Nazdar lezci,
chtěl bych vás poprosit, jestli by jste si na pár minut neudělali čas, pokud jste třeba v práci, či nemáte do čeho píchnout a nevyplnili dotazník.
Dotazník je součástí mé absolventské práce a zabývá se znalostmi horolezců v první pomoci a prevenci úrazů v horách a kde jinde najít pohromadě tolik lezců, než tady.
• Dotazník vám zabere cca 10 - 15 min.
• Odpovědi prosím vybírejte na základě svých znalostí, netipujte a nesnažte se informace vyhledat z dostupných zdrojů, aby nedošlo ke zkreslení výsledků dotazníku.
• Můžete označit více odpovědí.
Uvedený odkaz zkopírujte a vložte do nového okna či panelu.
VŠEM VÁM STRAŠNĚ MOC DĚKUJI, BYLO VYPLNĚNO VÍCE NEŽ DOST DOTANÍKU. SEKCI JSEM ZAMKNUL, TAKŽE PROSÍM NEPOSÍLEJTE, ANI NEVYPLŃUJTE DALŠÍ DOTAZNÍKY.
ODKAZ BYL SMAZÁN Z DŮVODU NAPLNĚNÍ KAPACITY RESPONDENTŮ
Castecne souhlasim. Treba u pouziti skrtidla me vylozene chybela moznost jine odpovedi. Stejne jako dalsi v diskuzi bych uvital, kdybyste casem zverejnili jeji vysledky a jejich konfrontaci s tim, co povazujete za spravne.
Bez blizsich udaju zadny dotaznik nevyplnim. Chtel bych vedet proc ho vyplnuji, co je cilem, proc a kdo ho vyzaduje a pod. Nektere otazky jsou trochu mene srozumitelne, ale to mozna baziruje na tom, ze si slapu na kabel. Jakekoliv komercielni cile kohokoliv mne neoslovuji.
1) Nepoužívej odborné termíny (např. Heimlichův manévr, Esmarchův trojhmat), lidé možná dělají věci správně, ale nevědí, že se to tak jmenuje.
2) Škrtidlo by žádný laik nikdy neměl používat.
3) Omrzliny laici neošetřují, to je věcí doktora.
4) Na dýchání se laici nezaměřují a při podezření na ztrátu vědomí/dýchání/pulsu ihned zahajují masáž srdce. Pokud je nešťastník při vědomí, je to pro něj tak nepříjemná záležitost, že Ti to dá jasně vědět.
5) Do hor jezdím sám či s partou, ale také jsem byl s cestovkami.
Škrtidlo bych nepoužil ani při jedné z nabízených možností, ale nejblíž se mi zdály obrzliny (končetina omrzne, uhnije a upadne a na pahejl aplikuju škrtidlo).
jo, na tom jsme se několikrát různě shodli. z první pomoci pro laiky se dělá věda, a kladou se z prominutím debilní otázky testů. přináší to jeden praktický důsledek - protože nevím jestli je je to hmat nebo manévr a jestli je hermanuv, henleinuv nebo hajmlichuv, tak radši budu čumět jak bulík jak se mi kamarád (babička, dítě...) dusí protože neodbornou pomocí bych asi ublížil.
do tepenného krvácení rveme klidně špinavé fusekle. s bezživotcem je lépe rumplovat jak v němé grotesce, než se klidně koukat jak modrá. atakdále.
1) Nepoužívej odborné termíny (např. Heimlichův manévr, Esmarchův trojhmat), lidé možná dělají věci správně, ale nevědí, že se to tak jmenuje.
Beru
2) Škrtidlo by žádný laik nikdy neměl používat.
Tento výrek bych označil za vražedný :) V případě masivního arteriálního krvácení sou ti veškeré tlakové obvazy platné jak stěrače na ponorce a pokud nemáš profesionální vybavení je škrtidlo jediná záchrana.(Samozřejmě sebou nese spoustu rizik ale prymární je aby ti ten človíček neumřel :)
3) Omrzliny laici neošetřují, to je věcí doktora.
V případě nedostupnosti zdr. zařízení omrzliny ušetřují i lajci. Účinost terapie je samozřejmě závislá na stadiu poškození tkáně.
4) Na dýchání se laici nezaměřují a při podezření na ztrátu vědomí/dýchání/pulsu ihned zahajují masáž srdce. Pokud je nešťastník při vědomí, je to pro něj tak nepříjemná záležitost, že Ti to dá jasně vědět. Výše zmíněné věci ještě beru ale říci že se na dýchání laici nezaměřují je docela fatální omyl. I profesionální zachránci zhodnocují funkčnost oběhu pomocí záklonu hlavy(ucho k ústům pohled na hrudník) a pozorování jestli jedinec dýchá. Pak li že nejeví známky dechové aktivity je s nejvyšší pravděpodobností zastavený kr. oběh a a zahajujeme neodkladnou resuscitaci. Tu zahajujeme i v případě tzv. terminálních dechů kdy pacient nepravidelně jakoby lapá po dechu. Připomíná to nádech kapra proto se tomu někdy říká kaprovité dýchání.
5) Do hor jezdím sám či s partou, ale také jsem byl s cestovkami.
Neber to jako útok na tvou osobu ale spíš využívám možnosti aspoň trochu poukázat na některé mýlky a nejasnosti PP a tím si i zvýšit pravděpodobnost toho, že když se mi něco stane tak možná půjde kolem někdo, kdo bude vědět jak mi pomoci :)
Jinak, když pominu některé věci typu odborné názvy hmatů :)) ..atd. Tak mi přišel dotazník povedený a obsahoval základní věci spojeny s prví pomocí. Pak-li že si člověk s nějakou otázkou nevěděl rady, měl by to řešit studiem po případě kurzem a ne egoistyckým chvástáním o tom jak stal dotazník za hovno a jak byl nesrozumielný ve snaze namluvit si, že on přece ví jak pomoc i když to vlastně nikdy netrénoval. To o čem píší ovšem pochopí většina lidí až bude někde umírat a kolem bude tucet čumilů a nebo až vám bude umírat kamarád pod rukama a vy nebudete absolutně vědět, co máte dělat. Tak ať to leze :):)
toš jsem to vyplnil a pokud by to bylo možné, uvítal bych nějakou zpětnou vazbu, jako třeba na co jsi přišel nebo co z toho vyplývá (kde to využiješ)...
Dík
Ahoj, Pavle, můžeš mi napsat, jaký je cíl práce, konkrétní výstup, jak je formlulovaná hypotéza a jakou statistickou metodu hodláš aplikovat..? Třeba na mail, zajímá mě to..dík a hodně zdaru
Ahoj,
do redakce chodí spousta žádostí o zveřejnění dotazníků (obsah je většinou formát jedné věty s prosbou a odkaz kde to vyplnit, témata se dost opakují, opakují). Případně se objevují v diskuzi, nebo inzerci. Většinou se motají kolem lezení a ochrany přírody. Což je způsobeno i tím, že leze hodně lidí a každej se snaží tu školu nějak ulejt, že jo. Což vidím v komentářích, kde se někteří ptají na účel, způsob zpracování nebo se pozastavují nad formulací některých dotazů a odpovědí.
Jednak tu máme ankety a jednak už tu minimálně jeden větší školní výzkum nedávno proběhl i s vyhodnocením, další anketu vyhodnocoval ČHS. Pokud tedy někdo bude chystat na stránky Lezce další studii jako "článek", mělo by jít o "výzkum", který čtenářům něco nového přinese (nevím jestli všechny ty desítky prací někdo sbírá a hledá), bude slušně odprezentovaný jako článek a poté vyhodnocený. Hoďte sem další názory, ale myslím, že se nebudou lišit, jinak se tu udotazníkujeme.
(Za mě bych tu tenhle nechal, téma první pomoci není na Lezci teď tolik profláknutý a doufám tedy, že se dočkáme i nějakých závěrů).
Pravdu díš. Bude zajímavé pozorovat, kolik dotazníků se přes tyto kritéria protlačí. Pokud se potvrdí Tvá hypotéza "každý se snaží z toho nějak ulejt" a budeme se bavit o normálním rozdělení sbíraných dat(vycházím z tvrzení do redakce chodí spousta žádostí nízké kvality, neuvažuji dva extrémy, které jsi zmínil), tak potom můžeme tvrdit s 95% pravděpodobností, že už žádný školní dotazník tady neuvidíme. Avšak nikdy neříkej nikdy a věřme, že se najde hrdina, který si vybere méně snadnou cestu, než zástupy slepých před ním a bude mít odvahu veřejně sdílet své závěry, což by mu zajisté pomohlo při závěrečném hodnocení. A jelikož jsem ještě na lezci.cz neviděl minimálně průměrnou anketu(nehodnotím tuto poslední, neviděl jsem dotazník), můžeme tvrdit, že výše zmíněné statistické závěry nelžou. Asi zatím nejlepší anketu měl Torouš, ale ten nedokázal ošetřit sběr dat....
Opět zdravim,
Byl to můj první vypracovaný dotazník tak buď trochu schovívaví :-)
Jsem student VOŠ zdravotnické Příbram, oboru diplomovaný záchranář. Vedu absolvenstkou práci na téma "První pomoc, úrazy a transport ve vysokohorské turistice". VHT je strašně široký pojem a každý to definuje nějak jinak, takže jsem musel udělat menší průřez, tak by byla schopna se do něj zařadit laická veřejnost. Cílem dotazníku je zkoumat znalost horolezců první pomoci v horách a prevenci proti úrazům. Tyto informace budou následně porovnávány s laickou veřejností která se v horách aktivně pohybuje. Pro praxi to znamná jestli jsou horolezci shopni poskytnout první pomoc při různých úrazech a zda-li jsou schopni se na túru případně expedici řádně připravit.
Odpovědi na dotazy:
1. Až opovědi na dotazníky zpracujím můžu sem zveřejnit jejich výsledky a následný závěr co z nich vyplívá.
2. Pokud máte zájem, tak správné odpovědi uveřejním odkazem na konci článku.
3. - Esmarchův trojhmat, Heimlichův manévr jsou oficiální názvy charakterizující jednotlivé činnosti. Mohl bych složitě popisovat co jak provést, jak uchopit postiženého a popsat výkon který následně následuje, ale přišlo mi že člověk z toho bude mít hlavu víc zamotanou než když uvedu jako oficiální název. Lidé kteří, tyto úkony ovládají by měli znát i jejich pravý název.
- Nevidím důvod proč by laik nemohl použít škrtidlo. Při tepenném stehením krvácení je to život zachra%nující úkon. Postižený by do dvou minut vykrvácel.
- Omrzliny I a II stupně může klidně ošetřit laik, vůbec v tom nevidím problém, za předpokladu, že je ošetří zprávně. Navíc pokud je dotyčný někde v horách a čeká ho ještě bivak, tak je nezbytně nutné omrzliny ošetřit.
- abych to zkrátil zástava dýchání = zástava krevního oběhu = nehmatný puls. Pokud nesleduješ jestli postižený dýchá ? Jak tedy poznáš že má srdeční zástavu? .... to by mě celkem zajímalo.
- pravda u výběru jsem mohl zahrnout volby obou možností, jde spíš o to jakou možnost člověk využívá častěji.
Slušně jsem požádal o vyplnění dotazníku, nikoho jsem nenutil, aby ho vyplňoval, podkud někdo nechce vyplňovat dotazník, tak ať ho nevyplňuje.
Dotazník asi horolezců nějak zásadně netkne, ale možná některý jedince přiměje dopilovat si znalosti první pomoci, aby jen v panice neběhali kolem zraněného a zamyslet se nad tím zda li je jejich příprava do hor dostatečná a nepodceňovat matku přírodu.
tuhle jsem zachyti noticku jak kdosi odháněl ze zahrádky bobra a ten ho hryzl do stehna a překousl mu tepnu, načež nešťastník vykrvácel. bacha na bobry.
u dotazníku není jasně řečeno, zda označit právě jednu, nebo více/žádnou možnost. ptát se na materiál dlahy je poněkud, no, dejmetomu. to samý lékárnička - jiná bude na jednodenní vejlet "civilizovaným" pohořím s pokrytím mobilním signálem, tam stačí alufolie, sichrhajcka, tejpa, vobinadlo, voblbovák a protibliják, něco jiného je na dva dny ve velké stěně a nebo dokonce doodlehlé krajiny.
Bohužel při tvorbě dotazníku nešlo k úvodnímu názvu připsat komentáře, takže jsem je uvdel v bodech v článku. Ale jinak je tam spáno, že lze vybrat více odpovědí.
Je to možná zádějící, ale je myšleno normální lékárnička.
ahoj, o pouziti skrtidla laiky by jsi mel jeste neco nastudovat. veta: dýchání = zástava krevního oběhu = nehmatný puls. Pokud nesleduješ jestli postižený dýchá ? me take prijde nestastna a k otazce lekarnicky a materialu na dlahu mam stejny nazor jako lukasB
Jako nastudováno toho mám dost a nikde jsem si nevšiml (učebnice, zdravotní kurzy atd ..) že by laik nemohl používat. škrtidlo. I při školení základních škol se děti seznamují se zaškrcování končetiny, takže stále nechápu, kde bereš že laik nemůže používat škrtidlo. Nevím proč by uvedná věta měla bejt nešťastná. Pokud postižený nedýchá, neokysličuje se mu srdeční sval, ten vypoví fci. tudíž nevhání krev do velkého oběhu a postižený nemá hmatný puls.
veta nedycha=nema pulz se mi zda nestastna... pokud dojde k zastave dehu, behem okamziku dochazi k srdecni zastave a naopak pokud dojde k srdecni zastave, behem chvile dojde k poruse dychani. nynejsi doporuceni k zahajeni res. nehledas pulz, ale ridis se jestli postizeny nedycha normalne. ..a ke skrtidlu, pripadne dalsim dotazum ti rad odpovim na mail -nechci tady vyvolavat dlouha vlakna
nesouhlas že je na místě klást otázky typu "co je to heydrichuv manévr". to jsou otázky z pisemky od úči co ještě pamatuje středověk (kterej se posunuje stále dopředu
Ahoj,
nedá mi to se nevyjádřit, i když jsem původní dotazník neviděla. Jsem lékařka a hlavně se věnuji výuce první pomoci pro laiky i zdravotníky v projektu zdrsem. První pomoc učím i v Humanitě, jejíž členové tu zapáleně diskutují, což jsem ráda:)
Škrtidlo - bohužel Pavle informace, které dostáváš ve škole a vyčteš z českých učebnic, nejsou úplně aktuální. tak už to bývá, i v učebnici první pomoci pro lékařské fakulty bylo spoustu hloupostí - například že když nás pokouše v lese liška, je potřeba ji dohnat a dekapitovat (uříznout hlavu) a tu doručit do nejbližší veterinární stanice... Škrtidlo se opravdu pro laickou první pomoc nedoporučuje, je to velmi riziková záležitost. Přiložit správně škrtidlo není snadná věc. Laicky naložené škrtidlo často vede pouze k omezení žilního návratu a tím zvýšení krvácení. Druhou častou chybou je improvizace škrtidla z něčeho tenčího -provázek, drát... což může vést při kvalitním zaškrcení ke ztrátě končetiny.
DOPORUČENÍ PŘI MASIVNÍM KRVÁCENÍ:najděte zdroj krvácení (rána nekrvácí všude, ale z porušené cévy) a zatlačte prsty přímo na zdroj. (klidně přes tu ponožku, lépe přes obvaz/kapesník). Pokud si nutně potřebujete ruku uvolnit, je možné nahradit váš přímý tlak na zdroj krvácení tlakovým obvazem, ten ale musí být také kvalitně uvázán a je potřeba si ho natrénovat.
Díky že téma první pomoci Pavle otevíráš, je to určitě potřeba. Pro více informací a vlastní rozšiřování obzorů (což potřebuje každý z nás, jakkoli zkušený) doporučuju obrátit se třeba na Janu Kubalovou nebo Martina Honzíka z lékařské komise ČHS, nebo na zdrsem či na mě. První pomoc je už dost zatížena nebezpečnými mýty a složitostí postupů, je potřeba se aktivně vyvarovat tomu, abychom se aktivními tvůrci mýtů stali i my...
Dotazník jsem vyplnil a chtěl odeslat, ale chybí mi tam na to příslušné tlačítko..zobrazil jsem si dotazník v Chromu i Firefoxu, ale ani v jednom to nejde.