Adam Ondra vypadl dnes v semifinále boulderingu na Mistrovství světa v lezení. Skončil na 17. místě se dvěma topy a dvěma zónami z celkem čtyř bouldrů. I tento výsledek mu ale stačil, aby postoupil do nedělní kombinace. Bouldering vyhrál Japonec Kai Harada.
Druhý byl Korejec Jongwon Chon, 3. Slovinec Gregor Vezonik.
Adam nebyl se svým výsledkem na 17. místě spokojen. Poskytl nám k tomu tento komentář: "Bylo to pro mě rozhodně těžké kolo. Cítil jsem se trošku nervózní. Začalo to špatně na 1. bouldru, kdy jsem věděl, že ho relativně dost lidí vylezlo. Byl položený, taková plotna, kde se muselo ustát oblou strukturu. A na několik málo pokusů se to nepodařilo. A potom jsem sklouzl do takové spirály, že se to nepodařilo vůbec. V ten moment už jsem věděl, že tím je finále ztraceno, protože jsem věděl, že se ten boulder hodně leze, a tušil jsem, že na postup do finále budou třeba všechny 4 bouldry, což nakonec tak bylo.
V dalších bouldrech jsem lezl trošku odevzdaně. Dvojku jsem vylezl, trojka se nepodařila z vícero důvodů, čtyřka se podařila. Dva topy nestačily na nic lepšího než 17. místo.
Rozhodně velké zklamání i poučení, že v tomhle novodobém stylu boulderingu, kde to není úplně o tom, jestli se člověk udrží na chytech a jestli se mezi nimi umí pohybovat. Ale je to spíše o tom, jak mezi těmi chyty umí člověk skákat. I když jsem se poslední měsíc v tomto stylu hodně zlepšil, tak pořád mám co dohánět a musím v tom být konzistentnější. A na to, že by se bouldering vrátil ke konzervativnějšímu stylu více podobnému lezení na skalách, tak na to spoléhat nemůžu."
Na Instagramu napsal, že se bouldering hodně změnil a musí na sobě hodně zapracovat a dohnat kolegy v moderním stylu. Musí se zlepšit ve stání na strukturách a dynamických skocích. Naštěstí se mu přece jen podařilo z 5. pozice v kombinaci dostat na nedělního finále kombinace:
Zpráva z dopoledne:
Semifinále v boulderingu na Mistrovství světa v lezení, v němž za nás leze Adam Ondra, je dnes odpoledne od 13:00. Bude se přenášet live - viz níže v článku. A večer od 19:00 je finále. Adam postoupil ve středu ze 7. místa v bouldrové kvalifikaci .
MS v lezení v Innsbrucku: Adam Ondra postoupil do semifinále v boulderingu
Adam Ondra postoupil dnes do semifinále v boulderingu na Mistrovství světa v lezení, a to ze 7. místa v kvalifikaci. Adam dal 4 topy z 5 bouldrů a dolezl do 5 zón. Semifinále se leze v sobotu 15.9. odpoledne.
Do 20 postupujících do semifinále se nikdo další z našich neprobojoval. Martin Stráník skončil 29., Jakub Jedlička 75., Štěpán Stráník 83. a Vojtěch Trojan 89.
Adam Ondra topuje jeden z bouldrů v kvalifikaci MS
Adam Ondra svůj výkon komentoval takto: "Dnešní kvalifikace jsem rozhodně hodně bál, protože už dlouho odpředu bylo jasné, že polezu ve větším teple. Jako napotvoru se dnešek ukázal být tím nejteplejším dnem z celého mistrovství světa, bylo i něco nad 30 ... takže byl jsem z toho nervózní a nedokázal jsem odhadovat, zde ty bouldry půjdou v tomhle teple vůbec lézt.
Na rozlezu jsem se cítil dobře, hned první boulder mě trošku uklidnil, podařilo se mi ho vylézt. Díky tomu, že jsem první a druhý boulder vylezl poměrně rychle, takže jsem se neunavil, nezničil jsem si v tom teple kůži a nakonec se mi podařilo vylézt čtyři topy, což znamená, že postupuji ze 4 místa kvalifikační skupiny do semifinále... Což si myslím, že za daných podmínek vzhledem k tomu, že všichni ostatní favorité lezli v 9 ráno v poměrně velkém chladnu, takže to hodnotím jako velmi pozitivní start a těším se na sobotu, kde bouldering pokračuje semifinálem a finálem."
Zde byl live přenos mužské kvalifikace:
...
Zpráva z úterý 11.9.:
MS v lezení v Innsbrucku: dnes začal bouldering ženskou kvalifikací
Postup do semifinále v boulderingu se dnes na Mistrovství světa našim ženám nepodařil. Karina Bílková a Eliška Novotná skončily v kvalifikaci shodně na 80. místě, Daniela Kotrbová byla 88. Zítra je kvalifikace boulderingu mužů. V ní startují i Adam Ondra a Martin Stráník.
Kvalifikace mužů začíná zítra v 10:00 a zde bude live přenos:
Úvodní zpráva k boulderingu:
Mistrovství světa v lezení pokračuje dnes bouderingem, a to kvalifikací žen, v níž jsou na startovce tři české reprezentantky: Eliška Novotná, Daniela Kotrbová a Karina Bílková. Muži mají kvalifikaci ve středu. V ní startují i naši favorité Adam Ondra a Martin Stráník.
Mezi muži mají být ještě: Štěpán Stráník, Vojtěch Trojan a Jakub Jedlička.
Adam Ondra, který vybojoval v neděli stříbro v lezení na obtížnost a jehož cílem je úspěch ve všech třech disciplínách, k bouderingu řekl: „.. těším se na další disciplíny. Bouldering bude velmi důležitý a hlavně postoupit z kvalifikace, kdy to nebude nic jednoduchého.“
Viz článek s komentářem Adama: MS v lezení v Innsbrucku: Adam Ondra je 2.ve finále obtížnosti, Kuba Konečný 6.
Ženská kvalifikace začíná dnes v 10:00 a bude jí možno sledovat živě na Youtube zde:
Holky se super rozjely, skvělé, každé z nich se na celých závodech povedla alespoň jedna zóna, paráda. Ani Kotrbová na tu zónu nepotřebovala více, než 5 pokusů, Bílková s Novotnou ji tam poslaly dokonce na pokus už třetí. Jen tak dál holky, držíme palce.
Co také čekat po výkonech, které předvedla naše mládež. Prakticky nikdo z holek na Mistrovství Evropy nepřelezl ani jeden těžký boulder po předchozích středních. Pokud téměř všechny (všichni, klici na tom jsou stejně) na Mistrovství Evropy vypadnou na středně těžkých boulderech, i když ty těžké přelezitelné byly, osobně bych to označil za trenérské selhání. Tedy pokud to nebylo cílené aby se v tréninku naše mládež nepřetěžovala. Pak je zde ale otázka, proč na ME vlastně jezdí. Je normální, aby na takovéto závody jezdili závodníci, co nedají oni bouldery klasifikované jako lehké? Co na to trenéři a trenérky? Trénujeme, testujeme a .... výsledky jsou katastrofa. Nejlepší naše "elita" třeba v B, Smetanová a Janošová, nepřezly ani všechny střední bouldery, z těžkých nemají ani zónu. Bulenová 2 lehké a ze tří středních na třetí pokus jeden. A přelézt to šlo, výsledky 8/8 byly. Co trenéři dělají? Jak se závodníci připravují?
Jaké selhání. Co dáš, to dostaneš. Přijde ti, že ČHS se nějak soutěžnímu lezení a zejména boulderingu věnuje?
Buď rád za výkony AO a občasné Stráníka. V konkurenci se zeměmi-svazy, které se lezení věnují mi to přijde jako zázrak a ne jako ostuda.
Někdy s těmi holkami hoď řeč, oni nemají jiné tréninkové podmínky než ty.
Ano, přijde. Pokud někam jedou naše reprezentantky a s nimi za ČHS Urbášek a o akci referuje web ČHS, tak mi to jako věnování se boulderingu přijde.
A pokud k tomu Lipenská připíše na web ČHS "...tak jejich výkon je velice slušným příslibem do budoucích sezón.", tak už není co dodat.
Možná by mohla Lipenská ještě vysvětlit, co myslí tím příslibem do budoucna, když naše repre vyhořela na lehkých a středních věcech. Těmi přísliby myslí všeho všudy jednu zónu, které naše repre dosáhla?
Takže čí odpovědnost to je, když se děti tahají na podobné akce aniž by měly alespoň trochu natrénováno? Co na to rodiče, když to platí a jejich děcka se snaží, trenéři jim mažou med kolem pusy, ale ty děti pak totálně vyhoří a rodiče následně na výsledkách z MS vidí, do jaké bídy se to celé řítí???
To že naše nejlepší bouldristky jedou na závody není důkaz toho, že se tomu ČHS věnuje. Kdo jiný by měl jet?
A kdo je Urbášek, má zkušenosti z vrcholového lezení, zkušenosti s vlastním tréninkem na světové úrovni, má zkušenosti s trénováním lezců na takovéto úrovni? Opět žádný důkaz, že ČHS se alespoň elementárně snaží.
A článek na webu čHS je marketing. To je nic nestojí a vidím, že tě to i uchlácholí, takže funguje.
Podle mě nemá nikdo zodpovědnost za to, že to rodiče platí, je to jejich volba a v některých případech i nesoudnost.
Adam Ondra lezl už v 9 letech devítky, Wayne Gretzky i Jaromír Jádr hráli super už v dětství. Rodič by měli být soudní a pokud nejsou, je to jejich chyba.
Kdo je Urbášek? V tomto případě oficiální zástupce ČHS. Jak dále je svaz zainteresován? Kdo platí závodníkům licence, zajišťuje servis, tréninková centra a podobně?
A s těmi rodiči se zatraceně mýlíš. Ne všichni rodiče jsou z lezeckých rodin a/nebo mají zkušenosti s vrcholovým sportem a tréninkem. V tomto jsou odkázáni na to, co jm kdo řekne. A jelikož děti jezdí na oficální ČHS soustředění a trénují je oficiální trenéři ČHS, co pak těm rodičům zbývá, když jim tito lidé říkají, jak to dětem jde a jaké mají naděje? A když se pak na webu ČHS o totálním propadáku, za který by měl být někdo potrestán, dočtou, že to bylo velmi nadějné pro budoucí vývoj, co mají dělat?
Deti sportuji, jsou v parte kamaradu, na zavodech se trochu otrkaji ve svete, procvici anglictinu, seznami se se zavodniky z jinych zemi a v 18, nejpozdeji 20 letech toho nechaji a daji prednost skole a nejakemu rozumnemu zivotnimu uplatneni...
Jako rodic bych za takove preklenuti pubertalnich telecich let par desitek tisic rocne klidne platil :)
Jako dětský kroužek super. Proč ne. Přesně toto dělají třeba Green Tree Monkeys, jezdí po ČR i ven, setkávají se s jinými dětmi i ze zahraničí... Palec nahoru. Ale jestli sis nevšiml, tady se bavíme o české repre, ne o dětském lezeckém kroužku.
Bavime se o roli rodicu a pokud ceska repre nabizi smysluplne aktivity pro jejich deti, tak jich radi vyuzivaji. (ze podobne aktivity nabizeji i nektere oddily je jenom dobre)
Zaroven se domnivam ze zajmem vetsiny rodicu reprezentujicich deti neni vychovani vrcholoveho sportovce usilujiciho o medaile ze svetovych poharu (i kdyz by si to mozna mnozi fanousci prali :).
Dovolím si malý psychologický vhled, nepatrně obhajující "nesoudné" rodiče, resp. spíše částečně vysvětlující jejich přístup: Bohužel v lezení i jiných sportech je celkem obvyklé, že dítko už od svých začátků v jakémkoli sportovním kroužku je trenérem velmi často a dlouhodobě tlačeno do závodění, jakože to k tomu (i kroužkovému) lezení patří. Chápu rodiče, který v průběhu let prostě nepostřehne, že teď už půjde o fakt Velký závodění, evropáky, cesty, do kterých borec/borka "excelující" v rámci ČR na 4. místě a právě v potu a krvi vybojoval/a svátost repre statusu ani nenastoupí. Kdo nezažil, asi nepochopí. Já zažil. No a jak to končí vidíme.
Jasně, ale borec nahoře se rozhořčil, kdo ho odškodní. Tys to popsal pěkně, ani ses nenadál a díte ti jede na svěťák, tam skončí například sedmdesáté a je nutné se podívat pravdě do očí.
Mám na to (já čas a finance, dítě talent a touhu hodiny dřít) abych dítě posílal do světového poháru? Pokud ano, nebrečím a dělám to pro dítě. Seženu si tréněra, postavím si v garáži bouldrovku.... Pokud ne, tak příště na svěťák nepojede. Tak to prostě je
Také moc hezká a pravdivá odpověď. Každý, kdo chce u nás něco v lezení dokázat, musí se spolehnout na sebe, na rodiče, případně na sponzory. Tady už soudruzi z ČHS nemusí ani číst mezi řádky. Stačí číst normální text, to už by mohlo jít i jim. Všiml si někdo, že vítěz měl na sobě na vyhlášení mikinu oblepenou logy sponzorů, ale Adam měl triko ČHS? Se stejným problémem se potýká ve svém oboru i Ledecká. Nechápu (nebo možná nechci chápat) proč se to u nás nedaří a jinde to jde.
Tak těch sportovců, kterým české svazy hází klacky pod nohy a chce parazitovat na jejich úspěchu je pěkná řádka, v lezení Lucka Hrozová, v lyžování Ledecká, v bruslení Erbanová.....
Rodičé, kteří jsou ochotni platit za dětské kroužky desítky tisíc korun ročně, dají děti v lepším případě na golf, jezdectví, možná na tenis. V horším případě rezignují na sport a peníze jdou rovnou na přípravu pro úspěšnou obchodní kariéru. Pochybuji, že je pošlou do prostředí, kde je hlavním cílem flákat se na skalách a peníze na to sosat, kde se dá. Rodiče, kteří chtějí dopřát dětem svobodu, pobyt v přírodě, zdravý fyzický rozvoj a dají je na lezení si navíc musí připravit prachy na psychologa, protože se jejich děti, pokud jim lezení pújde, brzy tady na lezci dočtou, že jejich rodiče jsou "hold" neschopný nesoudný hovada a když dětičky povyrostou, tak je čeká pokaždé jen velmi nechutná kritika a pochvalu zaslechnou možná, když budou první na světě. Ale běda, když se jen o stupínek zhorší viz. Adamov druhé místo. Druhej z celého světa to je super. A tady na lezci se napíše škoda, mohlo to být lepší. A sportovní lezci ještě navíc pod soustavnou kritikou skalkařů. O podpoře svazu ani nemluvě. A teď mi, prosím, napište, jak chcete v tomto prostředí vybudovat dostatečnou základnu, ze které budou vycházet ty hvězdy.
"Rodičé, kteří jsou ochotni platit za dětské kroužky desítky tisíc korun ročně, dají děti v lepším případě na golf, jezdectví, možná na tenis." Časová náročnost - pro děti i rodiče - uvedených sportů (berme cca 8-12ti leté budoucí vrcholové dítko) je v porovnání s lezením je nesrovnatelně vyšší.
Ostatní o čem píšeš, ti rodiče nevědí. A většina z nich se to ani nikdy nedoví - tohle standardně prosakuje až má dítko aspoň trošku nakročeno do repre a k tomu je rodič navíc zvídavý.
K té základně: Možná už jsme to tu už někdy dříve rozebírali, ale tak to zde v CZ/SK podmínkách (je to obdobné i v dalších zemích, naše teď zmiňuji hlavně proto, že většinu tech individuálně úspěšných známe jménem) prostě je zvykem. Svazy sice existují, ale spíše organizují, přerozdělují, atd atd atd. Pokud chceš mít dítko (ano, ty jako rodič) na světové špici, musí do toho nejpozději od jeho 10-ti let naplno šlápnout a finančně i organizačně táhnout hlavně ty jakože rodina a časem třeba i sponzoři, které si sami dohodnete. Osobně jsem 100%-tním zastáncem individuálních přístupů, asi je to tím že mám minulost i kontakty nejsilněji v alpském lyžování a tenisu. To že v CZ jsou instituce jako Olymp atd, prostřednicvím kterých se sportovci, i velmi mladí, stávají něčím jako "státními zaměstnanci" a tím financují přípravu a repre závody, je třeba pro mne už za hranou. Ale rozumím státu, že aspoň takovouto "základnu", do které si naorganizuje ty už individuálně vypiplané/úspěšné, je pro něj (a v drtivé většině v téhle životní fázi i pro ty sportovce) dobré mít (pod kontrolou), podporovat a udržovat ji.
Semtame, díky za odpověď. Řeší první polovinu problému tj. finance a to z individuálního hlediska. Ale neřeší tu druhou psycholgickou stránku věci. Proč posílat dítě do prostředí, které je primárně naladěno proti závodníkům. A otázka byla, jak v tomto prostředí vybudovat základnu, ze které bude možné vysbírat talenty. Obecně. (Teda subjektivně musím přiznat, že primárně to byla nasraná reakce na ty všechny nenávistné zbytečné komenty.) Ale tvoje odpověď na druhou polovinu problému mne zajímá.
"Proč posílat dítě do prostředí, které je primárně naladěno proti závodníkům." Rodiče to nevědí, proto tam (do repre pod taktovkou Svazu) ty děti posílají. Dalo by se říci "v dobré víře". Je to prostě o zkušenostech, které bohužel rodiče obvykle v dané situaci získají 1-3 za život toho dítěte, tedy 33-100% pokusů (minimálně ten první vždy) je prostě šlápnutím do hovna vlastní, myslím že pochopitelnou, neznalostí.
Jak tímto stylem vybudovat základnu aby země nepřišla o talenty? To je jednoduché - nelze. Lze se tvářit, že se snažíš, ale špičkové světové CZ sportovní výsledky (v individuálních sportech, i některých kolektivnějších) jsou historicky založeny na individuálních, rodinných klanech. Cestou je hledání talentů pro konkrétní sporty mezi dětmi už odmalička a s cílem z nich vyždímat světové medaile i za cenu 99% fyzického odpadu a zničených zdraví, tomu já říkám "čínský model", který neuznávám. Prostě dle mého není nutno žádnou základnu "uměle" budovat. Tvářit se že to děláš a sosat na to státní, rodinné a sponzorské peníze je samozřejmě špatné, ale lidi to berou tak proč to nedělat, žejo. Trh to chce, trh to dostane - a (z pohledu Svazu) prodělat nelze. A až to chlapečkovi/holčičce půjde, bude na špici v půlce puberty, bude na sobě vlastní hlavou opravdu chtít dál makat, nabídnem mu spolupráci.
Opět děkuji za odpověď. Kdybych byl z ČHS nebo majitel komerčně úspěšného klubu, tak si mnu ruce. Ale já se právě ptám za rodiče. Rodiče o této situaci bohužel ví. Jak se postavit k tomu, když dítě to lezení vážně baví, ale rodič vidí do jakého světa se řítí.
OK, predpokladejme tedy, ze rodic (uz) vi, jak to v CZ repre chodi, a k tomu tusi ze na mezinarodnich zavodech ditko nema sanci cokoli vylezt a vi to vsechno treba jeste driv, nez jeho ditko do repre dostane (nebo tam smeruje). Zalezi pak samozrejme na mentalni vyspelosti, soudnosti, motivace atd ditete i rodicu. Proste schopnost racionalne zvazit pro a proti. Samozrejme, jako ve vetsine zivotnich situaci, nejsou jen dve moznosti Ber nebo Nech byt, je take mozno individualne vyjednavat, se Svazem i jinymi zucastnenymi subjekty vc. sponzoru, treneru, fyzioterapeutu, psychologu atd atd.
To je jasný fakt, ale nemyslím že má smysl nad tím nějak plakat. Klacky pod nohy, můžeme-li to tak nazvat, úmyslné i neúmyslné, nejsou v pořádku. Ale jde o sport, o schopnost vyrovnat se s nepředvídaným, nelogickým, s překážkami obecně, a na světové špici není nikdo, koho by to všechno kolem stále jen bavilo. Mistrem světa v čemkoli je pro mně ten, kdo tohle všechno překoná. Hmmm, to je blbý slovo, tisíckrát víc energie času, peněz, mentálních kapacit atd samozřejmě stojí příprava na vlastní sport, to je jasný. Nemám přesný náhled do fungování svazů FRA, SLO, AUT, JPN, KOR atd, ale myslím že to bude všude hodně podobné, pochybuji že by v tomhle někde fungovali nějakým úplně jiným systémem. Za mě musí sport dítě bavit. Není-li vůle překonávat systémové překážky, jsem jednozančně zastáncem cesty vy..at se na (kterýkoli sportovní) Svaz, na repre, na ambice být nejlepší na světě (neb na to být nejlepší na světě stejně nemáš, když tě tohle demotivuje/zastaví) a zůstat u sportu na hobby (mentálně) úrovni. Tělo nezapomíná, a těch cca 5 let vrcholového tréninku s postupným tlumením kolem 15-18. roku (čas rozhodnutí nepokračovat) je ideálním vkladem na celý život, s minimálním rizikem trvalých poškození a vysokou pravděpodobností že ti sport ve smyslu Pohyb už nikdy nebude cizí.
Jo, to je super názor. A navíc pokud se věnuješ venkovnímu lezení na vrcholové úrovni, tak sice nevyhráváš žádné peníze, ale zato ti mohou chlapci z ČHS tak maximálně políbit místo, kde končí záda.
Geniální názor. Znovu děkuji za odpověď. Doufám, že zavře huby i těm kecálistům, kteří tady kritizují každé dětské závody. Pak si každé dítě může užívat lezení a závody a radovat se svobodně z výher a nepotáhne si do dospělosti trauma z toho, že když vyhraješ, začne na tebe hned každý házet bahno.
Tato debata byla čistě teoretická. Nechci uvádět jména konkrétních dětí. A nepatří to sem. Ale v případě, že tě to zajímá hledej u debat pod dětskými závody. V mnoha debatách najdeš, že naši nejlepší jsou vyžírači cen a na lokálních závodech je nikdo nechce. No a i v této debatě zaznělo, že nemají jezdit reprezentovat, protože tam nebudou na bedně. Mně to prostě připadá hnusný. Co maj ty děti dělat? Jsou dobrý, u nás nejpší, dřou, jak nejlépe umí, v těch podmínkách jaké mají. Proč ten odpor? Proč ta zášť?
Jenže to je právě ten systémový problém, kde se projevuje špatnost současného systému. Ty lokální závody mají být v režii oddílů a stěn a ti nelepší tam opravdu jezdit nemusí. Závody pro ty nejlepší má pořádat ČHS a nemají tam jezdit bačkůrkáři. Ale když ČHS jako nejvyšší soutěž pořádá závody pro začínající a amatérské lezce, co mají ty dobré děti dělat? Znechucení začíná už zde.
Ale asi se shodneme, že za to nemohou ty děti, tak je fakt důležité nenadávat jim nebo na jejich lezení. Nenadávat rodičům. Jediné, co pomůže, je vymyslet nový systém a pak jej prosadit.
Trochu problém ale je, že tento systém podporují právě rodiče těch méně schopných. To je základ. Je potřeba si uvědomit, že pokud by tu byl systém nastaven na výkon, naprostá většina mládeže by se ven nepodívala. Takže současné vedení je podporováno těmi průměrnými (mnoho rodičů neschopných leze do zadku lidem z komise až nechutně) a ti dobří jsou tím natolik znechuceni, že toho raději nechají. Ne každý má na vztahy, co v mládežnickém lezení mezi rodiči, trenéry a komisí panují, žaludek. Takže to je druhá část celého problému. Když bys z někoho blil a myslíte si o sobě jen to nejhorší, těžko budou výjezdy nebo soustředění probíhat v klidném duchu. Třeba Eliška Vlčková by mohla vyprávět. Zkus se někdy dobrat toho, proč s obtížností skončila.
Tato debata byla čistě teoretická. Nechci uvádět jména konkrétních dětí. A nepatří to sem. Ale v případě, že tě to zajímá hledej u debat pod dětskými závody. V mnoha debatách najdeš, že naši nejlepší jsou vyžírači cen a na lokálních závodech je nikdo nechce. No a i v této debatě zaznělo, že nemají jezdit reprezentovat, protože tam nebudou na bedně. Mně to prostě připadá hnusný. Co maj ty děti dělat? Jsou dobrý, u nás nejpší, dřou, jak nejlépe umí, v těch podmínkách jaké mají. Proč ten odpor? Proč ta zášť?
Talentů bývalo dost, i teď jich pár je. Řešilo se to nedávno - talentované děti končí, protože v tom nevidí budoucnost. U se dá nějak doklepat, ale pak už ne. Ačkoliv to ČHS vždy svádí na pubertu a jiné zájmy, není to tak, talentovaná děcka velmi často končí proto, že s věkem přichází potřeba nejen lézt, ale i trénovat, a když rodiče a ty děti vidí, jak to tu vypadá, raději skončí, než by si dělali ostudu. Pár hroších kůží jezdí, ale i to je právě třeba jeden z problémů. Opravdu někdo chce makat a věnovat se tomu naplno a pak být v jednom týmu s Kotrbovou a Bílkovou a nechat se prudit od Bintera a Urbáška? Se nediv, že ti dobří raději odchází.
Tak hluboko do problematiky jsem se jestě nedostal. A překvapuje mne, že musí lézt do zadku rodiče ČHS. Já myslel, že je to téměř obraceně. Rodiče a externí trenéři vypiplají lezce a ČHS jej pak vyšle na závody. To jsem myslel, že je hlavní problém.
Ale ČHS je tam nevysílá. To je právě ten zásadní omyl. ČHS je úplně jedno, zda tam někdo dobrý pojede, nebo ne. Ty musíš pokorně přijít a prosit, zda by ti to ČHS umožnilo. Podepsat repre smlouvu, nechat se otestovat, účastnit se nominačních závodů... A nakonec tam své dítko pošleš a stejně ho musíš svěřit Binterovi nebo někomu jinému jako doprovodu. A dobré vztahy s ČHS? Pokud si své dítko vypipláš sám do nějaké vyšší úrovně, znamená to, že jednak se vyznáš v probematice a pak vidíš, jak špatně to ČHS dělá, a jednak zřejmě budete objíždět řadu zahraničních závodů a poznáte, jak kvalitní a dobře zorganizované to mají jinde. A buď to budeš mlčet a chválit, jak to ČHS dělá dobře, nebo občas projevíš svůj názor a najednou atmosféra zhoustne, sem tam se objeví klacek... Na otrávení to stačí.
Na to je velmi jednoduchý recept - zamyšlení se nad sebou a trocha sebekritiky. Ano, máš naprostou pravdu. Ale proč tomu tak je? Protože jako repre jezdí ven nepřipravené děti a mládež, která se u nás vydává za hvězdy, ale venku totálně pohoří. Se podívej sám, třeba teď byly nějaké boulder závody v Teplicích. Lezci tam vše topovali, jsou div ne za supermany. A pak vyjedou ven a dají jedinou zónu nebo vyhoří na lehkých boulderech. Kde to jsme? Takže proto je to takto, repre už dávno není repre, ale fraška, a členové, od lezců až po trenéry, působí jako trapní kašpárci. A že jsou děcka označována hanlivě? Ano, jsou. Když nemají dostatek seberefexe a jezdí tam nenatrénovaní neschopáci s nadváhou, kde tam chceš jakou úctu? Nikdo by neřekl ani slova, kdyby v repre byli dva tři lidé a vraceli se domů s průměrem. Ale my tam máme celé hejno podprůměrných bez sebereflexe a zpětné vazby.
Vezmu to od konce. Mezi lezoucími dětmi moc tlusťochů nenajdeš. Pravděpodobně máš zkreslenou optiku. Jdi si stoupnout před bránu Disneylandu nebo, ať to máš blíž, před nějakou naši základku (nenabízet bonbóny!) a uvidíš ten katastrofální stav obezity nastupující generace. Právě proto, mne těší, když děti dělají alespoň něco, cokoliv, třeba lezou. Závody v Teplicích byly postavený naprosto geniálně. Byly tam lehké topy, právě pro ty děti, které si jdou zalézt jen tak na pohodu (je to jedna z těch lepších zábav, které dnešní svět dětem nabízí), ale všechny topy dal málokdo a myslím, že si to užili i ti nejlepší. Nebyla to kvalifikace do reprezentace, která by asi měla dle tvého názoru vytvořit na dopadiští hromadu vystresovaných uzlíčků a vypíchnout ty dva tři hrdiny, které by jsi byl ochoten poslat do reprezentace. A o tom, že by jezdila reprezentovat nějaká megabanda neschopných baculáčů tedy nevím, přiznávám, že v tomto směru mi mohou chybět informace. A k prvnímu bodu; s konstruktivní sebekritikou nemám problém, většinou člověka posune dopředu. Jen mi z tvého příspěvku není jasné, kterým směrem ji mám zaměřit tentokrát. Ale přiznávám, že vždy může jít o nepochpení psaného textu.
Hustý...ty ses teda rozjel...snad se ti podařilo aspoň trochu tý žluči vypustit. Tvůj popis repre je fakt těžkej kalibr. Možná až moc. Nikdo je pokud vim nikdy neheroizoval, a taky jsem nikde nečet, že by třeba ME mládeže v bouldrech někdo, včetně závodníků, označil za úspěch. Ale když mluvíš třeba o béčkách, možná by nebylo vod věci se podívat, jestli ať kluci tak holky v sezoně třeba párkrát nebyli ve finále. Kritika trenérů a tréninkovejch podmínek asi není od věci, ale označovat repre za hejno neschopnejch podprůměrnejch s nadváhou mi teda připadá trochu mimo...
Že jsi něco nečetl ještě neznamená, že to neexistuje, pouze to dokládá, jak málo se v problematice orientuješ. K ME napsala Lipenská:
"Mistrovství Evropy mládeže v boulderingu bylo našimi reprezentanty slušně obsazeno a i když se nám bohužel nepodařila žádná medailová umístění, tak jejich výkon je velice slušným příslibem do budoucích sezón."
Je to na stránách ČHS jako oficiální report ze závodů. Na webu IFSC se pak podívej, co přelezli, na jakých boulderech vyhořeli a nezapomeň se podívat do propozic IFSC k závodům, kde je poměrně jasně obtížnost jednotlivých boulderů definována.
S nadváhou tvoji výtku uznávám, už to není tak hrozné, jako to bývalo. Přesto ale (a teď úmyslně nepíše rozdělení mládež/dospělí), tak repre závodníky s kily navíc a nedostatečnou silou najdeš.
A ještě k té mládeži - nechápu, na co si tu kdo stěžuje z hlediska podmínek, Lipenská naprosto jasně píše, že repre tým má podmínky výborné. Opět cituji "Děkujeme také firmě Rock Point, která po celý rok podporovala mládežnickou reprezentaci a vytváří nám výborné podmínky pro náš tým."
Takže kde je problém? Tým má výborné podmínky a přesto leze příšerně?
Tak se mi zdá, že jsou to takový obecný kecy, úlitba sponzorovi...musí se mu poděkovat. A co píše Lipenská? Pokud vím, vedla jedno soustředění, tak je otázka jakou to má vypovídací hodnotu...
Jedno s druhým - tedy na webu ČHS je report z ME, kde je jedna část s nulovou vypovídací hodnotou, protože ho psala Lipenská, a druhou část tvoří úlitba sponzorovi? Ok, to vidíme my. Ale co když se tam podívá někdo neznalý z venčí, nebo začínající rodič/závodník?
No no no, jak malej Jarda. Proč by měl Svaz (nebo rodiče, o kterých se tu občas píše) naslouchat diskusím na lezci, když tu místní "odborníci" dávají do přímé souvislosti Výborné podmínky od sponzora (což mohou být jen a pouze peníze) s umístěním závodníků? A, nedá mi to: Tupane.
Nauč se číst. Oni nepíší, že mají výborné podmínky od sponzora, ale píší, že sponozr vytváří výborné podmínky pro tým. To jsou dvě odlišné věci. Absolutně. Pokud máš výborné podmínky od sponzora, může to znamenat třeba neexkluzivitu, že si můžeš najít druhého se stejným zaměřením, nebo absenci podmínek, tedy že plnění dostaneš i bez umístění a podobně. Kdežto pokud ti někdo vytváří výborné podmínky, znamená to, že máš kde kvalitně trénovat, že máš na cestování, že máš na kvalitní trenéry a fyzio.... No jo no, to se to pak rodiči a závodníky manipuluje, když nerozumí psanému textu a zaměňují různé pojmy podle toho, jak se jim to hodí. Ostatně není se čemu divit, zrovna před pár dny byl zveřejněn článek, že polovina studentů není schopná nerozlišit zprávu od reklamy :-(
Tak trvat si můžeš na čem chceš, stejně tak si můžeš co chceš myslet. Ale na webu ČHS je text jasný - trenérka, co byla se závodník na ME, napsala, že sponzor vytváří výborné podmínky pro tým. Mě z toho plyne, že tým tedy má podmínky výborné. Nebo to chceš snad překroutit tak, že sponzor vytváří týmu výborné podmínky, ale tým je má nedostatečné? Nebo jak to chápat? Tak vytváří jim ten sponzor výborné podmínky, nebo nevytváří?
kurnik už s tebou! Týpek o pár postů vejš psal, ne doslova, ale je to z jeho věty jasné, že Výborné podmínky pro tým automaticky znamenají výkony, což je hovadina. howgh.
Jo, to chápu. Ale pokud má tým výborné podmínky a přesto podává podprůměrné výkony, je přeci k věci zjistit proč. Nebo ne?
Máme tu situaci, kdy buď zástupce ČHS otevřeně a veřejně lže, protože tým výborné podmínky nemá, nebo ten zástupce ČHS mluví pravdu, tým výborné podmínky má, ale pak je tedy chyba buď v neschopných členech, kteří podmínky neumí využít, nebo v neschopných trenérech, kteří, ačkoliv má tým dobré podmínky, to prostě na té vrcholové úrovni už neumí.
To je každému fakt jedno, že ti, co pracují s našimi dětmi a mládeží, buď lžou, nebo jsou neschopní????
Tak zalezi, jakou mas definici slova "venuje se boulderingu". U mnohych to jiste zahrnuje i to, ze dlouhodobe plati vyjezd nejenem zavodnikum na ruzne mezinarodni udalosti, plati ruzne testovani, ma seftrenera apod.
Spíše je zajímavé sledovat, jak daleko jsou odskočení ti nejlepší. Jestli třeba kvalda A má první všech 5 topů, druhá tři topy a třetí dva a zbytek pak už jen 1 a od 13. místa 0, ukazuje to, že ti nejlepší se pohybují někde jinde... Jinak těžké to bylo, ale bylo to přelezitelné, a špičku to rozřadilo dokonale. Jak bys chtěl rozřadit prvních 6-8 a určit finalisty, když pokud by to bylo lehčí, měl bys tam samé topy? To máš jak na českých závodech - buď to nastavíš pro dvě tři nejlepší holky a zbytek do toho ani nenastoupí, nebo to uděláš pro víc lezců, ale špička si nezaleze, protože to má jak rozlezovku. Takže bouldery byly těžké, hodně těžké, ale spíše většina lezců zaspala dobu a nemá natrénováno, protože to přelézt šlo, boulder bez přelezu nebyl, a výsledek 5T5z byl objevil také. Takže zbytek musí začít něco dělat, aby se špičkou udržel krok, lehčí bouldery cesta nejsou.
Tož pro stavěče je vždy OK, když 1. každá cesta má top, 2. aspoň jedna z cest má jen jeden top, případně totéž v zónách, no a dále už je to jen o tom, jak se to jako celek rozhodnou (a trefí) přizpůsobit "zbytku pole"
Obecně: Ona ta kvalifikace v rozdílných cestách pro závodníky, kteří se v semi setkají v jedné/shodné cestě, mi přijde jako nešťastné řešení. V bouldru i leadu. Nerozumím tomu, proč je to takto řešeno. Stavěči se vyřádí, ale obtížnost cest, případně styl, je jiný, a může/nemusí kolidovat s cestami pro semi/finále. Ještěže je mezi kvali a semi ten cca den, tak se to může v tělech postupujících aspoň jakžtakž vyrovnat. No a počítání kvali na skupiny, to na objektivitě semi/finálových skupin a tedy i celkových výsledků také nepřidá...
Pominu-li, že si pisatel možná spletl diskuzi (neboť toto je diskuze k Mistrovství světa dospělých a pisatellova spojistos MS dospělých k ME mládeže v boulderingu je dosti kostrbatá: "Co také čekat po výkonech, které předvedla naše mládež."), bije do očí jeden zjevný fakt - pisatel označil ME mládeže v boulderingu za katastrofu, ale dá-li si člověk tu práci a na výsledky mrkne, zjistí, že zdaleka ne všechny výsledky byly špatné, že se tam našly i výsledky průměrné a některé i dost dobré, byť ne vyloženě vynikající.
No a pod tímto zavádějícím názorem se rozhoří živá, místy asi pěkná, místy zcela iracionální diskuze...
Jinak za mě odpověď na otázku: "Je normální, aby na takovéto závody jezdili závodníci, co nedají oni bouldery klasifikované jako lehké?" zní proč ne? Kdo určuje, co je normální a co ne? Ono je to někdo psáno? V Bibli například? Jo, je to normální.
A ten "záměr" v nadpise, to je vtip? Jako že by záměrně ČHS dosahoval "kastatrofálních" výsledků? To si snad nemůže nikdo myslet...to autorovi trochu ujelo.
Neujelo. ČHS dlouhodobě propgauje, že bouldering není pro děti a mládež vhodný, že ničí zdraví. Ještě nedávno ani neměl U boulder závody. Tak třeba trenéři nejsou neschopní, jen děti nenechávají trénovat naplno a šetří je až do dospělých. Proto tedy dotaz, zda to náhodou nebyl úmysl takto slabé výkony. Třeba je to dlouhodbá strategie, děcka se šetří, oťukávají situaci, seznamují se s velkými závody a pak v dospělých zazáří a všem to natřou.
Nevím, jesli to ČHS dělá dobře, nebo ne. Kritika podle mě smysl může mít, ale postavená na realitě - ono je tam ale dost podivností...
"A pokud k tomu Lipenská připíše na web ČHS "...tak jejich výkon je velice slušným příslibem do budoucích sezón.", tak už není co dodat.
Možná by mohla Lipenská ještě vysvětlit, co myslí tím příslibem do budoucna, když naše repre vyhořela na lehkých a středních věcech. Těmi přísliby myslí všeho všudy jednu zónu, které naše repre dosáhla?"
- ne, repre nedosáhla všeho všudy jednu zónu, bylo by dobré se do těch výsledků nejprve podívat a pak teprve psát. Možná tím H. Lipenská myslela nějaké topy ;) a taky neříkala, že to bylo super, nebo že byly všechny výsledky nadějné.
"A když se pak na webu ČHS o totálním propadáku, za který by měl být někdo potrestán, dočtou, že to bylo velmi nadějné pro budoucí vývoj, co mají dělat?"
- ne všechny byly propadák, některé ano. Nevidím důvod, proč někoho trest za 11., 13., 18., 22., 24. místo... Jinak řečnická otázka jako "co mají dělat" podle mě nikoho nespasí.
"Protože jako repre jezdí ven nepřipravené děti a mládež, která se u nás vydává za hvězdy, ale venku totálně pohoří. Se podívej sám, třeba teď byly nějaké boulder závody v Teplicích. Lezci tam vše topovali, jsou div ne za supermany."
- nikde je nikdo nevydával za hvězdy. Venku zdaleka ne všichni pohořeli. Na závodech v Teplicích rozhodně téměř vše netopovali. Možná by bylo dobré do těch výsledků nejdřív mrknout.
Asi by se dalo pokračovat. Je to těžký, když někdo místo věty "slušeného příslibu do budoucích sezón" vidí větu "všichni jsou to supermani a hvězdy".
Možná by příště stačilo napsat něco jako: na ME mládeže v boulderingu byly lepší i horší výsledky, je ale jasné, že to není ideální všichni mlaďoši musí makat, protože špička je dál.
Teď jsi smíchal dvě repre. Naše repre v dospělých v ženách v boulderech dosáhla pouze jedné zóny. Repre dětí, o které tu byla řeč, dosáhla topů, ovšem třeba holky v B nepřelezly ani jeden těžký boulder, jiné skupiny tam mají nepřelezení i střední bouldery. To je fakt z výsledků. Na webu IFSC najde systém stavění a hodnocení, ve výsledkých v detailech pak vidíš, které bouldry kdo přelezl.
Propadák - je to propadák. Nebyl by, kdyby k těm špatným výsledkům byly i dobré. A špatně zalezly všichni. Jak je možné, že komplet celá repre vyhoří na středních boulderech? Buď na to závodníci nemají a nebo nebyli připraveni. Oboje je problém trenéra a vedoucího repre.
S těmi topy jsi opět smíchal dvě repre.
A co se týká příslibu, byl by to příslib, kdyby dobře zalezly holky, co byly ve skupině nejmladší. Ale být ve skupině nejstarší a nechat se přelézt o rok mladšími závodníky? Kde tam je příslib čehokoliv?
Dvě repre jsem nesmíchal ani v jednom případ. To jsou citace, proto jsou tam úvozovky. Cituji toho, kdo napsal komentář "trenérské selhání, nebo záměr". Z toho vyplývá, že ty dvě repre "smíchal" ten, kdo to napsal, což jsi tedy asi ty. Skočil sis sám na svůj lep...slova Heleny Lipenské o příslibu do budoucnosti byla přece komentář k ME mládeže v boulderingu, ale ty jsi napsal, že těmi slovy okomentovala jednu zónu - a teď tvrdíš, že jsi tou jednou zónou myslel jednu zónu holek na MS dospělých. To nemá logiku, co?
V tom dalším jsi opět smíchal dvě reprezentace ty, si to po sobě aspoň přečti, ať nejsi za zbytečně velkýho... Píšeš o nepřipravených dětech a mládeži, co V Teplicích vše topovali a jsou u nás za supermany. Z toho logicky plyne, že tvoje slova patřila repre mládeže, ne dospělých. Pro jistotu ti to ocituji ještě jednou, aby ses nad tím mohl zamyslet: "Protože jako repre jezdí ven nepřipravené děti a mládež, která se u nás vydává za hvězdy, ale venku totálně pohoří. Se podívej sám, třeba teď byly nějaké boulder závody v Teplicích. Lezci tam vše topovali, jsou div ne za supermany." Nikde není napsáno, že jsi najednou přepnul z psaní o mládežnické repre (o které celou dobu píšeš) na dospělou repre, tak se nepokoušej věšet bulíky na nos ani mě, ani sobě. Ty by sis fakt nějak omluvil všecko, co...
Možná neumíš psát, nebo je to pokrytectví...nebo fake nevim.
P.S. 11. nebo 13. místo určitě nejsou špatný výsledek.
Asi neumím psát. Přišlo mi, že jsem jednotlivé repre odděloval dostatečně, případně že je to zřejmé z výsledků.
A k těm místům a výsledkům - tohle je přesně ta systémová chyba, která je jedním z důvodů současného stavu. Proč to hodnotíš podle umístění? To má nulovou vypovídací hodnotu. Koukni se na to jinak. Píšeš o 11. a 13. místě, tedy Holky B. V kvalifikaci se lezlo 8 boulderů. 3 lehké, 2 střední a 3 těžké. Všechny bouldery byly lezitelné, byly tam závodnice, které měly všech 8 boulderů. 11. byla Smetanová, 13. Janošová, měly přelezno stejně, jen se liší počtem pokusů. A obě přelezly oba střední bouldery, z lehkých přelezly pouze dva, třetí lehký nedaly, byla jen zóna. Z těžkých boulderů nedaly obě ani tu zónu. Smetanové, která byla 11., je 15, holky, co topovaly vše a vyhrály, byly o rok mladší, je jim 14. 22. Bulenová, 15 let, přelezla pouze dva lehké bouldery a na třetí pokus jeden střední, stejný jako obě holky výše, ovšem podle počtu přelezů byl spíše lehčí. Nic víc. Kde v těchto souvislostech máš ty dobré výkony a naděje do budoucna?
No asi se nezamerovat na nějaké topy a zóny ale být 11 z 60 v Evropě už je příslib, ne? U mládeže je to vždy nevyzpitatelne, tohle mohl napsat jen rodič, které jeho dítě tam nebylo.
Ne, příslib to není. A pořadí není důležité. Tedy pokud nepřemýšlím stylem, že stačí nebýt poslední. Ano, uvedená pořadí by byla fajn, kdyby ta první patnáctka byla vyrovnaní a rozhodovaly maličkosti. Ale tak to bohužel není. Odskok je tam obrovský a jestliže mezi 11. a 20. místem rozhoduje pouze počet pokusů, kdežto směrem na druhou stranu je dvojnásobný počet topů... nestačí se jen podívat na výsledek, je potřeba výsledek také přiměřeným způsobem interpretovat, což se bohužel mnohým nehodí, protože jak sám píšeš, 11. ze 49 vypadá opravdu dobře. Jenže ten průběh výkonu není lineární :-(
Jak jsi v tomto oddělil mládežnickou a dospělou reprezentaci?: "Možná by mohla Lipenská ještě vysvětlit, co myslí tím příslibem do budoucna, když naše repre vyhořela na lehkých a středních věcech. Těmi přísliby myslí všeho všudy jednu zónu, které naše repre dosáhla?" Zvlášť ta poslední věta, ze které vyplývá, že H. Lipenská podle tebe komentovala výkon dosplěých žen na probíhajícím MS (což jako dobře víš není pravda, slova patřila komentáři k ME juniorů). Překrucuješ si to, jak se ti hodí.
A jak jsi oddělil v tomto?: "Protože jako repre jezdí ven nepřipravené děti a mládež, která se u nás vydává za hvězdy, ale venku totálně pohoří. Se podívej sám, třeba teď byly nějaké boulder závody v Teplicích. Lezci tam vše topovali, jsou div ne za supermany." Nijak.
Kámo nebuď pokrytec, smíchal sis to, jak se ti to hodilo, nic jsi neodděloval, prostě jsi napsal blbiny, který ti ruka na papír přinesla, hlavně, aby to vypadalo co nejhůř. A teď ti ani nevadí lhát.
Zkus diskuzi chápat komplexně. Tebu vytržené z kontextu to samozřejmě zavádějící může být, pokud se někdo v lezení v ČR nevyzná, ale pokud je to zařazeno v souvislostech, tedy celý strom, je to oddělno dostatečně, třeba už jen tím, v jakém vlákně to je a na co to reaguje.
Jasně, obecné, nicneříkající fráze "zkus chápat diskuzi komplexně"... :))) ty vyřeší vždycky všechno. Ono napsat konkrétně "tohle má souvislost s tímhle" by totiž nešlo, když tam ta souvislost není ;) Vlastně vždyť jsi řekl, že je to tím, že neumíš psát - tak když to neumíš napsat, tak se to pak nedá pochopit. Hlava neví, co dělá ruka...
Každopádně jsem nic z kontextu nevytrhl. A stejně by tvoje argumentace řazením ve vlákně, souvislostech atd. nemohla fungovat, protože část z toho, co jsem citoval, je z prvního příspěvku ve vlákně. Takže řazení ve vlákně, kontext atd. je zcela irelevantní.
Jak to popsal DX níže. Jen se snažíš o rozklad diskuze a odvedení pozornosti od důležité podstaty k hádání se o něčem, co s tím nesouvisí. Pokud to naschvál neděláš, je mi tě líto, ale napsal jsem to jasně a zřetelně, za tvoji neschopnost se vyznat v čemkoliv složitějším, než holé věty a přímočará vyjádření, nemohu. A je mi to i jedno, cílem této diskuze není doplňovat základní vzělání.
No jo, pak se máš v něčem vyznat, když nejsi schopen pochopit ani takto krátký textík. Z formulace "Jak to popsal DX níže. Jen se snažíš o rozklad diskuze..." nevyplývá, že DX napsal, že se snažíš o rozklad diskuze. Je mi líto, ale ne.
No, mě je to taky líto, ale jo. Poradím ti, jak to příště napsat, aby to bylo srozumizelné. Například takhle: "Jak to popsal DX níže. Navíc se jen snažíš o rozklad diskuze..." nebo "Jak to popsal DX níže. Dodal bych, že se jen snažíš o rozklad diskuze..."
Děkuji za radu. Určitá část populace by mi také jistě poradila používat pouze jednoduché věty a další techniky zvyšující pravděpodobnost, že text bude pochopen, respektive snižující pravděpodobnost, že pochopen nebude. Ovšem tady nejsme na prvním stupni ZŠ a toto není dětský slabikář ani čítanka, dovolím si tedy zůstat u stylu mého. Kdo bude chtít, tak pochopí, kdo ne, je jedno, jak to napíši.
Hele to neřeš, pitomcům tohodle typu bys prostě musel do každýho příspěvku shrnout úplně, ale úplně všechno co proběhlo. A běda když bys v tom shrnutí použil nějakou mikronepřesnost nebo zjednodušení, to by bylo v pi... Nejsou schopni se orientovat, o diskutovaným problému jako celku věděj prd ale neskutečně bazírujou na slůvkách. V kontextu toho, že si občas nejsou schopni vyložit normální jednoducho českou větu o třech až pěti slovech je to úsměvné.
Ono je to přesně naopak, ten druhej si neumí vyložit větu o třech až pěti slovech. Dokonce ani tu, kterou sám napíše. Jsi na tom zjevně úplně stejně. Kdybyste aspoň byli schopni pochopit, že smysl celé diskuzi dávají jednotlivá slova a to jak jsou řazena. To je ale nad vaše síly, takže vám nezbývá než psát prázdné fráze jako "zkus chápat diskuzi komplexně" :) tváří tvář v drsné realitě faktu, že jste to prostě napsali, nebo mysleli blbě...to už je ale spíš o něčem jiným ;)
Chápu, že "nespokojenci" se navzájem musí podporovat, ať je pravda jakákoliv, logiku a ani obsah diskuze ani nemusí znát na to, aby si udělali závěr, koho chtěj podpořit.
Jednak to sám proti všem není, nahoře má někdo stejný názor. Druhak ti všichni jsou dva :DDD No a za třetí (a především) - většina se může plést a menšina (klidně jedinec) může mít pravdu, takový Giordano Bruno by mohl vyprávět.
teda z blouderu se stala hrozna sracka.. tam uz nejde o nic jinyho nez skakat. O nicem, viz jak AO prelezl ten posloudne boulder a skoro tam mel 2x rest. Druha cast tam sotva prolezla, kopita.
O nicem zavody.
U bab jeste horsi, viz ten kde japonka nedosahla nohama na pred...
to se uz fakt jen skace jak u opicek a neresi se hruba sila??
V případě, že je tady touha soutěžní lezení zpopularizovat, tak nemůžou všichni hopsat, případně se plazit po úplně prázdnejch zdech. To si vychutná jen hrstka znalců.
A hlavně u síly nic není vidět. Laik nepozná, zda ten chyt bere, nebo nebere, zda lištička má 4mm nebo 3mm. Z hlediska lezce je milimetr zásadní, z hlediska diváka je nevýznamný. Když se bude laik dívat na lezení, je pro něj zajímavější gymnasticky pojatá V5, než V10 po struktuře, je zajímavější lehký dynamický skok, než silově náročný nátah z ničeho do ničeho.
Adam nic nezaspal, proto venku leze 9b+ na rozdil od hopsacich medu.
Dopadne to jak s rychlo lezenim - je to o nicem a nikam to lezeni neposune. Par roku hopsacich boulderu a venku to tem POFIKUM natre trochu namakanej lezec nadsenec.
Co je proboha zajimaveho na hopsani? Ten nejvic hnusnej boulder AO prolezl s naprosto vetsim prehledem. Aspon se tam ukazalo ze sou to kopita se spatnym tezistem. viz Schubert co to lezl jak tank..
A u zenskych fakt mi neprislo zajimave ze Japonka kratka nepovesila nohy. Zatim co slabsi souperka jenz je zirafa tam v poho dosahla. Opravdu vyrovnany a divacky vzrusujici souboj :D
To asi ano, ale koho bude zajímat lezení venku? Závodní lezení je lezení na přeližce, ber to tak. Lezení venku s tím nemá nic společného. Takže i kdyby vítězové OH lezli na skalách 7a, je to jedno, nikoho z diváků a halových sportovců nebudou nějaké výkony ze skal zajímat. Ostatně právě toto MS byla hezká ukázka. Na finále se dívala i manželka a rodina. Zhodnotili oblečení, zajímavé skoky, vykřikli "Jejda, on spadl", a podobně, ale nikoho z nich nenapadlo, co asi tak mají přelezeno venku, většina z nich ani neví, že nějaké lezení venku existuje.
shrnu to slovy klasika... Svet se v prdel obraci.
OH v pripade ze se poleze rychlost + hopsani gumidku sledovat nebudu.
Ta metla nebude mit zadnou "lezeckou" vahu. Cesty venku se pocitaji - jinak by se o AO nepsao v novinach... cas ukaze. Zda rychlo kvaska v hopsani s metlou co pohasne po OH postupne, nebo borec co dal bude drtit klasu ve skalach. Vsazim na druhy ac metla z OH bude nejakou dobu zarit, tak zeslabne. Zvlast se tomu zasmeju kdyz to bude jen prumernej lezec na hornim rebricku. Ano noviny se znej zblazni, ale ve skalach bude mit tezkou konkurenci. Spis se zasmejou az poleze TOP klasu a bude se v ni trapit :D A lezeni je venkovni, preklizka vznikla jako podpora pro venek, ne naopak.
Ano jsem jednoduchej clovek. A lezeni je taky jednoduchy. Bud ten chyt v klici udrzis nebo ne. Je dobre ze AO udelal cestu 9c s nazvem Silents. Muze tam pak po OH na to nastoupit borec s plackou na krku a ukazat jaka je to jednicka... A co vam nejvic slo...ticho..Uz to prelezl...ticho. Jakej je progres...ticho. :D Treba to na OH aspon zmeni a prejmenuji discipliny.Sprint do kopce, skakani po stene, obtiznost lezeni :) Zmenit se da vic veci. Nerozumim baletu, dal bych jen skok s vrutem do dalky, pripadne salto. Na to staci jen pruh u kluziste. Jasne zajimavejsi. Bolt a jeho traparna se 100m kde nepoznam jak rychle bezi a co vic to nekdy musi rozhodovat kamera v cili. Nuda, at beha maraton a skace prekazky. No Sebrle je v 10 boji vlastne nejlepsi ostepar. Kdo by znal nejakyho Zeleznyho, amater. Je to krajne nestastny a divim se ze tomu jeste mnozi fandite. U jinych sportu takove prasarny nedelaji, tak proc lezeni ano...
Koho zajímá nějaká Silence? Jo, kluk jeden, závodí a leze si k tomu po skalách? Proč ne, když ho to baví. Ale těch několik miliard diváků na OH to zajímat nebude. Odhaduje se, že nějaký přenos z OH Rio 2016 viděla nejméně polovina z celkové světové populace. Ty opravdu nějaké skálu zajímat nebudou. Důležité bude, co právě vidí na obrazovce. I kdyby AO udělal 10a, tak koho to tak asi bude zajímat? Pár lidí z naší komunity? Stejně neví, o čem je řeč. Postav se někde pod stěnu. Kolik lidí tam dokáže rozeznat rozdíl mezi 9a a 9b? Takže 9c od Ondry je fajn počin, ale zajímá jen pár (a to doslova) lidí. Ostatní řeknou, že je to super, ale stejně ani neví, co si pod 9c představit. A když tak koukám na to MS, tak jediný, o kom jsem slyšel ze skal, byl Megos. Jinak neznám ani jeden přelez od ani jednoho závodníka z finále. Třeba Noguci znám už několik let, ale neznám ani jednu její skálu. Nikdy mne to nezajímalo. A přitom MS/SP sleduji pravidelně. Asi se s tím budeš muset smířit, skalní lezení nikoho nezajímá. Tedy kromě malé lezecké komunity, která je naprosto nevýznamná.
A k tvém další poznámce - jméno Železný jsem zaslech, asi jsem slyšel i Špotáková, ale nikdy jsem je neviděl. Nezajímali mne. Vlastně nikdo ze specilalistů. Desetiboj ale sleduji pravidelně. A vůbec není důležité, kolik kdo hodí. Důležité je, zda hodí dál, než soupeř :-)
Máš naprostou pravdu. Jen se zamysli nad tím, kolik těchto profigaučáků je, a zda náhodou netvoří hlavní cílovou skupinu diváků OH :-) To je právě ten rozdíl mezi SP/MS a OH. Na SP/MS dnes koukají hlavně aktiví lezeci, pochybuji, že by si live přenos pustil i někdo jiný. Ale až to bude na OH, bude odběratelem úplně jiná skupina.
Asi ten desetiboj nesleduješ moc pozorně, protože tam se jednotlivé výkony přepočítávají na body a důležitý je kdo získá nejvíce bodů v součtu za všechny disciplíny a ne kdo hodí nejdál oštěpem...
Takže tomu prd rozumíš, jako zdá se ostatně všemu so tady komentuješ.
Aáá, obvyklé slovíčkaření :-) Ještě že tě máme. Příkladu bylo použito jako zástupce pro obecný názor, že není důležité býti obecně nejlepší, ale na konkrétní akci předvést předvést lepší výkon, než ostatní. Viz třeba vítěz rychlosti v trojkombinaci :-)
Zřejmě to nemáš v v hlavě pořádku. Naprostá většina lidí, kteří na lezení na OH budou koukat, řekl bych, že jich budou stovky milionů, o ničem takovém, jako skalní lezení nebo klasa neví. A ani já, který jsem z lezeckého prostředí, nevím, co ti finalisté lezou venku. Většinu jmen jsem slyšel poprvé v životě a fakt je mi jedno, zda lezou 7c, 8c nebo 9c. Normální člověk ani neví, že něco takového existuje, nezná rozdíl a ani neví, zda je obtížnost vzestupná nebo sestupná. Důležité bude, co ti leczi předvedou v danou chvíli na obrazovce, nic jiného.
Vy to nemate v hlave v poradku. Viz zkracenej priklad jak doprasit dalsi sporty. Tomu jeste fandite... Ale co chtit po narodu jenz si voli dotacniho zlodeje a stebaka v jednom.
Ano, fandím, desetiboj mi přijde mnohem zajímavější, než sledovat pouze oštěpaře. Takže rád se podívám na lezecký trojboj, zejména když bude v nějakém časově rozumném formátu. Jsme docela zvědav na dnešek na přenosy. Jestli dají za 3 hoďky finále trojboje, bude to mnohem zajímavější, než sledovat samostatné disciplíny. A jak jsi sám napsal s Boltem, normální člověk stejně setiny nepozná, a platí to i u lezené. Divák stejně neví, jak ten chyt bere, takže mi jde o spíše o zajímavou podívanou, než o maximální výkony. To samé, jako desetiboj. Na specialisty se dívat nebudu, na kombinaci se rád kouknu :-)
Samozřejmě, že se odlišuje. Kdyby někdo chtěl závody jako na skále, udělá závody jako na skále. Ale my se tu nebavíme o kopii skalního lezení, ale to sporty, kde máš za úkol z bodu A přelézt do bodu B. V obtížnosti s lanem, v boudlrech bez lana, na rychlsoti se z toho bodu A do bodu B máš dostat co nejrychleji. Tak zatím nehledej žádné složitosti, nepiš o skalním lezení a venkovním boulderingu. Účelem závodů je úplně jiný, než účel skalního lezení. Takže to tak zkus brát - je to jiný sport, účelem je dostat se z A do B. Nic víc.
Opět nepochopil. To, že mají závody vypadat přibližně jako lezení na skále je jeho subjektivní názor, to je asi třeba říct explicitně. Stejně jako je tvůj subjektivní názor, že tak vypadat nemusí. Tvůj názor není lepší než jeho. Takže nemáš co mu psát, že to nemá v hlavě v pořádku, protože pak byste to buď měli v hlavě v pořádku oba, nebo ani jeden). Samozřejmého na tom, jak budou závody vypadat, není nic, ani to, že by měly být podobné lezení na skále, ani to, že by měly být odlišné.
Mě šlo o to, že přece netvrdil, že když se leze na překližce, zajímá diváky i to, co má závodník přelezeno venku.
Pro každého amatéra je divácky zajímavějí lezení po kapsách ve stropě, než po oblinách v kolmici, každý bude sledovat lezce, co skáče z madla do madla, než někoho, kdo se natahuje z mikrolišty.
A nikoho z diváků nebudou zajímat topy na první pokusd, lidi chtějí vidět pády a akci.
Hrubá síla je jeden z rovnocenných atributů boulderingu stejně jako třeba technika, nebo flexibilita, nebo koordinace. Všechny tyhle atributy zvládne natrénovat každý, ale na špičkovou úroveň je každý natrénovat nezvládne, to platí pro všechny atributy stejně, jsou v tom rovnocenné.
Navíc on nenapsal, že touží po bouldrech, k jejichž přelezení stačí pouze hrubá síla. Tvoje slova ale vyznívají, jako by něco takového tvrdil.
------------------
Hrubá síla nevylučuje jiné atributy. Boulder, ve kterém je třeba hrubá síla, může stejně dobře obsahovat jiné atributy. Ani nemusí jít v případě hrubé síly jen o nátah z mikrolišty do mikrolišty, jde o sílu celého těla. A nemusí jít o plazení po prázdných zdech, dají se využít struktury, z tohoto hlediska by vypadaly bouldery úplně stejně.
Stejná argumentace jakou používáte u síly se dá použít u skoků - laik přece nepozná, jestli chyt do kterého skáče bere, nebo nebere, a nepozná jestli stup, ze kterého skáče, stojí, nebo nestojí. Z tohoto hlediska laik nepozná téměř nic, stejně jako třeba při hodu oštěpem nepozná, jestli jeden hodil líp, nebo hůř, technice nerozumí a jak daleko hodil pozná až ve chvíli, kdy je hod změřen. Je odkázán na výsledek. To platí ve větší nebo menší míře u všech sportů. Popravdě jak je boulder těžký pozná přece v plné méře i nelaik často až ve chvíli, kdy ho zkusí. Od televize to prostě nemusí být vidět a je jedno, jestli se budeme bavit o síle, nebo skákání.
Gymnastika zdaleka není zdaleka jen o skocích.Ttřeba kruhy, jak už někdo zmínil, jsou o brutální síle a laik to dobře chápe. Tenhle druh síly bouldering (i obtížnost) obsahují hodně, takže jeden klidně může říct, že je boulder gymnasticky pojatý a nevylučuje to hrubou sílu.
Premisa, že laik ocení ostatní atributy, ale neocení sílu a je hodně divoká. Už jsem se víckrát koukal na lezení s laiky a můžu říct, že i laikovi má pocit, že udržet se něčeho je zvlášť v převise sakra těžká věc. Samozřejmě mu to taky dojít nemusí, stejně jako mu nemusí dojít, že skočit odněkud někam a udržet se toho je sakra těžká věc. Na druhou stranu silí ve tváři při vynakládání síly dokáže pochopit každý, každý dokáže pochopit, že boulder je opravdu těžký, pokud má sílu ho vylézt například jen jeden z finalistů.
Závěrem - že natrénovat hrubou sílu je stejně tšžké jako jiné atributy si člověk může snadno ověřit, stačí mrknout na videa ze svěťáků. Někteří borci, kteří snadno zvládnou slaby (hlavně typu slab zakončený skokem z ničeho) nebo koordinaci najednou nedokázali silový boulder vylézt.
Způsob postavení boulderů v součanosti může zásadně ovlivnit výsledky. Jediný způsob, jak dosánou jisté "spravedlnosti", je zastoupit všechny atributy rovnoměrně (a to asi ideálně v každém boulderu), což se ve včerejším semifinále a finále rozhodně nestalo, síly bylo málo. Což podle mě zásadně ovlivnilo i to, kdo je vítězem.
Na to mohu odpovědět pouze jedno - mě se to líbilo, závodníky to rozřadilo, za mě ok. Hravé, dynamické, hodně se padalo, hodně se lezlo... Já jsem si to užil.
Naopak, týkalo se ho úplně přesně. Důležité jsou dvě věci - první věc je, aby postavené cesty dostatečně rozřadily závodníky. Věc druhá - závody musí být dostatečně divácky zajímavé. Jedním z hlavních a nejdůležitějších parametrů bude sledovanost. Takže kolega výše si mohl rozbor ušetřit. Má pravdu, to ano, ale bouldry musí být především divácky zajímavá show. Postavení sice dokonalého, ale divácky úplně nudného boulderu, by pořadatele asi nepotěšilo :-)
Ne, bylo to mimo. Bylo to o všem možném, jen ne o tom, tečka a ty to víš.
Tobě smysl taky unikl. Zkus si to přečíst znova. Z obsahu je jasné, že při psaní toho "rozboru" byla zábava/sledovanost právě to, co bylo na zřeteli, vždyť síla je obhajována právě z hlediska show, zábavnosti, je tam napsáno, že je stejně zábavná, jako jiné atrinuty.
Ta poslední věta asi spadla z Marsu, copak je to tam napsáno, že se mají stavět sice dokonalé, ale úplně divácky nudné bouldery...ts ts ts...trochu faulík, nemyslíš ;)
Ok. Původně to s tou silou bylo myšleno tak, že tu opravdu může na svoji postavu natrénovat skoro každý. Maximálka bude pokaždý jiná, ale na to, aby se bouldrista udržel na mikroliště, to fakt zvládne v té špičce prakticky každý. Dokonce bych řekl, že ti hubení a šlachovití jsou na tom lépe. Takže je potřeba přidat další faktory, a to je právě ta gymnastika, protože pokud budeš dělat bouldery jen silové, bude je přelézat více a více závodníků. A vycházet z historie nelze, bouldering se změní, je to nevyhnutelné. Do teď to byl okrajový sport a je otázkou, kolik lidí se mu věnovalo opravdu naplno. Spíše to byli nadšenci. Ale s tím, jak je to na OH, do toho jde více peněz, zajímá to více lidí a více lidí bude závodit a hlavně už opravdu trénovat. Už teď je to vidět. Dříve byly na MS/SP často stejná jména, občas někdo odečel, občas přišel, ale když jsi to sledoval delší dobu, byli tam stále ti samí. Teď je lezení na OH a hle, spoustu jmen i ve finále vidím poprvé. A špička se vymění, se vstupem na OH se komplet změní celý sport, uvidíme, co s tím udělají 3-4 roky tréninku lidí, co to teprve teď objevili a začali makat. A síla v prstech a těle je to nejjednodušší, to natrénuje každý. Ale natrénovat parkour... A i tam je ta síla extrémně potřeba, jestli jsi třeba včera viděl mužské finále a 4. boulder, tak se tam skákalo, bylo to dynamické, parkour to přípomínalo, ale bez síly v těle a prstech ani ťuk.
Něco s tou svojí frustrací dělej, místo agresivních výpadů v diskuzi. To ti nepomůže, naopka to frustraci ještě zvýší, protože když se chováš jako debil, lidi ti řeknou, že jsi debil.
Potřebu se k něčemu vyjadřovat a shazovat to, když k věci neřekne nic...tu má myslím akorát debil, ne?