Chtěl bych varovat před možnými riziky používání ATC Guide s lany o malém průměru. Podám popis jedné konkrétní kombinace lano+Guide, kterou nelze používat až tak úplně bezstarostná. Diskuse pod článkem, nechť je, prosím, konstruktivní.
Minulý týden vprostřed Mařenky dobírám ze štandu dva druholezce přes ATC Guide (který zatím nikdy nezklamal) a po sérii povelů dober/povol od věčně nadávajícího Máry letmo pohlédnu na Guide. Má bezstarostnos mizí - podivná změť lan. Udělal jsem snad chybu? Neudělal, a i přesto je z de-facto Máry sólolezec.
Co se stalo? Komora, do níž se vkládá lano je příliš široká pro moderní dvojčata (Tendon Master 7.8 Complete shield - připomeňme, že výrobce udává minimální průměr 7.7mm). Na obrázku (1) je správné založení lan, kdy pád druholezce způsobí sevření spodního volného lana a zablokování pádu. Série povelů povol/dober ale může způsobit, že lana se kolem sebe prosmýknou a zatěžované lano se octne pod volným koncem lana (obrázky (2), (3)), bez možnosti jej při pádu sevřít a tedy zastavit pád. I tak je sice díky geometrii vyvíjena jistá brzdná síla, ale lano lze volně táhnout rukou a rozhodně neudrží ani statický závěs experimentátora (i.e. 57kg).
závěr: ATC Guide s malými průměry lan nelze používat jen tak bezstarostně, jak jsem si doposud myslel. Je nutné stále kontrolovat polohu lan, a tím se ona bezstarostnost, žel, vytrácí. V zájmu bezpečí svých spolulezců jsem dnes, chtě nechtě, koupil Reversino.
--------------------
ATC Guide + Tendon Master 7.8 Complete Shield