LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nejrychlejší výměna informací je rána pěstí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
ME v lezení (27.08)
SP Koper (06.09)
ČP rychlost Brno (07.09)

Žebříček
Cesty:
19.Reich 10798
20.Slezáková 10774
21.Janošová 10748
Bouldry:
19.Šolc 9381
20.Šípek 9378
21.Nespoutaný 9375
Hory:
10.Bloudek 5870
11.Louda 5820
12.Černý 5657

Výsledky
ME v paralezení (24.08)
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
MSM Čína (23.08)

Deníčky
5626 lezců
1126591 cest
Nové přelezy:
Pokročilé 8+/9-
Sorci Verd 7c
Fahrkarte 9
Picabo 7c
Namib 7b
Chameleon 10
Ayatollah 9-
Climbers P 7b+
Wie Ich Di 9+/10-
Perlička 7B+

Stěny
Vertigo lezecké centrum - Bratislava
LC Baldovec - Rozstání – Baldovec
ZŠ Planá - Planá

Prodejny
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1
HUDYsport - České Budějovice
Green sport - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Petr Kubát o krásách canyoningu ve filmu Canyoning Ticino

rozhovor

Rozhovor o filmu z canyoningové expedice do švýcarského Ticina s jeho tvůrcem Petrem Kubátem zveřejňujeme v rámci mediální spolupráce s Mezinárodním festivalem outdoorových filmů, který začal 4.10. v Ostravě a do konce listopadu putuje po českých a slovenských městech.




Už jste slyšeli o caynoningu? Režisér Petr Kubát se nám prostřednictvím snímku Canyoning Ticino snaží přiblížit ty nejlepší záběry z canyoningové expedice do švýcarského Ticina. Krátký film, jenž je k vidění na XVII. Mezinárodním festivalu outdoorových filmů, je plný nejen unikátních záběrů, ale nabízí i spoustu rad těm, kteří by si chtěli tento sport sami vyzkoušet. Jak probíhalo natáčení, co to vlastně canyoning je a jak moc je tato adrenalinová aktivita nebezpečná, jsme se zeptali tvůrce a sportovce Petra Kubáta v krátkém rozhovoru.




Na XVII. MFOF představujete váš krátký film Canyoning Ticino přibližující vaši canyoningovou expedice do švýcarského Ticina. Co to canyoning je?

Canyoning je adrenalinový sport, který kombinuje horolezectví se speleologií a jízdou na divoké vodě, pro mě osobně velmi lákavá kombinace. Adrenalin, hory a voda, co může být víc?

Během sledování unikátních záběrů z vaší expedice se dozvíme i to, co by nemělo chybět v základní výbavě při výbavě canyoningu. Jaký je cíl snímku Canyoning Ticino?

Prvním cílem našich filmů bylo představení caynoningu jako sportu našim kamarádům, známým a teď už i širší veřejnosti. Přesto, že se snažím ve filmu vždy maximálně přiblížit divákům náš zážitek v kaňonu, současně si uvědomuji, že to prostě není možné. To, co člověk osobně zažije při canyoningu, při desetimetrovém skoku do úzké skalní tůně, vypadá možná dobře na plátně, ale v celé šíři zážitku je prostě nesdělitelné. To se musí zažít na vlastní kůži! Doslova.

1


Ve filmu zazní, že se canyoningu věnujete již od devadesátých let, pamatujete si, kam vaše čtveřice ve složení Cais, Ferry, Tomáš a Martin vyrazila poprvé?

Poprvé jsme vyrazili v roce 1998 do pohoří Vercors ve Francii. Mně osobně se tenkrát nechtělo. Měl jsem jen mlhavou představu, co vlastně canyoning je, a představa, že budeme týden slaňovat, mě moc nelákala. Jela ale dobrá parta, a tak jsem se přidal. Na místě mě pak canyoning úplně pohltil. Voda dá i „obyčejnému slanění“ úplně jiný rozměr. Při slaňování vodnatého vodopádu vás proud vody oslepí a ohluší, moc toho nevidíte a musíte v silném proudu sestupovat. To je dost silný zážitek.

2


Některé skoky či slaňování, které Canyoning Ticino ukazuje, vypadají velmi nebezpečně. Jak moc rizikový tento sport je? Zaznamenali jste během svých výprav nějaké úrazy?

Myslím, že pokud se člověk drží bezpečnostních zásad, není to až tak rizikový sport. Všechny nehody v poslední době, které v rámci komunity sledujeme, byly zapříčiněny hrubým nedodržením pravidel. Naše skupina ING.CANYON myslím na bezpečnost docela dbá, a tak jsme měli v historii pouze několik drobných zranění. Proražený ušní bubínek, naražený loket a kotník. A nespočet modřin. Ale při canyoningu je vždy potřeba s určitou „otlučeností“ vlastního těla počítat.

3


S kamerou se kloužete po vodní skluzavce, plavete, slaňujete, potápíte se i absolvujete několikametrové skoky do vody. Jakou techniku jste při zaznamenání expedice do švýcarského Ticina použili?

Používáme současně několik vodotěsných kamer, jak na helmě, tak v ruce. Dnešní technika je pro zaznamenání třeba skoků nebo slanění v kaňonu perfektní. Kamery jsou malé a vodotěsné. Ještě před pár lety tomu tak nebylo. Když jsme byli ve zmíněném roce 1998 ve Francii, fotili jsme ještě všechno na klasickou zrcadlovku, která nebyla ani vodotěsná. Celá skupina se musela zastavit, z vodotěsného soudku se vyndal foťák, fotograf si musel osušit ruce, vyfotit a opět složitě uklidit foťák. Jedna fotka zabrala klidně 5-10 minut. Dnes to děláme prakticky „za pochodu“. Stačí jen stisknout tlačítko na kameře nebo jen zadat hlasový povel a kamera začne natáčet.

4


Máte pro diváky, kteří se rozhodnou po zhlédnutí snímku canyoning vyzkoušet na vlastní kůži, nějakou radu?

Canyoning je nádherný sport, ale pro neznalé skýtá mnohá nebezpečí. Kdo se rozhodne canyoning vyzkoušet, měl by oslovit pro začátek nějakou profesionální agenturu. V místě, kde jsou terény pro canyoning, je jich dost. Tady mu zapůjčí kompletní vybavení a do kaňonu s ním vyrazí i zkušený průvodce. Za peníze, které agentuře zaplatíte, získáte vlastní bezpečí, a to není málo. Budete mít i možnost v klidu si canyoning vyzkoušet a nemusíte kupovat drahé vybavení. A pokud vás canyoning „chytne“ tak jako mě a mé kamarády, pořiďte si pak vybavení a postupně začněte pronikat do kouzla horských roklí a kaňonů. Třeba se tam někdy potkáme.

5


(Foto: Petr Kubát, ING.CANYON)

Rozhovor vyšel původně na webu www.cervenykoberec.cz

Eliška Bartlová   [úpravy] 09:00 03.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:

Petit Remede A L’inertie, 7b+
 Databáze cest:
Všechny cesty (177958)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Aspirantská 5 Chřenovice-Podhradí
Blocco 19 - 8 Sektor 3 6A+ Daone
Blocco 19 - 7 Sektor 3 6A+ Daone
Blocco 19 - 6 Sektor 3 6B Daone
Blocco 19 - 5 Se 5 Daone
Nově komentované:
Sorci Verdi 7c Sass Dlacia
Stará Cesta IV Tisá - Velké Stěny
Stará Cesta IV Tisá - Velké Stěny
Stará Cesta IV Tisá - Velké Stěny
Kvak 4 Poříčí Nad Sázavou

 Nově v diskusi:
Re: Lezeni na OH | Re: Křížový vrch (Adr) - presa | Re: Křížový vrch (Adr) - presa | Re: Křížový vrch (Adr) - presa | Lezeni na OH | Re: Křížový vrch (Adr) - presa | Křížový vrch (Adr) - presa | Křížový vrch (Adr) - presa | Re: Jištění na štandu | Re: krácení lana |

 Nové komentáře:
paráda | Re: Mládí vpřed! | Re: Mládí vpřed! | Re: Mládí vpřed! | Re: Mládí vpřed! | Re: Mládí vpřed! | Re: Mládí vpřed! | Mládí vpřed! | Borec | Me |

 Kde to vře:
Bouldrové závody na Fesťáku (7)
Franta Rys 3. na Mistrovství Evropy v paralezení (2)
Výstupy roku 2023 ČHS (1)
Alex Megos přelezl Change 9b+ od Adama Ondry (1)
Film: Lezení a bouldrování na skalách Havran u Jítravy (1)

 Nově v inzerci:
Pruvodci | Lowa Renegade GTX Lo | Deuter 45+10l | La Sportiva Testarossa | Mammut lezecké kraťasy/sedák | Dálniční známka Švýcarsko | Spolulezkyně - Praha | Spolulezec -olomouc | Dálniční známka Švýcarsko | Do Alp na kopec |

 Anketa:
Líbí se vám naše kolekce oblečení pro letní OH v Paříži?
 Ano 
 255 
 Ne 
 303 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.