LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Brr to je zima. Tak na tohle, na tohle jsme se těšili, kvůli tomu jsme trénovali, strádali a šetřili, kvůli týhle cestě jsme tady!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP Soul KOR (21.09)

Žebříček
Cesty:
35.Duchoň 10234
36.Lank 10212
37.Chejn 10194
Bouldry:
35.Kümmel 9450
36.Oliva 9409
37.Ďurech 9356
Hory:
18.Hess 3908
19.Punčochář 3751
20.Cibulka 3582

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5763 lezců
1170423 cest
Nové přelezy:
Velikonočn 9/9+
Triebwerke 10
La Cucina 8a
Patatas Br 7c+
Graue Emin 9
Tlustí Chl 9+/10-
Level 42 10-/10
Le Crime E 8a
7b+ 7b+
Fibres A C 7b+

Stěny
Lezecká stěna Jičín - Jičín
TJ vodní sporty - Loděnice - Litovel
Lezecké centrum na Dlouhém Mostě - Dlouhý Most

Prodejny
Dap Sport - Hradec Králové
HANIBAL - Praha 2
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bjørn-Eivind Årtun(45) a Stein-Ivar Gravdal(37) zahynu

smallDva významní norští lezci zahynuli v noci ze čtvrtku na pátek při ledolezení na Kjerag v Norsku.

Oba horolezci byli špičkovými profesionály. Stein Ivar Gravdal byl navíc členem "horské záchranné služby", která snášela jejich těla.
Rozsáhlá záchranná akce se rozeběhla na podnět rodin, které zalarmovali záchranou službu. Lezci odjeli do hor ve úterý a plánovali návrat ve čtvrtek. V tu dobu však nedorazili. Byli nalezeni mrtví v pátek navázáni na jednom laně, asi 100 m nad suťoviskem (velmi nízko od nástupu). Vyprošťování znemožnilo špatné počasí a tak se těla obou lezců dostala dolů až v neděli.
Oba horolezci se věnovali zejména big-wallovému a zimnímu lezení. V roce 2007 se Gravdal zúčastnil expedice na Great Trango Tower. Přímo na Kjerdal (tisíc metrů dlouhá ledová stěna, do které se nastupuje přímo z moře) uskutečnil Gravdal několik prvovýstupů. 

Informace jsou převzaté z www.nrk.no
Podrobnosti nehody se vyšetřují.

na fotkách je Bjorn Årtun v průběhu prvovýstupu The Bollocks On Rultens se spolulezcem Markem Prezeljem (foto od Špicála).

01


02


03


04


05

Eliška   [úpravy] 23:53 12.02.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 To nee :-(11:22:15 13.02.2012
Bjorn patřil do absolutní světový špičky v mixovym lezení v horách a kdo ho někdy viděl ohánět se motykama koukal s otevřenou pusou. Moc fajn skromnej kluk, dalších neuvěřitelnejch punkovejch výstupů jako byl třeba Dracula už se teda nedočkáme :-(
http://aaj.americanalpineclub.  org/features/feature-aaj-2011  /dracula-by-bjorn-eivind-aartun/
(mezery)
Špicálodpovědět 

 ...11:57:25 13.02.2012
Hodně špatné. Jak už je u takových zpráv zvykem. Ronim.
Magnusekodpovědět 

 Foto dne:
Kobylí hlava
UFO, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (185565)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Hřeben Tronchey 5b Grandes Jorasses
Giacougiá 6b+ Piemont
Regalami Un Sorriso 6a Piemont
Kurdistán IXc Tisá - Modřín
Nu Tar Jag Över 6a Bohuslän
Nově komentované:
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
Schenghenské Hranice 4 Bor
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh
O Kolečko Navíc Xa Labské Údolí - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: skály pro děti | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Re: Sportovky Schladming | Sportovky Schladming | Sportovky Schladming | Re: Skalni lezeni Brazilie | Re: Skalni lezeni Brazilie | Skalni lezeni Brazilie |

 Nové komentáře:
Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: Technická pzn. | Re: gratulace |

 Kde to vře:
Klára Kolouchová, 1. Češka na Everestu, zemřela na Nanga Parbat (86)
Alpská „hurá akce” (21)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (21)
Pinch od Edelridu (20)
Boulder 9A od bosonohého Charlese lezen jako 8B+ (13)
Na Nanga Parbat vylezli Marek Novotný a Ondra Hlásný (12)
SP v boulderingu Innsbruck, Rakousko (10)
Velký skalní pád na Aiguille du Midi v Alpách (9)
Bývalá německá biatlonistka Laura Dahlmeier zemřela v Karakoram (9)
Denis Urubko a Maria Cardell: prvovýstup alpsky na Nanga Parbat (8)

 Nově v inzerci:
Horolezecké boty vysoké Zamberlan, vel. 41 | eathered Friends Volant péřová bunda XXL | Ocún Striker 38,5 | Horský vůdce | Statická a dynamická lana | VÝŠKOVÉ PRÁCE NASTÁLO V PRAZE 360-520 Kč/hod 76 000 až 89 000/M | Pár - lano dvojité/poloviční Tendon Master 7,8mm 60m | Sháním lezce na výškové práce v Praze | Sir Joseph Koteka II 500 200cm | LS Aequilibrium LT GTX |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 1859 
 Ne 
 2120 
 Nevím 
 1362 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.