Krkonošský národní park nabízí osm nových tras pro skialpinisty
Správa KRNAP oficiálně otevřela 1. prosince 2010 osm doporučených tras pro skialpinisty, které připravila na základě spolupráce s Horskou službou Krkonoše a Českou asociací horských vůdců (ČAHV).
Jsou lezci, kteří prostě něco přelezou, skromně zapíší do deníčku a jdou dál. Pak jsou lezci, kteří jsou ještě skromnější a ani to nezapíší. Já holt mám ten problém, že se se svými pocity chci s někým podělit. Nakonec těch 8C není v Česku zrovna moc. Po Rosťově hrůze je tohle možná vůbec první, kde se „leze“.
Po devíti letech vznikla v podzimním kalendáři díra. Každoroční setkání ledolezců a drytoolistů se v Bratislavském Auparku neuskuteční. Takže nakonec velké štěstí, že se v brně podařilo vybudovat velkou venkovní betonovou stěnu a vlastník i provozovatel stěny jsou organizaci dry tool závodů naklonění. „Král je mrtev! Ať žije král!“
O předposledním listopadovém víkendu se do Prahy tradičně sjeli horolezci z celého světa a česká metropole se tak mohla opět stát významným centrem alpinismu.
Na začátku tohoto roku jsem si řekl, že ve škole se beze mě určitě nějakou chvíli obejdou, a vyrazil jsem na půl roku objevovat svět do Severní Ameriky.
Poprvé jsem o této oblasti slyšel nadšeně vyprávět loni na Kalymnosu od Švýcarů a po pozitivní referenci Aldy a Báry jsme se tam v září vydali. Oltrefinale je oblast ležící na italské Riviéře západně od Finale Ligure.
Krkonošský národní park nabízí osm nových tras pro skialpinisty
Správa KRNAP oficiálně otevřela 1. prosince 2010 osm doporučených tras pro skialpinisty, které připravila na základě spolupráce s Horskou službou Krkonoše a Českou asociací horských vůdců (ČAHV).
Trasy vedou jednak po turistických značených cestách, ale také mimo ně. Pro lyžaře tím vznikají zcela nové okruhy a některé sjezdy.
„Okruhy vedou především po značených cestách, které ale v některých místech propojují kratší úseky mezi značkami, které tvoří často atraktivní sjezdy nebo naopak výstupy,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Správa KRNAP všechny zmíněné trasy vyhrazuje na pokusnou dobu dvou lyžařských sezon – 2010/2011 a 2011/2012. „Během této doby budeme sledovat, jak lyžaři dodržují stanovená pravidla a jaký má provoz na trasách vliv na přírodu v dané oblasti a podle toho se rozhodne o dalším osudu těchto tras. Pevně věřím, že lyžaři pravidla dodržovat budou,“ dodává ředitel Hřebačka.
„Z důvodu ochrany přírody zůstanou lyžařům i nadále nepřístupné krkonošské ledovcové kary, s jejichž zpřístupněním nelze počítat ani do budoucna. Na druhou stranu těchto osm okruhů je první cílenou nabídkou pro skialpinisty v Krkonoších,“ dodal Hřebačka.
Trasy jsou přístupné v případě, že je dostatek sněhu (podmínkou je alespoň 30 cm zhutněného sněhu, především tam, kde trasa vede mimo cestu). Jejich podrobný popis, včetně map, GPS souřadnic a upozornění na orientačně problematická místa i místa nebezpečná kvůli terénu či nebezpečí pádu lavin, najdou zájemci na adrese http://www.krnap.cz/popis-tras. Na webu Správy KRNAP, na adrese http://www.krnap.cz/skialpinismus, jsou k dispozici veškeré potřebné informace.
Většina tras vede minimálně místy terénem, který může být za určitých klimatických podmínek krajně obtížný na orientaci nebo nebezpečný z důvodu rizika pádu lavin. Proto je nutné vždy před túrou zjistit aktuální stav lavinového nebezpečí, případně se o podmínkách v konkrétní lokalitě informovat u Horské služby Krkonoše nebo na některém z informačních center Správy KRNAP. Zásadní je také vybavení, které není možné podceňovat. K základu by měla vždy patřit alespoň základní lavinová výbava (lavinový vyhledávač, sonda a lopata), nabitý mobilní telefon (pozor, v horách je řada míst se špatným pokrytím signálem), dobré oblečení a přijímač GPS.
Radek Drahný, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP