LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Chuck Norris vyjel na kole bez kyslíku na Mount Everest, a až nahoře zjistil, že měl spadlý řetěz.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5698 lezců
1156821 cest
Nové přelezy:
Senzación 7b+
Bolting Ad 7c
Hulk 7c+
Parretico 7b
Harén De H 8a
Directa So 8a
The Kid 7c
Montrebei 7c
Crackken 8a
Frog Attac 7b+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Krkonošské laviny a horští záchranáři mají poprvé stálou expozic

V Informačním centru Správy KRNAP v Obřím dole otevřela v pátek své dveře prvním návštěvníkům nová stálá expozice, věnovaná jednomu z nejvýraznějších fenoménů našich hor – lavinám.

Expozice je zároveň holdem práci horských záchranářů – jak Horské službě Krkonoše, tak polskému GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

„Otevření této expozice pro mě byla několikanásobná radost,“ říká náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. „Naše nedávná výstava o lavinách ve vrchlabském Krkonošském muzeu se setkala s velkou odezvou a bylo nám jasné, že do Krkonoš taková expozice patří na delší dobu, než jen na pár měsíců. A Obří důl jako lokalita s nejčastějšími lavinami na české straně hor je pro ni nejlepší místo. Stejně tak chlapi z Horské služby a GOPR si zaslouží, aby jejich práci mohli turisté trochu lépe poznat,“ dodává Kašpar.

„Expozice je připravená velmi pěkně a myslím, že se lidem bude líbit a budou na ni rádi chodit, že si i mezi sebou řeknou, že to stojí zato,“ říká náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš. „Jsem moc rád, že se v Obřím dole obě témata – krkonošské laviny a záchrana v horách – sešla na jednom místě. Myslím, že opravdu na tom nejlepším,“ dodává Klepš.

Laviny jsou součástí krkonošské přírody přes dva miliony let – od doby, kdy se začalo ochlazovat klima a blížila se první doba ledová. Na české a polské straně hor je přes 80 pravidelných lavinových drah a odborníci za posledních 50 let zaregistrovali na 2000 lavin, které v Krkonoších spadly. Proto tomuto fenoménu krkonošské přírody věnovali pracovníci Krkonošského muzea Správy KRNAP monotematickou výstavu, který veřejnosti právě tento pátek otevřeli.

Posledních několik set let do království horských živlů Krkonoš proniká člověk. Platí za to ale krutou daň. Kroniky a záznamy uvádějí přes 400 obětí, které zmrzly či zahynuly v lavinách. Dodnes laviny podstatnou měrou určují, na kterých místech na horských svazích poroste les a na kterých naopak bude opakovaně smeten. Tam pak dostanou  šanci k rozvoji světlomilné byliny, traviny a porosty křivolakých křovin odolných vůči tlaku sněhu.

Přesné určení, kdy, kde a v jakém rozsahu se laviny uvolní, není možné. A to ani přes všechny nabyté zkušenosti a moderní technické vybavení. Z uložení sněhových vrstev, druhů sněhu a vývoje počasí se dá míra nebezpečí uvolnění lavin pouze odhadnout. Krkonošské lavinové katastry se nacházejí v nejcennějších oblastech I. a II. zóny, kde je cílem ponechat krajinu přirozenému vývoji. Proto na těchto lokalitách nejsou budovány žádné protilavinové zábrany ani vytvářena jiná protilavinová opatření. Naopak laviny a jejich problematika jsou v Krkonoších předmětem mnohaoborového výzkumu a monitoringu. Jeho spoluzakladatel a nestor krkonošské horské služby, Valerian Spusta, se také osobně zúčastnil slavnostního otevření nové expozice.

Vstup do expozice je zdarma.

Radek Drahný   [úpravy] 18:06 26.06.2011Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Ankatal Wand
Hohl, 9-
 Databáze cest:
Všechny cesty (181532)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Paon Dans Ta G.... 7a Manikia
Le Con D`or 6b Manikia
Mort Au Sphinx 6b+ Manikia
Wapa 6b Mula
Bolting Addiction 7c Kalymnos
Nově komentované:
Manželský Slib 6+ Bechyně
Šílený Tanec XIa Labské Údolí - Levý Břeh
The Master 6a Sa Gubia
Únik Ze Slůje 5C Panský Les
Stísněný Prostor 6B Panský Les

 Nově v diskusi:
Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Ztráta-presky, smyce, karable-Ostrov |

 Nové komentáře:
Re: prevence je základ | Re: To je zase debilní disciplína... | Re: prevence je základ | Re: prevence je základ | Re: prevence je základ | Re: prevence je základ | To je zase debilní disciplína... | prevence je základ | Zavody | Finale |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Realizace 10? (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil | Kletterführer Elbsandsteingebirge Südteil | EVEREST | EVEREST | Statická a dynamická lana | Lezečky Ocún Havoc vel UK - 7 / EUR - 41 | Scarpa Booster 42,5 EUR | Různé lezecké vybavení | Dodávka k cestování pro dva |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 151 
 Ne 
 118 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.