Některá zvířata, jako například gekoni, ještěrky, ale i primáti jsou velmi schopní lezci. Lezecký pohyb je
velmi složitý a náročný na koordinaci pohybu a balanc. Balanc neboli rovnováha sil je veledůležitá schopnost.
Vědce a možná i hloubavější napadlo, zda bude někdy možné pohyb lezce nějak popsat, definovat. Zobecnit jeho mechanické a dynamické chování pro postup vzhůru.
Lemur – robot lezec
A nyní se zdá, že byly učiněny první kroky k tomu, aby to, co bylo prozatím doménou jen přírody, uchopila i technika. Byl totiž vyvinut první lezecký robot pro pohyb ve vertikálách.
Zatím leze jen po kolmé stěně a potřebuje ke svému pohybu spojení v podobě kablíku, ovšem v budoucnosti se předpokládá jeho plně autonomní aktivita.
Timothy se svým výtvorem
Pro robota, který dostal název Lemur by neměly být problémem ani převisy a udržet by se měl na chytech, na kterých se dokáže udržet člověk.
Za tímto výzkume stojí Timothy Wolfe Bretl ze Stanafordské University. Koukněte na jeho stánky pokud se chcete dovědět více. Také stojí za to shlédnout video, na kterém robot leze cestu. Je možné si ho stáhnout na našich stránkách také. Lemur sice neleze cestu on-sight (ten mu kazí dráty tekoucí tok informací) ani cesta není převislá, ale ty pohyby, to je paráda.
A video robota v akci si můžete stáhnout i z našeho serveru. Stáhnout video (6,5 Mb). Video je ve mpeg.
Timothy na skalách si ujasňuje, co Lemurovi vloží do instrukcí
Podle vídea se zdá, že robot nerozlišuje ruce a nohy. Kdyby měl ještě příklepovku, bórky a tubu lepidla, tak by mohl dělat prvovýstupy. Nikdo by se nerakvil a cesta by přitom byla udělaná odspoda.
Ááá, nevěřící Tomáš (kterej se bojí podepsat). No, chuť samozřejmě občas byla, ale naštěstí při mně vždycky stál nějakej Dušín, kterej mi to rozmluvil. Ty borháky jsou vrtaný shora až po přelezení cesty na prvnim konci, zespoda by to byla zbytečná lopota. Z pozice jsou osazeny jen tři - dva v Rembrandtovi a dolní hák v AC/DC. Takže smůla, vše je košer (i když sám se z toho nějak zvlášť nebořim, zdola nebo shora osobně moc neřešim). Pápá
Covece, jednou se podepises jako Tom, jednou jako Jan (viz nize pod komentarem Honzy Puse), jednou jako Tom Kadlec, vse ze stejny adresy ukazujici na nejakej paskvil INDOSe, navic podobnej styl psani (zacinajici tremi teckami). Nejses ty nejaka schyza? Tome, Jane, Kadleci?
Aha! No, možná je to kolektiv autorů. V jedné debatě sedělo u mého počítadla víc lidí a nadšeně střídavě bušilo do kláves (Lakl a BV). Ale tohle bude asi jiný případ. :o)
Týýýý vole! Mně stačí, když na mne vybafne kamzík. Když si představim, že si lezu a najednou kolem mne profrčí TOHLE! Doufám, že ho naučí zdravit Berg hail!
Nepoznávám milý příteli, nepoznávám. Musel bys ses mi připomenout. Mám příliš mnoho nadšených obdivovatelů a pozvolna ztrácím přehled. Ovšem, jsi li drtič nejvyšších obtížností, věru těžko se setkáme v nějaké té pětce pokryté listím.
bych teda ladit nechtěl.
Zajímalo by mne, jestli má ten robotek naprogramovanou konkrétní cestu, nebo jestli je shopný si háčkoklad vytvořit sám podle terénu.
Jestli má taky čidla na rovnováhu a jestli si z variant pohybu umí vybrat, aby neudělal dveře.
Na dynamiku to asi zatím není. Co je asi složitější? Průmyslový robo ve fabrice, slavnej Yamaháckej robot, co hraje na varhany a mluví, nebo tenhle lezoucí?
No,jestli ma tenhle lezbychtivej robot opravdu cidla na vyhodnocovani rovnovahy a sam voli strategii pohybu, tak to musi bejt vazne docela komplikovana vecicka. Oproti tomu je nejakej prumyslovej robot docela primitivni zalezitost...
No nic moc. Podle toho videa mi prijde ze tu cestu ma dost nacvicenou a to bych to odhadoval tak za 3 UIAA maximalne naka ctyrka. Taky mi prijde dost malej a pomalej. Rad bych ho nekdy vzal s sebou na petrac a uzkazal mu nejaky delsi, dynamictejsi a previslejsi skoky po boulich. Nemate na nej nekdo mail nebo telefon?
Vecer bysme pak rozdelali vohen, upekli naky burty a pokecali o zivote, o holkach a robotkach.
Ale jo dokazu si s takovym robotem predstavit ctrnactidenni zajezd do Ceuse - nosil by mi nahoru batoh.
Skvela vec. Uz vidim jak se bude vyrabet seriove!
Pro extremalisty bytostne zavislych na cislu v pruvodciku se bude vyrabet verze s digitalnim budikem na zadech, kde po robotim vystupku vypadne absolutni:) cislicko obtiznosti, napr. Undeground 8.786c+ , Gettoblaster 10.472 UIAA nebo Normalka na QuakerWand 3.1245 Saskych-to bude panecku motivace!
Pro Hopa pak robot nosic matrose a burtu co rozumi nejen bouldrum na Petraci ale navic uz v dobe svy montaze se dostal pod sroubky nejedny robotce (aby bylo o cem kecat u vohynku, ze ). Jenda Pus oceni jiste verzi maskovanou mechem a kapradim , co v hospode s potutelnym tikanim zamlci na jakem skvostu a vubec v kterem jeste neprobadanem lese to dneska byli.
No pro kdekteryho zanicenyho boldristu by takovej predmagovnik, vofoukavac a kartacovnik udelal zajezdik patricne exkluzivnejsim ...
Hm, ovsem v nasich krajich... kdepak, kdepak, Lemurek bude valnou haldou CHS zarazen na index vedle jiz zakazanych nebezpecnych chemikalii. ('Na vsech piskovcovych i nepiskovcovych skalach v Cechach je prisne zakazano pouzivat Lemura jakoz i jine robotalie poskozujici svym pusobenim povrch skaly' tolik tedy budouci pravidla). Vyjimku dostane pouze nosic a kalic Lemur verze FORHOP-X69. Sem s nim!
Ve svém výčtu, komu z nás k čemu skvělý robůtek bude, jsi na mě pozapoměl :-) Bude mi tahat cesty a jako autorská dvojice jistě dáme i pár prvovýstupů (čistě a zezdola). Leč myslím, že jako nosiče jej také použiju. V poslední doě funím pod každým sebelehčím útočákem natožpak pod řáckou sviní.
A zákazu používání Lemura budu bránit z pozice BK! Lemur zvyší bezpečnost (poleze se víc na druhým), zajistí dopravu do špitálu a může signalizovat v nouzi. Lemurům zdar! Ba dokonce bych si myslel, že by Lemuři mohli být řádnými členy svazu.
využití? řekl bych, že zakrátko někoho napadne oplácat milého robotka pár kilogramy semtexu a naprogramovat na výstup po zdi jisté manhattanské obludy do sídla nějakého globalizačního ďábla. Alláh akbar a zlý pryč!!!!
No je stvořitel lemurka je vědec tak mu asi šlo oto vyzkoumat obecné zákonitosti lezeckých pohybů a pak si to ověřit robotkem. nebo něvo na tem způsob. přijde mi naprosto scetný ptát se k čemu to je? vetšina vynálezů a obejvů je zpočátku k ničemu a až pak se pro ně něco možná najde.