V sobotu stanuli na vrcholku Everestu třináctiletá Malavath Purna a šestnáctiletý Sadhanapalli Anand Kumar z Indie.
Dva stipendisté Social Welfare Educational Society v Andhra Pradesh dosáhli v rámci školního výletu vrcholu nejvyšší hory světa Mt. Everestu po výstupu severní stranou hory. Malavath Purna se stala nejmladší dívkou, která kdy na Everest vystoupila (připomeňme, že zcela nejmladším „pokořitelem“ Everestu je dosud Jordan Romero, který na vrchol vystoupil v květnu 2010, rovněž ve třinácti letech – byl však v době výstupu o pár měsíců mladší než Malavath Purna).
Zajímavé je, že obě děti pochází z běžných zemědělských rodin a na vršek Everestu se dostali díky programu školy, která 150 dětí vyslala do kurzu zaměřeného na „extrémní sporty“. Z této množiny později vybrala dalších dvacet, které prošly horolezeckým výcvikem v Darjeelingu, spojeným s adaptací na velké výšky a výcvikem zaměřeným na pohyb ve velehorách. Z této dvacítky se pak další, opět zúžená skupina zúčastnila školní expedice na hranicích mezi Indií a Tibetem (Čínou). A právě z této skupiny pak byli vybráni dva adepti pro pokus o výstup na nejvyšší horu světa.
Přiznávám, že ač se snažím přinášet spíše nekomentované zpravodajství, v tomhle případě jsem se bezmála neudržel...
Nevím, zda to měla být (zajisté úspěšné) PR školy, nebo zda je tohle cesta, kterou do budoucna budou vybíráni talenti i do velehor. Každopádně, i když věřím, že se dětem ten výlet líbil, mi to tak nějak nepřijde to pravé ořechové. Ale možná máte někdo jiný názor :) Sem s ním!
A proč ne, kde je ta hranice mezi výletem na Kokořín a Everestem? To jenom dokazuje, že žádná není. Na Everest může po všech těch fixech a žebřících vylézt opravdu kdokoli od 80 letého staříka po 13 leté děti, když je dobré počasí a chuť. Pro ně to byl určitě super zážitek, takže gratulace, oči horolezecké veřejnosti se stejně upínají k úplně jiným výstupům a z normálky na Everest se postupně stává takový náročnější nedělní výlet, něco jako výšlap normálkou na Blanc.. :)
No, taky jsem nepsal, že bych to nějak radikálně odsuzoval. Jen že mi to nepřijde úplně jako ta nejlepší cesta - nebo jo, ke zviditelnění je to cesta dobrá, ale asi bych pro ni nezneužíval děti.
Má to spíš ještě řádku zajímavých souvislostí. Třeba že Nepál (právě v reakci na Romera) věkovou hranici omezil. Mám pocit, že vydává permity na osmitisícovky minimálně patnáctiletým.
A protože tohle děvče lezlo ze severu (těžší a méně užívanou cestou), je velmi pravděpodobné, že ten její "rekord" (nejmladší žena na Everestu) hned tak někdo nepřekoná.
Mám taky pocit, že právě po Romerovi se hodně diskutovyly medicínské otázky v souvislosti s dětským organismem v extrémních výškách (moc jsem to nesledoval, děti bych takhle vysoko nebral; zvlášť svoje).
Další souvislost, která mě napadala, je vstup Indie na pole vysokohorského lezení. Indie chce být velmocí se vším všudy a podporuje v současnosti své horolezce až nebývale (ostatně, Pakistán, ale i třeba Irák dělá totéž). Pokud jde o program podporovaný státem, může to být v budoucnu ještě zajímavé - prostě mě tak napadá, zda půjde o širší trend, nebo ojedinělý výstřelek.
No nic, to je jen pár dalších námětů do dišputace ;)
Jinak krok "vyhnat" kohokoliv kamkoliv (za účelem propagace) vidím jako jeden ze způsobů jak napomoci rozvoji určitých oblastí, komunit. To jak dalece je tento způsob vhodným nebo nevhodným komentovat nebudu - to už bych se pouštěl na moc tenký led...
byl bys radši kdyby se děti poflakovaly kolem školy a fetovaly?
V dnešní době je čím dál těžší motivovat děti, aby se něčemu věnovaly.
Z našeho pohledu je to asi trochu moc, ale když mají kopec za barákem? :)
Starat se o 150 dětí z elitní školy v 1 a půl miliardové Indii, a pak vyšlechtit dva puberťáky, asi není ten pravý koncepční boj proti drogám. Pokud se teda bavíme o programu "Sport proti drogám". Myslím si, že ty miliony rupek by se investovaly lépe, kdyby se rozdaly kopačáky tisícům. Nebo lezečky a karabiny - ať se pohybujeme v našem rezortu.
Je to jen PíÁr Indie, ve chvíli kdy outsourcing je na ústupu, technologické firmy se tam nehrnou a u moci jsou hinduističtí ultranacionalističtí fundamentalisti.
Nevím nakolik to je PR Indie a nakolik té "vzdělávací instituce". Ale v principu souhlasím :)
Právě proto mi to přijde jako zneužití těch dětí, které byly vystaveny (podle mého názoru) neúměrnému riziku. I když se ten výlet (jak poznamenávám jinde) dětem určitě líbil. Mě by se taky líbil :)
To je prča :-) V dnešní době, kdy statisíce, ne-li miliony dětí trpí v Indii hladem a chudobou a otrokářstvím, přemýšlet, zda dvě indická děcka nebyla vystavena neúměrnému riziku... Myslíš, že to riziko bylo větší nebo menší, než riziko, kterému jsou vystavené jiné indické děti při hledání jídla na obřích skládkách?
já taky...
(sem prohledával a žhavil gůgla)
Snad k tomu časem bude něco víc. Ostatně ve stejné době tam byli minimálně ještě Poláci, takže s nimi určitě komunikovali ještě před vrškem. Myslím, že se to časem dozvíme :)
Osmileta dcera se nám včera vrátila ze školního výletu z východního Slovenska. Přijela nadšená a plná zážitků a mně troubovi se před odjezdem zdálo, jestli s nimi škola netrajdá zbytečně po dálavách a paní učitelka na sebe nebere příliš velká rizika... Jakže se jmenuje ta škola v Indii, jen pro jistotu, kdybysme uvažovali o přehlášení holky na jinou :-)