Po sezóně se množí dotazy, co s bolavýma prstama, rukama a vůbec celým tělem.
Trochu odpovědí by mohl dát nadcházející Pelikánův seminář a dokumenty pocházející z dřívější doby, které se zabývají touto problematikou.
A článek, který nám o své účasti na semináři v Německu napsal Tomáš Obtulovič by mohl iniciovat seriál, kde by byly publikovány nové poznatky a alespoň radou a dodáním naděje pomáhal zraněným lezčíkům. Bylo by fajn vytvořit i nějaké to fórum a poznatky publikovat na dostupném místě, třeba zde na Lezci.
O chystaném důležitém semináři, tentokráte v Čechách, kde budou prezentovány nové poznatky, bude ještě řeč později a na konci článku si můžete stáhnout pozvánku, agendu semináře a další detaily.
Věříme, že se pak i sem prosáknou nějaké užitečné informace na semináři presentované a stanou se užitečným všem těm (podle výzkumů) 70 procentům s problémy prstů, šlach, kloubů a úponů.
Sportklettern – Sportmedizinische Aspekte
V Obertrubachu ve známé Frankenjuře se počátkem léta uskutečnil zajímavý seminář s názvem Sportklettern - Sportmedizinische Aspekte na téma sportovní lezení a aspekty sportovní medicíny.
Tohoto semináře, pořádaného ve známé Frankenjuře, se zúčastnil budoucí lékař a lezec Tomáš Obtulovič, který pak příspěvkem zaslaným na Lezce nás přiměl abychom si této oblasti začali trochu všímat.
Články v horolezeckých a outdoorových magazínech byly věnovány především první pomoci a horské medicíně a na vlastní lezení a vše, co lezení umožňuje a naopak znemožňuje, se zapomnělo. To je určitě i trochu chyba, když si uvědomíme, že většina (horo)lezců se věnuje skalnímu - sportovnímu lezení a lezení na umělých stěnách. Nejedná se sice o tak závažná poranění a úrazy jejichž rizikem si je každý vědom v horolezectví obecně, za to ale jsou mnohem častější a navíc je jejich léčba velmi nepříjemná a zdlouhavá.
Tomáš, který nám poslal pozvání na chystaný Pelikánův Seminář nám napsal že: "Hlavním důvodem k návštěvě odborného semináře v Německu mi byly čím dál častější dotazy kamarádů na moji osobu ohledně poranění vzniklých při lezení a to lezení především sportovním, ať už na obtížnost, bouldering nebo na rychlost a jejich následné léčbě."
U nás, ani ve Slovenské republice není v současnosti nikdo, kdo by se této problematice věnoval tak intenzívně, jako lékaři ve státech na západ od našich hranic (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Holandsko, Velká Británie). Proto bylo nezbytné získat znalosti právě v jedné z těchto zemí a lékaři z Rakouska a Německa jsou právě v tomto odvětví medicíny světová špička.
V České republice nám v současnosti chybějí aktuální informace o poranění vzniklých při sportovním lezení včetně nějaké statistiky
jednotlivých poranění.
Poslední data z našeho území jsou k dispozici z přelomu 80. - 90. let minulého století, kdy pracovní skupina kolem MUDr. Ivana Rotmana udělala několik studií na toto téma a jako jedna z prvních ve světě prezentovala své výsledky. Od té doby žádná práce na toto téma u nás nevznikla.
Lezcovo tělo lezením trpí to je evidentní - dr. Volker Schöffl
Tomáš předpokládá, že počet těchto zranění narůstá, stejně jako tomu bylo v Německu vzhledem k rychlému výkonnostnímu nárůstu mezi mladými lezci a jejich nízké informovanosti o kvalitním tréninku, rizicích vyplývajících z přetrénování a možných poraněních namáhaných a přetěžovaných tkáňových struktur pohybového aparátu.
Povrchová zranění jsou většinou ok, horší je to s vnitřními poraněními
Dalším impulsem k návštěvě tohoto kurzu/semináře byla i připravovaná série článků (Tomáš je bude publikovat v Montaně, webu ČHS a Lezci.cz.) na toto téma, které se budou v několika dílech věnovat této problematice a vyplní tak velkou obsahovou mezeru na toto téma (Poslední a jediné publikace určené laikům opět od MUDr. Rotmana, ke stažení na webu ČHS, SHM i zde na konci článku).
A konečnou pohnutkou k cestě byly pro Tomáše i mnohé dost neuvěřitelné rady, postupy a často beznaděj lezců po poranění spojená s přerušením a koncem lezení objevující se v diskusních fórech na webech.
První možnost, dovědět se více o této problematice, se naskýtá nyní všem návštěvníkům na Pelikánově semináři, každoročním to setkání členů Lékařské komise ČHS a všech, co zajímá spojení medicíny, hor a lezení.
Tady se mohou dozvědět mnohem více informací k poranění při sportovním lezení. Přednášky budu koncipovány maximálně prakticky, aby jste si odnesli zajímavé a cenné poznatky, které využijete.
Zdroje:
Dále se výše zmíněné problematice věnují německý lezecký časopis Klettern
A velmi známý server o horské a především o lezecké medicíně Softrock kde naleznete i zvláštní lékařskou sekci Med-Forum.
Za přečtení děkuji a přeji léto plné zážitků a lezení!
Tomáš Obtulovič ml.
Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny
finanční podpora projektu: Český horolezecký svaz
Dokumenty ke stažení:
Poškození prstů rukou v horolezectví
MUDr. Ivan Rotman
Závěrem pozvánka na 17. Pelikánův seminář "Aktuální problémy horské medicíny"
v sobotu 21. 10. 2006 od 9 hodin Pozv_Pelikan - Pozvanka na seminar program
jojo tyhle informace tu chybely, lecba lezcu s prdlejma poutkama atp. byla* v ceskych krajich skutecne stredoveka, snad se zlepsi...
*no i dnes, zkuste zajit na beznou chirurgii ze chcete sono bolavyho prstu..:((, nejspis dostanete mazani FAktnaprtGEL, pripadne doporuceni se tomu divnymu sportu vyhejbat obloukem.
Že by se našla konečně dobrá duše,která by nám pomohla? Škoda ,že už mám asi zenit za sebou ):,ale přeci ,hlásím se jako první do pořadníku pacientů :). Přeji Tomášovi trpělivost a předem mu dík za cenné rady a pomoc hlavně pro nastupující mladou generaci lezců.
Díky za dobrý nápad a doufám, že mi taky bude dodána nějaká ta naděje. Letošní sezónu jsem musel kvůli zraněné šlaše v prstu téměř celou vypustit, tak aspoň doufám, že pro sezónu roku 2007 už budu OK (zatím to tak nevypadá):-( Těším se na jakékoliv rady a doporučení ... Hodně zdaru a nadšení do záslužné práce!-)
Osobně jsme se svým zraněním obletěl 3 doktory a všichni vám řeknou, při ultrazvuku a nahmatání, že tam nic nevidí, nic tam není. Přitom bolest se stále objevuje. Naši ortopedi ví, jak léčit kolena aj., ale s prsty nemají vůbec žádné zkušenosti. A jak bylo v prvním příspěvku, na sono vás skutečně nepošlou. Njelépe je obrátit se na známého, který je vám případně schopen poradit či zajistit prohlídku sonem.
Ultrazvuk je diagnosticky prostredek, pokud k chorobe neni treba klinicky nalez, pak to muze byt mrhanim vycerpatelnymi zdroji a alibismus pred pacientem - kouknete kolik desitek vysetreni jsme udelali a nic jsme nenasli. Stejne jako je mrhani delat vysetreni, pokud mi to nerekne nic noveho, a nezmeni moji terapii (jsou doktori co zaskrtaji zadanku odshora dolu s tim, ze neco z toho vyjde a uvidi se) - mimo jine driv nebyla CTcka, MRI a podobne srandy, a ne ze by diagnostikovali vsechno tak rychle, ale ne vzdy je technika samospasna - napadaji me dve celkem trefna prislovi: komu neni z hury dano,... a kde nic neni, ani....
Zaroven se naskyta otazka - jak presvetsit nektere pacienty, aby se podrobili lecebnemu rezimu - bezne po vyronech, stresovych frakturach, natrhlych slachach po tydnu, ci dvou nejpozdeji je trener tlaci, aby zacali trenovat na alespon 50, 60, 70,.. procent... (staci kouknout na fotbalisty, hokejisty,...).
Jsou typy, co si pretrhaji treba slachova poutka a byt by si nekdo s tim dal tu praci a vystrikoval jim tam to poutko znova, tak to pacos zmrvi, neb po propusteni domu (nebudou ho zivit ve spitale dva mesice, kdyz mu nic neni) ihned se sbali a vyrazi vyzkouset, jestli to uz drzi :-), kupodivu to nedrzi, nasledna terapie je vzdy tezsi, komplikovanejsi,... (ponekud prehanim, ale doba rekonvalescence je nekterymi sportovci snizovana, ci omezena na pobyt v nemocnici a ... pak i ten nejvetsi zapalenec pro medicinu rezignuje).
Tedy vse co jsem chtel rici, je fajn delat podpurna vysetreni, doplnkovou terapii, ale v pripade obtizi se vetsinou stavi na jednom ci nekolika z piliru ortopedie (imobilizace, casna rehabilitace BEZ ZATEZE, operace) - pokud tohle nechce nekdo akceptovat,... staci projit forum - "Ahoj, mam zanet slach, natrhlou slachu, pretrhane kloubni vazy,... Co s tim mam delat? Doktor mi rika, ze si mam dat na chvili pauzu. To ale nechci! Nema nekdo nejaky zaruceny recept, mast, pilulku?"
Diky doktore, za prispevek, ja bych jen dodala, ze uplne na zacatku je PREVENCE - dobra priprava pred lezenim - zahrati, procviceni a protazeni celeho tela (a to i jednotlivych kloubu na rukou) a taky dobra zivotosprava vcetne jidelnicku. Myslim, ze je to hodne videt i na clancich, ktere pise Tomas Mrazek a Helca Lipenska.
Stálo by za to zjistit, proč tělo lezce tak trpí při činnosti,ke které je v podstatě člověk fylogenetickým vývojem určen...nebo se s vývojem člověka někde stala chyba???