Před pár minutami nám dorazila zpráva z Eptingenu, že se Lucce přelez povedl. Aktualizace: druhý zásek a Lucka přebírá drytoolovou korunu!
Lucka u jeskyně ve Švýcarsku ještě zůstala a dnes dokompletovala zdejší nejtěžší cesty přelezem Ironmana M14, což je také drytoolová cesta Roberta Jaspera. Stejně jako u Supermana se jedná o první ženské opakování a pravděpodobně jsou to nyní nejtěžší drytoolové cesty ve světě. Lucie se přelezem Ironmana stává první ženou světa, která vylezla cestu klasifikace M14! Gratulujeme;)
Názvy cest (železný-, super-, pavoučí- a netopýří- muži) jsou inspirací od později zfilmovaných populárních kladných komixových hrdinů s nadlidskými schopnostmi.
Původní krátká zpráva o přelezu Supermana z 1.2.2013:
Více v minulém článku z přelezu Spidermana a čekáme na pokračování...
Drytoolová cesta Superman M13+ (nebo chete-li D13+) se nachází ve stejném převisu jako cesta Spiderman M13 (Eptingen, Švýcarsko):
proc je vlastne dulezite tyhle cesty lezt v zime, kdyz ten led tam vlastne uz zadnou ulohu nehraje a tema krumpackama se picha vlastne vylucne do kamene? pri minulem prelezu si v popisu vybavuji momenty mrznuti, zahrivanni se atd. Neni tedy zbytecne cele toto provozovat v zime? mozna tomu uplne nerozumim a duvod existuje. Diky za objaseni.
no hele ja tedy musim priznat, ze tak trochu souhlasim s diskuterem kkt nize, argument s kompaktnosti mi taky trochu uchazi uvazim-li, ze v cestach teto obtiznosti se dle mnoha expertu v oboru (P. Jandik a dalsi) cepiny zakladaji do direk kam by se nevesel prst ci na listy, ktere ani nejsou videt.
Fyzice jsem se nikdy moc intenzivne nevenoval, ale uplne si nedovedu predstavit primrzle mikrolisty nebo dokonce mikrodirky (jak zkompaktni mikrodirka mrazem?) kterak vydrzi nejmene zcasti dynamicke zatizeni do hrotu cepinu ci macky, vse v previslem sklonu jako je na obrazku. Uplne mne ten argument nepresvedcil.
Spise to na mne dela dojem, ze se tam proste historicky tahle vec zacala delat, kdyz tam nahodou bylo vice ledu a pak uz to proste jelo i v mistech, kde ten led nikdy asi nebyl a nebude. Za dalsi se to tam zacalo delat, jelikoz to zjevne bylo moc tezky na lezeni bez krumpacu, coz ale neznamena, ze by se nenasli takovi, ktery by si tam bez tehle veci zalezli. No nic, at ctu jak ctu, porad nechapu proc se to musi provozovat v zime. A byt kkt nezvolil uplne nejlepsi formu, musim s nim v principu souhlasit a v zasade jako jeden z mala v tehle diskuzi smeroval argumentacne na dren, treba primer s 1500 metry bezenymi v mackach jako horolezecka disciplina nejenze je vcelku vtipnej ale je taky prilehavej.
Já myslím, že řešíš úplně nesmysly. Když se část civilizace může zabývat tím, že někdo honí kusem dřeva kus gumy nebo učůrává nad tím, že někdo nohou dopraví kus nafouknuté kůže mezi tři kovové tyče, proč by se někdo nemohl zabývat tím, že něco vyleze za pomoci dvou kovových udělátek? Někoho baví normální fotbal, někoho americký fotbal, někoho sálový fotbal. Někde míčkem hází, jinde do míčku mlátí kusem dřeva. Někdo tím kusem dřeva přesně posouvá míček po zemi, jiný se ho zase snaží odrazit co nejdál. Někoho baví chyty brát rukou, někoho baví do nich šťourat ocelí. Kdyby byl na světě skal nedostatek, možná bych i pochopil obavu, zda se tím drytoolingem něco neničí. Ale vzhledem k množství skal okolo nás je i tato úvaha lichá. Já také nechápu, proč někdo leze na osmitisícovky. Já bych tam nešel i když fyzičku a peníze bych měl. Nic mne tam neláká. Ale není to důvod k tomu, abych něčí výkony shazoval a pomlouval. Určitě je za jakýmkoliv výstupem spousta námahy a práce, stejně jako za výkony Lucie Hrozové. Zkus se takto postavit i ty k drytoolingu.
Jak zkompaktní mikrodirka? Zkus vzít kus nějaké hlíny, smíchat ji s kameny tak, aby ty kameny vyčuhovaly ven, a plácni to někam na zeď. Mělo by to tam držet. A teď se na některý z těch kamenů zkus pověsit? Jde to? Asi ne, viď? Vylomí se. Ale jelikož je únor, počkej si, až bude venku přes noc mínus 10 a pověsit se potom. Řekl bych, že tě to udrží bez problémů :-)
A ta spousta borháků v tom nekompaktním materiálu drží jak? A jak se posuzuje obtížnost cesty která se každým přelezem mění? Nebo že by ten materiál byl pevnější? :-)
Já tam nebyl, ale dovoluji si odhadnout, že borháky jsou navrtané trochu hlouběji, než v lámavé povrchové vrstvě. A když jsou ještě v nějakém "lepidle", tak vytrhnout opravdu nejdou. Na rozdíl od povrchové lámavé a nepevné cesty. Představ si i třeba na žule nějakou obyčejnou malou plotnu, která má tloušťku třeba 5-6 mm a ty mezi ní a masivem vidíš třeba i jen vlasovou prasklinu. Co myslíš, kdy to bude pevnější? V létě, nebo v zimě, kdy do praskliny zateče voda a led to pevně spojí? (hlavně mi nepiš, že to led roztrhne a spadne to samo) A to, že se plotna může odloupnout a ty spadneš, ještě neznamená, že borhák vedle ní není pevný a spolehlivý.
jeden muj kamarad (vyznamný odbornik!) vzdy v diskuzi rad pouziva nekolik definic.
Paralogické myšlení je, kdyz jednotlivé myšlenky na sebe navazují podle povrchních podobností a náhodných asociací. Zabíhavé myšlení je, kdyz hlavní myšlenka či to, co daná osoba chce říci, je přerušována(o) a doplňována(o)vedlejšími nepodstatnými myšlenkami. Paralogické myšlení je, kdyz jednotlivé myšlenky na sebe navazují podle povrchních podobností a náhodných asociací. definice dle wikipedie.
Moj bratranec z desiateho kolena pouziva nasledujuce definicie:
Pivne myslenie: Ked sa diskutujucemu vynaraju tie iste myslienky za sebou bez toho, aby tento jav registroval.
Diskretne myslenie: diskutujuci vnima seba ako inu osobu spravidla sebe blizku, napriklad znameho ci bratranca z n-teho kolena, kde n >= 2, a pod.
Rekurzivne myslenie bez koncovej podmienky: ked v myslienkach diskutujuceho vznikaju nekonecne slucky.
tak jsem to zkusil a jeste jsem to pro jistotu trochu modifikoval. Vzal jsem hlinu, dal do do ty hliny par kamenu, overil jsem si, ze z ty hliny koukaj. Pak jsem tuhle smes vzal, sel ven (5.2. - tzn. unor) a placnul pulku ty hliny s kamenama na kolmou zed a druhou pulku ty hliny na vodorovnou desku cca dva metry nad zemi tak aby ty kameny koukaly smerem k zemi. Povesil jsem se na ty koukajici kameny a skutecne to spadlo i se mnou. Tak jsem zase tu smes hliny s kamenama posbiral ze zeme, znovu placnul pulku ty hliny s koukajicima kamenama na kolmou zed a druhou pulku ty hliny s koukajicima kamenama na vodorovnou desku cca dva metry nad zemi, tak aby kameny koukaly smerem k zemi a sel jsem domu. Prijdu k tomu rano v ocekavani co bude a teda, kdyz bych to mel shrnout - byl jsem dost prekvapenej - pres noc nevznikla dira, proste nic, zadna dira tam nebyla, ani na kolmy zdi ani na ty vodorovny desce a navic ta hlina vcetne kamenu co z ni koukaly byly na zemi - zmrzly to jo, ale na zemi. jdu se podivat na teplomer a jasne bylo jen -8, pokus opakuji dnes, ma byt -10, tak snad vznikne dira ...
Lucka je bezpochyby skvělá lezkyně, ale drytooling je jedna velká uchylárna. Lézt se zbraněmi do ledu, někde kde vlastně žádnej led není? Nějak to pořád nedokážu pochopit.
Také by mě zajímalo, zda Lucka pojímá tento styl jako svoje životní hobby, zda bude vyrážet s cepínama i za řekněme 10-20 let v době kdy již nebude mezi světovou špičkou? Nebo se jedná pouze o přechodné období, které zapadá do konceptu rodiny s cílem prosadit se tam kde to jde?
I to, že děcka překonají pubertální období a u lezení v jakékoli podobě zůstanou je super. A k tomu ty všechny její úrazy, které musela překonat a k lezení se vrátit hovoří za své.
A je to důležité? Chceš říct, že kdyby se ukázalo, že nějakou shodou okolností bys mohl být v nějaké oficiální sportovní disciplíně nejlepší na světě, že bys to nedělal? Zejména když by to mělo k tvým zálibám a koníčkům tak blízko? Takže pokud na to Lucka má, ať se tomu věnuje a je nějakou dobu nejlepší i kdyby za 10 let nelezla už vůbec. Dokonce si myslím, že je lepší, aby teď byla světová špička, pak cepíny a vrcholové lezení zahodila a věnovala se normálnímu životu a měla děti. Pořád bych si ji vážil více, než těch z mého hlediska smutných případů žen, které sice celý život lezou, život tráví ve skalách, ale jinak nic.
Bačkory jsou trochu extrém, ale nemít v padesáti letech nic jiného, než karavan a deníček plný supertěžkých cest, také. S lezením jednou skončíš, můžeš věkem, můžeš mít nehodu, můžeš mít jiné zdravotní problémy. A v padesáti už toho moc nezachráníš.
No, tuzemské příměry radši vynechám, aby se někdo necítil dotčen, že jsem ho třeba nejmenoval, ale zřejmě ti nic neříkají taková jména jako třeba Fred Beckey ...
Jinak pod osobně cílený poznámky je myslím slušný se podepisovat, i když korektní...
O jakých případech konkrétně mluvíš ?
Osobně ve svém okolí znám řadu žen a kamárádek které lezou celý život, které tráví ve skalách každou možnou volnou chvílku a vůbec bych pro ně nepoužívala příměr "smutný případ"
Pro Pav. a Roberta - nemyslel jsem nic osobního ani nikoho konkrétního. Vše je o osobních hodnotách a preferencích. A také o tom, co kdo pak opravdu přizná. Je rozdíl nějak vystupovat a něco vnitřně cítit. Ale neberte mne moc vážně. A opravdu nemám na mysli nikoho konkrétního. A pak také některé věci dochází až velmi pozdě. Teď třeba lidé lezou a jsou spokojení. Až jim bude šedesát, změní se jejich pohled na svět, hodnoty a přání a začnou bilancovat, zůstane ta spokojenost? Třeba ano, jen se ptám. Všem přeji dlouhodobě jen spokojenost.
Podle toho, co se o tom v psychologii ví, pohled na svět se ti může - a nemusí - změnit v jakémkoliv věku; a mimochodem, s fyziologickým stárnutím to moc nesouvisí.
A jinak - já osobně bych se na tohle spíš nejdřív ptal těch šedesátiletých, než bych psal nějaké úvahy na tohle téma :)))
Nesouvisí to částečně - ale tím, jak stárneš, se mění i tvé schopnosti. Teď třeba lezeš každý den, jsi schopen na jeden zátah odřídit Švýcarsko, regeneruješ rychle. Ale jednoho dne zjistíš, že jsi lezl včera a dnes to stojí za houby. A nebo že tě začíná pobolívat koleno... je ti X desítek let, bez přátel mimo dosavadní komunitu, bez dětí, bez rodiny, s omezenými možnostmi. Zažil jsem podobné lidi nejen z lezení, ale třeba i od koní nebo tenisu. Celý život byli šťastní a neměnili by. A najednou začali tiše závidět těm, co nemohli přijít kvůli práci, nebo těm, co večer nešli pařit, protože na ně doma čekaly děti.
Však my na bouldrovce makáme a stejně to nechápam. Nikdo ji nenutí tam chodit v -10 a ničit skálu když se tam neudrží a musí se tam věšet na ocelový háky. Ať natrénuje a přijde v létě a skutečně tu cestu přeleze - po svých ! to pak bude frajerka. A ne toto rozmazlený a sobecký děcko který ničí skálu a motá se v partičce lidí keří ji utvrzují v tom jak je to děsně cool.
Nezkoušel jsi to už nějak řešit s doktory? Takový rozpor mezi inteligencí potřebnou pro vysokou míru sebereflexe, kterou vyjadřuješ zkratkou svého podpisu (i když je diskutabilní, zda vypuštění dvou písmen "o" je známkou nějaké extra nápaditosti), a hloupostí, kterou vyjadřuješ svými příspěvky zde nebo ve vlákně Snadné vícedélky, musí nutně tvoji frustraci a nesnášenlivost jen prohlubovat.
Je to uplně stejně zbytečná disciplína lezeni jako lezení na rychlost, akorát s tím rozdílem že rychlost aspoň neničí skálu. Příjde mi to úplně pokřivený.
až na to že drytooling je v podstatě technické lezení které je na skalkách už dávno překonané a mimo ... Však ať tam ta krasavice neleze v -10 ale ať tam přijde pěkně v létě, počká na podmínku a vyleze to po svých a ne pověšená za háky na piklech a botách botách / mačkách.
Drytool je stejnej nesmysl jako přijet do Špáňa a doprosřed největšího převisu tam navrtat klasickou hákovačku. Prostě trapas a zničená linie. Další aspekt je ničení skály - tady se vedou strašlivý pokrytecký degaty o maglajzu - včetně tebe Turku, ale ničit skálu železem v rakousku ti nevadi ? Fakt zajimavy.
Z určitého úhlu pohledu je nesmysl celé lezení. Nikdo, kdo jede x kilometrů jen proto, aby tam bezdůvodně přelezl nějaký kus šutru nebo skály, to nemá v hlavě úplně v pořádku. A je úplně jedno, zda se na té skále drží prsty nebo kusem železa.
no vidiš to - já v tom jestli to držíš prsty a nebo kusem železa vidím naprosto zásadní rozdíl ! Ten rozdíl je natolik zásadní že je v něm ta hranice smyslu a nesmyslu.
Co kdybys prokázal trochu tolerance a nechal dělat lidi, co je baví, dokud to nezasahuje do svobod někoho jinýho. Co se týče ničení skály- skály se obecně ničí lezením, nepřijde mi, že by se piklema ničila skála nějak víc než navrtáním jištění. A po skále, kde jsou takhle těžký cesty na mixy nebo drytool se rukama lízt nedá.
Udělat kdekoliv M13 není problém, problém je, že to chce tak málo lidí ... A jak? Nadefinují se (zakáží) některé chyty. V Čechách nic nového ani na bouldrech, ani s lanem
Kokot dostál své přezdívce a je dalším případem, který nabourává moji teorii, že v lezecké komunitě se pohybuje daleko méně vylízanců, než v jiných sportech :D
Motykový tanec mi sice nic neříká, ale když někdo rád mrzne a vysí za háky, tak proč ne?
Oháníš se ničením skály. Párkrát se tu o tom vášnivě diskutovalo a výsledek je takový, že s krumpáčkama se většinou leze ve šrotoidních oblastech, kde se sportovně neleze a nepoleze... Hned v druhém komentáři ti to naznačuje Jirka Obdivovatel ;)
A jestli je to cool? Pokud na to koukáš ve smyslu (cool - chladný), tak určitě. Jinak cool je v tomhle období spíš boldrovka, proto je na těch pražskejch tak narváno... nebo se mejlim a v drajtůlovejch oblastech je taky nasekáno jako prase?
No kdyz uz si mne beres do ust tak by mne teda zajimalo co cekat od fake nicku TujboPefa :-)
No na první pohled na me ten převislej sektor nepůsobí jako úplně šrotoidní oblast. Kdyby to bylo tak šrotoidní tak v takovým převise ani pořádně nenavrtáš ty nejty a co veme tím piklem tak uletí. Tak ti nevim ty tujbopefo.
Navíc si myslím že tam kam je ona v tom dachu stavu založit pikl, tak nebude moc daleko od toho co jsou lezci jako Adam stavu udržet.
Je divný že všichni bez problému přijmou za standart že zbraně který jsou určený na lezení v ledu se používají na čisté skalní lezení a aby se to aspoň trošku dalo vyargumentovat tak se to teda dělá v mrazu :-D Proč teda aspoň neodloží to pokrytectví a nevyleze to v klidu v létě bez toho obtížného mrazu. Vždyť když se dívám na ten krásnej dach, tak tam v ledu nedělá ani krok protože tam žádnej není (možná poslední položený výlezový metr ? )
Ale už vás nechám v klidu :-)
No teda vytrhnu jen část tvého komentáře a odpovím na něj - Krkavka vznikla jako drajtulová oblast a vida - dnes se tam lezou 8béčka.
A jestli je sportovní lezení překonání stěny vlastní silou, tak buďto drajtul neni sport, nebo i hákovačka pak je sportovní lezení. Při obojím vyvíjíš nějaké úsilí, ale lezeš s pomůckami?
Při drytoolingu se sice dotýkáš skály obvykle cepíny, ale ty cepíny držíš vlastními silami v rukou, takže s hákovačkou to nemá nic společného.
Možnost přelezení těžké drytoolové cesty rukama není moc realistická. Jednak jsou povinné dirky hodně daleko, jednak se do nich prst moc nevejde. Kromě toho se tahla disciplína provozuje zpravidla na skalách, které drží pohromadě mrazem a na letní lezení jsou hnusný a nepoužitelný.
Nikde jsem nepsal, že to lezení bude krásné, jen jsem dal příklad, že i drajtůlové cesty se lezou čistě. Ne všechny. Ale stejně tak si dovedu těžko představil s cepínama vylezené plotny
no suhlas s mojim predkom :) drytooling je chujovina, niči sa skala, je to pre silakov ktorý nevedia liezt tak potrebuju háky na to aby sa udržali skaly...
Jestli se někomu drytoolinmg líbí, nebo nelíbí je jeho věc. Jestli ho považuje za blbost, je taky jeho věc. Ale rozhodně to není pro ty, kdo neumí lézt. Neleze sse zdaleka jen po dirkách, berou se nio různé šikmé plošky a nepříznivé díry. Stačí zatížit cepín jen o pár stupňů špatným směrem a letíš. Pro pražáky bych dopporučil si zajít vyzkoušet tu nejnevinnější variantu na Gutovku, jsou tam lehké cesty s dřevěnými špalíky a sami uvidíte, jakej je to proti obvyklému lezení rukama sakra adrenalín.
Až si to zkusíte vlastnoručně, takl potom říkejte, jestli to je pro někoho, kdo neumí lézt. Brňáci si to mohou zkusit v Olympii a ti ostatní nevím.
zrovna Gutovka (kdyz jsi ji zminil) je dobry priklad, ze drajtul je snazsi nez normalni lezeni. Holky z oddilu, kdyz drzi madlo na topurku davaji to, na co svou vlastni silou nemaji sanci.
Koneckoncu i na svetove urovni spickovy drajtulista bude jen jeden z mnoha mezi skalnimi lezci, ale i pomerne dobry (nerikam spickovy) skalni lezec se dostane velmi rychle mezi drajtulovou elitu
Samozřejmě, že se špičkový skalní lezec může stát i špičkovým drytoolistou, když to bude trénovat a dá tomu co to potřebuje, a nebo taky ne, pokud k tomu nemá vlohy.
Spičkový lezec na obtížnost je podprůměrný v rychlosti, špičkový rychlostník obvykle podprůměrný v obtížnosti, špičkový maratónec nevyhraje sprint. A co, z toho vyplývá? Vůbec nic.
Ještě bych k tomu dodal malý pohled do historie. Když Lucka s drytoolingem a ledolezením začínala, začínala s ní taky Silva Rajfová a reprezentovala ještě Jitka Mázlová. Silva měla v boulderingu ve svěťáku lepší výsledky, než Lucka Hrozová. Ale Silva se v drytoolingu neuchytila a po roce toho nechala, zatímco Lucka stoupala vzhůru a probojovala se mezi absolutní světovou špičku.
...možná by si pánové napřed měli o Lucii něco přečíst, aby se dostali do obrazu, jaký přelezy má na skalách:) Řekl bych že nejsou špatné. Rozhovorů a článků je všude dost. Teď je zkrátka sezóna na motyky a Lucka má našlápnuto, tak asi sotva pojede bombit na vápno.
To platí pro pány, kteří píší podobné příspěvky bez znalosti podstaty problematiky. Ale nemohu se zbavit dojmu, že ty útoky tady byli od lidí, kteří vědí, o co jde, znají problematiku a obtížnost drytoolingu, ale kteří chtěli za každou cenu urazit a pošpinit. Těžko hádat proč. Závist? Osobní problémy? Msta?
no promazali to zgruntu. dokud se slušně poznamenávalo že je to kromě lezení i velmi přitažlivé děvče, tak to tam možná mohlo zůstat. pak se to bohužel zvrtlo...
Ja napsal že špičkový lezec se dokáže stát špičkou v drajtulu (treba Mauro Bubu Bole), ale neznam spickoveho drajtulistu, ktery by podaval i spickove vykony bez cepinu. Mozna, ze je tahle disciplina jeste ve vyvoji a zmeni se to, ale doposud to je jen okrajova vec, kterou si sportovni lezci dovedou vyplnit zimni sezonu.
Jestli se pletu, napis mi, prosim, jmeno
A co se zavisti tyce (pokud to lze nazvat zavisti?), zavidet budu 7mickove mixy v zimnich Tatrach po svem spis nez 14ky, patnactky nebo i dvacitky na vynytovanych stenkach.
Nemotej dohromady skalní a sportovní lezení. Vždy je to něco jiného :-) A pokud jsi zmínil tu závist s ohledem na příspěvek v 09:23:57 06.02.2013, tak opět mohu jen podotknout, že se týkal prvních příspěvků v diskuzi, které tu již nejsou, ale někteří z diskutujících je jistě četli.
svědčí o tom, že lobotomie v řádách lezecké komunity zřejmě nemá odbdoby, ten svět je k některým tak nespravedlivej, až to chudáci nemůžou ustát, ale jedlička prej zas nabírá, tak pospěšte
Nebo smazat názory, které jsou vulgární a uráží. Některé zde napsané věci sem opravdu nepatří, nepatří do žádné civilizované diskuze, byl by to jeden z mála případů, kdy bych byl pro, aby admini zasáhli a trochu to promazali.
Kritický kkt nemáš to dobře naštudované, oblast Eptingen není v Rakousku, ale nedaleko švýcarské Bazileje. Také ve Švýcarsku dohlíží úřad ochrany přírody nad tím aby nedocházelo k nějakým výstřelkům a prasárnám, ale zrovna v Eptingen se drytooling může praktikovat a nikoho z místních to nevzrušuje. Ve stejné oblasti v chráněné oblasti Schanz – Walten ale třeba kanton Baselland vytlouknul všechno jištění ze všech cest a lézt je tam už od 9.1. 1996 zakázáno. Také se v této oblasti nesmí rozdělávat oheň, chodit mimo cesty a to kvůli ochraně minerálního pramene v Eptingen, kvůli ochraně luk národního významu a pochopitelně kvůli fauně a floře. Koho tam načapají lézt nebo rozdělávat oheň ten dostane mastnou pokutu. Lezci z oblasti Bazileje i ostatní to dodržují.
Stejně tak nikdo ale nereklamuje když by někdo chtěl lézt nějaké těžké cesty v Juře v pohorkách a třeba s vysokohorskou výzbrojí. To je jeho věc a ti v lezečkách se jenom pousmějí, ale na ty druhé neplivají a nenadávají jim. A tak vládne jistá demokracie, v určitých mantinelech si může každý dělat co mu napadne – ale musí prostě dodržovat danná pravidla. Když je třeba v oblasti Liesbergu v době hnízdění lézt zakázáno nikoho tam neuvidíš. Ona totiž vysoká pokuta každého od nějakých kotrmelců odradí.A tak nech slečnu Hrozovou, jejíž výkony jsou úctyhodné, na pokoji, ať si leze jak chce a kde chce a sám praktikuj totéž.
:-) dík za první rozumnej protiargument. Ostatní se většinou vzmohli jen na to že jsem kokot, protože nesouhlasím s jejich názorem a drze si dovoluji vyslovit svuj vlastni názor.
Asi taky nejsem jediný kdo už je alergický na "prominentni" klan Hrozů, kteří se specializují na 2 nejvíc nesmyslné odnože horolezectví (pokud se to tak dá ještě vůbec nazvat), a spamují lezce ze kterého si dělají svoje PR.
Jednoduchá taktika -> Nemůžu uspět v klasické disciplíně (obtížnost, bigwall, hory), tak se nacpu do toho největšího nesmyslu. Sice je to nesmysl ale jsem v tom DOBREJ ! :-D A s tím nesmyslem pak začnu všechny otravovat a všem to vnucovat a budu se ho snažit maximálně zpopularizovat, abych o sobě mohl říct že jsem úspěšný a prodat se :-) to je politika.
Připomíná mi to takové ty osudy v atletice - máme tu nemotorného drtikola, neni moc rychlej ani ohebnej tak co s ním ? necháme ho házet koulí! V tom bude dobrej!
Když už leze z motyčkama tak ať vyleze něco ve fakt těžkým ledu kde jde fakt o život a ne tady ten prasopes.
Co takhle v mačkách po betonu uběhnout klasickou 1500m ? Bude z toho taky horolezecká disciplína?
Ty tvoje kecy už mi zvedají tlak. Za prvé Lucka není žádný kopyto, který by se nedokázalo prosadit v obtížnosti, nebo boulderingu (2.místo Teplice, český pohár, mčr obtížnost...), za druhé kdo tě to nutí číst? Nikdo, tak to prostě ignoruj, a za třetí; máš pocit že tím že tu jsou články o ní omezuje nějaké jiné autory? Že by byla nějaká denní kvóta na počet článků? Taky asi těžko. Tak už se seber s tím svým komplexem a dej nám tady laskavě pokoj.
Škoda že se nechováš konzistentně a zároveň s Luckou jsi taky nerozcupoval Angeliku Rainer která se drytoolu rozhodně taky neštítí... viz. rozhovor s ní tady na lezci.
Hele chápu, že se ti tahle disciplína zdá absurdní, ale vem si třeba Iluminaty, cestu kterou dala Lucka loni. To je parádní ledo-mixová záležitost už na první pohled. Já osobně beru drytool jako trénink do zimních hor. Je to super příprava při který získáš cit v cepínech a mačkách. Stejně tak beru sportovky jako trénink na velký stěny, ale nepohrdám nikým kdo se sportovkama zabývá na plno.
A pokud jde o ničení skály. V Alpách je tolik sektorů, který kdybychom měli u nás, tak je olezeme jako Srbsko, ale tam nikoho nezajímají, protože je toho prostě spousta.
Jen tři stručný poznámky:
1) Vrh koulí podle tebe není atletická disciplína, nebo je to nějak méněcenná atletická disciplína?
2) Pokud jde o to lezení "ve fakt těžkým ledu" - nepřehlídni, prosím, přednedávnem vylezenou Iluminati. (Ovšem, jestli to pro tebe není těžký, tak pardon a napiš sem pár výrazně těžších cest, který by Lucie měla přelézt.)
3) Souhlasím s tím, že čistý drytooling je zvláštní disciplína. Nicméně, viz (1) a (2).
Pokoj tobě.
Viš čemu nerozumím. Proč mají vždycky kecy jen ty co nic nepřelezli. Až se tu bude psát o kktovi tak jako o Lucince přisuzoval bych jeho názoru nějakou váhu.....
Sportovky a pisky se driv taky braly jako trenink na horsky lezeni. Bouldering pozdejc totez.
Ledovy lezeni a za nim drytool nejdriv jako trenink na hory. Preklizka obtiznost a pak rychlost - totez.
Ze vsech treninkovejch se staly samostatny discipliny.
Lezes sportovky a preklizku? Proc ne jenom zabijacky veci v horach?
A poskozovani? Kvuli sportovkam se drhnou skaly od mechu, kacej nalety, vyhazujeou se z nich lokry, vrta se do nich tuny zeleza, maglajzujou se, coura tam spousta lidi, ...
Nekde sou drytoolovy oblasti, nekde sou klasicky oblasti a nekde sportovni. Tak se s tim smir.
Jo a Lucka je super kost a moc sikovna lezkyne. Rebela nemusim - to jen kvuli (ne)zaujatosti.
"Prominentní" klan Hrozů je jediný, který pravidelně vozí medaile ze světových závodů, když se Adam na závodění momentálně nevěnuje. To, že jak Libor Ml., tak Lucka jsou tak dobří je mimo jiné taky zásluha jejich trenéra. Proč Lucka leze původně ledy, později drytool, je vysvětleno v tomhle videu: http://youtu.be/ibgNrlNcrc8?list=PLEF7FA56876D97FE7
No když zapátráš v minulosti tak zjistíš že lucka byla a je výborná i v klasickém lezení a má vylezený slušný čísla jak na bouldru tak na skalách takže to že se vrhla na drytool je jen a jen její věc... každej at si dělá co mu jde a co se mu chce a nikdo na to nemůže říct ani slovo, a navíc lezec.cz je tu od toho aby sem lidi ty články psali a jestli ti to vadí nikod tě nenutí sem chodit
Řekl bych, že ne. (Až už s nimi souhlasím nebo nebo ne, tady je pár ochranářských zákazů s nejasným, něvěrohodným nebo žádným vysvětlením): Ledy a skialpy v Krkonoších a Jeseníkách plošně. Maglajz v Jizerkách. Maglajz na českém písku. Ledy na Klíči. Všeobecný zákaz na Kozím vrchu. Zákaz bez průkazky ve Vysokých Tatrách. Zákaz bez průkazky v mnoha českých a moravských oblastech. Atd...
Nejtěžší mixová cesta světa podlehla dívčím ručkám
Podle horké zmrzlé zprávy z Eptingenu tam už Lucka Hrozová nemá co na práci. Po Spidermanovi- M13, Supermanovi - M13+ ulovila i toho největšího muže, Ironmana M14!
Lucka Hrozová tak má na kontě to nejtěžší, co lze v drytoolingu vylézt, na sedák si mohla pověsit skalp Ironmana, cesty Roberta Jaspera s dosud nejvyšší klasifikací, M14. Že jde o první ženský výstup asi ani neníj třeba dodávat. Ai seznam mužů, kterří tohle přelezli není jinak dlouhý. Těšte se na video z Eptingenu, ve kterém se Lucka musela nakonec zchladit ve vodopádu :-)
To vzniklo historicky. Lezlo se po ledu, ale ten občas chyběl, tak se lezlo po skále. Ostatne v zimnícho horách se leze s mačkama po skále už hodně dlouho. Teď se z toho vyvinula samostatná disciplína a kdo se na to nespecializuje, nemůže už dneska ve špičce uspět.
Tebe bych tipl, že jsi kozy viděl tak maximálně v zoo nebo u vlastní matky ;-) Tož nepropadej panice a třeba se na tebe taky jednou usměje štěstí a budeš je mít i v ruce... to bude teprve radosti, uvidíš
Ahoj zkouk jsem vidko. Oproti lezeni mne tahle sranda prijde dost nebezpecna. Ostrej cepin a macky v kombinaci s lanem...
A nejaky kreace (skoro vsechny) co tam Lucka predvadi na jedny ruce - kdyby se ten chyt ulomil, tak je to podle mne fatal..
Co drytoolisti? Je to tak, nebo se pletu?
No, znám násobně víc pískařů, než drytoolistů - a absolutní počet úrazů je v obou skupinách zhruba stejnej ... :)
Nicméně, nejsem odborník na motykaření ;)
Neřekl bych, že je to nebezpečnější než normální lezení, pouze máš na sobě ostré věci a musíš si více dávat pozor, aby sis neublížil, záleží na citu pro cepín a jeho dotyk se skálou. Drajtůlové cesty jsou většinou odjištěné nýty, takže jištění je relativně bezpečné. Je to takové sportovní lezení s mačkama a cepínama vhodnější pro silovější typy. Zimní klasika v horách mi přijde jednoznačně nebezpečnější. Drajtůl beru jako velmi dobrou přípravu pro lezení ledů a mixů, dává člověku psychickou výhodu, když leze někde třeba v ledu sto metrů nad zemí s cepíny bez poutek jen volně v rukách.
No mě by docela zajímalo, jak se na drytool dívá nějaký bezpečnostní metodik. Nedávno tady byla fotka, kdy si borec v nějaké čtyřce ulehčoval cvakání prvního presa tím, že ho měl "do foroty" v zubech. No a vzbudilo to vlnu odporu, co že si to dovolil a že je jenom otázka štěstí, že má ještě zuby. No a tady v drajtůlu mají v hubě zbraň každou chvíli a nad tím se nikdo nepozastavuje? Jo a hraje se tady na cinknutí? Páč když už si frajer o zbraň vymlátí zuby a ta se mu ještě cinknutím o zem znehodnotí, tak tomu se říká fakt smůla
Lano do pusy je úplně běžná věc. Riziko lana v zubech se týká toho, že kdybys zrovna v té chvíli spadl, lano bys nepustil, ale zkousl. Následky jsou jasné. Proto je lepší ho brát ne do zubů, ale mezi rty.
Nestastnej Kokotku, to chce byti vice v klidu.:-) Misto psani komentaru, zacni aspon meditovat, kdyz s nejvetsi pravdepodobnosti asi moc nelezes. Mam pro tebe jeste dotazy: "Vylezl jsi Illuminaty? Byl jsi nekdy mistrem CR v obtiznosti i v boulderingu jako Lucie Hrozova? Vylezl jsi alespon 8b?" Dekuji za odpoved a preji ti, abys byl konecne stastnej, protoze jen velmi nestastni a velmi zoufali lidi pisou takove komentare jako ty.Nestastnej Kokotku, to chce byti vice v klidu.:-) Misto psani komentaru, zacni aspon meditovat, kdyz s nejvetsi pravdepodobnosti asi moc nelezes. Mam pro tebe jeste dotazy: "Vylezl jsi Illuminaty? Byl jsi nekdy mistrem CR v obtiznosti i v boulderingu jako Lucie Hrozova? Vylezl jsi alespon 8b?" Dekuji za odpoved a preji ti, abys byl konecne stastnej, protoze jen velmi nestastni a velmi zoufali lidi pisou takove komentare jako ty.
:-) dobrej výlev - nedalo mi to. Ty budeš další ze zdejších psychologů :-D Okamžitě všichni ví co jsem zač, co dělám, jak dlouho a co jsem stavu vylézt, kde bydlím a kolikrát denně šu*ám ;-)
Já jsem tu jen poukázal na nesmyslnost této pseudoodnože lezení a rozjela se tu krásná debata a jak je vidět tak tento názor rozhodně nesdílím sám.
O škodlivosti maglajzu se tu vedou 300 příspěvkové diskuze a zdejší fanatici jsou stavu lezce pomalu upálit za to že je někde vyfocenej s maglajzem, ale mlátit motykama do skály je OK a ještě to budeme oslavovat jako úžasnou věc :-)
A že princezna leze 8b ? to je sice fajn ale co to dneska je ? Mě by zajímalo jestli tady pan Jandík a spol. aspoň viděli nějaký 9b když mají tak jasnou představu že ten jejich drytool nejde vylézt volně. Je to stejný tmářství jako když kdysi byla stupnice jen do VII UIAA protože nic těžšího přece nejde vylézt :-D
Motyky jsou od toho aby se s nima lezlo v ledu a ne po skale!