Adam vysvětlil, že systém sčítání disciplín na olympiádě směřuje k tomu, že cesty na laně budou hodně o vytrvalosti, o něco delší a konzervativnější, než je moderní styl současných závodních cest. Na vytrvalostní lezení se nyní připravuje, a k tomu může být nápomocný právě i skalní Project Big (viz zpráva z loňska:
Adam Ondra: Project Big asi za 9b+ byl blízko, ale zatím není). Lezení na laně chce v tréninku upřednostnit, protože v bouldrech je to víc o tom, jak se problém postaví. Někdy mu to sedne díky lezecké vyzrálosti, ale když je třeba výbušná síla, v ní oproti těm nejlepším podle svých slov pokulhává.
Na svěťák v Praze se ale těší moc:
"To místo na Letné je naprosto parádní, lepší reklama pro náš sport už nemůže být."
Podobně se na Letnou těší i Eliška Adamovská, která dnes s Adamem na tiskovce vystoupila. Ta má na rozdíl od Adama v plánu bouldrové závody SP od začátku sezóny absolvovat, přestože i pro ní to není hlavní disciplína. Ale vzhledem k olympijské kombinaci obtížnosti a bouldru si vzala za cíl se boulderingu zlepšit. Jak uvedla, má od přírody velmi dobrou vytrvalost, a když se zlepší v boulderingu, může jí to hodně pomoct. Před závodem v Praze se Eliška zúčastní bouldrových svěťáků v Japonsku a v Jižní Korey.
Z dalších našich se čeká start i obou bratrů Stráníkových, informoval předseda ČHS Jan Bloudek. 36letý Štěpán se kvůli pražské svěťáku namotivoval, natrénoval a v posledním závodě Českého poháru uspěl, a tak se vrátil do repre vedle 33letého bratra Martina. Díky zvýšené kvótě účastnických míst pro pořadatelskou zemi může v Praze startovat celkem šest našich mužů a stejný počet žen.
Kdo přijede ze zahraniční, ještě není známo, ale i díky atraktivnímu prostředí bude závod kvalitně obsazený, soudí pořadatelé. Termín pro registraci končí 15 dní před závodem, který začne v pátek 2. června kvalifikací obou kategorií. V sobotu je semifinále a finále mužů, o den později vyvrcholí soutěž žen.
Svěťák se do Česka vrátí po 14 letech především díky úspěchu loňského Evropského poháru v hlavním městě. Ten byl podle předsedy Jana Bloudka loni vyhlášen nejlepším kontinentálním pohárem vůbec, díky čemuž se podařilo domluvit pro Prahu na letošek i Světový pohár.
Pořadatelé věří, že o závody bude velký divácký zájem. Lezení se za poslední roky dostalo mezi nejpopulárnější sporty, na Eurosportu zaujímá dle předsedy ČHS Jana Bloudka 5. místo ve sledovanosti.
Pořadatelé také informovali o aktuální situaci ohledně prodeje lístků:
Vstupenky je možné kupovat v síti
www.ticketlive.cz. Do prodeje šly počátkem března pouze balíčky na celý víkend, tedy závody mužů i žen. Je možné pořídit si tři typy vstupenek: stání A (nejblíže stěně), stání B (dál od stěny), vyvýšená tribuna. Ve všech kategoriích byly vyhrazeny balíčky za nižší cenu pro nejrychlejší zájemce. Tato cena platí do vyprodání stanovené kapacity na sektor, nebo do 31. března. Všechna místa v areálu budou na stání. Prodej vstupenek na jednotlivé dny se bude odvíjet od počtu prodaných balíčků - pokud bude spuštěn, tak nejdříve v květnu.
Program SP v boulderu v Praze
Pátek, 2. června: kvalifikace – vstup zdarma
Sobota, 3. června: semifinále a finále muži
Neděle, 4. června: semifinále a finále ženy
Typy vstupenek v prodeji
Stání A (sobota + neděle)
Zvýhodněné balíčky: vyprodáno.
Vstupenky v prodeji: 1800 Kč dospělý/1400 Kč dítě do 140 cm.
Tribuna (sobota + neděle)
Zvýhodněné balíčky 1290 Kč dospělý/890 Kč dítě: stále v prodeji.
Cena od 1. dubna: 1400 Kč dospělý/1000 Kč dítě do 140 cm.
Stání B (sobota + neděle)
Zvýhodněné balíčky 890 Kč dospělý/490 Kč dítě: stále v prodeji.
Cena od 1. dubna: 1000 Kč dospělý/600 Kč dítě do 140 cm.
Děti do 100 centimetrů výšky mají vstup za symbolickou korunu.
Jan Bloudek, Adam Ondra a Eliška Adamovská na dnešní tiskové konferenci k SP v bouldru v Praze 2023
Adam Ondra, Jan Bloudek a Eliška Adamovská pózují fotografům a kameramanům na dnešní tiskové konferenci k SP v bouldru v Praze 2023