LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Parádní finta, takovýhle kroky jsem v přírodě ještě nedělal.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Žebříček
Cesty:
30.Novotná 10306
31.Kohout 10290
32.Lank 10290
Bouldry:
30.Bulička 9150
31.Majdloch 9125
32.Ďurech 9106
Hory:
5.Y 6736
6.Švihálek 6070
7.Černý 6007

Výsledky
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)

Deníčky
5703 lezců
1139509 cest
Nové přelezy:
Mám Jednu 10-
Bez Fakáče 8A
Nur In Dei 9
Peklo Relo 7C
Tak Pravil 7C+
3v1 8A
Říše Mrtvý 7C+
Peklo Fore 8A
Chip Monke 7b
Žába SD 7C/7C+

Stěny
Klub Dubina - Litoměřice
Újezd nad Lesy, Praha 9, Základní škola Masarykova - Praha 9, Újezd nad Lesy
Boulder HO Domažlice - Domažlice

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - České Budějovice
Outdoor Centrum Rock Point Letňany - Praha 9 - Letňany

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kielich

další ze světových obrů

smallObjekt nedostavěné vodárenské věže - venkovní lezecká stěna ve tvaru kalichu, se nachází v polském městě Lubin (110 km severně od Trutnova). Je nejvyšší v Polsku a jednou z nejvyšších umělých lezeckých stěn na světě.

Objekt byl upraven pro lezení v roce 1996, je vysoký 34 metrů, má k dispozici 7 lezeckých cest v různé obtížnosti. Ve výšce 19 m se stěna naklání, pokračuje 15 metry a tvoří výrazný převis - charakteristický tvar kalicha, díky kterému stěna získala své označení „Kielich“.

poster


Majitelem a provozovatelem Kielichu je Spolek přátel hor v Lubinie (Stowarzyszenie Milosnikow Gor) www.kielich.lubin.pl, a tak jsme předsedu SMG (Luke Brzezicki) požádali o bližší informace.



Vodárenská věž byla nepovedeným projektem předchozího režimu. Nikdy nebyla uvedena do provozu z důvodu rozšíření používání vodovodů či výškových budov stojících okolo (poslední patra by neměla dost vody).

Tímto způsobem se město stalo vlastníkem 34 m vysokého šedého kolosu, s kterým nikdo nevěděl co dělat. Objekt chátral, obyvatelé si stěžovali. Nakonec se tehdejší starosta města Lubina, Robert Raczynski, rozhodl jednou provždy se tohoto ohavného monstra zbavit a povolal hornického střelmistra, aby objekt odstřelil. Naštěstí se ukázalo, že horník Edward Zaczyński je milovníkem hor, turistiky a horolezectví.
Přišel s geniálním nápadem, a dokonce přemluvil i starostu, aby z objektu vytvořili horolezeckou stěnu. A tak to vlastně více méně začalo…

graffiti

jedno z graffiti na vnitřním schodišti



Spolek přátel hor


byl založen v roce 1997, na ustavující schůzi, která se konala 10. dubna roku 1997. Tehdy skupina opravdových optimistů, zapálených horských nadšenců, pro některé podivínů s neobvyklým životním stylem, který byl založen na lásce k horám a ke všemu s nimi spojeného. Byli přesvědčeni, že touto vášní budou překvapovat další generace.

Možno směle říci, že toto „překvapení“ z jejich nadšení se jim povedlo, díky čemuž je mnoho generací, které zanechaly stopy magnézia na této stěně a také se mnohým podařilo pracovat společnými silami a pod vedením takových lidí jako je Jarek Rybka nebo Marcin Krolak.

Od počátku svého působení je spolek organizátorem mnoha soutěží v lezení, a to jak regionálních tak celostátních. Na svém kontě má mezi jinými také organizaci několika pohárů Polska v lezení, mistrovství Polska ve sportovním lezení, celostátní mistrovství města Lubina o pohár starosty města, a také rekreační soutěže při příležitosti „Dne dětí“ a závody pro žáky základních škol, gymnázií i vyšších škol.

sportovní hala

sportovní hala



"Můžeme se pochlubit také organizací několika závodů na čas „Kalich Masters“, které měly mezinárodní účast, organizací velkého otevření sezóny na Kielichu, kterého se účastnilo více než 100 osob. Navíc jsme navázali spolupráci s mentálně postiženými dětmi a mládeží ze Speciální školy.  Vytvořili jsme žákovský sportovní klub, který dává možnost rozvoje ve sportovním lezení i těm nejmladším.

* V roce 2009 se závodů Kielich Masters 2009 účastnil také Libor Hroza (1. místo), Lucie Hrozová (2. místo) a Jakub Hejl (9. místo). Lezlo se na Kielichu a finále poté probíhalo na pódiu v obchodním centru: Goryonline.com.

Kielich Masters 2008 ...

jeden z plakátů k pořádaným závodům



Kromě toho také organizujeme mnoho různých projektů, účastníme se mnoha závodů a můžeme se také pochlubit několika úspěchy.

Zkrátka jsme skupinou lidí, kteří jsou rádi v horách, rádi lezou, podnikají výlety, tráví čas aktivně a když je příležitost pomáhají druhým."

„Všichni lidé sní, ale každý jinak. Ti, kteří sní v opuštěných koutech své mysli, ráno procitnou a zjistí, že snili marně. Ti, kteří sní za bílého dne, jsou nebezpeční, protože s otevřenýma očima jednají stejně jako ve svém snu a tím umožní jeho uskutečnění“
Lawrence z Arabie, Sedm sloupů moudrosti


texty: Luke Brzezicki
Přeložil: Martin Makos


Fotogalerie

















Na stránkách Youtube.com najdete další videa z lezení na Kalichu:


Odkazy:
Kielich.lubin.pl
Vodárny na stránkách Skyscrapercity.com
Pl.Wikipedia - Kategoria: Wieże ciśnień w Polsce



Marťan   [úpravy] 10:00 06.03.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 škoda20:51:50 06.03.2013
škoda, že něco takového není v Olomoooooooci :-(
krakenodpovědět 
 Re: škoda23:58:33 06.03.2013
"Bů škyt, bů škyt. Už jsme jenom tři", vzlykala Fifinka, když obrovská vlna smetla Bobíka do podpalubí a ona si myslela, že ho pohltil oceán. Úryvek z "Poklad kapitána Kida", Čtyřlístek, rok vydání 1987.

Bů škyt, bů škyt. Škoda, že ta stěna není v Kotěhůlkách. To by se lezlo :-)
Slabomír Tučňákodpovědět 
 Re: škoda16:44:52 07.03.2013
„Všichni lidé sní, ale každý jinak. Ti, kteří sní v opuštěných koutech své mysli, ráno procitnou a zjistí, že snili marně. Ti, kteří sní za bílého dne, jsou nebezpeční, protože s otevřenýma očima jednají stejně jako ve svém snu a tím umožní jeho uskutečnění“
Lawrence z Arabie, Sedm sloupů moudrosti
VoKoodpovědět 

 Hmm22:24:27 06.03.2013
To bych si chtěl zkusit.
Steveodpovědět 

 Foto dne:

Příprava Padání 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (182030)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Vzdálený Příbuzný V Bělá U Děčína
Rodinná Sešlost VII Bělá U Děčína
Smutek V Srdci VIIIb Bělá U Děčína
Jihovýchodní Cesta IV Bělá U Děčína
Držte Zobák VIIc Bělá U Děčína
Nově komentované:
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Hrana Snů 7B Skály U Sosnové
Černobílé Stěnky 4 Mařenka
Zvonivá Hrana 5 Mařenka
4:44 7b+ San Vito Lo Capo

 Nově v diskusi:
Re: Hotel v Ádru | Ach jo. | Re: Hotel v Ádru | Re: Hotel v Ádru | Hotel v Ádru | Re: Dotzaz Hrádok. SK | Re: Dotzaz Hrádok. SK | Re: Dotzaz Hrádok. SK | Re: Dotzaz Hrádok. SK | Dotzaz Hrádok. SK |

 Nové komentáře:
Re: asi | asi | Re: Ozubená kolečka | Ozubená kolečka | Pěkný | Zaver z diskuse | Re: Zhrnuti | Re: Zhrnuti | Re: Peter děkujeme! | Re: Peter děkujeme! |

 Kde to vře:
Zákaz lezení na Kozlovi (80)
Zákaz lezení Čtyři palice (48)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (34)
Jazda Olympanov (34)
Uganda 2025 (16)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (16)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
SP v ledolezení v Kanadě: Aneta Loužecká 2. v rychlosti (7)
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (6)
1. sólo zimní přechod hlavních vrcholů masivu Gran Sasso, ITA (4)

 Nově v inzerci:
Boty Salewa crow gtx | Horolezecké boty La Sportiva Trango Cube GTX | La Sportiva Top Nepal , vel. 47. | La Sportiva Top Nepal , vel. 47. | La Sportiva Tarantulance vel.45 | La Sportiva Tarantulance vel.45 | Lezečky Wild Country Meshuga | STANOVÉ KOLÍKY Ultralehké,odolné,kvalitní SET 8+1 | Domácí bouldrovka, chyty | La Sportiva Miura men 38.5 |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1292 
 Ne 
 1259 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.