LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   ...I třetí družstvo zabloudilo a udělalo prvovýstup!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
ČP v bouldru Praha (15.02)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)

Žebříček
Cesty:
44.Hyžný 10078
45.Hebelka 10066
46.Schockherr 10056
Bouldry:
44.Paděrová 8706
45.Fišer 8703
46.Čech 8700
Hory:
23.Chomová 3179
24.Verner 3138
25. 2948

Výsledky
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)

Deníčky
5685 lezců
1153408 cest
Nové přelezy:
La Casica 8a
La Chevre 8a
La Chevre 8a
Capricorn 8c+
Indiánský 7C
Michigan 8A
Napříč Ame 8A+
Buena Suer 7c
Orang-Ute 7c
Springboks 8A+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dnes je „Mezinárodní den hor“

Mezinárodní den horMezinárodní den hor, který jako významný den vyhlásilo OSN, patří k relativně mladým svátkům, neboť se slaví teprve od r. 2003.







Obvykle je Mezinárodní den hor chápán zejména jako příležitost k vytváření povědomí o významu hor pro kvalitu lidského života i přírodní rovnováhy na Zemi.


Mezinárodní den hor



Tento den navazuje na Mezinárodní rok hor (konaný od 11. 12. 2001 do 11. 12. 2002), který byl vyhlášen OSN z iniciativy organizace pro zemědělství a výživu. Bezprostředně po skončení Mezinárodního roku hor byl valným shromážděním OSN 20. 12. 2002 vyhlášen s účinností od následujícího roku. 11. prosinec 2003 byl tedy historicky prvním Mezinárodním dnem hor.

Smyslem a cílem Mezinárodního dne hor je zejména podpora trvale udržitelného rozvoje horských oblastí a upozornění na možnosti i omezení při využívání hor, tedy snaha upozornit na problematiku, která je stejná na tibetských náhorních plošinách jako ve vysoko položených jihoamerických andských oblastech. Každý rok se mírně mění zaměření dne hor, první ročník si za nosné téma dal hory jako nejdůležitější zásobárnou pitné vody, neboť pokrývají spotřebu více než poloviny lidstva, další se soustředily na míru biologické rozmanitosti či hrozbu klimatických změn, které se právě na poměrně nestabilní ekosystému velehorských oblastí projevují se značnou razancí.

Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tří rovnostranných trojúhelníků vyrůstajících z pomyslné vodorovné čáry. Převážně černé trojúhelníky znázorňují hory, první zleva má modrý „diamant“ na vrcholu, znázorňující ledovce a sněhovou pokrývku, dávající životodárnou vodu, kolečko uvnitř prostřední „hory“ znázorňuje surovinové zdroje, a zelená plocha v části třetí „hory“ představuje plodiny a zemědělskou produkci v horských oblastech.




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.

Tomáš FRANK   [úpravy] 00:03 11.12.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Betkin
Antonija, 6c
 Databáze cest:
Všechny cesty (181254)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Jardova Myš Lenka 7A+ Dubské Skály - Údolí Peklo
Black Sheep 5a Geyikbayiri
Relaxation 7a+ Eptingen
On A Blue Sunday Morning 6b Eptingen
L'Ardaxkaria 8a+ Coll De Nargó
Nově komentované:
Rakovnický Pilíř 8- Srbsko
Beso Peloponeso 7b Leonidio
Veterán Z Chocně 8B/8B+ Sklapsko
Černý Traverz 7C Labské Údolí - Pravý Břeh
Sokolík 8- Bořeň

 Nově v diskusi:
Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Mir Davli | Re: Co z toho shybmajstr ma? | Re: Mir Davli |

 Nové komentáře:
Re: EkoThurnBertík - jak se dostal zpět do Evropy? Letadlem ? | Re: EkoThurnBertík - jak se dostal zpět do Evropy? Letadlem ? | Re: EkoThurnBertík - jak se dostal zpět do Evropy? Letadlem ? | Re: Je to tak | Re: Je to tak | Re: Pěkná realizace | Re: Neznámý lezec | Neznámý lezec | Re: Pěkná realizace | hahaha |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (31)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (17)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Realizace 10? (8)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)
Adam Ondra: boulder El Elegido 8B+ na flash (6)

 Nově v inzerci:
Prodám mix věcí na Skialp, horo | Cobra 39,5 | Šrouby singing rock | Lezecké vybavení | Scarpa Triolet GTX | Chullila 8.3. | Gore-Tex Mammut | Statická a dynamická lana | PRAHA,PRODÁM | Krosna na dítě - Corazon Panda |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1217 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 1120 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 964 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 1002 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 862 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.