LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Místní klasifikace: mluví; nemluví; nemluv na mě!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12397
2.Votoček 12356
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Novák 10925
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5698 lezců
1157105 cest
Nové přelezy:
Sogun 1L 7c
Puff 7c+/8a
Branka 8A
Via Del Os 8a
The Kessel 7c
Esence Bou 7C
Návrat Čoc 8B
Kolenoskop 7c
Küllü In 9-
Gizmo 9

Stěny
Boulder MyWay - Praha 9 Čakovice
Horská chata XL - Mariánská
Základní škola Horní Čermná - Horní Čermná

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
HUDYsport - Praha 7
HUDYsport - Ústí nad Labem

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

„Zírání“ doputovalo na Dobříš

Nejenom lezením živ je lezec!

RysákVýstava undergroundových výtvarníků která probíhá na Dobříši, připomene lezcům pseudonym Rysák, pod kterým vyšla řada fórů a ilustrací horolezeckých samizdatů i průvodčíků.







Zejména starší generace lezců si jistě vzpomene na typické „panáky“ Petra T. Vránka, zvaného Rysák, kteří se vyskytovali zejména v severočeských lezeckých samizdatech a časácích. Popravdě, rukopis Rysákových pérovek a grafik byl natolik charakteristický a osvěžující, že na ně mnozí čekali s jistým napětím. A své oblíbené lezecké drbny si bez nich už ani nedokázali představit.

Méně lidí pak vědělo, že za pseudonymem se skrývá výtvarník působící po řadu let jako horník v několika dolech severočeského regionu, Petr Tomáš Vránek.

Undergroundový výtvarník, horolezec a tramp, pomocný dělník, výškový pracovník a horník, a také disident a chartista. A že pseudonym Rysák je vlastně přezdívka, pod kterou je známý nejenom mezi severočeskými horolezci a trampy. Prostě přírodní člověk Rysák. Tentýž Rysák, který je také duší výstav, které pod názvem Zírání představují méně známé umělce, převážně z undergroundového prostředí.



Rysák



Rysák



rysák


Typičtí Rysákovi panáci

© Petr T. Vránek (Rysák) – na Lezci s laskavým svolením autora







Zírání na Dobříši

Včerejší vernisáží byla zahájena další z výstav „Zírání“, výstav, které mají již více než třicetiletou tradici. Od začátku šlo zejména o bytové výstavy umělců režimu nemilých, jimž se jediné propagace kromě šuškandy, dostávalo v hlášeních StB. Za dobu své existence si ovšem Zírání získalo nejenom širší okruh autorů, ale i uměnímilných návštěvníků. Také z klasických „bytových“ výstav, přes výstavy pod širým nebem a ve stodolách příznivců, se po roce 1989 posunulo do legálních galerií a jiných stánků umění a kultury.

A popravdě, dnes už vlastně dávno nejde o žádný underground. Na Zírání jsou zkrátka zastoupeni nejrůznější výtvarníci z širokého spektra Rysákových přátel. A dobře tak, kultura nemá zůstávat ve sklepě a má být různorodá jak život sám.

Také v Dobříši, kde probíhá stávající Zírání, byla výstava instalována do legitimních (a neundergroundových) galerijních prostor místního Kulturního domu. V budově bývalé synagogy si lze prohlédnout díla a dílka Zdeny Bočarové, Marty Wagnerové, Stanislavy Koucké-Nodlové, Kateřiny Fantíkové, Emila Pejšy a Pavla Kremla. Obrazy, instalace, objekty i fotografie lze zhlédnout ode dneška do 23. 11. 2013 v KD Dobříš, Mírové nám. 68, a to každý všední den, vždy od 8:00 do 16:00.

Rysák - vernisáž

Rysák na vernisáži předává slovo další z autorek na výstavě zastoupených, Stáně Koucké-Nodlové

foto © Tomáš Frank



Rysák - vernisáž2

Miky Marusjak, především v „bigbítových“ kruzích dobře známý olomoucký básník (a buřič), uvedl výstavu svojí poezií

foto © Tomáš Frank



Rysák - vernisáž3

Plátna Petra T. Vránka -Rysáka na dobříšské výstavě

foto © Tomáš Frank



Pozvánka Vernisáž

Pozvánka na dobříšské Zírání

repro: archiv autora



článek1

článek2

Zpráva o jednom z předchozích Zírání v severočeské drbně

repro: archiv autora



Rysák v Ostrově

Rysák (vlevo, vpravo další z horolezeckých celebrit, P. Jandík) letos v hospodě U Císaře v Ostrově

foto © Tomáš Frank




Zdroje a odkazy:
Domovské stránky KD Dobříš
Kulturní dům Dobříš na FB
Událost KD Dobříš Zírání na FB

.

Tomáš FRANK   [úpravy] 15:01 04.11.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
UGANDA  - únor 2025
RWOT  - 600m vysoký monolit 
cesta:Great Gully obtížnost (14JAR)
žulovej monolit
Třetí doložený výstup: Jirka Horský a Lukáš Adámek
Great Gully, Rwot, 14JAR
 Databáze cest:
Všechny cesty (181559)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
O Sel Ling 5c Mula
Sogun 1L 7c Mula
No Name 76 6b Mula
Aberri Aguna 6c Pinell De Brai
Aromes De Carajilo 6a+ Pinell De Brai
Nově komentované:
Semiramis 7B+ Pod Hradem
Bílý Tesák 4+ Jablonné Nad Orlicí
Koronavirus 6B Panský Les
Karanténa 5C Panský Les
Marinované žebro 7A Panský Les

 Nově v diskusi:
Re: Tekuté mágo pro Gym | Tekuté mágo pro Gym | volná místa na kurzu CWI březen | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? | Re: AO už nehraje hru na lezci ? |

 Nové komentáře:
Re: Pěkná realizace | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Pěkná realizace | Bizár | Vítr v zádech | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Yeaaaah | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Realizace 10? (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)

 Nově v inzerci:
Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air | šáhlo | Letní spacák Trimm | Set karabin a expresek | Kletterführer Elbsandsteingebirge Ostteil | Kletterführer Elbsandsteingebirge Südteil | EVEREST |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 936 
 Ne 
 921 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.