LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lano nevyjde až na zem, ale dole se to normálně skáče...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
ČP v bouldru Praha (15.02)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)

Žebříček
Cesty:
31.Pelíšek 10397
32.Kalvas 10356
33.Novotná 10306
Bouldry:
31.Šolc 9281
32.Majdloch 9125
33.Kožich 9100
Hory:
19.Magič 4483
20.Louda 3676
21.Novotný 3598

Výsledky
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)

Deníčky
5685 lezců
1153116 cest
Nové přelezy:
Unidedo Fl 7b
El Lladre 8a
Las Ensena 7c
Zagorka 7c+
The Sun Of 7b
Facka 7B+
Černý Trav 7C
Mentalia D 7b+
Perversi D 7c
Argos Is W 7b

Stěny
V 16 - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Dříči

Nenávratně poškozené skály vlivem neuváženého, či sobeckého jednání lezců.

Hodně mne trápí vydřené rýhy od lana na Hruboskalsku. Všichni co tam jezdíme víme o čem je řeč, několika centimetrové zářezy na hraně pískovcových věží vzniklé tažením lana přes ní. Na populárních cestách, které mají mnoho přelezů ročně, je skoro až nechutné, jak je skála zničená. Nejhorší na tom je to, že se situace bude nadále zhoršovat, pokud někteří z vás nezačnou postupovat správně například při dobírání shora.
Tuto sobotu cca kolem 17té hodiny jsem byl svědkem třech lezců (Draží věž - Dračí stěna; Dračí zub - Česká hrana a Větrník - Porcalka), kteří si sedli na vrchol věže, vytáhli zbylé lano a začali dobírat. To nemluvím o tom, že v Porcalově cestě je rozumné u 2. kruhu zaštandovat, což jsem také nepostřehl.
Drazí "Dříči", tímto jednáním je cesta nenávratně poškozována, přitom stačí tak málo: slevit ze svého pohodlí a odsadit jistící stanoviště tak, aby k tření lana o skálu nedocházelo, nebo v co nejmenší míře! Není nic jednoduššího, než si nastudovat jak se to dělá a přestat skálu dřít!

Jirka   [úpravy] 16:41 24.08.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ?19:20:05 24.08.2014
a rekl jsi jim to u skaly?
odpovědět 

 Díky za článek22:15:47 24.08.2014
Souhlasím s autorem článku. Hrubice je klasická oblast a klasici by měli umět jistit bez poškození skály. Jednou jsme tam lezli a zaslechli jsme, jak někdo při dobíráníbrutálně dře skálu. Přestože jsme nevěděli, kde to je, začali jsme křičet, ať toho nechá. Ozval se vyděšený dívčí hlas. "Když já se střašně bojím." Tuto situaci dokáže člověk pochopit.
Nevěřím, že se ale na vrcholu bojí tolik lidí.
Mildakodpovědět 
 Re: Díky za článek22:48:34 24.08.2014
Netýká se jen Hruboskalska, ale i ostatních pískovcových oblastí. Dost výrazný příklad z Prachova včetně mého komentu 2 roky starého http://www.lezec.cz/cesta.php?key=5666.
Mimochodem, vápno toho taky moc nesnese.
 Uzlarodpovědět 
  Re: Díky za článek09:17:52 25.08.2014
Mistnaci si to dost hlidaj,takze k tomu nedochazi v takovy mire.nad komentarem,ze by skalak zavrel zustava rozum stat(ten se netykal tohoto clanku)
gorbiodpovědět 

 Dobíráky21:13:47 26.08.2014
V dnešní době, když jsou na mnoha a mnoha věžích dobíráky mi to připadná jako závažná prasečina...
Že se někdo bojí si dojít na laně k okraji skály? To není důvod k ničení skály...
K.odpovědět 

 CHS20:04:29 29.08.2014
Muzeme si za to tak trochu sami.

CHS nevyzaduje po oddilech z hlediska vychovy lezcu vubec nic a jesli na papire tak realne ne.

Pak tady mame individualni cleny, kteri proste zaplati 500 nebo kolik a jsou z nich lezci - horolezci.

Metodicka vychova novych lezcu, ne jen je nechat podepsat papir co ani nectou.

Nez jsem dostal prukazku CHS musel jsem na 5 skoleni. Kde jsem se naucil vse podstatne a na konci jsem musel prokazat zaklady lezeni na pisku.


JirkaMalyodpovědět 
 Re: CHS20:12:50 29.08.2014
He, to je vtipné. Podmínky pro členství? My máme poukázky jako dárek navíc k pojištění.
odpovědět 
  Re: CHS10:00:43 30.08.2014
Já to mám stejně. V žádném oddílu jsem nikdy nebyl, ale než jsem poprvé vyrazil z umělé stěny na skálu, tak jsem si nastudoval kvanta materiálů a vždycky když jdu do něčeho nového jako písky, vícedélky,nebo po vlastním, tak s někým kdo má dostatek zkušeností. Lidi snad lezou, protože je to baví a když mě něco baví, tak se předpokládá, že se o to také budu aktivně zajímat..v lezení by to mělo platit dvojnásob. Ale jsem proti názoru, že by všichni kdo chtějí lézt museli povinně do oddílů. Na to, aby v oddíle učili nějaké hovado úctu k okolí je už stejně pozdě.
Magiodpovědět 

 Foto dne:

Masokombinát 6B
 Databáze cest:
Všechny cesty (181225)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Cronos 7c Chulilla
Kellerova 7+ Jablonné Nad Orlicí
Kartáč 7 Jablonné Nad Orlicí
El Lladre Del Temps 8a Margalef
Atlántida 6a+ Bajo Vinalopó
Nově komentované:
Černý Traverz 7C Labské Údolí - Pravý Břeh
Tanga Na Půl žerdi VIIa Ostaš
Tanga Na Půl žerdi VIIa Ostaš
Perversi De Delusi 7c Siracusa
Mar De Las Calmas 7c+ Siurana

 Nově v diskusi:
Re: Davle | Re: Davle | Re: Co z toho shybmajstr ma? | Re: Davle | Co z toho shybmajstr ma? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Food truck! | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? | Re: Nejkvalitnější stěna v ČR? |

 Nové komentáře:
Re: Cui Bono? | Re: Cui Bono? | Re: Cui Bono? | Exhib | Re: To je ono | Re: To je ono | Trenky | Re: To je ono | To je ono | Re: Cui Bono? |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (27)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (14)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Adam Ondra: boulder El Elegido 8B+ na flash (6)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (6)
Český horolezecký svaz mění adresu (6)

 Nově v inzerci:
Scarpa Triolet GTX | Chullila 8.3. | Chullila 8.3. | Gore-Tex Mammut | Statická a dynamická lana | PRAHA,PRODÁM | Nabídka rychlé půjčky | Naléhavá nabídka půjčky | Nabídka rychlé půjčky | Spolehlivá nabídka půjčky |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1195 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 1097 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 944 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 987 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 844 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.