Rešíkovi a jeho tlupě se zatím každý rok daří připravit pro boulderisty nějakou další "novou" ucelenou lokalitu k lezení. Vrcholem jejich snažení je již tradiční setkání příznivců boulderingu v Jesenickém kempu, spolu se závody na okolních kamenech v termínu kolem posledního dubnového víkendu.
články na Lezci
Kamení v Petrohradě (nebo Jesenicku) a okolí je nyní asi největší a nejznámější (i světoznámé) a nejoblíbenější místo pro bouldering v Čechách. Celá tato rozsáhlá boulderingová oblast se rozkládá v poklidné krajině s odedávna nejmenší hustotou osídlení na pomezí severních, středních a západních Čech. Autem nebo autostopem se sem dá snadno dostat z rychlostní silnice Praha - Karlovy Vary, oblast je dobře dostupná i vlaky. (Významnými a většími oblastmi u nás jsou také třeba Bor a Ostaš, Modřín a Sněžník, Hornopožárský les, časem snad i Vesec a další místa.)
V roce 2009 vydali Petr Resch a Jiří Sika obsáhlého knižního průvodce na bouldery v Petrohradu, který má 264 stran a dá se ještě koupit.
článek na Lezci
Loni k němu přibyl sešit s bouldery na
MLÝNSKÝ VRCH, který po závodech přeci jen Petr také pustil do oběhu (již rozebráno).
článek na Lezci
Na letošním Padání (2011) dostali účastníci akce také jako dárek další sešit, který rozšiřuje oblast (nebo chcete-li sektor)
BRÁNA a přibyl zde navíc i
RYBNÍČEK. Petr mi napsal, že mu ještě asi padesát kousků zbylo, tudíž
kdo má zájem o pěkné barevné nákresy od JirkaSe, má možnost si jej nyní pořídit přes stránky www.aix.cz za 145,- Kč (poštovné po ČR je již v ceně).
Nový průvodce
má 36 stran, na kvalitním papíru jsou opět barevné fotografie boulderů, nákresy s půdorysy a mapky. Na začátku najdete seznam kamení a česko-německo-anglický slovníček. Dále pak u každého šutru seznam cest s obtížností v boulderingové klasifikaci, poznámku upřesňující start ze sedu nebo chytu, rozdíl obtížnosti ze stoje a ze sedu, nebo definici směru či zakázaného nástupního kamene.
Také tenhle "dodatek" se vám vejde za chlopeň obálky výše zmíněné knihy, takže v knihovničce můžete mít vše pohromadě a na skály ho nezapomenete, kdyby jste cestou třeba změnili plány lezení. GPS souřadnice zde nejsou, ale podle map a nákresů se dá snadno zorientovat.
Jako autoři, čističi, zahradníci, přelézači, krtkové, kreslíři a co já vím co ještě, jsou v průvodci uvedeni Petr Resch, Karel Hegr, Martin Čížek, Jiří Sika a spol.
Ještě připomenu
omezení lezení, které se týká i Brány a Rybníčku (květen, červen a zima), z důvodu provozu honitby a čím dál většího pohybu boulderistů v lesích, ke kterému se i zde již diskuse vedly. Více info na
http://padani.eu/zakazy.html
Pozn. k Petrohradským boulderům na Lezci, o Lezci,...
* Podle toho jak se zdejší lezení vyvýjelo a bobtná, najdete
v databázi cest na Lezci bouldery (+ starší skalní cesty na Petrohradě a Kapucínských skalách) pod polohou Jesenicko (zatím nezměněno).
Oblasti jsou: Brána, Bukov, Hřbitovní Kameny, Josemit Bouldery, Kosobody, Lipová Skála, Mlýnský Vrch, Petrohradské Skály, Pod Hradem, Podzimní Věž, Potoční Kameny, Rybníček, Větrná Hůrka, Vlčí Kopec, Vyhlídková Skála, Za Tratí, Západní Úbočí, Žihle.
Navíc opět postupně přibývají lákadla na příští ročník závodů: oblast Petrohradské Padání 2012. Jako sektor je zatím rozuměno jeden konkrétní kámen (popř. masiv, věž).
Z velké většiny zde máme jeden záznam s jedním názvem: jak pro boulder ze stoje tak i ze sedu se dvěmi klasifikacemi, pokud možno podle toho, zda-li byla dříve lezena varianta ze stoje, nebo případně obráceně. U významnějších boudlerů (milníků) najdete někdy i dva názvy, nebo dva záznamy pro různý start (např. když Adam Ondra přelezl také variantu SD).
Pokud někdo tápe v zadávání cest, může se inspirovat již zadanými cestami. Databázi cest se většinou snaží zpřehledňovat a opravovat Marťan s Jirkou a Liborem. Vylepšení databáze cest pro vás chystá Hop.
* Na stránkách Lezce si také můžete k některým těmto oblastem prohlédnout a vytisknout
průvodce s nákresy, které sem pro vás Jirkas postupně přidával než vyšel ten knižní. Většina oblastí je již sjednocena s knihou.
Vize udržitelnosti a aktuálnosti všech těchto průvodců na skály po celém světě "zdarma" je na dále tato: mapa, popis oblasti, seřazený seznam cest a občas nějaký nákres či fotografie významnějšího sektoru. Podle toho jak budeme cestovat, lézt a malovat, nebo nám někdo pomůže: třeba i jen seřadit ty cesty, nebo nafotit sektory. Na skály které se vám líbí a kam jezdíte často si samozřejmě můžete sehant nějakého hodnotnějšího knižního průvodce a podpořit horolezce kteří jejich tvorbě věnovali mnoho času a prostředků. Tyto průvodce by jsme neradi suplovali, pokud se dají aktuálně sehant.
* I v
mapách na Lezci najdete jednotlivé oblasti a spoustu sektorů. V terénu můžete zatím využít navigaci pomocí mobilního telefonu s GPS.
K tomu navíc zvažujeme a připravujeme již diskutované uživatelsky příjemnější zadávání suřadnic do map na Lezci (pomohlo by nám i vám, kdyby se zapojilo víc lidí), ale na druhou stranu i možnost zobrazení souřadnic, aby jste si je mohli opsat i pro jiné GPS přístroje a ke skalám v kraji kde to neznáte snadněji trefili. Pak samozřejmě ještě další plánované vychytávky, na mapách pracuje Libor.