LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec
Pomozte vydat knihu Dobrodružství v prášku… přidáte jen vodu

Závody
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)
MČR v bouldru (19.10)
Boulder OPEN 2020 LA SKALA (26.10)

Žebříček
Cesty:
5.Štípek 11538
6.Stráník 11455
7.Nespoutaný 11416
Bouldry:
5.Novák 10575
6.Stráník 10550
7.Kopecký 10375
Hory:
27.Verner 3138
28.Malý 2920
29.Štalmach 2894

Výsledky
MČR rychlolezení (13.10)
SP Praha (20.09)
EP obtížnost Bologna (14.09)

Deníčky
5672 lezců
1142235 cest
Nové přelezy:
Transkripc 8A
Dilema 9-
Velkej Muh 7C
Afterpárty 7C
Yorgos 7b
Afterpárty 7C
Bod Zlomu Xc
Top Gun 10-
Pedrův Smr 10-
Sinter Wan 7b+

Stěny
SAUNA - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Rozhovor Steve McClure

Steva odchytil Myšák v jeho oblíbené oblasti Malham Cave a kromě toho, že ho nafotil, tak ho poprosil, jestli by pro Lezce neposkytl rozhovor.

Steve nám poslal dlouhatánský rozhovor rozdělený na čtyři části. Nebo to byly čtyři rozhovory v jednom? To není podstatné, podstatné je to, že řekl, že si z něj můžeme publikovat, co uznáme za vhodné. 

Tak jsme pro jistotu vybrali vše a tyto zajímavé otázky a odpovědi přinášíme v rozsáhlém rozhovoru s tímto fenomenálním lezcem. 
Rozhovor je doplněný o fotografie Michala Myšáka Maděry. 

BASIC INFO:

Datum narození:  25/07/70

Bydliště:  Sheffield UK

Profese:  Původním povoláním inženýr, konstruktér.
Stavěč cest/ kouč/ spisovatel/ komentátor/ vypravěč/ DIY expert





Steve McClure


foto by © Michal Maděra



- Jak jsi se dostal k lezení?  

Oba moji rodiče byli nadšení horolezci, takže vlastně ani nebylo možné lezení uniknout. Byl jsem v lezeckém prostředí od samého počátku. Trochu víc jsem k lezení přičuchl, když mi bylo asi tak 5 nebo 6, ale způsobem, tak jak to děti dělávají, jeden den jsem byl do lezení horlivý, další den jsem raději prolézal díry a stavěl si bunkry.

- Co pro tebe lezení znamená nyní?

Pro mě je lezení úžasnou  životní cestou vedoucí mnoha směry, vydávám se po ní tudy kudy mě to zrovna baví. Právě teď jsem motivován, jak mentálně tak fyzicky k těm největším životním výkonům. Bohužel velkým omezením je pro mě čas. Mám hyperaktivní dítě, tisíc různých zájmů, dům, který mi padá na hlavu a ani společenský život si nechci nechat ujít.
Ale lezení mi do toho celkem zapadá. Hádám, že budu lézt dokud neodpadnu.



Steve McClure ve své oblíbené oblasti Malham Cave


foto by © Michal Maděra



- Co chápeš pod pojmem lezecká cesta?

Čistou linii se zajímavými lezeckými pohyby. Nemusí to být přitom ani těžké. 

- Jaká je tvá forma tréninku?  

Nemyslím si, že nějak extra cíleně trénuji ve smyslu posilování prstů, těla a sestavování plánu. Trénuji v podstatě jenom lezením venku a snažím se lézt na rozlišných materiálech a různými styly.
Co se týče tréninku je lezení tvrdý sport. U většiny ostatních sportů lidé trénují jen nějaké období a třeba pro určitý závod, v lezení však chce člověk závodit každý den a co je ještě horší, chce od svého těla, aby jeden den bylo nejlepší ve sprintu a druhý den v maratonu.

-  Co tě inspiruje?

Lidé, které něčemu dávají všechno! A nemusí to být jen v lezení, může to být v čemkoliv. Lidé, kteří obětují své životy pro svoji vášeň. 

- Jsou nějaké zajímavé rozdíly v lezení mezi Velkou Británií a USA?

Všichni si myslí, že Britové jsou blázni a že všechno naše lezení je nebezpečné. Ve skutečnosti nejsme tak odvážní, spousta highball boulder cest, které dělají Američané, jsou dost nebezpečné a jejich trad cesty také. 
Přál bych si, aby svět věděl, že u nás se také dělá velký sport a že ne vždy prší.

- Jak důležitá je klasifikace?

Ve světě lezení je klasifikace naprosto zásadní, každý se na ni spoléhá, opravdu. Je sice cool říci, že mi na stupni nesejde, že hlavní je to lezení, ale ve skutečnosti lidé chtějí vyzkoušet sami sebe a v tomhle testu se nějak porovnat. Stupně jsou problémem, až když se stanou tím, že číslo je důležitější než lezení samotné. Nemusím vždy nutně vědět jak těžká je cesta, ale někdy je příjemné zjistit, jak těžká se zdá ostatním lezcům. 

- Jak jsi se dostal k přezdívce, Strong Steve?

Zpočátku lidé mysleli, že jsem silný, protože jsem se dokázal vyvěsit za malý chyty, ale jak šel čas tak ta přezdívka zmizela, zvlášt, když vyšlo najevo, že jsem vlastně slabý!

- Ty a tvé tři prvo přelezy 9 áček v Anglii - vylezl je někdy někdo jiný? Co vše je potřeba, aby člověk uspěl při nejtěžších přelezech v zemi, kde těmto přelezům není počasí příliš nakloněno?

Jen jediná "devítka", která byla skutečně zkoušená, je  Nothern light, předtím než jsem tu cestu vylezl, ji také zkoušeli Ben Moon a Malc Smith. 
Ale tězké sportovní přelezy teď nikoho příliš nezajímají, v současnosti v Británii kraluje bouldering. Vrcholové sportovní lezení je obrovská dřina, je to jedna z nejtěžších disciplín. Jakmile si uděláte dlouhodobý projekt, najednou se nakupí tolik překážek. Počasí, podmínky, udržování formy, zranění, lezečtí partneři…
I když budete mít dobrý počasí celou sezónu, ta je asi 12 týdnů a když k tomu chodíte do práce, dostanete se k lezení dostanete tak jeden den v týdnu. Když vyškrtnete dny, kdy jste z formy nebo po flámu, najednou je šance docela malá. A taky zkoušet cestu roky, ne každý na to má vůli. Ale je na tom něco zvláštního a fascinujícího, když se snažíte o něco, o čem ani nevíte, zda jste schopni to přelézt. 
Nechtěl bych sice, aby to bylo to hlavní v mém lezení, ale ve skutečnosti jsou pro mě velké projekty neocenitelnou zkušeností a motivují mě, abych se stal lepším lezcem.

- Tvoje trestné výpravy na Grit, přelezy až do E9 - co ty a headpointing?

Udělal jsem nějaký headpointing, ale rozhodně nejsem žádný headpointer. Je to zvláštní styl. Myslím si, že pokud se chystáte na přelez cesty, kterou máte tak nacvičenou, že riziko, že spadnete je téměř nulové, bylo by  možná lepší prostě jít a užít si normální zajištěný sportovní lezení. 
Baví mě headpointing, když to není super nebezpečný. Headpointing s velkým, ale bezpečným pádem snad, ale se spadnutím na zem nebo s rizikem rozbitého těla a zlomené páteře, to určitě ne.
Pár E9 jsem udělal dokonce i s těžkým lezením (5.13b a možná i těžší) a i hodně odvážné, ale ve skutečnosti to byl vlastně "trad" redpointing. V zásadě nemám chuť se zmrzačit, je na světě takové množství cest k přelezení a navíc mám dceru, tak se chci probouzet a vídat ji ještě dlouhou dobu.
Headpointing je styl, při kterém máte dopředu trad cestu nacvičenou a je na ní předinstalovaný jištění (vklíněnce, smyčky) pozn. překladatele

- S kým většinou lezeš?

Sheffield má velkou lezeckou komunitu, spousta lidí tam vyráží ven. Dnes jsem byl venku například se dvěma mými dobrými kamarády Rabem Carringtonem a Alem Austinem. Oběma je 60 let a letos vylezli své první 8a! To mě inspiruje. Líbí se mi lézt s lidmi, od kterých se mohu učit.

- Jaký typ jsi člověka? Tvrdohlavý? Veselý? Smutný? Netrpělivý? Vtipný? Charismatický? Zlobivý?  

Jsem člověk, který je stále v pohybu. Nemůžu se usadit a budu stále něco hledat. Také rád dělám věci pořádně. Poslední dobou jsem za domácího kutila, protože můj dům je ruina a žádný řemeslník to neudělá podle mých představ. 

- Stydiš se za něco, co jsi v životě udělal?

A ty myslíš, že je na světě někdo, kdo by ti to na sebe řekl?
 


Steve McClure Malham  Cave


foto by © Michal Maděra




Steve McClure Malham Cave


foto by © Michal Maděra

P
- Je důležité mít plán?

Jsem opravdu dobrý v plánování, ale pouze krátkodobém. Ve skutečnosti je to tak, že já vlastně plán mít musím. Musím vědět, co přijde, aby mě to motivovalo. Jaký lezení bude zítra, jaký příští týden, kdy bude o víkendu velká párty, který měsíc budu ve Španělsku, atd. Ale například nemám absolutně žádnou představu o tom, co bude v příštím roce a jak třeba v budoucnu vydělám peníze…

- Kterého horolezezce si nejvíce vážíš? A proč?

Johnnyho Dawese. Umí splynout se skálou, pohybuje se na ní tak přirozeně. Johnny je jako umělec, on vidí skálu jinak než většina lidí. Když s ním mluvíte, mění se způsob jakým se díváte na věci kolem vás. Dává do slov pocity, které máme všichni při lezení, ale nedokážeme je popsat. 
To množství nových cest, které udělal a také vliv, který tyto přelezy měly na britské horolezectví jsou nepřehlédnutelné. 

A pak Jerry Moffat, byl vždycky můj vzor v lezení, dokázal všechno a byl nejlepší ze všech. Totální nasazení.

- Proč lézt?

Je to nejen o tom dostat se na vrchol, protože pokud je to jediný důvod, proč lezete, měli byste se nad sebou zamyslet. Lezení je o cestě vzhůru stěnou a může trvat vteřiny, minuty, dny nebo roky. Lezení je o pohybu, o nalezení nejůčinnějšího způsobu, jak se dostat na vrchol, je o přátelství, cestování, krajině. Takže mnoho přísad a všechny spojeny je lezení samotné.

- Co je tvůj důvod proč ráno vstát?

Nyní - vidět svou dceru, je jí 15 měsíců a je nejúžasnější člověk na světě. Nechtěl jsem děti a byl jsem o tom přesvědčený dlouhá léta. Moje přítelkyně dítě chtěla a nakonec se to stalo. Tak mě doběhla, ale teď vím, že měla pravdu. Kdysi jsem vstával, protože jsem měl rád život, ale teď je to kompletní. 
 
- Kdo je nejsilnější lezec ve Spojeném království?

Fyzicky nejsilnější a nebo nejsilnější celkově? Nejsilnější lezec? Nejhouževnatější, nejtalentovanější? V poslední době se zdá, že fyzická síla je pro lezení stále důležitější. 
Lezecká veřejnost bývá ohromena výkony silných, 10 shybů na jednom prstu, to je sice zcela mimo jejich chápání, ale mohou si to aspoň představit. Lezení těžké cesty je tak náročné v tolika aspektech, že je pro laika nemožné si to i vůbec představit. Proto příběhy vyprávěné na stěně nebo v hospodě o něčích silových kouscích zapůsobí mnohem více, než o někom, kdo je schopný přelézt E9 nebo 9a. Není pochyb o tom, že mnozí lezci jsou mnohem silnější teď než před lety, ale nejsem si jistý, že jsou vlastně lepší lezci.

Rich Simpson je v současnosti fyzicky nejsilnější lezec ve Velké Británii, je to i skvělý všestranný lezec, ale legendárními se staly jeho silové kousky. Campusing 1-4-7 nahoru a dolů na jednom prstu, 17 shybů na jedné ruce. Ve srovnání s ním se cítím zcela slabý, ale inspiroval mě tím být silnější, že mi ukázal, jak silný člověk může být. Já nikdy nebudu tak silný jako on, ale dostat se na jeho poloviční úroveň by bylo pěkné. 

- Jak získat silné prsty?

Když mi bylo šest let, tak jsem lezl po cihlové zdi. K tomu mě přivedl táta někdy v roce 1976, tehdy ještě nebyly žádné stěny. Myslím, že to byl trénink, který předběhl svou dobu.

Přesto si myslím, že nemám nějak zvlášť silné prsty, asi bych se sotva vyvěsil jednou rukou na malém chytu, levou rukou už vůbec ne. Ale když přijde na malé lišty, jako je čtvrt palce (1/2 cm) nebo méně, tak si libuji. 

- Co by bylo zapotřebí k tomu, aby lezecká špička objevila a přišla zkusit tvoje cesty na Raven Tor?

Chtělo by, aby nějaký špičkový lezec přijel a přelezl zde nějaké cesty, v kombinaci s dobrým počasím. Spojené království má některé skvělé sportovní lezení a cizí lezci sem tam přijíždějí, ale pak zase zapomenou, když Španělsko a Francie jsou tak úžasné. Podívejte se na Red River Gorge, každý věděl, že je to dobré, ale nikdo tam moc nejezdil až do teď. Můžete si být jisti, že po Petzl Rock Tripu by bylo tohle místo na mapě!
(pozn. překladatele: fotografie pocházejí z loňského roku a to do Británie zavítal Adam Ondra, na Raven Tor mu to ale lezecky nevyšlo)

- Co si myslíš, že je tvůj nejsilnější rys osobnosti?

Jsem docela spolehlivý. A to, co říkám, většinou udělám. 

- Co je tvojí nejoblíbenější disciplínou: bouldering, sportovní lezení, tradiční horolezectví, lezení v ledu, lezení v hale nebo vysokohorské lezení? Proč?

Lezení má tak široký záběr, jen málokdo dokáže říct, že má zkušenosti ve všech oblastech. Existuje hrozně věcí, které chci vyzkoušet. Moje oblíbená disciplína závisí na tom, kam se ubírám v mém životě, v průběhu doby se to dost mění. 
Zpočátku, když mi bylo asi 14, to bylo tradiční lezení, cesty za poznáním Británie. Máme zde vesměs malé oblasti, ale je jich tak mnoho a jsou velmi různorodé. Lezl jsem i trochu v Alpách, některé smíšené věci, ale to bylo vždy převážně skalní lezení, kterým jsem byl fascinován. Bylo mi asi 24 let, když jsem poprvé skutečně zacvakl své první borháky a bylo to trochu jako zjevení, být schopen se pohybovat bez strachu a lézt na maximum, dát do lezení 100% i když máte jen 1% šanci na úspěch. Myslím, že s tím přišelo i mé zlepšení.

- Kdo podle tebe ztělesňuje lezení?

Lynn Hill, ona je lezení. Věnuje mu svůj život. Ona je brilantní a dokonalá v každém stylu a dokázala prolomit všechny hranice ženského lezení.

- Jaké jsou podle tebe největší milníky lezení?

První výstup na Everest, Lynn Hill a The Nose, Sharma na Realizaci. Existuje mnoho skvělých momentů, nejlépe je je definovat jako dobytí problému, který porazil mnoho.

- Už jsi někdy měl vedle sebe umírajíciho spolulezce?

Skoro, můj nejlepší kámoš přistál vedle mě. když spadl a vytrhal všechna jištění. Byl hrozně zřízenej, krev všude, trčící kosti.  Vypadalo to jako konec, opravdu. Pak se brzy uzdravil, ale bylo to něco, co mnou otřáslo a mé lezení se od té doby vydalo jiným směrem. Najednou si uvědomujete, že nejste neporazitelný, naopak pochopíte, jak důležitý je život.   

- Kde byl tvůj oblíbený západ slunce při pohledu z útesu?

Ano, sem tam se naskytne "moment", kdy všechno do sebe perfektně zapadne. Těch momentů je však jen pár za celý rok, výhoda je, že s váma zůstanou už na věky. 
Jeden z mých nejlepších lezeckých zážitků v tomto roce trval jen asi tak půl vteřiny, byl to vlastně jen jeden pohyb, podstata, klíčové místo jednoho 8c+. Měl jsem to vymyšlené dvěma různými způsoby a pak jsem se rozhodl pro jedno řešení. Jednalo se o opravdu dynamický pohyb a pak jsem se najednou v průběhu lezení rozhodl pro druhou variantu. Připadal jsem si jako počítač, ve vteřině zanalyzovat data a vypočítat přesně ten nejlepší další postup. Neuvěřitelné, jen záblesk v čase a jak moc vás zasáhne.

Před několika lety na Sardinii na jedné 10 délkové cestě jsem lezl 8. délku. Lezení bylo úžasné, dokonalá skála, perfektní chyty a tření. Slunce zapadalo do moře a byl tam oblak inverze těsně pod mýma nohama. Celá ta mlha byla hořící červená jako obrovský oheň neustále měnila tvar a dosahovala mi až po kotníky.

- Práce nohou, síla nebo vytrvalost - co z toho dělá dobrého lezce?

Dobrý horolezec je ten, kdo umí využít všeho, co skála nabízí tím nejefektivnějším způsobem. Technika těla, nohou, síla a vytrvalost jsou důležité, ale samy o sobě nejsou nic. 

- Nejlepší citát od jiného lezce?

"I went for the crux, the motion startling me like a car unexpectedly in gear in a crowded parking lot. I swarm through the roundness of the bulge to a crank on a brittle spike for a cluster of three crystals on the right; each finger crucial and separate like the keys for a piano chord. I change feet three times to rest my lower legs, each time having to jump my foot out to put the other in. The finger-holds are too poor to hang on should the toes catch on each other. All those foot-changing mistakes on easy moves by runners come to mind. There is no resting. I must go and climb for the top. I swarm up towards the sunlight, gasping for air. A brittle hold stays under mistreatment and then I really blow it. Fearful of a smear on now-non-sticky boots I use an edge and move up, a fall fatal, but the automaton stabs back through, wobbling, but giving its all and I grasp a large sidepull and tube upward. The ropes dangle uselessly from my waist. Arthur Birtwhistle on Diagonal, I grasp in cuts and the tight movement swerves to a glide as gravity swings skyward."  

Johnny Dawes popisující jeho výstup na Indian Face, První E9 ve Velké Británii. Jeden z nejdůležitějších a nejnebezpečnějších výstupů v britské horolezecké historii. 
Zná způsob, jak vložit do slov to, co my ostatní můžeme jen cítit, ale nikdy popsat.

Zdroje:

Osobní stránky Steve McClure

Headpointing


 cesty stevecmclure - cesty big

Přeložil

JirkaS   [úpravy] 08:11 21.02.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Ranní káva08:44:18 21.02.2011
Fůůů, jedním dechem. K tomu káves a 70% čokoládu, pěkně ten den začal:-)
Willhemodpovědět 

 Jo celkem dobrý09:25:33 21.02.2011
Má to v hlavě srovnaný, chlapec, celkem zajímavý názory. Díky.
Steveodpovědět 

 krasa09:26:39 21.02.2011
awesome!paradni rozhovor,je to velky sympatak.
josefodpovědět 

 dikas11:13:15 21.02.2011
velmi zajimavy typek, dik Mysaku a prekladatele..
lodpovědět 

 První 8a v šedesáti!!12:47:53 21.02.2011
Mě teda dostalo hlavně tohle:
"Dnes jsem byl venku například se dvěma mými dobrými kamarády Rabem Carringtonem a Alem Austinem, oběma je 60 let a letos vylezli své první 8a! To mě inspiruje. Líbí se mi vylézt s lidmi, od kterých mohu učit."  ..inspirující samo o sobě :)
 Vasekdegammaodpovědět 

 Rozvázané lezečky.13:31:19 21.02.2011
Jestli se dobře dívám, tak se Janzenovy rozvázané lezečky dostaly už i na ostrovy :-)
DavidKodpovědět 
 Re: Rozvázané lezečky.14:21:27 21.02.2011
Fakt tam jsou! LOL :-D
odpovědět 
 Re: Rozvázané lezečky.14:28:05 21.02.2011
Asi nějaký rozehřívací 8b čko.:-)
Steveodpovědět 

 V citátu jsou dva překlepy14:40:10 21.02.2011
I went for the crux, the motion startling me like a car unexpectedly in gear in a crowded parking lot. I swarm through the roundness of the bulge to a crank on a brittle spike for a cluster of three crystals on the right; each finger crucial and separate like the keys for a piano chord.
pbla4024odpovědět 
 Re: V citátu jsou dva překlepy19:17:23 21.02.2011
Jsem ten citát i přeložil, ale pak jsem si říkal, že mě někdo sepsuje za nepřesný překlad, tak jsem to radši dylýtnul. Ale překlepy jsou bohužel u rychle datlujících běžným jevem, omluva všem anglofilům.
 jirkasodpovědět 
  Re: V citátu jsou dva překlepy20:05:04 21.02.2011
On je to takový překladatelský oříšek :-)
Swarm je rojení (e.g. včel) a crank je klika k nastartování auta. Takže se John prorojil ke klice než se dostal k tomu akordu.
pbla4024odpovědět 
   Re: V citátu jsou dva překlepy20:35:11 21.02.2011
Crank v lezení znamená drtit.
v.jesterodpovědět 

 dík Myšáku18:55:53 21.02.2011
Skvělej rozhovor...
Milanoodpovědět 

 ...04:38:01 22.02.2011
proč jste dali jako první fotku Davida Vávru?
honza k.odpovědět 
 Ze Sklepa na ostrovy...14:24:23 22.02.2011
A je to venku. David Vávra je stejně dobrý lezec jako architekt, herec a kdoví co ještě. Asi jak na ostrovy jezdí málo českých lezců, tak na to dosud nikdo nepřišel.
Bídaodpovědět 

 HP?12:45:31 23.02.2011
moc jsem neporozumněl tomu headpointingu ... můžete mi to prosím někdo blíže osvětlit? To je něco jako PP, jen to jištění není založené na borhácích, ale jen na vklíněncích, smyčkách atd.? díky
Lukášodpovědět 
 Re: HP?19:27:24 23.02.2011
no já jsem to pochopil tak, že chci třeba vylézt těžkou cestu, která má tradiční odjištění, vklíněnce, friendy a je i náročná lezecky a jištění taky není žádná tutovka, tak abych ji zdolal, tak si tam pověsím lano na TR obtížné pasáže pak s horním nacvičím až budu mít jistotu, že to na 99 procent dám, pak ještě když už to tam hobluju tak si načárknu chyty a taky si tam nainstaluji do obtížných míst jištění, do spárek vklíněnce, vymyslím i třeba kombinace vklíněnců v protilehlých posazeních třeba do vodorovných spár, prostě instalaci, kterou bych v životě v pokusu odspodu nedal ani nevymyslel a pak slavnostně cestu již s relativně malým rizikem vylezu. Ve srovnání s čistým trad pojetím, to je styl, který moc nechápu a v mých očích dost degraduje celý ostrovní lezení.
Takovou poctivější variantou headpointingu je, když si to nacvičím jištění vymyslím a vyzkouším, ale nenechám si ho tam na přelez. No takhle jsem to pochopil.
 jirkasodpovědět 
  Re: HP?22:46:09 23.02.2011
Pořád je to menší degradace než to vynejtovat. Jednoduše to praví - co není vytaženo není vylezeno. A pustit se do cesty, kde si 50/50 zlomím nohy, půjde na OS lízt buď ten si myslí, že se pohybuje nad obtížností, nebo magor.
v.ještěrodpovědět 
   Re: HP?09:52:26 24.02.2011
Nevím, proč je rozumně umístěný nýt chápaný jako degradace linie? Nemluvím o žebříku nýtů s dvoumetrovým odstupem, ale o citlivě umístěném lepeném boltu, který umožní si to zkusit bez toho, aby se člověk zabil. Já naopak jako degradaci výstupu chápu to nacvičení top rope, speciálně vytvořené jistící udělátka nebo jejich kombinace umístěný třeba i po stranách tj. vůbec ne v linii výstupu a složitě namontovaný shora. Úsměvný mi přijdou i vrstvy bouldermatek pod cestou a použití dvou a více lan pro tenhle 10-15m vysokej craging.
 jirkasodpovědět 
    Re: HP?10:12:19 24.02.2011
Prostě každý máme šálek svého čaje. Ona totiž myšlenka, že linie po Tvém přelezu zůstane "nedotčena bez železa" je docela vznešená. A to že i hodněkrát nacvičená a označená linie není to samé jako nejt ve 2/3 cesty ukazuje minimum opakování těhlech cest.... a pokud, tak zpravidla jen podobně ujetým (v tom pozitivním slova smyslu) ostrovanem....Takže tak to chápu já. Prostě žij a nechej žít.
Ondrášodpovědět 
     Re: HP?11:16:51 24.02.2011
Ne v pohodě, já to nijak neodsuzuji, to je jejich lezení na jejich písečku, jen prostě mi to přijde nelogický a když někdo prohlašuje, jak je to pure, tak poukazuji na tu nelogičnost z hlediska sportovního lezení. P.s.: Někdy na frekvenovaných cestách skálu "nepoškozující" prostředy skálu poškodí více než jeden bh.
 jirkasodpovědět 
    Re: HP?11:00:49 24.02.2011
Jištění umístěný po stranách, tomu se říká schwebe a snad už to je i zakázaný jako nesportovní, ne? Bouldermatky na dopadu, to je kapitola sama pro sebe. Jedna, proč ne, ale třeba pět, různě přivázaných... A co rovnou nějaký půlmetrový nafukovací dopadiště? Na druhou stranu, třeba když se dělala Houbařská na Zub v Ádru, tak si borci pod vypečenej začátek natahali hromadu větviček, aby padali do "peřin". Naštěstí je to lezení jenom hra a kdo ví, co si v UK říkají o jištění na písku. Mimochodem se tam jezdí po špatné straně a jak někdy někde psal Zoban, mají neuvěřitelnou schopnost v kuchyni zmršit jinak bezchybné suroviny...
Willhemodpovědět 
     Re: HP?17:18:51 24.02.2011
K tomu jezdeni po spatne strane - moji kamaradi z Birminghamu a okoli mi kdysi vysvetlili, ze jsme to my na kontinente, kdo jezdi blbe. Prej driv, kdyz se jezdilo na koni, tak vetsina lidi coby pravaci naseda zleva, tedy je prirozene, ze tak cini z prikopu a ne z cesty, kde by je nekdo sejmul. Nasednou tedy a prirozene pokracuji dal ve smeru kone, tedy po leve strane. Dobre, ze? Takove very English.
josefodpovědět 
      Re: HP?17:26:48 24.02.2011
Ještě ti chybí zdůvodnění, proč nasedají praváci na koně zleva. Protože na levém boku nosí meč, který by při nasedání zprava překážel.
pbla4024odpovědět 
  Re: HP?17:49:38 24.02.2011
Ja myslim, ze HEADPOINTING je jen jakysi opak Onsightu, v jazyce sportovniho lezeni je HP nacvicovani, nebo redpointing. Viz napr. How to climb hard TRAD od Dava MacLeoda. Nacvicuji se jak samotny lezecky kroky, tak treba i prave umistovani jisteni, pady, vse co muze pomoct naslednemu prelezu.
Jisteni po stranach znam spis jako side runners a jak rika Dave, thats just not British :) o predpripravenem jisteni se vyjadruje uz jako v dnesni dobe zcela neakceptovatelnem stylu. nekdo si to ale vyklada jinak a jisteni si prepripravi, stejne jako si ruzni lide vysvetluji ruzne napr. OS a Flash ve sportovnim lezeni. Bouldermatka a podobne pomucky (cvakani prvniho a dalsich jisteni z klacku, prodluzovani presek,..) neoddiskutovatelne snizuje psychyckou narosnost cesty a tudiz snizuji E-grade v trad cestach. Ve sportovnich cestach by mel byt kazdy bh umisten dumyslne a zadny by nemel byt v tradicnich, Bohuzel i ten jeden pomyslny bh dokaze navzdy znicit dany usek. Pokud natrenuju pres horni a pak budu tahat, porad je tam "to" misto, pokud budu nacvicovat z toho jednoho borhaku, pri ostrym pokusu to bude porad stejny jako pri nacvicovani, rekneme ze cesta o "neco" prijde... Ale vse je to jen o mire, jak tezky, jak daleko, jak nebezpecny, jak ...
A jednou se vzdycky objevi nekdo, kdo to da solo..
Dluzno rici, ze neni skala jako skala a ne vsechny se na trad hodi tak dobre, jako treba Peak :)

Jinak clanek i fotky skvely!
Dannyodpovědět 

 Foto dne:

Alprosli
 Databáze cest:
Všechny cesty (179641)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Transkripce 8A Tisá - Modřín
Křečova žíla 7a -
Dachoty 7 Spekane Skaly
Vrata 7A Pečínkova Skála
Havraní Cesta VII Bělá U Děčína
Nově komentované:
Cukřenka 5B Zvůle
Polární Záře 8A+ Bor
Západní Hrana 6A Holý Vrch
Varianta Blue Elephanta 3+ Holštejn
Poslední Hrana 3 Holštejn

 Nově v diskusi:
Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: Přírodní kotevní body a jejich použití pro jištěí, slanování | Re: prsty prsty |

 Nové komentáře:
Re: Není se čemu divit | Re: Není se čemu divit | Re: Oslava | Re: Oslava | Re: Ani | psychoanalytický přístup k diskuzi | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Takže respekt (uz tu dlouho nebyl) | Re: Jdete do hajzlu |

 Kde to vře:
Mára Holeček: Při sestupu z Langtangu zahynul Ondrej Húserka (193)
Nepálští záchranáři našli a vyzvedli tělo Ondreje Húserky (54)
Mára Holeček a Ondrej Húserka vylezli na vrchol Langtangu (29)
VENI VIDI VOLAVI in honorem Alexandri (20)
Ukrajinský top lezec Maksym Petrenko padl při obraně Ukrajiny (2)

 Nově v inzerci:
Send - Large knee pad | Seznámení | péřovka Black Diamond Vision | Millet GTX kalhoty | Nadšená lezkyně, kde jsi? | Brigáda v Krkonoších | Sacrpa Maestrale | STANOVÉ KOLÍKYUltralehké,odolné,kvalitní SET 8+1NOVÉ,NEPOUŽITÉ! | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská | Pátek sobota |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 405 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 343 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 320 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 313 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 288 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.