LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
1.Votoček 12356
2.Šindel 12269
3.Trojan 12262
Bouldry:
1.Volf 11303
2.Konečný 11275
3.Stráník 10906
Hory:
1.Groš 7855
2.Rojko 7592
3.Skopec 7324

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5689 lezců
1153866 cest
Nové přelezy:
Hanc Exten 8a
Gegoune 7c
Welcome To 7c
Ekati 7c
Zorba Le G 7b
Lulu In Th 7b
Fast Lane 7c
Espérame E 7b
Bigfoot 7C+
Generación 7b+

Stěny
HO Náchod lezecká stěna ZŠ TGM - Náchod
Sokolovna TJ Sokol - Ledeč nad Sázavou
Sportareál Klíny venkovní stěna - Klíny 210

Prodejny
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
HUDYsport - Plzeň
HUDYsport - Jihlava

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Holky na Nose

Nové rekordy na El Capu

El Cap_malicky V minulém týdnu vytvořily v cestě The Nose Mayan Smith-Gobat a Libby Sauter nový ženský rekord, když cestu stihly pod šest hodin.




Těsně před uzavřením všech národních parků ve Spojených státech (potíže federální vlády a její neschopnost dohodnout se o rozpočtu s Kongresem se, jak vidět, týkají i horolezců) dokončily Novozélanďanka Mayan Smith-Gobat s Američankou Libby Sauter svůj úspěšný pokus o výhradně dámský přelez slavné cesty v neméně slavné stěně yosemitského monumentu El Capitan.

Nic neobvyklého, chtělo by se říct, dámy lezou na Nos vcelku pravidelně, koneckonců, i prvního volného přelezu se zde dopustila dáma (Linn Hill v roce 1993, po čtyřech dnech lezení), ovšem v tomto konkrétním případě si lezkyně dost pospíšily.

Legendární cestu vylezly za pouhých 5 hodin a 39 minut (předchozí ženský rekord, který shodou okolností loni ustanovila rovněž Mayan Smith-Gobat jejíž spolulezkyní byla s Chantel Astorga, celá cesta za 7 hodin a 26 minut tak byl posunut o téměř dvě hodiny).

Bez zajímavosti není ani fakt, že teprve loni se rekord posunul posunul pod 10 hodin. Stejně tak není bez zajímavosti, že Mayan Smith-Gobat, minulý měsíc vylepšila se Seanem Learym rychlostní rekord smíšených dvojic na čas 4 hodiny 22 minut. Asi ráda leze na Nos, a ráda leze pěkně rychle.


El Cap_Yosemitský El Capitan z wiki


El Capitan; Yosemite

foto: Wikipedia; autor Mike Murphy v rámci lecence Wikimedia Commons




Zdroje, odkazy a fotky z přelezu:
Elcapreport.com
Desnivel.com
Rockandice.com
Wspinanie.pl


Tomáš FRANK   [úpravy] 21:06 06.10.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ????06:18:13 07.10.2013
No po pravdě řečeno, po opakovaném zhlédnutí filmu Am Limit o této disciplíně mám svůj názor. Připadá mi to víc než ujeté a nevím, kam to v tom "horolezectví" patří. Navíc zde neplatí ono oblíbené, v rychlosti je větší bezpečnost, což nakonec i oba hlavní aktéři filmu  potvrzují, když říkají, že už další pokusy dělat nebudou, protože riziko je příliš velké.
HLodpovědět 
 Re: rekordy/bezpečí12:27:04 10.10.2013
No, bezpečný zrovna překonávání rychlostních rekordů opravdu není... stejně jako třeba sóla :)
Jenže diskuse co jo, a co už ne, se v lezení (a horolezectví) vede od nepaměti.
 Tomáš F.odpovědět 
  Re: rekordy/bezpečí14:47:40 10.10.2013
Snad jen pro úplnost a lepší představu je třeba zmínit, že současný mužský rekord je 2:23 (Honold, Florine) z 17. 6. 2012, a za posledních 5 let si mužské dvojice (Huberovci, Florine a Hirayama, Potter a Leary) berou rekordy o sekundy až minuty.
Filmové záběry, na kterých jsou vidět ostatní lezci s překvapivými výrazy, když protagonisté okolo nich doslova probíhají mluví za vše.
 Uzlarodpovědět 

 Foto dne:

Není odpuštění, 5A
 Databáze cest:
Všechny cesty (181302)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dirty Poets 7a+ Kalymnos
Zambuco 7a Alcalalí
Los Pantalones De Martina C. 7a Alcalalí
Bailando Con Osos 7b El Chorro
O Nanos 5b Leonidio
Nově komentované:
Hanc Exten. 8a Kalymnos
Monnraisers 7c+ Kalymnos
Vitálogica 7b Siurana
Zlatá žila 8a+ -
Federweissfall 4 Bad Gastein

 Nově v diskusi:
ČP nominace reprezentace | Re: Zápisy na nic | Re: Tognazza | Re: Tognazza | Tognazza | Re: Široké boty na zimní lezení | Re: Široké boty na zimní lezení | Tongaza | Re: Zápisy na nic | Re: Zápisy na nic |

 Nové komentáře:
Pěknej | Re: fašismus | Čurák | Re: Legendy zustavaji | Re: fašismus | Re: fašismus | Re: fašismus | Re: fašismus | Re: fašismus | Re: fašismus |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (48)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (18)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
výškové práce- Brno | Tatry | Hledám partu/parťáka/parťačku | Hledám spolulezkyni | Dětský horolezecký sedák Simond First Climb Junior | Prodám 2 univerzální dětské lezecké celotělové úvazky Singing Ro | Prodám mix věcí na Skialp, horo | Cobra 39,5 | Lezecké vybavení | Scarpa Triolet GTX |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 9 
 Ne 
 6 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.