LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Chuck Norris vyjel na kole bez kyslíku na Mount Everest, a až nahoře zjistil, že měl spadlý řetěz.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12850
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182161 cest
Nové přelezy:
Cestička K 7C
Herr Kules 9/9+
Ab Durch D 9/9+
Leftfield 9+/10-
Zelená Hro 9-
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9
Funkenschl 9
Ice Age 9+
Der Faule 9

Stěny
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vychází poslední číslo lidé&HORY v roce 2008

-pr-

Předvánoční číslo časopisu lidé&HORY (č. 6) přichází s mimořádným tématem: První výstup na Mt. Everest bez použití umělého kyslíku.

Několik článků a také rozhovor s P. Habelerem živě popisuje rakouskou expedici v roce 1978, která přinesla zásadní průlom v horolezectví. Téma čtenáře detailně seznámí nejen s průběhem expedice, ale zároveň představí i její hlavní protagonisty – R. Messnera, P. Habelera a šéfa expedice W. Nairze. Téma čísla 6 je horkým tipem pro ty, kteří o Štědrém dnu hledají náhradu za okoukaného Mrazíka. Svým způsobem to byla a stále je jakási „horolezecká pohádka“ s dobrým koncem. Pokud ale nechcete přes Vánoce pouze číst časopisy u cukroví a jiných pochutin, uprostřed časopisu najdete i 8 kartiček, které téma doplňují o zajímavé túry v okolí rodišť R. Messnera a P. Habelera. Inspiraci pro pohyb v horách a na skalách přináší samozřejmě i řada článků mimo hlavní téma časopisu.

ČLÁNKY A SERIÁLY:
Hned za aktualitami (str. 4-5) následuje třístránková reportáž z letošního Smíchovského festivalu alpinismu, kterého se zúčastnilo několik špičkových alpinistů a horolezců. Jejich plány na další sezónu přinášíme jako bonus na zadní dvoustraně rozkládacího panoramatu.

Jedním z přednášejících na festivalu měl být i Miha Valič, který ale před touto akcí tragicky zahynul na Cho Oyu. Profil tohoto špičkového slovinského horolezce přinášíme na str. 9.

Autoři rubriky „Skalky“ J. Krejsa a P. Piechowicz se tentokrát vydali s  lezeckou výbavou, dobrou náladou a fotoaparátem na beskydskou Goduli (str. 10-11).
 
Vláďa „Chroust“ Procházka pokračuje ve své „Metodice“ v tématu záchrana směrem nahoru (str. 12-13).

Závěrečný (4.) díl seriálu „Australské treky“ čtenáře zve do kraje bizarních skalních útvarů Bungle-Bungle (str. 14-15).

Testování topmodelů horských kol věhlasných značek v nádherné krajině Jižního Tyrolska pro širokou bikerskou veřejnost... To není sen, ale realita, kterou příští sezónu budou moci naši čtenáři prožít na vlastní kůži. Detaily této akce přinášíme v reportáži Testival na str. 16-17.

Kdy jindy než na začátku zimní sezóny zaměřit pozornost na bezpečnost pohybu v lavinovém terénu? Odborník na laviny J. Charvát představuje na str. 18-19 novou kanadskou rozhodovací strategii Avaluator.

V rubrice „... a tenkrát se to ve mně nadobro zlomilo.“ (str. 20)  vypráví o svých divokých horolezeckých začátcích legendární slovinský horolezec Viki Grošelj.

Hned za hlavním tématem na str. 45-47 se vracíme do historie, konkrétně k První české himálajské expedici. Tento obdivuhodný a průkopnický počin „starých chlapů ze Skaláku“ je vylíčen atraktivní formou za doprovodu původního obrazového materiálu.

Seriál „Jihoamerické vrcholy“ přináší velmi zajímavý tip pro zájemce o atraktivní pětitisícovky v pohoří Cordillera Blanca. Přijměte pozvání na atraktivní vrcholy Nevado Urus Este (5420 m) a Nevado Pisco (5752 m).

Seriál Jiřího Nováka „Vybrané výstupy“ se tentokrát zaměřil na stěny pohoří Gesäuse (str. 50-51).

Zimní výstup legendární cestou „Hokejka“ na Lomnický štít je zprvu hec, potom dřina a nakonec báječné vzpomínky na mimořádné zážitky. Více napoví rubrika „Túra, na kterou nezapomenu“ (str. 52-53).

Čtvrtý díl seriálu „Praha a alpinismus“ představí historii prvních horských vůdců na Großglockneru, kterou výrazně ovlivnil pražský rodák Johann Stüdl (str. 54-55).

Závěr časopisu je věnován radám, jak správně vybrat lyžařské a snowboardové brýle, testu softshellové bundy Treksport Essence a novinkám na trhu s outdoorovým vybavením.

Strany 60-62 informují o celosvětovém servisu pro členy OeAV (www.alpenverein.cz) a přinášejí exklusivní rozhovor s B. Künzlem (ředitel pojišťovnické burzy) o výhodách pojištění členů OeAV.

Na posledních třech stranách časopisu se čtenářům představují tři jihotyrolská centra zimních sportů: Seiser Alm, Obereggen a Karersee.

Bohatého Ježíška v podobě nezapomenutelných zážitků ze zimních hor vám za celou redakci přeje Daniel Polman, šéfredaktor



(Vyšlo původně na Lezci 19. 12. 2008)

Daniel Polman   [úpravy] 08:38 21.12.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
kvalifikace obtížnosti
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (187036)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pecunia Sue 6a Valle Aquila
Incastro 5c Valle Aquila
Aspettando Te 5c Valle Aquila
Bravi Ragazzi 4c Valle Aquila
Rolex V Prachu 6B Popova Skála
Nově komentované:
Pedrův Smrk 10- Josefovské Údolí
V Pasti 6C+ Popova Skála
Bongo Bongo 7A Srbsko
Bongo Bongo 7A Srbsko
Schattenspiel Direkt 7- Frankenjura

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Operace tenisového lokte | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: to se fotil dronem? | Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 395 
 50 dní v divočině 
 318 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 355 
 Andrea 
 320 
 Ashima 
 260 
 Barkley Marathon 
 341 
 B.I.G. - světové prvenství 
 314 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 288 
 Gálfy - Horský život 
 280 
 Jak se staví ledovec 
 266 
 JAMES - Století nad oblaky 
 354 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 295 
 Lezci z Manína 
 306 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 297 
 Operace Nos 
 281 
 Plamen nikdy nezhasne 
 278 
 Pohlednice z konce světa 
 307 
 Pomíjivost ledu 
 286 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 292 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 280 
 Rhapsodia Corcontica 
 281 
 Sama 
 303 
 Šampioni zlatého údolí 
 296 
 S lyžemi v oblacích 
 342 
 Tenaya Traverse Challange 
 294 
 Tenkrát na východě 
 313 
 Velká alpská silnice - 73 
 300 
 Za oponou velehor 
 347 
 Zápasník Dee Dee 
 290 
 Životní výprava 
 281 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.