Jelikož nyní řeším sám případ úrazu s pojištovnama a bohužel mám tu smulu, že se mne podařilo navštívit lékaře v zahraničí již vícekrát, chtěl bych informovat o situaci, která bezprostředně po úrazu nebo jiném plnění nároku na pojištění nastane.
Předem doporučuji mít u sebe
"emergency card", kterou si snadno vytvoříte sami. Jde v podstate o kartičku, na které uvedete anglicky:
name: svoje jméno
resident: bydliště
state: odkud jste
blood type: krevní skupina, není nutné
medications allergy: na jaké léky jste alergičtí
tetanus vaccination: datum kdy jste naposledy byli očkovaní proti tetanu, např. TETAVIX 1.1.2011
emergency contact: telefon na někoho blízkého s mezinárodní předvolbou +420
Tato kartička není duležitá jen v případě, kdy ležíte pod skálou v bezvědomí, ale garantuju vám, že po pádu jste lehce/těžce otřeseni, nasází do vás mraky opiátu a máte komunikovat v cizím jazyku. Kartička se prostě hodí. Já jsem si třeba na své telefonní císlo a kde bydlím nezvpomněl.
karta EHIC
Po příjezdu do nemocnice se s váma okamžitě řeší (pokud nejste v bezvědomí) pojistka. V EU a zemích vázaných smlouvou chtějí vidět jen kartu EHIC - Evropský průkaz zdravotního pojištení. Platí pro tyto země: Belgie, Bulharsko, Česká
republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Madarsko, Malta, Nizozemsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko,
Španelsko, Švédsko, Švýcarsko (kromě občanů Bulharska a Rumunska), Velká Británie (včetně Gibraltaru).
Nevýhodou prukazu EHIC je, že máte placeno pouze to co řadový občan dané země. Pokud tedy bude ležet Švýcar v české nemocnici, bude mít hrazeno v rámci mezinárodní dohody vše, ale připlatí si 100,- Kc/den. Z průkazu rozhodně nejsou hrazeny převozy, jelikož u občana dané země se rozhodně nepředpokládá, že by někam jezdil.
Cokoliv v zahraničí zaplatíte hotov, peníze již neuvidíte. Mužete přes svou pojištovnu zažádat o refundaci do limitu plnění řadového občana dané země. V případě komerčního pojištění, žádáte o doplatky, přeplatky, platby, ... na základě faktury, dokladu vaši komerční pojištovnu.
Nedoplatky přes EHIC v každé zemi řeší centrála evropského pojištění, která vyrozumí vaši pojištovnu, kde pošle fakturu (to ani nevíte) a druhou fakturu zašle vám - jedná se právě o zmíněné doplatky na léky, pomůcky, pobyty v nemocnici, léčení,
rehabilitace, .... Tu okopírujete a zasíláte dál na komerční pojišťovnu.
EHIC platí pouze ve státních zařízeních. Povinnost záchranné služby je přepravit vás do nejbližšího zařízení, které je schopné vám poskytnout neodkladnou pomoc. Neřeší
se jestli je soukromé nebo státní. Proto vás ošetření lékařem na sjezdovce (bývají to většinou soukromé polikliniky otevřené jen v sezónu) může vyjít pěkně draho pokud nemáte komerční pojištení.
karta OEAV
K čemu je mi teda pojištení Alpenverein?
- Alpenverein kryje hlavně záchrannou akci 25.000 EUR. Tato částka je ve většině případů dostatečná.
- Alpenverein kryje převoz domů do neomezené výše. Na zadní straně kartičky naleznete kontakt na Tyrolian Airlines, kam zavoláte v případě prevozu. Pokud se necháte převést jinak, neuhradí vám to! Jedině, že by to bylo zadarmo nebo za
symbolickou cenu, to samozřejmě přivítají.
CESTOVAT POUZE S ALPENVEREINOVÝM POJIŠTENÍM MIMO DOSAH EHIC JE RIZIKO. Léčebné výlohy jsou kryty pouze do 10.000 EUR což je v případě operace a pobytu v nemocnici málo.
Cestujete-li mimo dosah EHIC, doporučuju se 100% připojistit u Alpenvereinu, kdy se pojistný limit poměrně rapidně zvedne. "1.1 - celosvetově (pro členy AV z ČR mimo území ČR) jsou do výše 225 000 EURO pojišteny" - pojistné podmínky k pripojištení bod 1.1.
Drobné doporučení na závěr. Pokud nekomunikujete dostatečně dobře anglicky nebo německy, nepojištujte se napřímo s vidinou ušetrení 100,- Kč, ale přes českého zástupce - je jich hodně. Původně jsem si myslel, že anglicky komunikuju dostatečně, ale v nemocnici mne brzy došel humor, když jsem netušil, jak se řekne páteř, krk, bolí, píchá, tlačí, ... sice se to zdá nyní jako malichernost, ale věřte, že když do vás sypou opiáty horem spodem, bolí to, jste v jiném prostředí, komunikuje se dost blbě.
Užitečné odkazy:
Kde se dozvíte něco o Alpenvereinu a můžete se i přihlásit:
Alpenverein.quillcz.cz
Alpenverein.cz
Edelweiss.cz
On-line registrace na Lezci
Evropský průkaz zdravotního pojištění pro Android
Evropský prukaz zdravotního pojištení pro iOS
Informace o EHIC vám podá vaše zákonná pojištovna.