Legendární rakouský lezec, highliner a fotograf Heinz Zak podnikl minulý víkend highline přechod mezi Starostou a Starostovou a v Adršpachu.
Prvopřechod mezi oběma slavnými věžemi v Adršpachu na laně delším než 30 m se Heinzovi podařil 3. května. Zprávu k publikaci nám přeposlali kamarádi ze slacklive.cz.
Heinz Zak na highline na Starostovi a Starostové, Adršpach
Heinz Zak na highline na Starostovi a Starostové, Adršpach
Pár dní před tím Hainz přešel mezi jinými impozantními věžemi Bloßstock a Kreuzturm v Labských pískovcích v Německu.
Viz foto na Highline Begehung Bloßstock und Aderspach.
Jak si přišel na to, že si neváží života? Nejsi trochu OT? Ještě ke všemu, když na "lajně" jde případná chybka čátečně napravit (čápnout "lajnu" za letu) narozdíl od freesóla... (tam čápneš leda svou hlavu...) ?!?
tak na ukázkový solo slackline si dej "potter slackline" do hledáčku na youtube a jedno s těch (dvou) videií je legendární extra krátnký filmík Highliner (solo lajna na lost arrow, akter Dean Potter, kameraman mohykán Honza Žák)
instaluje se tak že z předskalí starosty se hodí dolu lano a to se sváže a tahne se najednou nahoru. Nebo musí bejt dost dlouhý lana na obou věžích kdy se obě hodí dolů a někdo je sváže potom už se to jen vytáhme a napne
Roman
Najde se někdo, kdo je schopen exaktně spočítat jakej tah působí na krk Starostový. Při řekněme: 35 m- délky, průtažnosti lajny 5% a uprostřed stojí Zak 80kg a lajna je prověšená o metr? Páka hlavy - vejška od krku ke kotvení- 8m? A co případnej pád do lajny cca 2.5 m . Vydrží nám Starostová další pokusy? To by mě opravdu velmi zajímalo. Předem díky a jestli to teda někdo spočítá tak má u mě pivo.
Zvědavej Kolouch
...no a to předpokládám, že kotvení bylo za slaňáky. To né kvůli tomu, že jsem ze Slaného a za Slaňáka se považuju, ale proto, že ten kdo tam kruhy původně dal, asi s tímto nepočítal! (směr, síla...)
Tah na kotvicim bode.. rozkladem sil v trojuhelniku. je-li pruhyb nulovy, je tah nekonecny.. cili hmotnost lezce(chodce) x tangens prislusneho uhlu, tedy (v pripade ze uvazujem spojinici kotvicich bodu kolmou k vektoru gravitace..) to je vodorovna vzdalenost od ukotveni k chodci lomeno pruvesem. Zatize krku Starostove - Rika se tomu moment sily a je to sila x rameno sily.. fyzika stredoskolska.
Kupodivu o neco mene, 700kg na tah, na krcek je to moment sily 56000Nm, coz je asi tak jako krychlovej metr pisku metr od teziste. No a ze jich tam hlava ma o dost vic, tak se prida jen par procent navic - hlava vydrzi a pokud ne, tak je spis na vine pocasi nez lajny. S padem je to slozitejsi, zalezi na pruznosti lajny, ale vic nez 2x bych to nevidel :-)
podle tabulek ma kubik pechovanyho pisku asi 1700, reprezentativni piskovec pak asi 2300 kg, takze na ten moment asi nutno pouzit bud vice kubiku nebo delsi rameno..
Srovnavam ten moment - 56000 Nm. to by odpovidalo kubiku piskovce (2300 kg/m3)na zhruba 4.5 metrovy vodorovny pace - pokud teda dobre chapu tu formulaci o kubiku pisku metr od teziste.
Děkuju moc za pomoc. Můžu tomu teda rozumět tak, že při případným příštím natahování lajny, hlava nepodrtí autobus polskejch turistů, včetně nebohého hajlajnysty a jeho přátel kteří se na ní nacházeli?
jedna vec sou vypocty a hodnoty sil pusobicich..a druha vec je pevnost krku starostove, coz jest velicina naprosto neznama. Na kvalifikovanou predoved typu uleti/neuleti by bylo potreba trochu vic cisel.. zjistit plosny prurez krku starostove (mozno z obvodu krku, nebo jen zmerit z fotek prumer a spocitat jednoduse s predpokladem kruhoveho tvaru)..nechat udelat par pevnostnich zkousek na vzorcich mistniho piskovce... a pak teprv zacit doopravdy pocitat. tohle (tady) sou jen takovy kecy u piva, nepresahujici tu stredoskolskou fyziku.
vypocet slozitej neni, nicmene seda teorie vs. zeleny strom zivota.. starostova je sice urednice jen na komunalni urovni, nicmene jiste pretendujici na uroven zastupitelskou! z tohoto pohledu pevnost jejiho krku (resp. patere obecne) nelze, pratele, precenovat!! Mr. Zak ani nikdo jiny by nemel tyhle experimenty opakovat..
Jen by me zajimalo jak je to s povolenim. Loni kdyz jsem byl doma tak mi bylo oznameno, ze prelaneni mezi starostovejma se zakazalo a to kvuli te praskline na starostove. Kdo vi vic prosim poucte.
Co se ochrany přírody týče: Myslim si, že highlining není zakázán zákonem ani jiným předpisem a není k němu potřeba souhlasu OP. Maximálně by dalo tvrdit, že jde o horolezeckou činnost, ale to podle mě pokulhává. To ovšem neznamená, že můžeme poslat hlavu Starostový do údolí....
Tak jsem to zkusil spočítat. Je k tomu samozřejmě potřeba kupa předpokladů, z nichž se o mnoha mohu jen dohadovat. Nicméně výsledek ukazuje, že by tah lana neměl hlavu Starostové strhnout ani v případě, kdyby na "ramenou" hlava jen ležela. odkaz na výpočet najdete tady: (odstraňte mezery) http://www.kmp .vslib.cz/lide/ hrus/prispevek .php?klic=08051311 3641
hezky jsi si pohrál. jenom při zběžném pohledu opravím tu hustotu, pro tenhle pískovec bych bral tak 2300 na kubík maximálně.
moje úvaha porovnává pevnost lajny se silou, které vzdoruje hlava celkem pravidelně, a to je vichřice. nepadne-li za vichřice, vydrží stejnou nebo menší sílu (a ohybový moment) od lajny (v rámci jednoho léta a mezi údery blesku).
odpor vzduchu (středoškolská fyzika): F se rovná 0,5 x součinitel x plocha x hustota x rychlost na druhou.
hustota vzduchu je 1,29 kg/m3, součinitel pro kouli je 0,48, plocha je při průměru hlavy 7 metrů 39 m2, pro rychlost 30 m/s (108 km/h) je síla asi 11 kN, pro 40 m/s (134 km/h) 19 kN.
a to nepočítáme dynamiku, odtrhávání vírů, jednostranné zmoknutí a podobné skopičiny (ta mnou nížezmíněná stavařská norma navrhuje baráky vlastně na rovnoměrnou rychlost větru okolo dvoustovky). samozřejmě rameno síly je poloviční než pro lajnu. já bych se fakt toho nebál (poslat tam druhýho, sám bych na to nevlezl, páč bych se poblil)
S výpočtem v podstatě souhlasím, jenom mi tam chybí síla od předpětí lana, která může významně přispět k zatížení. Odhaduji, že výsledná síla může být i dvakrát vyšší než jen od samotné tíhy lezce, ehm ... teda chodce. (zatížení od vlastní hmotnosti lana asi lze zanedbat, ale i tento výpočet by nebyl složitý).
Síla od předpětí lana je přece zahrnutá v síle F. Síla F v laně prohnutém tíhou chodce je závislá JEN na délce, průhybu a tíze chodce. Když bude větší předepětí, bude menší průhyb a tím samozřejmě větší síla F. Tvá připomínka bohužel není správná.
Jo tak, už to tam vidim. Ty totiž předpokládáš ten průvěs jako předem známou veličinu. V tom případě jo. Já jsem to pořádně nečet, věta "Protože se o průhybu lana můžeme jen dohadovat" mi unikla a automaticky jsem předpokládal, že ten průvěs se spočítal pomocí rozdílu délka lana a vzdálenosti věží, když tam nikde to předpětí nevidím. Moje připomínka měla znít jinak: o průhybu lana se netřeba dohadovat, šlo by jej stanovit pomocí jeho předpětí a tíhy lezce (vlastní tíhy lana).
Myslím, že můj postup je schůdnější. Tah lana je neznámá veličina, stejně jako průhyb, v tom máš pravdu a mohlo by se zdát, že je jedno, kterou použiji. Ale není to tak, protože při tvém přístupu přibývá další neznámá - a to je poddajnost lana, kterou bych musel vzít v úvahu a o které nevím lautr nic. Poddajnost lana se na průhybu totiž taky bude zaručeně podílet. Myslím, že by zavedení dalšího předpokladu vedlo jen dalšímu snížení spolehlivosti toho výpočtu. Můj přístup je jednodušší - stačí se podívat na fotky, odhadnout průhyb a máš výsledek. Ty potřebuješ znát tah v laně, volnou délku lana, poddajnost lana...
Nakonec souhlasím. Ono jde o to, že v tomto případě to počítáš ex-post, kdy je jednodušší odhadnout průvěs než tuhost použitého lana o které nevíme opravdu lautr nic. V případě, že bychom teprve nějakou lajnu plánovali a počítali ji dopředu, byla by situace jiná.
Zatim jsem se zde dočetl, že počítat neumíte, stejně jako já..pouze se dohadujete.
Natáhněte si to někam mezi stromy, na hřiště nebo něco natuty stabilního. Klidně i vyššího a delšího, to mi je jedno - ale pouze tam, kde jste si jistí, že opravdu nic nepoškodíte.
Nejste tady sami.
Máš recht Paštíku. Tohle spočítat neumím a tak se ptám. Důvodů mám hned několik. Tak např: Tahle lajna - mimochodem asi nejhezčí u nás- byla pro mě uzavřenou záležitostí právě s ohledem na "zvěsti" o tom, že by se mohla hlava Starostový urvat. Jenže ejhle- guru Zak dokázal, že to ASI! byly jenom zvěsti. No a najednou je tabu pryč!??? Nebo ne? Co když to řachne až na podruhý? Nebo snad až na potřetí až najedou, jako že najedou, Němci, Rakušáci, Poláci atd. kteří nemaj nejmenší ponětí o "nějakejch zvěstech" a budou se chtít projít tam kde jejich Guru Zak?
Co s tím dělat? Zakázat jen tak od stolu? To dopadne jako s MG. Čekat až se hlava urve a pak křičet? Nebo se prostě pokusit zjistit skutečnej stav věci a to např. výpočtem?
No a v případě, že se zjistí, že je to vo hubu umístit na vršek Starostový jasně srozumitelnou cedulku " No Highline" nejlíp ještě graficky stvárněnej zlomenej krk. Jestli je, ale těch pár tun co působí při napínání a případných pádech navíc bezpředmětnejch tak bych se nerad jenom díval! Hajlajn hajl!
Vsechny dohady (na tema moznosti ulomeni) jsou jen spekulace.. protoze pevnost krku neni mozne stanovit jinak nez odhadem. Leda ze by tam nekdo vytah nejakej aparat kterym se hledaj napriklad trhliny a diskontinuity v betonu.. ultrazvuk, modifikovanou radarovou antenu (GPR). S tim by musel obejit celej krk a pak spocitat pevnost >na paku< v prislusnym smeru. Ta cedule na vrsku obou vezi v nekolika jazycich - s vysvetlenim ze mistni lezci se obavaji, prosim respektujte nase skaly, dekujeme vam velmi velice atd - by byla asi nejlepsi reseni. A este stejny cedule u nastupu na obe veze.
pevnost krčku pani starostový nelze než odhadovat, ale zatížení od lajny lze porovnat se zatížením větrem. vodhadneme vejšku hlavy na sedum metrů a nahradíme ji ideální koulí, to máme plochu 154 čtverců tlak a 154 čtvrců sání větru. jukneme to staré již neplatné normy zatížení stavebních konstrukcí (která nabízí aerotabulky a koeficientíky pro všeliké tvary překážky a najdeme cosi podobného kouli a v přiložené mapce zařadíme Ádr do příslušné větrné kategorie). závěr? hlava spadne při bouřce (blesk) nebo při vichřici po povolení mrazu, hajlajna (rozumně tlustej popruh či lano) je (relativně) neškodná. Asi. ostatně nespadla.
Zatížení při slackline se dá asi dost přesně změřit siloměrem (včetně vektoru síly). Z toho už by se dala odhadnout síla, působící na krk a porovnat s uvedenými tabulkami. Jaká konkrétní síla by pak při daném směru a bodu uchycení způsobila "vyvrácení" hlavy by se muselo zjistit pokusem (no to ne), nebo možná nějakou virtuální či skutečnou (kamenné kvádry) simulací - při parametrizaci pevnosti "uchycení" krku paní Starostové.
chtěl jsem říct: zatížení hlavy je při vichřici mnohem větší, než nějaká upachtěná tuna ze šlakle. bude-li se šlaklovat po suchym a ne hned po mrazech, potom tahem lajny hlava neupadne. ale já bych na to stejně nelezl.
Je to super výkon a samozřejmě mu k tomu gratuluju. Nabízí se ale jedna otázka. Jak se mohl dostat nahoru, když pro tenhle rok nebylo lezení v Ádru ještě povolené? Je to sice jen nařízení těch šílených chráničů, ale i tak by mě zajímalo, jak se vyhnul pokutě. Musel přece vzbudit docela pozornost. Minulej rok se nás tam snažili pokutovat i za pouhé lezení (vždy neúspěšně).
Jinak doufám, že to nebude někdo neuváženě zkoušet po něm a neurve starostové hlavu. Rád bych si ji ještě vylezl takovou jaká je.
Je to super výkon a samozřejmě mu k tomu gratuluju. Nabízí se ale jedna otázka. Jak se mohl dostat nahoru, když pro tenhle rok nebylo lezení v Ádru ještě povolené? Je to sice jen nařízení těch šílených chráničů, ale i tak by mě zajímalo, jak se vyhnul pokutě. Musel přece vzbudit docela pozornost. Minulej rok se nás tam snažili pokutovat i za pouhé lezení (vždy neúspěšně).
Jinak doufám, že to nebude někdo neuváženě zkoušet po něm a neurve starostové hlavu. Rád bych si ji ještě vylezl takovou jaká je.
Článek je psaný 9.5. a píšou minulý víkend. Dá se předpokládat, že je tím myšlen víkend 3.-4.5. Na Starostu se Starostovou se může lízt od 1.5. Takže no problem.