Málokdo z řad lezecké ale obecně i laické veřejnosti asi ví, že nedávná velkolepá návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice má také dopad na česko-čínské vztahy v oblasti horolezeckých, resp. lezeckých aktivit.
Nová mobilní aplikace pomůže záchranářům určit místo nehody
Zdravotnická záchranná služba v České republice má od 8. 3. 2016 nového pomocníka při hledání polohy pacientů volajících na linku 155. Je jím nová aplikace pro „chytré“ mobilní telefony.
V sobotu 19.3.2016 skončilo 1. kolo boulderingového závodu, první ze série českého poháru, který zaštítila firma Rock Point.
V Západočeské metropoli se sešlo 79 boulderistů.
Valná hromada ČHS dnes podpořila rozpočet a většinu návrhů svého vedení. Po rozsáhlé diskusi podpořila i návrh poplatků na školení instruktorů. Neprošel jen návrh na změnu členských příspěvků pro členy od 61 do 65 let, kteří to mají zatím zdarma. Z jednání jsme dělali online reportáž.
Tisíc a jeden shyb, pumpičky, pekáč nakynutejch buchet. Majitel fitka, osobní trenér, (kontroverzní) lezec, pekař proteinových koláčů a světový rekordman; všichni si myslí, že bere kokain, ale Honza Kareš je prostě závislý na sebepřekonávání.
Piolets d'Or 2016: Talung, Gave Ding, Riso Patrón a Kishtwar
Čtyři výstupy na Talung, Gave Ding, Riso Patrón a Kishtwar jsou vybrány na mezinárodní horolezecké ocenění Piolets d'Or 2016, které bude 14.-17.4. v La Grave-La Meije, Francie. Z předvýběru 56 výstupů letos, v němž letos nebyli Češi ani Slováci, se tak do finále dostali:
Milí Lezci, rád bych vás opět po roce pozval na již 14. ročník Petrohradského padání. Pozornému divákovi jistě neušlo, že je to čtrnáctý ročník již podruhé, tentokrát je to však dobře.
Málokdo z řad lezecké ale obecně i laické veřejnosti asi ví, že nedávná velkolepá návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice má také dopad na česko-čínské vztahy v oblasti horolezeckých, resp. lezeckých aktivit.
I když jsou tyto skutečnosti v tiskových zprávách skryty pod obecným vymezením cestovního ruchu, jedná se o několik konkrétních a do jisté míry zásadních kroků. Např. memorandum, které čínská vláda uzavřela s Národní českou turistickou agenturou (NČTA) počítá pro Českou republiku se zajištěním několika desítek povolení k výstupu na některé himálajské vrcholy vč. Mt.Everestu ročně (k výraznému omezení přitom Čína přistoupila v roce 2010). Pro movité zájemce z České republiky je přitom partnerská čínská agentura připravena zajistit zcela nestandardní servis s takřka 100% jistotou dosažení kteréhokoliv vrcholu (pozn. autora: Bližší specifikace neznáma, bude v ceně vrtulník atd.? Kam až lze klesnout...). Čínským horolezcům se naopak mají intenzivněji nabízet široké možnosti využití tréninkového prostředí českých pískovcových lokalit (opět si nemohu odpustit poznámku: Do jaké míry byla NČTA schopna zvážit perspektivu takové nabídky, především z hlediska potřebné morální odolnosti čínských lezců - ale možná mají vedle pořádného morálu i amorál?).
Čomolungma
Ani sféra vývoje a výroby nezůstala zcela stranou. Je logické, že vedle gigantů jako je Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding, nebo analytické spolupráce na přípravách projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, byla zcela ponechána stranou jména dalších menších firem, či plánovaných projektů, kde byly uzavřeny dohody o vzájemné spolupráci. Pro odborníky i lezeckou laickou veřejnost by mohlo být zajímavé vybudování vývojářského střediska China Rescue and Climb Corp. s pobočkou v ČR. Centrum je zacíleno na inovace v oblasti nanotechnologií, v nichž hrají české firmy světový prim, s jejich praktickou aplikací právě ve sféře materiálů využívaných v horolezectví, ale také záchranářství a bezesporu také vojenském odvětví. Mj. se má jednat o speciální horolezecká lana z nanovláken, u nichž se předpokládá výrazné snížení hmotnosti a objemu až o 60% oproti těm stávajícím, při zachování všech dalších požadovaných bezpečnostních parametrů (pádová odolnost, statická i dynamická průtažnost, nulový posuv opletu, hranová odolnost aj.). Je logické, že s tím souvisí také inovace dalších lezeckých pomůcek, jako jsou karabiny, jistící pomůcky a další, které je třeba parametrům nových lan přizpůsobit. I u nich se ale předpokládají např. materiálové inovace, jako je testování vysokopevnostních dynamických plastů použitých na těla karabin aj. Je vidět, že čínští průmysloví inženýři a vývojová centra nezahálejí ani v této oblasti. Jistě si dobře uvědomují obrovský potenciál, který miliardový asijský trh nabízí a to nejen z hlediska uživatelského, ale také testovacího.