Od sezóny 2012 učinila Komise soutěžního lezení mládeže (KSLM) několik změn ve fungování mládežnických závodů, kdy kromě dílčích a celkem pozitivních změn provedla také poměrně zásadní, nesystémové a ryze účelové změny v lezení na obtížnost.
Do sezóny 2012 existovaly závody tzv. třetí kategorie organizované jednotlivými oddíly bez jakékoli záštity ČHS, jichž se zpravidla účastnili úplní začátečníci a mírně pokročilí závodníci. Pak bylo pod záštitou ČHS organizováno pět závodů regionálního poháru Čechy a zvlášť bylo pět závodů regionálního poháru Morava, jichž se účastnila tzv. střední třída, kdy se zpravidla již nejednalo o úplné začátečníky. A nad tím vším byly elitní závody Českého poháru mládeže (ČPM) pro ty nejzdatnější.
Od sezóny 2012 se rozhodlo vedení komise masivně podpořit ČPM na úkor regionálních pohárů. A to zejména navýšením finanční dotace na jeden závod, ale také celkovým počtem jednotlivých závodů. Z původních pěti závodů ČPM je nyní sedm (všechny jen v Čechách) a z původních deseti regionálních závodů je nyní šest (tři v Čechách a tři na Moravě). To hlavní a zásadní je, že oba regiony (Čechy a Morava) byly spojeny v jednu celorepublikovou soutěž, kdy z původních regionálních pohárů zůstal jen název.Tento systém nutí i ty nejmenší, usilují-li také o celkové umístění, aby objížděli i závody na druhém konci republiky. Čímž pak dochází k „překvapivým“ situacím, kdy se na jedno místo sjede třebas i přes dvěstě závodníků z celé republiky, jako tomu byloloni na Cibulce. Přitom by stačilo jen zachovat původní režim závodů region Čechy a region Morava.
Proto krátce po skončení závodů na Cibulce jeden z rodičů dvou závodníků napsal velice diplomatický dopis vedoucí komise, kde se snažil popsat ze svého pohledu, co bylo dobře a co by bylo dobré změnit do budoucna. A výsledek? Marie Dichtlová odvětila zcela v duchu její „diplomacie“.
Posléze jsem se pokusil prostřednictvím článku „TENDON CUP na Cibulce a změny v regionální soutěži“ vyvolat s vedením KSLM diskusi. A výsledek? Když pominu šovinistické anonymní šťouchance, tak ze strany vedení KSLM jen ticho po pěšině… přičemž i můj návrh na projednání uspořádání Regionálních pohárů na tento rok v širším kruhu trenérů dotčených závodníků přešlo vedení KSLM bez povšimnutí.
Po letní přestávce následovaly závody v Lanškrouně, kde jsem předpokládal, že přijede vedoucí komise a společně se zástupci závodníků se dohodne co a jak na další sezonu.A výsledek? Marie Dichtlová se ani nedostavila…
Na dalších závodech v Sobotce při jednání kolem kalendáře závodů, kterého se však za KSLM účastnil pouze Martin Macek, jsme (rodiče, trenéři závodníků, organizátoři závodů) již nastolili toto téma a výsledné stanovisko zúčastněných bylo jednoznačné – drtivá většina účastníků jednání byla pro rozdělení Regionálního poháru na Českou a Moravskou sekci – tak jak tomu bylo do ročníku 2012. Martin Macek sice přislíbil, že výsledek jednání předá vedení KSLM, ovšem nepůsobil dojmem, že by byl ochoten na zasedání KSLM jej aktivně prosazovat. Proto jsme po dosavadních zkušenostech s přezíravým postojem vedení KSLM připravili text Petice za rozdělení TENDON CUP regionálního poháru na Českou a Moravskou sekci. Další jednání v Trutnově jen potvrdila dosavadní zkušenosti se pštrosí politikou vedení KSLM. Neboť ani zde se vedení komise KSML nedostavilo a jen ústy Martina Macka tlumočilo, že závody Regionálního Tendon Cupu budou i v sezóně 2013 organizovány stejně jako v ročníku 2012. Proto jsme M. Macka informovali o tom, že na těchto závodech uspořádáme Petici za rozdělení TENDON CUP regionálního poháru na Českou a Moravskou sekci tak, aby bylo zřejmé, že tento požadavek není jen přáním několika jedinců, ale většinovým názorem rodičů a trenérů lezoucí mládeže, která se tohoto pohárů účastní.
Osobně jsem na závodech v Trutnově oslovil všechen dospělý doprovod závodníků, kteří se vyskytovali v horní tělocvičně (závod probíhal současně na dvou místech). S peticí souhlasili všichni přítomní a mnozí sami za mnou chodili, neboť se doslechli o sběru podpisů a rádi by ji podpořili. Z mnou oslovených petici odmítli podpořit jen dva. Jeden s tím, že „až co Máca“ (Martin Macek) a druhý, který tvrdil, že „s textem petice sice souhlasí, ale domnívá se, že je to stejně k ničemu, že vedení KSML jakož i celému vedení ČHS to bude stejně ukradené“. Jak se ukázalo, tak tento člověk nakonec měl nejlepší odhad …
Posléze jsme ještě předali jeden petiční arch k podpisu několika mládežnickým oddílům v našem okolí, jejichž svěřenci se Tendon Cupu regionálního poháru běžně účastní a kteří se však závodů v Trutnově nezúčastnili. Distribuce byla však zdlouhavá a tak jsme ukončili sběr podpisů a 16.12. jsme petici odeslali vedení Komise sportovního lezení mládeže. Naší snahou nebylo ani tak dokazovat skutečnost, že současný model nevyhovuje většině závodníků jako spíše poukázat na problém a snaha aby jej KSLM přestalo přehlížet a začalo jej řešit.
Následovalo opět období mlčení ze strany KSLM a tak jsme po víc jak měsíci od doručení petice na sekretariát ČHS zaslali žádost o projednání petice na půdě VV ČHS a teprve po té jsme od vedení KSLM obdrželi odpověď s deset dnů starým datem. Vřele doporučuji si ji pročíst…zejména pak tvrzení, že„byly zde i tendenceregionální soutěž úplně zrušit, proti čemuž jsme jako komise důrazně vystupovali“ … jak se později ukázalo,byla to lež jako věž. Neboť to byli právě někteří členové KSLM, kteří měli v úmyslu a sami aktivně prosazovali úplné zrušení regionálních pohárů.
Další dějství proběhlo v průběhu a po skončení letošního prvního závodu Tendon CUP regionální pohár v Olomouci, kde na přímý dotaz, kdože to měl usilovat o zrušení regionálních pohárů se Marie Dichtlová kroutila, snažila se shodit to na tajemnici svazu Boženu Valentovou, ale nakonec přiznala, že to byla ona sama, kdo ten nápad prosazoval. Jiný zdroj, se kterým jsem mluvil později,však tvrdí, že to měl být Tomáš Binter, kdo s tímto nápadem přišel, ovšem i tento zdroj popírá, že by Marie Dichtlová při jednání KSLM bojovala za zachování regionálních pohárů, jak se původně snažila na začátku jednání v Olomouci prezentovat.
Zajímavé také bylo to, jak na úvod jednání v Olomouci Marie Dichtlová poděkovala za to, že petice je na rozdíl od nesouhlasných diskusních přípisků kritizujících počínání KSML na lezci neanonymní, ale hned v zápětí vynadala některým petentům za to, že si dovolili tuto petici podepsat! Velice příznačná ukázka toho jak Marie Dichtlová vnímá demokratické principy a ústavou zaručená občanská práva…
Následoval zápis z tohoto jednání, který jsme rozporovali a jednání VV, které vzalo na vědomí postoj vedení KSLM s tím, že je celá věc vyřízena.
Jinými slovy tak jak to je nyní to v zůstane napořád. Vaše vícenáklady, trmácení s malými závodníky napříč republikou, milí rodičové, nikoho nezajímá. A to, že u dřívějšího systému stačilo opravit jen nějaké mouchy a fungoval by i nadále a lépe také nikoho nezajímá. Oni totiž potřebují řešit Český pohár a bez mrzačení regionálních poháru to neumí.Dochází tak ke zvláštní situaci, kdy se zvyšujícím se rozpočtem KSLM se zhoršuje schopnost KSML zajistit pořádání Regionálních pohárů Čechy a Morava alespoň na té úrovni, která byla ještě před zvýšením rozpočtu této komise.
Když to shrnu, tak petice měla dva hlavní požadavky. Prví byl rozdělení regionálního Tendon Cupu na Českou a Moravskou sekci, tak jak tomu bylo do roku 2012 a druhý neméně důležitý byl, aby napříště komise předem informovala o svých záměrech zásadních změn ještě před tím, než bude o nich rozhodnuto s konečnou platností, tak aby mohly být připomínkovány, připomínky vypořádány a teprve pak byly učiněny zásadní změny. Toto Marie Dichtlová kategoricky odmítala a někteří členové VV jí v tom dokonce podporují. Nelze se pak divit, že vedení komise válcuje všechny, kdo mají jiný názor hlava nehlava.
Proč to všechno vlastně tak narychlo píši a snažím se to dát na sklo ještě před VH? Protože jsem zaznamenal návrhy na zavedení tzv. „trenérské rady“ a leckterý rodič, trenér či vedoucí mládežnického oddílu by mohl nabýt dojmu, že tento návrh by mohl řešit také problém Tendon Cup regionálního poháru. A na to tvrdím, že to je jen iluze. Neboť autorem tohoto návrhu je člověk, který dlouhodobě nedělá nic jiného, než že se s ostatními rve o peníze ČHS pro své potomky. Není proto důvod myslet si, že tentokrát tomu bude jinak. Navíc kdo kromě pražáků a lidí z blízkého okolí by byl ochoten jezdit do Prahy na jednání několikrát do roka? Jedině ten kdo by mněl v tom nějaký silný osobní motiv..., takže by bylo opět vše při starém. Nehledě na to jedna pracovní komise, která má za úkol řešit záležitosti kolem soutěžního lezení, byla již VV jmenována, no a hádejte, kdo v ní zasedá…???
Dokumenty:
Rozdělení Tendon CUP -
Petice za rozdeleni zavodu regionalniho Tendon Cupu
Rozdělení Tendon CUP -
Reakce na petici
Rozdělení Tendon CUP -
2013-02-06-zapis z jednani v Olomouci
Rozdělení Tendon CUP -
2013-02-09-reakce na odpoved KSLM