LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS nebo smrt!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5698 lezců
1157077 cest
Nové přelezy:
Via Del Os 8a
The Kessel 7c
Esence Bou 7C
Návrat Čoc 8B
Kolenoskop 7c
Küllü In 9-
Gizmo 9
Buscando A 8a
Wolkom 7C
Ztopořená 9/9+

Stěny
Boulder club Kotelna Brno - Brno
Dům Ignáce Stuchlého - Fryšták
Sokolovna TJ Sokol - Ledeč nad Sázavou

Prodejny
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany
NěcoNavíc.cz - České Budějovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Makalu Alix nepustila

Alix von Melle O štěstí může hovořit nejúspěšnější německá výšková horolezkyně Alix von Melle, kterou postihl edém komplikovaný plic při vrcholovém útoku.









Alix von Melle (43), která se se svým partnerem Luise Stitzingerem (45) pokoušela již podruhé o vrchol Makalu, páté nejvyšší hory světa, ležící na hranicích Tibetu a Nepálu vysoké 8 462 m. Při vrcholovém pokusu, který vedli ze svého posledního výškového tábora ve výšce 7 600 m, se Alix udělalo zle. Komplikace při dýchání prakticky neumožňovaly pokračovat. Naštěstí se jim včas podařilo vrátit do výškového tábora, kde měli v záloze nejenom léky ulehčující příznakům výškové nemoci, ale hlavně kyslík, který Alix poskytl dostatečnou úlevu na to, aby se pokusila sestoupit.



Alix von Melle

Repro zprávy z DW.de


Navzdory značným zdravotním komplikacím byl sestup naštěstí úspěšný a hlavně rychlý, proběhl prakticky v jediném dni.  V základním táboře pod horou, do kterého se německé dvojici podařilo dorazit v pozdně večerních hodinách téhož dne kdy začali urychleně sestupovat,  se při vyšetření ukázalo, že k edému se připojil i zápal plic a stav postižené by se při pomalejším sestupu nepochybně stal kritickým.
Po vyšetření v BC následoval letecký transport do Lukly a odsud již rovnou Kathmandů, kde postižené byla poskytnuta nezbytná lékařská péče. Oba horolezci jsou tedy v pořádku a pouze litují svého, v pořadí již druhého neúspěchu na Makalu.
Veškeré, dosud známé, podrobnosti úspěšného sestupu lze najít v přiložených odkazech.



Zdroje a odkazy:
zpráva z DW.de
zpráva z DW.de
expedice na Alpin.de
expedice na Climbing.de
Alix vom Melle na Wikipedii
o Makalu - článek na Lezci



Makalu 8462 m

Makalu, pohled z jihozápadu

foto © Ben Tubby/Wikipedia – licence Creative Commons


Tomáš FRANK   [úpravy] 17:57 31.05.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
UGANDA  - únor 2025
RWOT  - 600m vysoký monolit 
cesta:Great Gully obtížnost (14JAR)
žulovej monolit
Třetí doložený výstup: Jirka Horský a Lukáš Adámek
Great Gully, Rwot, 14JAR
 Databáze cest:
Všechny cesty (181554)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Catch And Release 6B+ Foxtown Boulders
Choomah Hunter 6B+ Foxtown Boulders
Singularity 6C Foxtown Boulders
Time Travel 6C+ Foxtown Boulders
Water Closet 6B+ Foxtown Boulders
Nově komentované:
Semiramis 7B+ Pod Hradem
Bílý Tesák 4+ Jablonné Nad Orlicí
Koronavirus 6B Panský Les
Karanténa 5C Panský Les
Marinované žebro 7A Panský Les

 Nově v diskusi:
Tekuté mágo pro Gym | volná místa na kurzu CWI březen | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? |

 Nové komentáře:
Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Yeaaaah | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | To muselo dát práce a přitom taková blbost | nejrychlejší přelez 9A ? | Re: Bloudek chce zase přidat |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (11)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)

 Nově v inzerci:
Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air | šáhlo | Letní spacák Trimm | Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil | Kletterführer Elbsandsteingebirge Südteil | EVEREST | EVEREST |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 930 
 Ne 
 915 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.