Celkem tu máme 73 bouldrů, z toho 29 za 7A a více. Nejtěžší bouldry okolo 7C, ale o tom až dále. Na závěr článku se také zmíním, že sušicko není je bouldering, ale odjistili jsme tu i pár místních skalek. Takže plán na víkend? Vzhůru do Sušice!
Možná jste už četli
článek na Lezci z roku 2003. Velice vtipně zde Bída popsal své zoufalé snažení na zdejších kamenech. A nejen pro něj jsme zde připravili nejeden kopr. Od té doby je tu slušná řádka nových bouldrů, na kterých si můžete ostrouhat bříška na prstech. Konečně jsme se přehoupli přes magickou hranici 7B+ a dnes tu máme i pár 7C. Nějaká ta 8A tu budou také, ale na to si musíte fakt počkat. Zima byla letos obzvláště vstřícná, pro nás milovníky kamenů a o některých víkendech bylo na Kalovech víc bouldristů, než kdy jindy. Proto jsme měli možnost shlédnout některé slušné přelezy i z řad mimosušických. Jeden příklad za všechny: legendární Míra Kadlec z Vimperka se zde utkal s krásným bouldrem Kroky Fr. Janečka. Nádherná linie po půlcentimetrových lištách ve sklonu 30°. Přestože má Míra ve zvyku sundavat klasifikaci dolů, zde neměl námitky. V současné době Míra připravuje prodloužení těchto Kroků. Jenom je škoda, že místní matador Síga upadl v nemilost doktorům a nemá možnost se podílet na vzrůstajícím počtu úspěšných přelezů.
Míra Kadlec - Kroky Fr. Janečka - 7C Fb
foto by © archive Standa & Honza
Dalším vynikajícím počinem bylo přelezení cesty Hrabě X solo. Na serveru lezec.cz je v popisu cesty napsáno - Drasťárna po malých lištách. A vůbec to není přehnané. Navíc kdosi ulomil klíčové chyty, takže k dnešku tu máme prolamovačku za poctivých 9+. Šest metrů s velice nepříjemným dopadem není moc lákavá vyhlídka k bouldrování, naštěstí ta nejtěžší část je relativně nízko nad zemí. Podobné morálové lezení by se dalo srovnat s Kometou na Petráči. Stejně jako Kometa, i tento přelez byl zaznamenán na filmovou stopu. Kdy přijde poprvé do kin, to nevím. Pro slabší povahy, což bude asi naprostá většina, se dá na centrální skalce lézt i s lanem. Hlavní skalka je velice hustě osazena nýty, takže neváhejte a lano rozhodně s sebou! Kromě jedné 7+ jsou tu k lezení dvě osmičky. Opravdu pěkné linie po příjemných chytech. Jestli je libo něco lehčího, je třeba přejet do jiné oblasti, ale o tom až dále.
Jan Švíka - Hrabě X - 9+
foto by © archive Standa & Honza
Na začátku jsem psal cosi o nových kamenech. Prvním, kterým začnu, je Dlaňák. Ten najdeme v lese nad Hlavní skalkou a má vyjímečný nástup oproti jiným bouldrům. Nejsme tady zvyklí na boule a podobné vychytávky ze žuly. Naštěstí pro nás hned další chyt ve stejnojmeném bouldru Dlaňák je pozitivní lišta. A dál? Jen řeknu, že je to nejkrásnější boulder-problém v okolí. Nevěříte? Věřte! Na Dlaňáku jsou ještě nepřelezené směry a možná čekají právě na Vás. Kousek nad Dlaňákem je Houbař. Tento kámen byl vyčištěn ve vrcholící houbařské sezóně roku 2005, odtud se honosí svým názvem. Některé názvy sice souvisí s houbařením (Klobouček, Podhoubí), zato některé další (AMD, Pentium...) jsou záhadně pojmenovány po něčem, co má s houbami společného asi jako bouldermatka s lanem.
Možná se asi ptáte, jak takové čištění probíhá právě u nás, kde je každý krásný kámen vzácností. Za prvé se musí sundat mechová peřina, která kámen zahřívá a také ho slušně zapaří. Druhým krokem je odstranění kamenů, které nejen zakrývají stupy, ale mnohdy i nástupové chyty. Naším pomocníkem na tuto práci je hupcuk. S ním se dají velice pohodlně vytahat balvany olbřímích rozměrů, srovnatelných s dinosauřími vejci. Pár lan popraská (někdy i ta ocelová), stromy jsou ohnuty ve tvaru luku a po vyvalení kamene vystřelují do vzdáleného okolí šišky jako z praku. Takové zbytky „dinosauřích vajec“ můžete najít nejen v okolí Podsvětí. Mech máme dole, kameny vytahány, přebytečná hlína byla odkopána, skála je usušena a teď nezbývá nic jiného, než se pustit do přelézání projektů. Z původních představ šest-béček se stávají solidní sedmy a z těšení na první osm-áčko se vyklube jen nějaký podezřelé 7C. Nakonec ani to 7C nevydrží dlouho a klasifikace jde dolů.
Síga - Cháron - 7B+ Fb
foto by © archive Standa & Honza
Posledním kamenem, o kterém je třeba se zmínit, je Pampalini. Jak to tak bývá, nejhutnější prásky se skrývají před zraky chtivých bouldristů. Avšak tento obdivuhodný kámen nám neunikl. Razii na tento kamen provedl Standa & Honza. První krok – odstranil mech. Dobrý, říkal si a pokračoval na druhý krok. Odtahal hupcukem všechny možné a nemožné balvany, a co našel? Nic. Nenašel téměř žádné stupy. Na spodní straně břicha prostě nejsou k mání a po zkušebním přelézání prvních bouldříků jich pár odešlo. Kam? To nevím, ale teď tam rozhodně nejsou. Pampalini se k dnešku pyšní nejtěžším přelezeným boulder-problémem na Kalovech. Pár prvních kroků ještě jde, ale pak totálně dojde, když se snažíte spustit do vyklopené lišty a nohy vlají vzduchem. Nestačilo? Tak si ještě dejte silový nášah do půlcentimetrové lišty. Pak ale zjistíte, že tam máte být druhou rukou a nezbývá nic jiného, než trik s nohama, který těžiště dokáže posunout na místa o kterých se vám ani nezdálo. Takže už jen přidat ruku k ruce a ve skrytu duše doufat, že tentokrát ta noha neujede. Je tu i další, nepřelezený směr, ale o tom až v dalším článku s titulkem hlásající přelez prvního 7C+.
A konečně pro milovníky skalního lezení máme na Šumavě také několik oblastí. První z nich je
Dlouhá Ves, (na Lezci
Dlouhá ves ) kousek za Sušicí. Materiál je tu stejný jako na Kalovech, tedy svor. Podobný charakter lezení lze nalézt také na nedalekém Kaitersbergu (německá strana Šumavy). Buď pozitivní lišty, nebo příjemná madla. Všechno je tu nadmíru dobře odjištěno kvalitními borháky. Linie jasné a přehledné, proto ani neuvádím nákres skály. Všechny cesty mají na nástupu napsán název a klasifikaci. Dvě lehké sedmy, jedna silovější osmička a nejkrásnější cesta v okolí – Killer 9-. Komu by se zachtělo, tak ještě jedna devítka. Skalka je kousek za Dlouhou Vsí, podrobný popis, jak se sem dostat, je ve foto-průvodci na konci článku. Po dešti chyty velice rychle vysychají a dá se lézt skoro za každých podmínek. Slunce svítí odpoledne do Divného Patrika a večer do Killera. Takže ideální lezení je zde dopoledne a po chutném obědě se můžete přesunout do Radešova. Z vrcholového skaliska je pěkný výhled, na Hartmanické údolí.
Bída před klíčovým krokem v Killerovi - 9-
foto by © archive Standa & Honza
Další menší oblastí je Radešov, asi tak 12 kilometrů za Sušicí. Pěkné technické lezení po kolmé desce. Zde jsou buď ostré lišty, nebo velké boule. Samozřejmě kompletně vynýtováno. Obdobně jako v Dlouhé Vsi jsou cesty přehledně popsány na skále, beztak linii určují blyštivé borháky. I tato skalka je pěkně zpracována ve foto-průvodci. Na rozlezení jedna pětka a po dvou sedmičkách můžete zkoušet Ligu vyjímečných za 9. Celé dopoledne praží na skálu sluníčko, což je v létě značně nepříjemné. Od jedné hodiny odpolední se však skála schová do stínu a až chyty vychladnou, je zde velice příjemné polezeníčko. V době odpočinku mezi lezením je lákavá řeka Otava, proto přibalte i plavky. Koupání v chladivé řece přijde velice vhod. Dalším lákadlem může být projížďka kánoí po Otavě. Stačí si půjčit loďku a vyrazit z nedalekého Rejštejna.
Bída má přelezení Ligy vyjímečných na dosah
foto by © archive Standa & Honza
Pro ty, jenž tento článek nadchnul a chtějí zabouldrovat, je připraven nejnovější foto-průvodce nejen na Kalovy. Na konci léta 2007 by měl vyjít aktualizovaný foto-průvodce s novými kameny a GPS souřadnicemi. A pokud ani to nestačilo, tak je zde odkaz na video, které pěkně zpracoval Síga a s úspěchem uvedl na Filmovém bouldrovém festivalu v Loučovicích.
Průvodce ke stažení:
Kalovy_1.5.pdf (1,5MB)
Kalovy -
pruvodce_kalovy_1.4
Video ke stažení
Small Victory (20,3MB)
A závěrem? Klidně přijeďte, rádi uvidíme nové dobré nápady, jak se leze ve světě mimo nás.
Závěrem musím vyjádřit poděkování firmě HIGH POINT, která financovala kompletní odjištění v těchto oblastech. Taktéž pořídila veškeré nástroje na vyčištění všech kamenů a podpořila vydání tohoto foto-průvodce. A tak má největší zásluhu na rozvoji lezení na Kalovech a okolí.