LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   co žere zima ? fyzičku a morál...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Vánoční závody Praha Ruzyně (24.12)
Novoroční Open (11.01)
Novoroční pohárek (25.01)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12447
2.Votoček 12262
3.Trojan 12246
Bouldry:
1.Konečný 11275
2.Stráník 11156
3.Volf 10909
Hory:
1.Groš 7855
2.Skopec 7324
3.Rojko 7286

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5679 lezců
1147023 cest
Nové přelezy:
Terra 7c+
? 7c+
Agujeros E 7b+
Hanuman Ex 8c
Veganza De 8a
Bolek 8a
Putinova Z 7C+
1.20 € Var 8a
Uno 2€ Tre 8a/8a+
Grillotopo 7b+

Stěny
Adrenaline Pit - Praha 1 – Nové město
Tendon Blok - lezecké centrum - Ostrava
Česká beseda - tělocvična TJ Sokol Bělá - Děčín X

Prodejny
HUDYsport - Teplice
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
HANIBAL - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mera Peak, Nepal, 6470

"Jsou ty boty v pohodě? JJ, vem si dvoje ponožky"

Mera Peaku se říká nejvyšší treková hora v Himaláji, mně tenhle způsob škatulkování přijde dost nešťastný. Mera Peak svojí náročnost nepochybně má.

Je květen 2023, scházím se s Honzou Sovíčkem a říká mi, že by rád jel ještě jednou do Himaláje na nějakou šestitisícovku. Upoutá moji pozornost a přemýšlím, jak s tou informací naložit. Asi po třech vteřinách detailního promýšlení se s nadšením hlásím do týmu. Kdo jede, bysme měli: Já, Honza Sovíček a Honza Sovíček mladší. Teď už jenom doladit termín, letenky, průvodce, vybavení, pojištění, očkování, dovolenou (čti:neplacené volno), fyzičku a zeptat se doma, jestli můžu jet.



Jako jedno z prvních řeším pojištění. S platným Alpenverein jsem plný optimismu, ovšem po delším zkoumání zjišťuju, že Mera Peak je z pohledu DAV v informačním vakuu. Je vyšší než 6000 metrů, ale zároveň se nepovažuje za expediční vrchol. Nevím, jak dál, a DAV mi taky nedokázalo poradit. Navrhli mi pojištění pro volný čas a sport…hmmm, ale tam nic o pojištění nad 6000 metrů nepíšou. Po týmové poradě kupujeme pojištění od Českého horolezeckého svazu, pojištění je přes pojišťovnu UNIQA a vy víte, na čem jste.



Pojištění bysme měli. Co dál? Potřebujeme průvodce, dneska i na trek musíte mít v Nepálu průvodce. Sami místní říkají, že je těžké pravidlo vymáhat, ale my průvodce chceme, protože nikdo z nás nebyl výš než 4000 metrů (teda Honza byl v 5640 mnm, Kala Patthar). Dostáváme doporučení přes známého od Honzy Sovíčka a kontaktujeme přímo Norsang Lamu, High Camp Trekking (můžu jenom doporučit, skvělý!!!). Vše řešíme přes WhatsApp a domlouváme, co je potřeba. Trek a výstup budou trvat cca 23 dnů a přidá se k nám klučina z Nového Zélandu, Iolo Adams.

Postupně dáváme dohromady i vybavení. Doporučuju si sbalit kvalitní věci do deště a teplý oblečení do cca mínus 20 stupňů, včetně spacáku. Co se bot na trek týká, šel jsem v Salomon Supercross trailových botách a bylo to OK. Ale na boty ještě přijde řada.

Náš plan byl následující:



Kromě našich věcí vezeme ještě tři příruční balíčky plný lezeckých chytů na plánovanou lezeckou stěnu v Kathmandu. Doufám, že to budoucí generace ocení, a díky HS za organizaci!

Vše je připraveno – si teda myslím, a vyrážíme z Prahy, přes Dubaj do Kathmandu. První nás za High Camp Trekking přivítá Norsangův bratr a říká, že je vše OK, Norsang je na cestě a kdyby to náhodou nestíhal, tak s náma půjde on sám. Ubytováváme se v Backpackers Inn, vše zařízeno opět přes whatsapp a přes moji počáteční nejistotu o nás opravdu vědí a my máme kde spát.



V Kathmandu nás vítá chaos, smog a dobré jídlo, když nezkoušíte korejské restaurace jako my, což v Nepálu nedává smysl, že jo.

Vyřizujeme výměnu peněz a těšíme se do hor. Dostáváme informaci, že se s Norsangem potkáme až na letišti v den odletu do Lukly, protože se právě vrací z expedice z Manaslu (8163)….wtf.

Na letišti konečně potkáváme Norsanga, z Manaslu se vrátil v noci na otočku, přebalil si batoh a jde s náma na Mera Peak. Do dneška nechápu, kde vzal energii jít po Manaslu hned na další trek. Na letišti se snažíme odbavit jako všichni ostatní, ale něco nesedí. Ostatní odlétají a my čekáme v hale, přichází Norsang a říká: všechno je jinak, neletíme letadlem, ale sehnal jsem vrtulník. Neptáme se, proč a co se stalo, a po 30 minutách letu přistáváme v Lukle.



Krátce po přistání vyrážíme do Paiya (2730). Hned na začátku mě v Nepálu zaráží prudkost místních svahů, terénem člověk prostupuje opravdu pomalu a i když si opticky myslíte, že na druhý straně údolí budete za hodinku, tak vám to zabere půl dne. Ale je pravda, že místnáci se přesouvají takovým miniklusem a jde jim to docela rychle.

Směrem k Mera Peak máte dvě možnosti. Přímo z Lukly přes Zatrwa La pass (4620) nebo právě přes Payia a Pangom s tím, že se budete pomalu aklimatizovat. Druhá možnost je delší, ale zase o to horší cesta obohacená o pijavice a težký terén, kterému jsme postupem času začali říkat “Nepali flat”. I když jsme se pomalu aklimatizovali, hlava mě občas bolela i tak.



Dny rychle utíkají, učíme Iolo Adamse prší a krátíme si čas, když házíme svrška na stůl a měníme barvu na “balls” – koule nebo “berries”, protože nikdo z nás nevěděl, jak se anglicky řekne žalud.

Přes Paiya, Pangom (cca 3200), Ramilo Danda, Chatara Kola se dostáváme do Kothe, kde začíná údolí, které končí přímo pod Mera Peak. Udolím se jde nádherně a je to poprvé, kdy se dostáváme mimo nepálskou džungli a máme možnost obdivovat himalájské velehory.









Z Kothe se přesouváme do Thangnak a absolvujeme aklimatizační den v podobě krátkých výšvihů na okolní kopce. Na konci údolí nás vítá Khare (cca 5000). Khare je poslední vesnička/ubytování před tím, než se vyrazí do High Campu (5800), a taky je to místo, kde si půjčujeme vybavení, které je ještě potřeba.

Většina skupin si půjčuje sedák, cepín a boty do mínus 20 stupňů. Sháníme, co se dá, a hned máme problém s tím, že Honza má nohu 46. Viděli jste někoho v Nepálu s botou 46? No právě. Zkoušíme, zkoušíme až nacházíme jedny boty s dírou, kterou spravujeme lepící páskou (Ing. Lepenka v akci). Já vytahuju své oblíbené Scarp*čky a ptám se, jestli jsou ty boty OK. Norsang se podívá a říká: “jj vem si dvoje ponožky a OK”…..hmmm.



Přes “base camp”, kde se nezastavuje, pokračujeme po ledovci k high campu (5800). Počasí je krásný a potkáváme spoustu skupin, které se rozhodly jít právě kvůli počasí o den dřív. V high campu jsou stany připravené a dokonce dostanete na posilněnou Dal Bhat plus instrukce: odpočívejte, budíček bude v 1 hodinu ráno.

Poleháváme, koukáme po horách a snažíme se usnout. Spát mi moc nejde a až na posledních pár hodin usínám.



Budíček! Je jedna ráno, balíme, co je potřeba. Dvoje ponožky mám, jdeme ven, nad hlavou svítí krásné nebe poseté hvězdami a do ksichtu mi fouká vítr o rychlosti 30-40 km/h doplněný o pocitovou teplotu mínus, nevím kolik, ale mínus hodně.



Po pár metrech zjišťuju, že mým nohám dvoje ponožky nepomáhají a při každém kroku radši hýbu prsty u nohou. Spíš si půjčte boty v Khare. Celý výstup je choďák a žádné technické lezení vás nečeká, i tak bych řekl, že výšlap na Mera Peak svou náročnost má. Některé úseky nás svou prudkostí překvapují a dostáváme se na vrchol (6470) okolo 6. ranní. Pomalu vychází sluníčko, já se těším, že rozpustí moje prsty u nohou a nabízí se nám nááááádherný výhled na 8tisíckovky Everest, Lhotse, Cho Oyu a Makalu.













Stojím na vrcholu, fouká jako sviňa, otočím se a koukám, že Honza něco říká, ale bohužel jsem mu přesně nerozuměl. Tady je video – pusťte si ho prosím se zvukem a kdyžtak mi napište o čem to je, dík.



Zpátky to valíme přes Khare, Kothe, Thali Kurka a přes Zatrwa La pass (4620). V Zatrwa La pass nám mladá holčina nabízí čaj a dozvídáme se, že každé ráno vynáší cca 500 výškových metrů asi 20 litrů vody, život v Nepálu je tvrdej. Přes Zatrwa La pass dorazíme do Lukly. V Lukle se vám může stát, že budete na odlet i pár dní čekat, kvůli špatnému počasí. Vůbec mám pocit, že Nepál a Himaláje vás naučí trpělivosti.



Z Lukly odlétáme na Manthali airport (Ramenchap), odkud je to 5 hodin autem zpátky do Kathmandu. Jízda byla dost náročná, o tom svědčí i to, že jsme si to začali užívat, až když nám Honza mladší rozdal prošlý prášky na nevolnost. O tom, že atmosféra a playlist v autě byli skvělý, svědčí video níže:



Celá trasa, tak jak zachycena Honzou mladším (děkuju!):



Díky za přečtení a zase příště.

Michal Dub, Honza Sovíček, Honza Sovíček ml, Iolo Adams, Norsang Lama (High Camp Trekking)

Mějte se.

(Článek původně vyšel na stránkách www.nelezec.cz)

Michal   [úpravy] 07:30 11.12.2023Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 dik18:35:56 11.12.2023
Dekuji za clanek.
jx zeroodpovědět 

 krásný zážitek08:34:23 12.12.2023
Díky za článek k ranní kávě. Hezky vám to vyšlo.
Davidodpovědět 
 Re: krásný zážitek11:28:25 13.12.2023
celkem fajn článek. dík
odpovědět 
  Re: krásný zážitek22:09:24 20.12.2023
I predvrchol je dobrej ne? Dyt na ten hlavni je to jeste pul kilaku.
odpovědět 

 narocnost23:05:31 12.12.2023
"Mera Peaku se říká nejvyšší treková hora v Himaláji, mně tenhle způsob škatulkování přijde dost nešťastný. Mera Peak svojí náročnost nepochybně má."

"Celý výstup je choďák a žádné technické lezení vás nečeká, i tak bych řekl, že výšlap na Mera Peak svou náročnost má."

Co tim autor mysli?
Honzaodpovědět 
 Re: narocnost09:35:43 13.12.2023
Cau Honzo,
myslel jsem tim, aby lide Mera Peak nepodcenovali, jen proto, ze se rika, ze je to "trekking peak". Videli jsme spoustu skupin, ktere zkracovali aklimatizaci kvuli nedostatku casu (dovolena) a pak se dostavali do problemu.
Mej se fajn. M.
Michalodpovědět 

 škoda18:51:56 13.12.2023
Bohužel to z fotky, videa i mapy vypadá, že až na hlavní vrchol jste nedošli, škoda.
Bouřkaodpovědět 

 k těm dvěma ponožkám17:12:00 14.12.2023
vopatrně s tou flintou. ne pokaždé dvoje ponožky hřejou víc než jedny. vrstvíme-li ponožky, potom musí být vnější vrstvy ponožek větší (tlustší) aby nezaškrcovaly a paradoxně o tři čísla větší boty a šestery ponožky můžou vést k horšímu výsledku než jedny ponožky v botách tak akorát. a když už tak nebrat superkosmické ponožky elastické, ideální na vrstvení jsou babičkovské vlňáky ovčáky (nebo onuce, pokud s nimiu jeden umí - já to neumím).
Lukas B.odpovědět 

 Mera Peak20:51:14 20.12.2023
Na Mera Peaku jsem byl v roce 1997 a byl to moje první šestitisícovka, poměrně snadný terén. Šli jsme tehdy nejprve klasikou pod Everest, pak přes Dingboche pod Imja Tse (Island Peak) a přes sedlo Amphu La (to bylo možná náročnější než Mera Peak) směrem na jih k Mera Peaku. V Kothe jsem jim snědli všechny brambory ve formě bramboráků. Ta vesnice byla v té době napůl stržena povodní z protrhlého ledovcového jezera, stalo se to asi dva týdny před naším příchodem  hýbaly se tam balvany velké jako malý rodinný domek. Oběti na životech nebyly, ale zkáza způsobená povodní se táhla mnoho kilometrů po proudu. Pak jsem podle mapy v článku šli přes Zatrwa La do Lukly.
Michalodpovědět 
 Re: Mera Peak20:52:16 20.12.2023
Jo, a abych nezapomněl, byli jsme tam sami.
Michalodpovědět 
  Re: Mera Peak10:07:54 21.12.2023
Dobra prace a jj je mozny ze kdybych si vzal jedny ponozky, tak by to bylo i lepsi :-). Diky za komentar, je hezky cist, jak to tam vypadalo pred par lety!
Michalodpovědět 
 Re: Mera Peak20:53:12 20.12.2023
Jo a ještě jedno. příště si vem jedny ponožky a nebudou ti mrznout nohy.
Michalodpovědět 

 Cena18:42:39 31.01.2024
Mě by zajímalo, čistě přibližně, co tahke sranda vyšla? Pokud to není tajné.. Dík
Blahičodpovědět 

 Foto dne:

El Chorro
 Databáze cest:
Všechny cesty (180294)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Màs Limpio Imposible 4+ El Chorro
Terra 7c+ Cabeçó D’OR
El Judío Judío 7a Jaén
Agujeros En Tus 7b+ Jaén
Penetrator 6b Jaén
Nově komentované:
Raz Dva 6C Radyně
CCS Line 7A Pašinka
Malá Bistra Pčela Maja 5b Osoje - Čikola
Mechový Nádeník 7B Pašinka
Přízraky 7- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Re: Eliska Adamovska | Eliska Adamovska | Re: nohavice s výstužami | Re: nohavice s výstužami |

 Nové komentáře:
Re: hnus | Re: hnus | Zas nosny tema | Re: hnus | Re: hnus | Re: hnus | Re: hnus julius | malé boty | Re: Tak to je fakt novinka | Re: Achjo |

 Kde to vře:
Ondrova hvězda (69)
Mára Holeček: porovnejte si můj pohled a prohlášení SHS JAMES (54)
Stanovisko SHS JAMES k neštěstí pod Langtang Lirung (32)
Video: Adam Ondra a Jakob Schubert zkouší DNA 9c od Seba Bouina (31)
Zkusíme to znova (30)
Salzburskou cestou na Watzmann, (21)
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (20)
Berounské Vánoční OPEN 2024 (6)
EpicTV: Videomedailon o Pepovi Šindelovi (6)

 Nově v inzerci:
Ocún Weebee Lady, vel. M | La Sportiva Olympus | La Sportiva Muira | Handry na Vrbatce | Prodám skialp boty | Přilba PETZL SIROCCO | Wánachten na lyžích | Scarpa ALIEN RS | STANOVÉ KOLÍKY - SET 8+1 | RAB DOWNPOUR ECO-membránová bunda pánská |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 824 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 747 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 626 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 664 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 559 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.