Ve čtvrtek 27. 8. 2020 došlo k závažné nehodě v chorvatské Paklenici. Lezec lezl bez helmy cestu “As” s klasifikací 5b v oblasti Klanci, sektor A16-Karenin. Po pádu nazad trefil hlavou skálu a zůstal bezvládně viset v laně. Byl převezen do nemocnice v Zadaru.
Ve čtvrtek 27. 8. 2020 jsme byli přímými svědky závažné nehody v chorvatské Paklenici. Na stránkách
chorvatské horské záchranné služby najdete
stručné info.
Italský lezec (ve věku odhadem 45-50 let) lezl bez helmy cestu “As” s klasifikací 5b v oblasti Klanci, sektor A16-Karenin. Cesta je ve spodní části kolmá, od cca 4 metrů lehce ukloněná. V cca 10-12 metrech je police, nad kterou začíná převis.
Na fotce je patrná krvavá skvrna v místě, kde skončila hlava zraněného lezce
Podle vyprávění očitých svědků, kteří lezli vedlejší cestu:
Lezec cvaknul první nýt nad policí. K dalšímu nýtu nedolezl, ale pokoušel se jej cvaknout tím, že si nabral lano a snažil se k němu natáhnout. Prý se dost třepal… V jeden okamžik jsem slyšel, jak zařval jménem na svou manželku, která ho jistila pomocí GriGri. Pravděpodobně mu nekontrolovaně ujely nohy, protože do lana neodskočil, jen odpadl směrem kolmo dolů. Nohama trefil polici a padal po zádech.
To už jsem ze svého místa jističe pod cestou “H.S.V. - 5a” viděl na vlastní oči. Ozvala se rána, jako byste těžkou palicí prorazili prázdný dřevěný sud. Lezec zůstal viset hlavou dolů s krvavým obličejem naprosto bezvládně. Jeho manželka na něj zavolala jménem (byl to, tuším, Sylvio), na volání neodpovídal. V tu chvíli se manželka úplně složila. Nereagovala na pokyny, nebyla schopna spolupracovat při spouštění zraněného. Já jsem spustil bráchu z H.S.V.čka a běžel pomoct. Rovněž druhý brácha se nechal spustit z cesty a přispěchal. Na místě byl již někdo, kdo z GriGri spouštěl zraněného. (Sledoval jsem zraněného, tak jsem ani nevnímal, jestli je to kluk nebo holka.) Naštěstí ve vedlejší cestě “Over Dub - 5c” lezl nějaký rakušák, který se hned nechal spouštět paralelně se zraněným (otočený čelem k zemi), držel jej shora za ruku a pomohl držet hlavu zraněného dále od skály. Po spuštění jsme zraněného transportovali na chodník, mezitím již někdo volal sanitku. Manželku zraněného jsme v doprovodu poslali sednout si bokem, ať zbytečně nehysterčí.
Na chodníku se o zraněného starala holčina, která tvrdila, že je paramedik. Kontrolovala pulz a někoho z lidí, stojících okolo, duchapřítomně poslala za manželkou zraněného, ať zjistí alergie a zda zraněný bere nějaké léky. Přikryli jsme jej izotermální folií a dekou, kterou jsme zabavili někde okolo. Zraněný velmi obtížně dýchal - oteklý jazyk nedovoloval nádech ústy, těžko se nadechoval nosem. Bylo zřetelně slyšet bublání krve při výdechu. Holčina - paramedik ale rezolutně odmítala otočit zraněného na bok. Osobně myslím, že by mu to pomohlo. Uškodit mu to už nemohlo…
Sanitka dojela cca za 10-15 minut. Poté již probíhalo vše v jejich režii. Saniťáci zraněného intubovali, naložili do sanitky a zavezli do Zadaru. Další info nemám.
Plusy:
- Na místě byla velká spousta lidí, kteří byli hned na místě, ochotni a schopni efektivně pomoci.
- Klid. Nikdo nezmatkoval, nejančil.
Minusy:
- Jazyková bariéra, hlavně cizojazyčné názvy pro lezecký materiál. Těžko se mi rakušákovi vysvětlovalo, jak si myslím, že by měl zraněnému pomáhat dolů. Zněla němčina, italština, angličtina, chorvatština i čeština.
Otazníky:
- Jak by se asi situace vyvíjela, kdyby pár lezl v nějakém odlehlejším sektoru samostatně?
- Co se zraněným, kdyby ve vedlejší cestě nebyl rakušák?
Snažit se k němu dolézt? Visel hlavou dolů a dusil se vlastní krví. Každé prodlení by situaci zhoršovalo.
Spouštět jej dolů tak jak byl? Měl rozmašírované temeno hlavy, které by při spouštění poskakovalo po skále. Z mého pohledu jistá fatalita.
Co mi osobně pomohlo? Metodické dny ČHS a další zdravotní školení a kurzy skalní záchrany.
Můj komentář:
Způsob, kterým rakušák zraněnému pomáhal směrem dolů ze skály je fyzicky velice namáhavý a velmi neefektivní, ale pomohlo to. Efektivnější by bylo nechat se spustit pod zraněného, otočit se nohama ke skále a zraněného si nechat ležet na kolenou. Výrazně by zvýšil kontrolu nad zraněným. Doporučuji všem absolvovat kurz skalní záchrany!!!
Mimochodem:
V úterý 25. 8. 2020 ve stejném sektoru v cestě Karenin za 6c+ polskému lezci vypadl šutr velikosti dvou pěstí, lezec i jistič bez helmy. Jistič stihl uskočit...