Horolezci zahynuli při pokusu o novou cestu v pohoří Cordillera Blanca v Peru.
Dne 1. září, našel záchranný tým na úpatí jižní stěny Huandoy Sur (6159 m) v Peru v pohoří Cordillera Blanca těla dvou významných ruských horolezců - Alexandra Ruchkina a Vjačeslava "Slava" Ivanova.
Zahynuli při pokusu o prostoupení této stěny novou cestou.
Eric Rual Albino Lliuya, místní horolezecký vůdce a přítel Ruchkina, zorganizoval záchrannou akci několik dní poté, co ruská dvojice přestala komunikovat přes satelitní telefon.
"Začali jsme organizovat záchranný tým 31. srpna," říká Lliuya ", a v poledne následujícího dne se jim podařilo najít těla ve výšce 5200 m.
O prostoupení této stěny se v minulosti pokoušela řada lezeckých družstev. Poprvé v roce 1968 britská skupina horolezců. Stejně tak jako další britský tým v roce 1974 a italský tým v následujícím roce. Všichni se vrátili s tím, že se jedná o krajně nebezpečné lezení v nepevné skále.
V roce 1976, pak konečně stěna byla přelezena a to hned třemi různými cestami. Všechny tři výstupy však byly ohodnoceny jako velmi náročné lezení v nejistém terénu převážně lámavé kolmé i převislé žuly.
Ruchkin a Ivanov se pokoušeli o přelez v alpském stylu. Výstup zahájili 20. srpna. Noc strávili ve výšce 5300 m, aby pak následujícího dne přelezli šest mixových délek. 22. pak přidali 5 dalších délek s bivakem ve výšce 5550 m. Pak se jejich postup výrazně zpomalil, to když se dostali do slepé uličky a byli nuceni z neprústupné pasáže ustoupit.
Následujícího dne se jim podařilo natáhnout linii o dalších 30m dále a 26. pak o dalších 60 m, kde bivakovali ve výšce 5638 m.
Další den poté, co strávili již týden ve stěně, po marných pokusech o prostoupení kompaktní a nepevné (rotten) žuly, si uvědomili, že je stěnu bez skyhooků a nýtů (které pravděpodobně neměli) dále nedokáží vylézt, zahájili sestup. Ten se jim stal osudným, zřejmě je smetla lavina uvolněných kamenů.
Vjačeslav Ivanov který se stal několika násobným ruským mistrem v lezení. V roce 2010 prostoupil západní stěnou K7 v Karakoramu v Pákistánu a v roce 2013 spolu s Ruchkinem zdolal jihozápadní stěnu Kusum Kanguru v Himalájích, za tento výstup jim byl udělen ruský Piolet d'Or.
Alexander Ruchkin, který začal s horolezectvím v roce 1985, byl velmi zdatným horolezcem, jehož asi nejvýznamnějším úspěchem bylo, když v roce 2005 získal ocenění Piolet d'Or za prvovýstup severní stěnou Jannu v Himálaji.
Při vší úctě, nemáš pravdy ani za mák, tento výkon lidstvo vůbec nikam neposouvá a má pro něj naprosto nulovou cenu. Ti chlapci si akorát tak chtěli ukojit nějaké tužby či bůh ví co a s trochou nadsázky se dá říci, že to trošku byla taková ruská ruleta.
Proč máte nutkavou potřebu lidi soudit? Jděte studovat práva a staňte se soudci na plný úvazek. Neříkal nějaký týpek: Kdo jsi bez viny, hoď kamenem? To jste takoví dokonalí, že jednáte vždy jen v mezích normálu a nedopouštíte se žádných chyb?
Nakoniec,liezol si už niečo iné ako kvaky v Sloupe?Pretože by si možno pochopil,že v lezení sa dostaneš do situácii,teda vo vážnom lezení,ktoré prestaneš mať pod kontrolou,táto debata je zrejme zbytočná.
Dovolím si podotknout, že existuje spousta lidí, pro které lezení není zbytečné a dokonce i lidi, pro které je smyslem života, jsou i lidé, pro které je zdrojem obživy.
Jistě si tam šli naplnit nějaké svou tužby. Vy si je také někde plníte a jistě ne bez rizika. I cesotu do knihovny už jistě pár lidí zajelo auto.
Takže se na to zkuste podívat i takto.
(V diskusi zřejmě pokračovat nebudu, chodím sem zřídka).
Ahoj,
Z tvé reakce jsem si vydedukoval, že nejsi lezec a na tento web jsi zavítal náhodou...
Zranění a smrt k lezení patří, za chyby se tu platí tvrdě a o přínosu extrémních sportů k blahu lidstva by se dalo dlooouho diskutovat. Nic to ale nemění na tom, že když někdo odejde z tohoto světa, je to smutné. Tak upřímnou soustrast všem kteří je znali a je to pro ně těžké loučení.
podle anglické transliterace je Alexander Ruchkin naprosto v pořádku.. upřímnou soustrast všem blízkým!! a méně plytkých, egomanických komentářů na lezci