Pojďme si při pondělku zazpívat píseň o pádech hlubokých.
E Cesta má nade mnou mně vůbec není cizí.
Mnohokrát jsem tam spad, a to zabo H7 lí.
Za le E tu před zrakem všechno A mizí
rány E pak v nemoc H7 nici přebo E lí.
Tam volám: Nashledanou, A nashledanou, E skály na ho H7 rách i v údo E lí.
Já volám: Nashledanou, A nashledanou, E ve vzpomínkách H7 srdce zabo E lí.
E Oči mé chtěj`vidět, jak lezec štěstí mívá.
Ne, aby zas sletěl – jako toli H7 krát.
Jedi E né, co mu bez štěstí A zbývá:
volným E pádem podla H7 hu natvrdo dát.
Pak volá: Nashledanou, A nashledanou, E skály na ho H7 rách i v údo E lí.
Já volám: Nashledanou, A nashledanou, E ve vzpomínkách H7 srdce zabo E lí.
E Proč se jen pokaždé lidi do skal vrátí?
Proč jen zas si jdou pro šťastných pár H7 chvil?
Přijdou E zas vršky své dobý A vati,
bez to E ho by člověk H7 člověkem ne E byl!
/: A proto nashledanou, A nashledanou, E v horách, ve ska H7 lách i v údo E lí.
Já volám: Nashledanou, nashle A danou, E při lezení H7 srdce nebo E lí! :/
pokud to zahraješ u vohně s patřičným přednesem a máš-li charismatu tři pudele, a budeš to hrát sladkobolně vožralejm, tak asi dobrý. takhle je to tragédie. počítat slabiky a rozlišovat dlouhou a krátkou, tý vole, todle nejni žádný ňůvorlýnsblůs, todle je pitomej kolovrátek, ten potřebuje řemeslo.
Lukasi, píseň Rodné údolí je stará nejméně 150 let. Byla to skoro trampská hymna. Ťukni si na tubě Red River Rock Johny Hurricannes. V r.1959 s ní přinesla skupina Sputnici do tuzemska rock-and-roll. Ke slyšení každé úterý ve 21:00 na FM 91,20. A napíš, prosím, také nějakou písničku o nás pro nás, která bude o něčem. Jestli se ti to bude také dobře rýmovat s klasikou.
Jura
hele nerozumíme si. když je píseň melodicky a rytmicky nápaditá, tak ji stačí poměrně jednoduchý text. když je text geniální, stačí písni kolovrátek (například původní melodie Erlkoeniga ala lidový nápěv) a důvtipnější hudební stránka ji poněkud rozmělňuje. když je melodie kolovrátek a text říkanka s rýmy rád-dát, tak to zachrání jen přednes. ten jsi nenabídl.
Tohle je problém s funkčností horolezeckýho zpěvníku. Prostě "ujmout se" - to je pro písničku hrozně těžkej úkol. A vysoká četnost slov "hora" a "skála" ještě bohužel nezaručuje, že se takovej song ujme v horobandě. Tím nemyslím žádnej konkrétní song, jen glosuju svou zkušenost s horozpěvníkem.
Takže když se obloukem vrátím k otázce, kterou jsem před čtyřmi roky otevřel v diskusi na lezci téma horolezeckýho zpěvníku, tak musím přiznat, že jsem si naní odpověděl tak, že skutečně horolezci žádný songy nemaj, byť existuje řada písní, kde odpovídající výskyt klíčovejch slov je.
„horolezci žádný songy nemaj“ ??? Nesouhlasím. Vždycky se zpívalo třeba: Co to moje oko vidí, Gerlachu, Gerlachu, Jedna nóbl dáma, Když jsem byl ještě malý (Nechoď do Skaláku), Kufr, Lezec, Náhrobní kámen, Od Téryho chaty, Rovnou, Stěna pádů, U Kohoutka sedí Venca Chlum … I ta nová Píseň rakváčů má kořeny ve Skaláku, asi 1970. A co teprve pecky od mistra Viktora! Skepse je tu jen proto, že tyto nejsou na netu, nedají se stahovat, posílat, holt se za nimi musí do hospody. A já byl u toho, když vznikaly … a taky jsem byl u toho, když do tuzemska přišel rock. A tak když se v pondělí redakce urvala a vyvěsila památný Red River Rock, s neumělou rýmovačkou na původní slova Honzy Nedvěda, vznikl komentářový těsnopis, který tedy vysvětlím. Je to ale dlouhé ...
Do toho srdce mně dnes v pondělí dali nastálo dvě elektrody a kardiostimulátor. Holt 7 křížků se blíží. To se to za měsíc poleze ... jako když dostane horolezec pod vrškem Everestu lahev kyslíku.