládám, že svoje lana si příchozí mohli hoblovat, čím chtěli.
Ano, ano. Je to tak, jak to píše Kočka. Toto opatření jsme učinili jen na erárních lanech. Na vlastních lanech nechť se jistí všichni dle libosti. Nevím, jak je to na té stěně funguje dnes. Už je to 5 let, co tam nemakám.
Boha jeho. Vodmalička vám říkám nemágujte, na to serete, chodíte na překližku, rybaříte, žerete bobule a ještě večer chlastáte.
Při jištění půlloďákem se přeci lano neničí, co ho ničí je přes něj slaňovat / někoho spouštět. Tak serte na rybaření a lezte.
Jinak kde jsem viděl na stěně nějaký fixní lana, tak to jsou většinou takový anakondy, že do kýblu se těžko narvou, takže jedině HMS.
Zakázat jistit přes půlloďák může vymyslet jen slabomyslnej kapitalista, kdyby raději zakázali osmu
Když čtu tvůj koment tak mi jen napadá - ...lano se ničí při spouštění - ...nelezte na rybu - když leze na stěně někdo na prvním tak po dolezení cesty není spouštěn dolů? :)))
přesně tak. Doleze, štand už tam většinou bývá, tak jen dobere druholezce a oba následně sejdou sestupovkou :)
Spíš to byla reakce na KN který používání půlloďáku odsuzuje a že je to to nejhorší k jištění.
Tleskači. Na umělé stěně se např. neslaňuje, ale spouští. Neodsuzuju půlloďák-znalost půlloďáku se může hodit, když o nějaké to jistítko příjdu. Jen konstatuju, že půlloďák je už překonaný (už jsem vysvětloval). Díky novým jistítkům můžeme rybařit do aleluja, aniž bychom lano nějak poškozovali.(tedy rozhodně ho poškodíme míň, než půlloďákem. Tření lana o lano-to je to největší peklo).Nová jistítka mají i samoblokovací schopnost (v případě dobírání druholezce shora)-další plus pro ně. Ale to už jsem asik psal. Prostě je to pohodlnější.
Já byl dycky vyznavač osmy. Ale s příchodem těch tenkých lan jsem si byl nucen pořídit poněkud modernější jistítko a teď se bouchám do hlavy, že jsem tak neučinil už dřív. Při dobírání parťáka to jde téměř bez síli. Parťák spadne a jistítko jej zablokuje samo, aniž bych vynakládal nějaké větší úsilí. V tomto případě je tedy toto moderní jistítko i bezpečnější. Není tolik závislé na pozornosti jističe, jako osma, nebo půlloďák.
Modelová situace: Na jističe, který dobírá druholezce spadne šutr a ten se ocitne v bezvědomí.Pochopitelně pustí lana z rukou. V případě, že jistič dobíral půlloďákem, jeho parťák v této situaci při následném pádu letí k zemi (Byť je při tom krapet bržděn třením půlloďáku o HMS). V případě, že jistič dobíral moderním jistítkem (např. Petzl Reverso) je v následném pádu spolulezce lano zablokováno, bez toho, aniž by k tomuto blokování musel být účasten zemdlelý jistič.
Toto platí při dobírání spolulezce zhora. Není třeba v této situaci dávat prokluz, když je spolulezec soustavně naplno dobírán. V případě jištění prvolezce lze dávat prokluz jak je libo.
Na stěně je v naprostě většině prvolezec (nejpozději) po dosažení top spuštěn dolů, tedy cestou nahoru opravdu půlloďák lano neničí, ale cestou dolů ano. Možnou variantou by bylo cvaknout se nahoře, protáhnout lano a pak slanit, ale tohle jsem reálně zatím nikde na stěně neviděl.
Můj závěr tedy je, že při jištění půlloďákem zespoda (tedy ve 2. fázi jištění = spouštění) se lano poškozuje (ničí) mnohem víc než při použití kovových jistítek.
Zkus na každej konec lana navázat lezčíka a ulézt při jištění půlloďákem pár dýlek a pochopíš, co znamená to "kroucení lana", jak na to všichni nadávaj.
To nemela byt diskuse o novem uzasnem dokonalem jistitku ale upozorneni na chybu v konstrukci smartu, aspon tak to asi autor myslel. Ja jsem se pak dal snazil zjistit zda ma nekdo zkusenost s tim ze by mu selhalo Gri-gri, ktere povazuju za uzitecnou vec na preklizku, do skal ho netaham tam mam osmu a hms. Za selhani jistidla nepovazuju lidskou chybu. Pouze mne zajimalo zda nekdo videl ci se mu stalo ze by nefungovalo jak ma. Samozrejmne umet zachazet s tim cim jistim je zaklad.
Vůbec nikoho nenapadlo, že ten otvor pro karabinu HMS je možná příliš moc široký?
Zřejmě to má vliv na samoblokování jistítka. Jen mi přijde divný, že se tam ta karabina může tak volně pohybovat až po nefunkčnost aparátu.
Tady je videjko (díky Wojto):
http://www.viddler.com/explore /michimammut/videos/11
Jak se do smartu zakládá lano, jak a kde se kontroluje je-li správně založené lano, jak se povoluje, dobírá, spouští, zachycuje pád - bohužel poslední téma by si zasloužilo delší či samostatné video. A to mi nešel zvuk;)
Malinko se musím pozastavit nad touto diskusí.Někdo dá ve známost,že se něco může stát s tímto jistítkem a zvrhne se to v soutěž o nejlepší jistítko.Co teda vůbec nechápu,zákaz používání HMS a půlloďáku na dotyčné stěně.To je teda opravdu zhovadilost a možná i téma na zamyšlení.Kam se bude lezení ubírat,když začnou takové zákazy?Jsou určité základy lezení,které by měl každý do sebe dostat a hlavně možnost je používat.Je úplně jedno,které jistítko používám.Sám si osobně občas jištění přez půlloďák a osmu vyzkouším,nikdy nevíte,kdy to budete potřebovat.Mám svého favorita v jistítkách,ale nikdy nevíte,kdy budete potřebovat použít něco jiného.Když se to někdo nenaučí,protože je to zakázaný asi moc dobrý nebude.Už jsem viděl takovou bandu diletantů,kteří přišli z um.stěny na skály a mám z toho zážitek na celý život.Zrovna u Grigri jsem kupodivu zaznamenal dost úrazů a jen pro to,že lezec ho půjčil jističi a ten to prostě neovládal.Tak co z toho vyvodit-ať si každý používá co chce,hlavně když to umí použít.Naštěstí jsem zaznamenal spoustu podobných názorů v této diskusi,takže asi nebudu uplně mimo.
Pokud do něčeho investuješ své peníze, přirozeně se snažíš, aby se ti ona investice vyplatila. Co je lepší? Kupovat lana jednou za dva měsíce, nebo jednou za půl roku? B je správně. Tedy proto učiním takové opatření, které ušetří mnou koupený materiál-zamezím používání takových jistících prostředků, které tento materiál poškozují výrazně více. Nelíbí se ti tato naše podmínka? Nevadí. Můžete to prubnout u konkurence. Máš právo výběru. Podmínky ve vlastním "obchodním vztahu s klientem" nemůžu samozřejmě uplatňovat mimo tento náš vztah. Tedy jinde ať si jistí každý dle libosti. Je pošetilé vnímat nějaký "zakáz v rámci obchodních podmínek" jako pronesení zákazu pro všechny za každé situace.
Milí zastánci jištění HMS. Jistěte se tím dál (jen ne na mém laně), já vám to neberu a nejsem proti tomu, když vám to vyhovuje. Jen prostě poukazuju na fakt, že jsou už modernější jistítka, které HMS+půlloďák překonávají. Toto mé konstatování nevnímejte jako nějaké vyprovokování války proti veškeré půlloďákové společnosti.
Na to musím ještě reagovat.Nechci rozpoutávat žádnou diskusi ani válku,ale nejlepší investice mi přijde do spokojených zákazníků,ale pravděpodobně většina z těch na této stěně přítomných neví o možnostech jištění a celkově o přípravě.Jestli si jdou jen zahopsat na stěnu,tak fajn,ale až se rozprchnou do skal,tak ne vždy všechno funguje na 100%.Jak jsem psal, mám svého favorita a není to ani půlloďák ani osma,ale trénuju se vším.Když mi to zakážeš,tak přijdeš o zákazníka.Jasně,ničím si vlastní lano,ale na co jiného to lano mám.Myslíte,že má dobovou životnost 100 let?Na čem se na takovýchto stěnách učí začátečníci a co vůbec umí,když je z kurzu vypustíte?Jo,přesně,ti neumí slanit a použít základní metody jištění.Díky,že se s nimi pak potkáváme ve skalách.
Na tohle zas musim reagovat ja (doted jsem vydrzel, i kdyz to bylo tezky). Co jste to za exoty, ze mate za potrebi jistit na umelce pres pullodak? V ramci nacviku to chapu, ale chcete mi rict, ze bezne jistite pres pullodak? Pri treninku? Proc? Nemate na jistitko?
Na tohle zas musim reagovat ja (doted jsem vydrzel, i kdyz to bylo tezky). Co jste to za exoty, ze mate za potrebi jistit na umelce pres pullodak? V ramci nacviku to chapu, ale chcete mi rict, ze bezne jistite pres pullodak? Pri treninku? Proc? Nemate na jistitko?
Na té stěně fungovali i horokurzy. Tam se adepti pochopitelně seznámili i s půlloďákem. Jak jsem už psal nahoře-znalost půlloďáku se určitě může hodit-proto jej nezatracuju. Také jsem nahoře upřesňoval, že naše opatření se týkalo jen erárních-našich lan, tedy lan v lehkých cestách natažených na udici.
Na vlastním laně si každý mohl jistit dle potřeby. Tím příkladem z praxe jsem jen chtěl ilustrovat, jak je půlloďák k lanům agresivnější, než kovové jistítko. (Po té, co na erárech lidi začali používat kýbl, se životnost lana výrazně prodloužila). Když mě půjčíš nějakou věc-třeba auto- přirozeně po mě budež vyžadovat, abych se k té věci choval co nejšetrněji. To jsme udělali taky, bez toho, aniž bychom tím někoho ohrožovali na životech.
Jo, jo. Byli v tom prachy. Ano-byl jsem strašný kapitalista s černou buřinkou na hlavě. :-)I na věci, kterou pronajímáš , ti záleží na tom, aby sloužila co nejdéle.
Plnej souhlas. Lezec a jistič by měl znát známá či dostupná jistítka a případné problémy s nimi. Ono vždy nejde vše podle návodu a reklamy. Např. pokud budete cpát starší lano či většího průměru do kýblu, máte mnohdy neskutečné problémy. A to platí pro všechna jistítka s předepsanými průměry. Osma či HMS tyhle problémy v takové míře nemá. (Proto jsou možná některými dosud stále užívané). A Dulfer už vůbec ne. Ale má jiné. Takže jak píší někteří, stále je to o hlavě, podmínkách a zkušenostech. Prostě tuhle praxi vám žádný návod a ani metodika nedá. A jak jsem již uvedl, v těch kritičtějších případech omotám lano kolem ruky. Ta žádným jistítkem zaručeně neprojde. Ale může to hodně bolet....
Teda ty na tý diskusi musíš doslova viset, že reaguješ se svým souhlasem takhle téměř okamžitě.
Navíc myslím, že osma a dulfer už jsou fakt minulostí. Mám dojem že už i Mojžíš měl na sestupu z hory Sinaj něco na principu nějaký destičky (asi Stichtovy?)
Souhlas se vším, kromě toho, že jsou již lepší jistítka. Jak v čem. HMS brzdí sejně dobře všemi směry, stejně jako TRE Sirius. Naprotitomu všechny kýbly a osma brzdí málo při pádu rovnou do štandu a výrobci důrazně upozorňují na nutnost alespoň jednoho jištění výše, než je jistič.