Vlado Štrba dnes zemřel na Everestu v C4 poté, co se v sobotu při pokusu o výstup na Everest bez kyslíku normálkou (a ne prezentovanou Hard Way) otočil v 8749 m na Jižním vrcholu. S problémy, vážnými omrzlinami a za pomoci Šerpů se dostal do C4 na Jižní sedlo v kritickém stavu.
Rozhovor: Komerčný výstup na Everest nie je pre každého
Začínal od nuly. Najprv sa zamestnal v cestovnej agentúre organizujúcej treky a zájazdy ako tea boy. O pár mesiacov začal pracovať ako nosič, krátko na to sa stal sprievodcom pre treking a pre Tibet.
Hanibal hledá nové brigádníky. Takové, kteří milují hory a čas v nich strávený. Takové, kteří lezou, běhají, trekují, lyžují... Takové, pro které je outdoorové vybavení hračkami, se kterými si chtějí hrát.
Peter Hámor a Michal Sabovčík vylezli na Dhaulágiri
Slováci Peter Hámor a Michal Sabovčík dnes vylezli na vrchol Dhaulágiri (8.167 m). Nyní jsou na cestě do C2, informuje se na Petrově Facebooku. Pro Petra Hámora je to poslední ze 14 osmitisícovek, pro Michala Sabovčíka první.
Za nepříznivé předpovědi počasí proběhlo v nádherné atmosféře další Petrohradské padání. Oficiálně se do závodu registrovalo 107 soutěžících, z toho asi dvacítka cizinců z Německa, Slovenska, Velké Británie a Rumunska. S doprovody se nás sešlo asi 150.
Rosťa Tomanec, Karel Svoboda a Jožo Capcara zaváleli v Tatrách. Monumentální jižní a JZ stěna Kežmarského štítu a lajna přes Cmiter do Skalnaté doliny neodolala jejich lyžím. Podařilo se jim 1. opakování Tatarky direkt z Kežmarského štítu po 5 letech. Jak říká Rosťa:
Trojhalí Karolina – nádherné industriální prostředí, které se již poněkolikáté stalo dějištěm Rock Point Českého poháru v boulderingu. První květnový víkend se na místě bývalého vodního mlýnu sešli nej čeští boulderisti, a že to byla mela…
SP 2017 pokračoval boulderingem a rychlostí znovu v Číně
Libor Hroza skončil dnes 8. na SP v lezení na rychlost v čínském Nanjingu. Ve finálových duelech se probojoval do 1/4finále, kde ulil start. Martin Stráník včera v kvalifikaci boulderingu nepostoupil a skončil 26. V rychlosti padly 2 světové rekordy.
Poměrně nová oblast získávající věhlas díky vynikajícímu sportovnímu lezení. Tolik alespoň tvrdí průvodce Slovenské skály II. z roku 2002, jak je tomu ale nyní? Náš sportovně lezecky orientovaný zájezd po slovenských skalách, po návštěvě Súlova a Porúbky konečně na závěr našeho putování došel k naplnění.
Vlado Štrba dnes zemřel na Everestu v C4 poté, co se v sobotu při pokusu o výstup na Everest bez kyslíku normálkou (a ne prezentovanou Hard Way) otočil v 8749 m na Jižním vrcholu. S problémy, vážnými omrzlinami a za pomoci Šerpů se dostal do C4 na Jižní sedlo v kritickém stavu.
Oznámili to na Facebooku jeho přátelé.
"Vlado zomrel dnes podvečer nepálskeho času vo štvrtom výškovom tábore pod Mount Everestom. Ešte včera sa mu bez použitia prídavného kyslíka podarilo dosiahnuť južný predvrchol Mount Everestu (8749 m), na ktorom sa už žiaľ veľmi neskoro večer otočil a začal zostupovať. Spojili sme sa s ním cez satelitný telefón (Ján Madarás) a ústne a textovými správami ho žiadali, aby zmobilizoval všetky sily a čo najrýchlejšie zostúpil. V noci sme s ním stratili kontakt. Z toho, čo vieme od jeho agentúrneho šéfa Subina Thakuriho, na pomoc sa mu vydala skupina šerpov, ktorá postupovala k vrcholu. Mali pre neho kyslíkovú fľašu a jeden zo šerpov sa mu mal venovať. Jeho evakuácia z výšok nad 8400 metrov trvala veľmi dlho, Vlada priniesli do Južného sedla v kritickom stave a s omrzlinami na rukách a na nohách. Jeho situácia bola po treťom dni pobytu v zóne smrti tak zlá, že evakuácia do nižších táborov už žiaľ nebola možná."
S problémy, vážnými omrzlinami a za pomoci Šerpů se 48letý slovenský horolezec Vlado Štrba dostal tedy ještě do C4 na Jižní sedlo, ale už byla situace "velmi kritická", když strávil 3. den v zóně smrti. Šerpové se ho měli pokusit snést do C3 pouze, pokud by se jeho stav trochu zlepši, informovali v předchozí zprávě jeho přátelé s dovětkem: "Doufáme v zázrak."
Viz poslední post na Facebooku po dnešní 13. hodině našeho času: "Vlado je v C4, ale situacia je velmi kriticka. Serpovia sa ho pokusia zniest nizsie do C3 len ak sa mu trochu prilepsi. Dufame v zazrak."
Ještě kolem 12:00 našeho času přišla zpráva, že je "zřejmě už v Jižním sedle", má "vážné omrzliny" a "organizuje se tým na jeho evakuaci".
"...CERSTVA SPRAVA z tabora C4 - mame potvrdene, ze Vlado Strba zije a je pri vedomi. Zrejme uz v Juznom sedle. Ma vsak vazne omrzliny, momentalne sa organizuje tim na jeho evakuaciu do taborov C3 a C2."
Vlado Štrba byl podle předchozích zpráv od svých přátel na Facebooku snášen Šerpy do C4 velmi pomalu. Našli ho zřejmě výše než na Balkóně (8440 m), musel být dezorientovaný. A už by měl být na kyslíku. Nad Jižním sedlem bylo víc postižených, jeden americký horolezec tam dnes ráno zemřel. A týž den zemřel Na Everestu ještě třetí horolezec, Australan, který šel po severní trase z Tibetu.
"Vlado je isto znasany do C4, ale ide to pomaly, nasli ho zrejme vyssie ako na Balkone, musel byt uz dezorientovany."
... viacero lezcov ma nad 4 taborom v Juznom sedle problem. Vlada by mali znasat serpovia. Cakame na spravy. Mal by byt uz na kysliku."
Předchozí zpráva od přátel Vlada Štrby, kteří se odvolávali na majitele agentury specializované na výstup na Everest (Subin Thakuri, s nímž jsme zveřejňovali před pár dny Rozhovor: Komerčný výstup na Everest nie je pre každého), ze dneška dopoledne:
"...viacero lezcov malo v oblasti Balkona problemy, zrejme aj jeden serpa a nocna skupina pomaha viacerym z nich dostat sa do C4, co vraj komplikuju podmienky a pocasie. Vlado by vsak mal byt medzi tymi, ktorym serpovia pomahaju. Cakame na potvrdenie a spojenie s C4."
Obrázek horní části trasy na Everest s vyznačenými místy:
Předchozí posty na Facebooku ze soboty 20.5.2017:
Slovák Vlado Štrba se podle dnešní informace na svém Facebooku při pokusu o výstup na Everest normálkou (a ne původně prezentovanou Hard Way) otočil v 8700 metrech, zřejmě na Jižním vrcholu a sestupuje dolů.
"...Vlado je uz takmer den na ceste. Teraz sme sa s nim spojili. Otocil sa v 8700 metroch, zrejme na Juznom vrchole. Teraz zostupuje do Juzneho sedla. Postup bol zial velmi pomaly. Hlas mal zretelny a jasny. Caka nas niekolko dramatickych hodin, podpora v C4 bude zabezpecena..."
"...posledne spojenie s Vladom sme nadviazali na urovni Balkona, kam sa dostal po zostupe z Juzneho vrcholu. Stale cakame na dalsie spojenie. Vlado by mal byt na zostupe smerom do Juzneho sedla. Oproti mu z C4 vyrazila skupina serpov spolu s klientmi, ktora ide na vrchol. Dali sme im pribalit dalsiu kyslikovu flasu, regulator a jeden serpa pojde s Vladom."
Zpráva z pátku 19.5.2017:
Slovák Vlado Štrba podle dnešní informace na svém Facebooku změnil prezentovaný plán a vyráží na Everest normálkou. Podle této zprávy se tak rozhodl poté, co v C2 zjistil, že "původní cíl- Hardway - je kvůli podmínkám ve stěně nelezitelná".
"Dnes o 11:15 nasho casu Vlado vyrazi z Juzneho sedla, kde stravil posledne noci na vrcholovy utok po klasickej vystupovej trase Rozhodol sa tak po tom, ako este v C2 zistil, ze povodny ciel - Hardway - je kvoli podmienkam v stene nelezitelna." píše se v poslední zprávě na jeho profilu.
Vlado Štrba a jeho zpochybňovaný cíl: Everest Hard Way
Původně se Vlado Štrba letos chystal na Everest slavnou Boningtonovou cestou tzv. Hard Way, a to už podruhé, s parťákem z loňska Zolo Pálem. Ten ale na poslední chvíli od letošní expedice odstoupil. A tak se Vlado Štrba rozhodl výstup uskutečnit sám. Expedice Everest Hard Way: Z.Pál odstoupil, V.Štrba chce jít sám
Od jejich expedice se koncem loňského roku distancoval slovenský horosvaz James, podle něhož na cestu nemají a klamou veřejnost. James označil pokusy o výstup kýmkoli mimo světovou špičku za klamání především laické veřejnosti:
"... Prelezenie Boningtonovej cesty v juhozápadnej stene Mt. Everestu alpským štýlom bez umelého kyslíka možno s istotou považovať za jeden z najťažších cieľov, ktoré v súčasnosti himalájske horolezectvo ponúka. Možné prelezenie tejto extrémne náročnej cesty na najvyššiu horu sveta je vyhradené iba úzkemu kruhu absolútnej svetovej horolezeckej špičky, a aj to len pri optimálnych podmienkach, dokonalej forme a vynikajúcej aklimatizácii. Je úplne nemožné, aby týmto štýlom cestu preliezol niekto, kto svoje lezecké majstrovstvo nepreukázal prelezením množstva najťažších ciest vo vysokých stenách alpského charakteru, resp. prelezením viacerých extrémne ťažkých ciest alpským štýlom na niektoré z osemtisícoviek. Preto považujeme tieto, ale aj budúce pokusy o prelezenie cesty „Hard Way“ kýmkoľvek mimo úzkej svetovej špičky a ich medializáciu za vysoko neprofesionálne, klamlivé a zavádzajúce predovšetkým pre laickú verejnosť. Slovenský horolezecký spolok JAMES a Komisia alpinizmu sa preto od týchto pokusov a aktivít dôrazne dištancuje.
Vlado Štrba na to reagoval v komentáři pod výše zmíněným článkem na Lezci, že distanc nechápe, a že si každý může svobodně lézt do stěn, na které se cítí fyzicky a psychicky připraven. "Posoudit to můžeme jen my, žádné občanské sdružení, které nás nepozná. A samozřejmě svobodně si vybíráme i zodpovednost za riziko, které si neseme jen a jen sami."
Viz: "Reakcia na vyjadrenie Slovenského horolezeckého spolku James
Keď sme si prećítali vyjadrenie Slovenského horolezeckého spolku James, oboch nás prekvapilo. James sme nežiadali o žiadnu finančnú podporu, nikto z Jamesu nás nekontaktoval po expedícií a nie sme ani jeho členmi, preto nerozumieme od čoho a koho sa dištancuje. (Zoltán Pál nikdy členom Jamesu nebol a Horolezecko expedičný klub – Zahorie, ktorého som členom, ukončil 1.10.2016 členstvo v Jamese).
Nerozumieme tomuto mentálnemu návratu pred rok 1989, kedy sa všetky expedície centrálne povoľovali a schvaľovali na športovom zväze.
Dnes predsa žijeme v dobe slobody pohybu, takisto máme možnosti slobodne si nájsť prostriedky, vycestovať a liezť do stien, na ktoré máme legálne povolenie a cítime sa na ne fyzicky a psychicky pripravení. Posúdiť to vieme len my, žiadne občianske združenie, ktoré nás nepozná. A samozrejme slobodne si vyberáme aj zodpovednosť za riziko, ktoré si nesieme len a len sami. Ako sme už uviedli predtým, v tomto duchu sme do Hardway v máji 2016 naliezli a náš výstup sme pre zranenie zraku Zoltána Pála museli prerušiť. Pokračovať v náročnom výstupe v takom stave by bolo pochopiteľne bláznovstvo.
Veríme, že záchrana zraneného spolulezca v ťažkom teréne je naplnením základnej etiky správania v horách o akú sa James už roky usiluje. Aj keď nie sme členmi Jamesu, budeme ju dodržiavať vždy, aj pri našom druhom pokuse v roku 2017. Držíme všetkým členom Jamesu palce pri napĺnaní vlastných horolezeckých snov bez lustrovania a kádrovania druhými.
Vlado Štrba za Everest Hardway 2017
Holíč, 3.11.2016
Vlado ŠTRBA"
Poprvé se tedy Vlado Štrba a Zolo Pál pokoušeli o výstup na Everest Boningtonovou cestou loni na jaře. V květnu je z C2 po údajném zásahu menší lavinou zachraňoval vrtulník. (Viz článek na Lezci: Slováky na Everestu zasáhla menší lavina a sestupují). Následně organizovali další pokus na rok 2017 a sháněli sponzory a podporu v médiích.
Boningtonova cesta z roku 1975 vede JZ stěnou. O výstup nejstrmější stěnou Everestu se od roku 1969 pokoušelo několik výprav. Prvovýstup se nakonec podařil velké britské expedici vedené Chrisem Boningtonem. Na vrchol hory vystoupili Doug Scott a Dougal Haston, později také Peter Boardman s Šerpou Pertembou a sólo Mick Burke (ztratil se v mlze při sestupu).
Cestu „Hard Way“ opakovala v roce 1988 slovenská expedice. Členy byli Jozef Just, Peter Božík, Dušan Becík a Jaroslav Jaško. Výstup uskutečnili alpským stylem a Jozef Just jako jediný stanul na vrcholu. Na sestupu všichni zemřeli.
Vlado Štrba letos průběžně informoval o aklimatizačních trecích, při kterých vyšel na Island Peak (6189m) a pod vrchol Lobuche Peak do výšky 6119m. A poté, že se spojil s výpravou Ueli Stecka a že má s ním společný permit: Vlado Štrba z expedice na Everest: mám permit s Ueli Steckem
Poslední foto Vlada Štrby s Uelim Steckem, s kterým měl formálně společný permit, večer před Ueliho tragickým pádem z Nuptse:
Při vlastním výstupu na Everest chtěl mít Vlado tábor C1 a C2 totožný s výstupovou trasou do Jižního sedla, ale od C2 už plánoval postupovat v trase stěnou s bivaky v B1 (7800m) a B2 (8300m) až k vrcholu, jak uváděl původně na stránkách expedice: www.everest.8000.sk
Prezentační video Vlada Štrby a Zolo Pála pro 2. expedici Everest Hard Way:
Další souvislosti viz poslední zprávy o Vladovi Štrbovi pod Everestem: