LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Omluvenky nepadaj, jde se lézt.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšlo 2. vydání průvodce pro bouldering v Divoké Šárce v Praze
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu

Závody
Melloblocco (07.05)
SP boulder Curitiba (BRA) (16.05)
SP boulder Salt Lake City (USA) (23.05)

Žebříček
Cesty:
32.Lank 10290
33.Reich 10254
34.Chejn 10225
Bouldry:
32.Svoboda 9406
33.Ďurech 9356
34.Kümmel 9350
Hory:
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324
4.Sejbal 6951

Výsledky
ČP v lezení na obtížnost Praha (01.05)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)
Petrohradské Padání (25.04)

Deníčky
5732 lezců
1155512 cest
Nové přelezy:
Poslední P 7C+
Na Pohodu 8A
Poslední R Xb
Cesta Pro 9-
Džabův Krt 7C
Noemova Ar 7C
Němý Kašpá 10-
Monstre Tr 7c
Labutí Pís 9+/10-
Odcházení Xb

Stěny
TJ Jiskra - Nový Bor
Lezecké centrum Mammut - Praha 7 - Holešovice
Boulder sokolovna Hrušovany - Hrušovany u Brna

Prodejny
HUDYsport - Ústí nad Labem
HUDYsport - Praha 9
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XVII. díl

Posledně jsem se loučil se slovy "pokračování příště". Pokračování bude, ale až příště. Dnes na jinou notečku. Před časem jsem lákal prostřednictvím Lezce k výletu s přenocováním v místech, o kterých se v tomto seriálu píše. Mám obavy, aby se pro ty, kteří v Sasku nebyli nikdy nebo výjimečně, nestaly saské turmy (věže, pozn.aut.) pohou virtuální realitou. Avizovaný víkend předcházely deštivé dny a tak z něj sešlo.

Na mokré skále se nejen nedá, ale ani nesmí lézt. Během dalších víkendů se mi již nepodařilo vyšetřit více než jeden ze dvou volných dnů, zato však celkem pětkrát za sebou. Díky tomu vás mohu zčerstva seznámit se svými zážitky. Hraniční přechod ve Hřensku. Poutavé místo. Místní duty free shopy způsobují pravidelné zácpy, tvořené nákupychtivými Němci. Vyhnout se stání v koloně, i více než hodinovému, lze včasným příjezdem do zhruba 8:30. Pozor, ani ze skal není kam spěchat. Přes den jsou fronty obousměrné, v podvečer povolí směrem do Čech. Němečtí pasáci, s těmi dívkami mezi Děčínem a Hřenskem nemají nic společného, se občas ptají na množství marek, kterými zrovna vládnete.

Již v EU číhá na cestě do skal ještě jeden rébus, tedy pokud jste si ráno nepřivstali. Musíte zaparkovat auto, a to v místech nejméně vzdálených vašim cílům. Již kolem deváté jsou parkoviště slušně zaplněná, saští turisté a lezci jsou po svých skalách hladoví jako vlci. Parkuje se na parkovištích anebo podél silnice. Zde však jen pokud to nezakazuje značka a pokud se vám vejde celý vůz za postranní čáru. Pravda je, že s blížící se zimou množství ranních návštěvníků lehce klesá. Počasí vhodné k lezení alespoň snesitelnému je od pěti stupňů se sluncem, či o něco výše i se zataženou oblohou.


Často se stává, že v Děčíně, ba ještě i ve Hřensku, je zataženo a mlha a už kousek za Schmilkou svítí slunce. Nám počasí přálo a ještě první listopadovou neděli jsme lezli v tričku. Pravda, jistič měl tři mikiny. Ve skalách samotných je prostě krásně. Alespoň mé nadšení neznalo mezí. Pominu-li samotné lezení, absolutní nirvánou pro mne byla půlhodinka strávená na vrcholu jedné věže. Není důležité které. Někteří z vás ty slastné okamžiky možná znají. Nahrabal jsem si pod sebe trochu lana, pěkně jsem se usadil v důlku, kterými byl vrchol posetý a jistil kamaráda, který si dával 50 metrů za IXa. Slunce se blížilo k obzoru a vše ozařovalo tou magickou oranžovou září. Třista metrů pode mnou si proudilo Labe, na něm i kolem něj všemožné dopravní prostředky. V dáli siluety Sněžníku, Zschirnsteinu, Königsteinu ... . Kolem mne spousta vrcholků. Na některé se ještě lezlo, na jiných se už zapisovalo do vrcholových knih, jinde se slaňovalo a kousek vedle někdo úspěšně přeskočil z předvrcholu na vrchol. Chvíle, kdy jsem byl a nebyl sám, a určitě jedna z těch na které se nezapomíná. Můj nejdůležitější zážitek tedy je: Sasko je stále magické a okouzlující. To je pro dnešek asi to nejdůležitější.

Apropo. V zimních měsících se chystám víkendovou pozvánku zopakovat. Táborák v bivaku, průzkum stěn pro léto a nějaký ten vybojovaný vrchol lze zvládnout i v chladnějších dnech. Takže v prosinci či lednu ...

Jarda Maršík   [úpravy] 07:21 15.11.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 



 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:

Verdon
 Databáze cest:
Všechny cesty (183866)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Alter Weg 6 Müglitztal
Winkelverschneidung 6- Müglitztal
Světlo Na Konci Tunelu 6C+/7A Tetínské Skály
La Repousse Des Picots 6c+ Gorges Du Tarn
Náhorní Spára IV Labské Údolí - Pravý Břeh
Nově komentované:
Vysoce V Kurzu IXc Labské Údolí - Pravý Břeh
Prachy Nebo Láska VIIIc Labské Údolí - Pravý Břeh
Hy Híčo 6+ Lom V Doubí
Hy Híčo 6+ Lom V Doubí
Touha Xa Labské Údolí - Pravý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Expreska | Re: Expreska | Expreska | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: Lezení Praha navijáky? | Re: zapomenutá lišta |

 Nové komentáře:
Re: ČHSS | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: to už je fakt na vyhazov | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: ČHSS | Re: lezci vs. (horo) lezci | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: Bloudek bloudí a blouzní | Re: ČHSS |

 Kde to vře:
Český horolezecký svaz má nové logo (64)
Tři Češi vylezli v těchto dnech na Mount Everest (24)
Lezení v hale může být rizikové kvůli částicím z lezeček (22)
Adam Ondra: trad cesta Lexicon za E11 na flash (8)
Zákaz lezení na Kozlovi (3)
Adam Ondra: závod v Praze bude mým posledním svěťákovým bouldrem (3)
Bouldering na Kubu Island v Botswaně (2)
SP v lezení Bali, Idonésie (2)
JUNGLE JAM vol. 1 (2025) – Když se Výstavko rozzáří (1)
42. ročník MHFF: Legendy velehor i děti záchranáři (1)

 Nově v inzerci:
Nález | La sportiva Miura 44 | Lano Roviště Hafty | stary kruh s drikem | Kouba Permon Biaxial vel.6 | zapomenutá lišta | VW Transporter obytný | Kobereček | Pohorky Garmont Tower 2.0 | La Sportiva BoulderX |

 Anketa:
Líbí se vám nové logo ČHS?
 Ano 
 272 
 Ne 
 241 
 Nevím 
 85 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.