Po 44 dnech bylo v prosinci dokončeno natáčení výpravného filmu Tenkrát v ráji o legendárním horolezcovi Joskovi Smítkovi. Film by měl být uveden do kin na přelomu letošního dubna a května.
„Natáčení v sobě neslo několik důležitých aspektů, především světové téma – téma lásky na pozadí velkých dějinných zvratů, které v sobě zachycuje nejen kus historie naší země, 30.- 40. léta, ale také fenomén vzniku tzv. pískovcovcového lezení. Natáčeli jsme v unikátních lokacích Tater, kde příběh začíná, ale také v Českém ráji, kde se příběh skutečně odehrál,“ přibližíla pro web Lezec.cz průběh natáčení mediální zástupkyně společnosti DP Film Zdena Selingerová.
Miroslav Etzler, Vysoké Tatry
Miroslav Etzler a Vica Kerekéš, Vysoké Tatry
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Vysoké Tatry
A protože se natáčení neodehrávalo v ateliérech, jak je tomu zvykem u zahraničních produkcí, ale ve skutečných skalách, hlavního hrdinu musel ztvárnit velmi zdatný herec. „Obsadit roli Josky, který by opravdu dokázal lézt po skalách, aniž by se mu rozklepala kolena a byl současně věrohodným oponentem šéfovi pražského gestapa, byl oříšek. V naší zemičce jsme takového herce nenalezli. Volba logicky padla na charismatického Vávru. Ten nejen, že se dovedl ve skalách pohybovat, ale svým neohroženým charakterem šel příkladem i našim hercům, když šlo takzvaně o krk,“ dodal výkonný producent filmu Stanislav Schneeweis k tomu, že hlavního hrdinu hraje neherec - kajakář, mistr světa a stříbrný medailista z olympiády v Londýně Vavřinec (Vávra) Hradilek.
Vavřinec prošel nejen obtížným castingem, ale také náročným hereckým tréninkem, který trval půl roku. Poté se skutečně ocitnul “na place“ po boku skutečných herecký hvězd, neboť partnerkou ve filmu mu byla Vica Kerekeš. Jeho soka, majora SS Gerkeho, ztvárnil několikanásobný držitel Českého lva, Jan Budař. Ale i další herecké obsazení bylo skutečně unikátní, neboť Heinricha, Joskova nerozlučného kamaráda, ztvárnil začínající talentovaný herec Petr Šmíd. Tuto postavu ve starším věku, neboť příběh se odehrává v několika časových rovinách, představil slavný německý herec Jürgen Heinrich (diváci jej znají z Wolfova revíru). Ten účinkoval v klíčových scénách filmu po boku Simony Stašové. Ve filmu se dále představí Miroslav Etzler, Ondřej Havelka, Pavel Rimský či Rus Ivan Shvedoff (Mission Impossible po boku Toma Cruise). Hudbu k filmu včetně několika filmových písní složila zpěvačka Radůza (Tenkrát v ráji, Skalák, Grétka). Dokončení filmu ve střižně se ujal renomovaný Jiří Brožek, držitel 8 Českých lvů za střih.
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Kobyla, Příhrazy
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Kobyla, Příhrazy
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Kobyla, Příhrazy
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Prachov
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Prachov
Natáčení filmu Tenkrát v ráji, Prachov
Autor předlohy a scénáře Josef Urban je také podepsán pod Habermannovým mlýnem či návazným projektem 7 dní hříchů. Příběhu se produkčně ujala společnost DP Film. Režisérem, supervizorem projektu je světoznámý Lordan Zafranovič, režisérem hlavního štábu je slovenský režisér Peter Pálka.
Děj filmu Tenkrát v ráji inspirovaný skutečnými událostmi se odehrává v letech 1938-1945. Kromě Českého ráje a Tater se odehrály scény například na pražském nádraží Praha Střed, tehdejší Hybernovovo nádraží, ale také v rozbombardované Praze či v národním památníku Terezín.
Diváci mohou sledovat nejen proměny krajiny ve všech čtyřech ročních obdobích, ale rovněž tedy uvidí Prahu v dobovém hábitu i Prahu rozbombardovanou. Produkce DP film je dohodnutá se zástupci britské společnosti o nákupu unikátních záběrů bombardované Prahy.
Těším se. Někde jsem zahlédl, že se točilo i v Ádru a jiných pískovcových oblastech, což je podle mě škoda, já bych uvítal 100% záběrů z ráje, kde Josky žil (příběh by měl pro mě větší hodnotu). A docela se divím, že do role Josky neobsadili nějakého lezce - jestli neherec kajakář nebo lezec, to by asi vyšel líp ten lezec, který by si troufl i do morálových cest od Josky. Ale snad to bude dobré...
Prej to není úplně autentický příběh nejen, co se skalních oblastí týče. Tenkrát v ráji se prý dost liší od Kamaráda ze skal, který je prý "pravdivější"....se k tomu někde i vajádřovala nějaká dobová kapacita.
no...etzlera a vicu kerekes bych tam kvůli autenticitě mít zrovna nemusel..trošku se obávám, aby z toho nebyl půl sladkobol, půl vyčichlé drámo.
snad to bude stát za 90min času
"Film s horolezeckou tématikou chybí v historii české kinematografie více než 25 let. Premiéra je naplánovaná na květen 2016." DÍKY!Tohle opravdu potěší!
Jsem zvedavy, zda podle spatne knihy vznikne dobry film. Dobrou knihu film casto pokazi, treba to bude fungovat obracene. Autor predlohy trestuhodne promrhal prilezitost napsat dobry roman s historickym pozadim.
Pravděpodobně RELOAD nebo tak něco.
Ovšem, podle vyjádření těch, co k tomu mají co říci, ta kniha (pokud myslíš "Tenkrát v ráji") dobrá zrovna není, viz odkaz na web Hruboskalska výš (http://tinyurl.com/hyw2zuh)
Knihu Tenkrát v ráji jsem četl a docela se mi líbila jako příběh. Nicméně si myslím, že nemá moc společného s realitou - podle mě si autor dost vymýšlel. Je tu někdo, kdo o Joskovi ví víc a mohl by ten příběh srovnat se skutečností? Četl jsem i Hrdě, tvrdě, mazaně - sice si to už moc nepamatuju, ale zdá se mi, že tam byla jiná fakta...
joska smítko byl prototypem pravého pískaře- vytloukal kruhy, šikanoval své nohsledy a netajil se ultralevičáckými názory... jo a taky uměl lézt.
kdyby dneska žil, tak by všem maglajzistům ustřelil pytel, i těm mimo písek.
Kdyby Joska přežil válku, vstoupil by do KSČ, STB, svazu protifašistických bojovníků a komouši by z něj udělali modlu. Se svým přístupem ke "kamarádství ve skalách" a snášenlivostí s druhými lezci obecně by brzy dostal na držku.
Taky jsem se dočet o vytloukání kruhů apod. A to co by bylo kdyby, je nerelevatní. Víš hovno a je třeba si ho vážit za to co vykonal, byl to hrdina a ty seš obyčejnej sráč !
Moc pravdy se o něm nedočteš, téměř vše (hlavně Štyrsa) je idealizované a zbytečně heroizované. Ostatně i "nutnost a nevyhnutelnost" jeho smrti je mnohými zpochybňována. A že je to hrdina? Podle jakých kritérií se stanovuje míra hrdinství a zbytečného patosu a pošetilosti? Takže jestli já vím hovno, tak ty jsi na tom úplně stejně, jenom já jsem se před jeho idealizovaným hrdinstvím neposral, protože opravdové zhodnocení jeho konání (včetně toho ve skalách) je dnes už asi znemožněno -pamětníci už nám nic neřeknou.
Tak nikdo není dokonalej, a vytloukání kruhů mě vadí a četl jsem i o tom , že nebyl se všema zadobře, ale to co jsi psal víše je víc než přehnaná doměnka sráči.
Fakta jsou, že toho hodně vylez ve skalách, že byl v odboji a že umřel v koncentráku.
Dost na to definovat hrdinu.
Fakta jsou, že toho dost vylezl, část řádně zprasil (Kobyla)a něco si podivně přivlastnil (Otovky). Co je to odboj, to by bylo na delší diskuzi s někým, kdo je ji schopen (například osobu, s kterou názorově nesouhlasí nenapadá, ale vede s ní věcný dialog)- zda je to aktivní činnost (atentát na Heindricha), nebo je to i "pasivní" ignorování tehdejšího okupantského režimu a skrývání se před nasazením v Reichu. Jeho konec v koncentráku bych hodnotil spíše slovem "oběť", než "hrdina".
Minimálně to, že nešel makat do Škodovky v Pilsen, k Rotschildům do Ostrau, nebo někam do továren v Reichu, aby roztáčel zbrojařská kola nacistické mašinérie a užíval si v rámci válečných možností dělnických výhod (8:30 hodin práce, společná rekreace, podnikové jídelny, slušný plat a až do spojeneckých náletů i relativní bezpečí).
Ono každý je nějak ovlivněn svou dobou, ve které žije a byl vychováván. A to, že se vždycky najdou neuměteloví vykuci, kteří uměj jenom pindat, ale vždycky v té "správné" ideologii, a zneužívaj co se dá, toho jsme svědky nakonec i dnes. Bohužel. Něco jako osobní a národní hrdost už dávno vymizelo...
tak pokud se odvoláváš na národní hrdost, na co jako máme být hrdí, když v závěrečném stádiu nepovedeného pokusu prognostického ústavu, který už trvá více než čtvrt století, máme na Hradě ruského špiona?
Co jsem vyčetl já + samozřejmě také z knihy Kamarád ze skal, tak Joska byl poctivý lezec, včetně toho, že si nelenil odjistit si třeba i cesty za 2. Myslím, že jaké první přelézal cesta za VIIa, což je klóbrc dolů. Jeho schovávání ve Skaláku za války a konec, tuším v Terezíně, je hodně smutné, zvlášť při vědomí Joskovy mladosti...
Zajímavé čtení ... jinak, historii vem čert, ta ve filmech skoro vždy dostane na prdel, ale na Vámvru bych se podívat i šel. Ale když vidím ten zbytek ansámblu .... třeba si to jednou v záchvatu absťáku stáhnu:-).
Mirne receno blbe pojmenovany film, rekl bych... Tvurci asi nemaji fantazii, nebo jestli je to zamer? Je pouzity uplne stejny nazev, jako film D. Svarovskeho Tenkrat v raji (2011) s uplne stejnou tematikou :-/ Bude se to plest...
jen doufám, že to nebude takový ten dramatický vážný patos (válečná doba, dobový kostýmy,rekvizity,...) a děj - filmový neděj takže samozřejmě emoce, zlo, nerozvinutá láska...jako byl film Habermanův mlýn, doufám že jsem vedle...
Na wikipedii se píše, že Joska napsal knihu Český ráj pro horolezce (odkaz je zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Sm%C3%ADtka). Nevíte někdo něco o této knize? Docela rád bych si ji přečetl, jestli teda taková kniha vůbec existuje...
to je Vodháněl-Janků, někdy v polovině padesátek. tady na lezci kdysi dohledáš předmluvu a ohnivou diskusi.
to už byl smítka deset let na pravdě bóží...
to mám někde stažený, vodněkud to šlo stáhnout snad...
šak říkám, na strnadišti. čili skalnioblasti.cz.
dej oblast český ráj, pak hruboskalsko, pak třeba dračí skály, a napravo ti vyskočí průvodcové. klikni na toho vodháněj-janků, dej si cigáro na dva šluky nebo tlustej doutník (podle rychlosti připojení) a máš to.
Zajímám se o Smitku léta, knihu jsem četl ale nedočetl, je to paskvil. Film bude zřejmě také. Mám dotaz - byl ten Smitka v Tatrách ? Myslím si že je další Urbanovo lež. Proč říkám další - největší lež je ten jeho slavný Habermannův mlýn.
Asi to lež nebude, protože dle informací a fotek z článku to vypadá, že ve filmu v Tatrách nebyl Smítka, ale Vlasta Štáflová (Vica Kerekéš) a Otakar Štáfl (Miroslav Etzer), a to je pravda. Už to ostatně někdo uvedl výše v komentářích.
Stando, podle knihy Smítko v Tatrách byl. Ve filmu tam taky určitě bude - na facebooku najdeš fotky z natáčení i stránku filmu, kde je Vávra v Tatrách. První věc, čemu jsem nevěřil v knize bylo, že by se Smítko tak moc kamarádil s němcama.
škoda, pamětníci Bedlucha, Bauše, Chroust atd nejsou, mohli nám říci, jak to se Smítkou bylo,pokud vím , kniha Kamarád ze skal neodpovídá realitě, podle toho co jsem od pamětníků , já pamětník,slyšela, je opravdu zidealizovaná, film? nějak mě ani neláká, nejde o herecké obsazení,ale obsah , omlouvám se, můj názor, i když mohou být lezecké výkony dobré
Nejméně dva lidé, kteří Josku pamatují, ještě žijí – koukni se na web Hruboskalsko, už se tady na něj odkazuje. Jeden z nich se ke knize i vyjadřoval (negativně).
Joska -mladý zapálený pískař a Tatry? moc nevěřím, že tam v svém životním úseku lezl. Tatry jsou v příběhu( i ve skutečnosti) Vlasty Štáflové...horolozkyně potkala v čechách skálolezce...tento příběh zaslouží skutečného tvůrce/čtenáře, žádné fabulace a zkratky...
Joska -mladý zapálený pískař a Tatry? moc nevěřím, že tam v svém životním úseku lezl. Tatry jsou v příběhu( i ve skutečnosti) Vlasty Štáflové...horolozkyně potkala v čechách skálolezce...tento příběh zaslouží skutečného tvůrce/čtenáře, žádné fabulace a zkratky...
Tak koukám tady je to samý znalec jak lezení ( to je na lezci asi v pohodě) tak literatury a filmu. Pokud by každý psal jen fakta, tak bychom si asi moc nepočetli :-)
Myslim, ze filmari udelali zasadni chybu ve vyberu herce.
Obsadit kajakare jako horolezce, to nechapu. Meli islovit Chrise Sharmu nebo Adama Ondru. Ten by ukazal ty zrzaty slovene, co piradny lezeni ;)
Samozřejmě, že všechno sami. Vždyť je vidět, že Vica úplně sama slaňuje jak o život, až se jí lano zařezává víc než tanga.
Jak výše psáno, absolvovali půlroční přípravu. Casting byl dvoukolový a po předvýběru vyrazila skupina aspirující na lezecké role na měsíční přípravný camp do Francie a roli mohl dostat jen ten, kdo se tam vylezl alespoň na 6c (stačilo AF).
Tam se to neobešlo bez veselých historek. Když instruktor ve snaze povzbudit Vávru ve výkonu vzkřikl "pádluj", tak Vávra pustil chyty a rukama začal zcela intuitivně máchat jako pádlem.
S přípravou nastal trochu problém poté když se štáb přesunul k dalšímu výcviku na písek. Tam totiž ti úspěšní z Francie nejprve dost dlouho hledali ty borháky po dvou metrech. Ale i to se nakonec podařilo zlomit.
Takže to co filmu chybí po stránce historické věrnosti, vynahradí zcela autentické lezecké výkony.
Vážení přátelé,
Josku Smítku jsem nezažil, jsem ročník 1951,ale když jsem v Údolíčkách našel jeho originální vrcholové knížky, a mohl se do nich zapisovat, rozklepali se mi kolena, tak všem co lezete přeji stejný zážitek, pokud je to ještě možné, Jarka Šimek HO Malá Skála
Dost pochybuji, že Vica byť po půlroční přípravě byla schopná vylézt 6c AF... ani na TR tomu nevěřím... věřím, že to zvládl max. Hradílek a Etzler jelikž je jediný kdo leze...