Adamovi, který nekompromisně vede světové žebříčky, jak v obtížnosti, tak v boulderech, se před víkendem podařilo posunout jeho boulderové maximum, když přelezl svůj vysněný projekt.
Výstava Fotky z Lezce je nyní na podzim v Brně v Klubu cestovatelů. Včera se stala součástí Horolezecké party, kterou pro partnery uspořádal Český horolezecký svaz v den zahájení veletrhu Sport Life. Výstava bude v Brně do začátku prosince, pak se plánuje její převoz do Prahy.
Ve dnech 18. až 20. dubna 2011 se v Jasné uskutečnil velký nezávislý test lavinových přístrojů. Organizátorem této akce bylo Stredisko lavínové prevence Horské záchranné služby.
Po neúspěšném pokusu o dokončení projektu na Mount Kyzyl Asker udělali Ines Papert a Wolfgang Russegger novou cestu Quantum of Solace (ABO, WI 7+, M7, 600m) na Great Wall of China v Kyrgyzstánu.
Letos léto pozvolna utíkalo, o víkendech pravidelně pršelo a mně se za tři měsíce podařilo akorát dvakrát místo do skal dojet na umělku a urvat jediný víkend venku.
Mezinárodní mistrovství České republiky v drytoolingu
Většina „normálních lezců“ se touto dobou v lepším případě odebírá na jih za teplem, v tom horším zavírá pod střechy tělocvičen a pouze několik úchylných jedinců se začíná radovat s každou desetinou milimetru ledu přibyvšího za noc na skle auta při raním škrábání.
Dne 5.11. 2011 se v nově otevřeném lezeckém centru Písek uskuteční Český pohár v lezení na obtížnost. Na tento den si určitě udělejte volno a naplánujte formu.
Už od loňského roku jsem měl nějaké plány na rychlé přelezy klasických alpských cest. Veškerá realizace se ale v horách odvíjí od počasí, podmínek a volného času. A tak mi z toho nakonec z logistických důvodů vykrystalizoval Matterhorn a Mont Blanc.
Kikuška vylezla Kudlanku 8b+, Bokula své první 8a a Adam 8C a 8B+. To jsou víkendové výkony rodiny Ondrových. A protože nevím, o kom dřív psát, vezmu to při jednom.
Adamovi, který nekompromisně vede světové žebříčky, jak v obtížnosti, tak v boulderech, se před víkendem podařilo posunout jeho boulderové maximum, když přelezl svůj vysněný projekt.
První zprávy hovořily o tom, že boulder je sice přelezen, ale ještě nemá název a proto si ho Adam nezapsal, ale je jasné, že až tak učiní, jistě svoji vedoucí pozici ještě upevní.
"U tohoto bouldru jde především o jeho obtížnost. Chtěl bych zdůraznit, že to není zrovna nejkrásnější, nejvzdušnější bouldr na světě, nevede na vršek kamene, ale je to pouze traverz na začátku stěny. Mnoha lidem určitě neodpovídá jejich představě o boulderingu.
Já jsem ale těch několik chytů měl v hlavě roky, dlouho jsem kolem těch divných malých chytů chodil a říkal si, že tohle prostě asi nepůjde.
Před rokem jsem to poprvé zkusil a pochopil jsem, že by to možná nějak šlo a letos jsem se tomu věnoval celej podzim.
Celý boulder má zhruba 12 těžkých kroků a nějakých 5 lehčích jako formální dolez.
Je to traverz, nízko nad zemi, ale nějaké strachy o dotyk země tričkem snad nehrozí. Prvni tři kroky docela jdou (třeba 7C+), ale těžké je nelézt takzvaně na potápěče, je potřeba se uvolnit a dýchat. Další čtyři kroky jsou samostatně nejtěžší na celé cestě, šacoval bych je na 8B. Musi se založit nedržící pata, ždímat oblý stup a přesunout třikrát nohy, držíc se stále toho smekavýho stisku. Tři kroky, které jsou pouze 7B, dá se uvolnit pravá ruka na sekundu, dvě a následují poslední dva klíčový kroky, samostatně 8A+. Je to zdánlivě úplně nelogický kříž, ze kterého po pár pokusech bolí celé tělo. Potom už taková dolezová formalitka, třeba 7B, jen nesmí smeknout noha. Celkově mi boulder zabral tento podzim jedenáct dní tvrdé práce a určitě je mým nejtěžším boulderem, takže matematika je taková, navíc si myslím, že to je dost specifické a některé kroky mi dost sedí (smekavá pata, kříž). Dávám tedy 8C+, i když mám pocit, že dneska převládá u bouldru pocit, že všechno hodně těžké může být maximalne 8C a vyšší stupeň jakoby nemohl existovat.
Nad názvem jsem dlouho přemyslel, nechtěl jsem složitý český název, nezapamatovatelný pro cizince, nechtěl jsem ani anglický název, tak jsem zvolil kompromis. Jmenuje se to Terranova, protože tak dlouhodobá práce na bouldru, to bylo pro mě něco noveho, odlišná od práce na cestě a rozhodně ne méně náročná a stresující. Název také představuje objevení nových linií ve zdánlivě přeplněné Lidomorně."
Ještě jsme se Adama zeptali na další věci třeba jako:
Boulderuješ na vápně i v Juře? A jaký materiál pro bouldering máš nejradši?
V Juře na vápně jsem trochu bouldroval, ale minimálně. Nevýhoda bouldru na vápně je, že se vápno rychleji oklouzává než cokoliv jiného a zvláště na bouldrech, kde se zkouší určitý krok nespočetněkrát. Z tohoto pohledu mám raději žulu a asi nejraději mám písek.
Co děláš v Itálii?
V Itálii zkouším zopakovat jeden nezopakovaný problém.
A chystáš se ještě za nějakým pěkným lezení v letošním roce?
Nějaké tripy dokonce roku ještě plánuju. Kam? Tam, kde jsem ještě nebyl...